AnasayfaBlogKitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler
Hızlı Okuma

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

28 Mart 2021
Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 yılında yayınladığı verilerine göre, ülkemizde kitap okumaya ayrılan ortalama süre günde sadece 1 dakikadır. Ayrıca, TÜİK verilerinde her geçen yıl, ülkemizde kitap basımı artıyor fakat okuma oranlarında artış olmadığı göze çarpıyor.

Okuma ihtiyacı barut gibidir bir kere tutuşunca artık sönmez.

Victor Hugo

Bu senaryoda “Kitap okumak istiyorum ama okumaya yeterli zaman ayıramıyorum. Okumaya nereden başlayacağımı bilemiyorum. Okumam gereken kitaba karar veremiyorum. Kitap okurken sıkılıyorum” gibi cümleleri sık sık duymamız tesadüf değil. Tüm bu sorunlarınızı günde sadece 10 dakikanızı ayırarak çözebilirsiniz.

Küçük ve Basit Adımlar İle Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Eğer kitap okuma konusunda sizin de yukarıdaki gibi probleminiz varsa; okuma alışkanlığı kazanmak ve okumaya zaman ayırmak için basit yöntemleri bu yazıda bulacaksınız. Küçük alışkanlık büyük sonuçlar; hayatınıza katmak istediğiniz bir davranışı alışkanlığa dönüştürmek üzerine oluşturulmuş pratik, uygulaması kolay bir teoridir. Okumaya başlamak ve hangi kaynakların size daha uygun olduğunu görebilmek için ise günde sadece 10 dakika ayırmanız yeterli olacak.

Okuma Alışkanlığınızı Nasıl Tutuşturabilirsiniz?

Stephen Guise’n çok satan Küçük Alışkanlıklar (Mini Habits) kitabında bahsettiği çok kolay ama etkili bir yöntemle okuma alışkanlığı edinebilirsiniz. Hayatımıza katmak istediğimiz bir davranışı az bir miktar ya da süre uygulayarak ve her gün bu aktiviteyi tekrarlayarak alışkanlık kazanmamız kolaylaşacaktır.

Büyük bir davranışı başlatmak için bir tetikleyici gereklidir fakat yapmak istediğiniz şeyi az süreyle gerçekleştirecekseniz, bu noktada her hangi bir motivasyona ihtiyacınız kalmaz. İşte küçük alışkanlıklar bu nedenle çok pratik, uygulanabilir ve sonuç veren bir yöntemdir. Sabah ve ya akşam 10 dakikalık kitap okuma rutinini programınıza ekleyerek kitap okuma alışkanlığını kolaylıkla kazanabilirsiniz. Bu yöntemle bir eylemi başlatmayı zorlaştıracak faktörleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Eğer her gün 10 dakikamı sessiz bir alanda okumaya ayıracağım diye küçük bir hedef koyarsanız “Zamanım yok” bahanesine sığınamayacaksınız. Her gün sahip olduğunuz 1440 dakikanın yalnızca 10 dakikasını okumaya ayırmak ayda 300 dakika, yılda 3650 dakika gibi muazzam bir sonuç doğuracaktır. Kitap okumaya hiç zamanım yok diyen biri için bu oldukça verimli bir sonuçtur. Yazarın da belirttiği gibi az, hiçten her zaman fazlardır. Rutininizdeki bu 10 dakikalık kısa süre, zamanla alışkanlığa döndüğü ve doğru kaynakları bulduğunuz için her geçen gün artacaktır.

Özet Kitaplar Okuyarak Başlayabilirsiniz

Eğer okumaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve doğru kaynakları bulmak istiyorsanız, okumak istediğiniz alanda yazılmış özet kitaplar ile başlayabilirsiniz. Günümüzde bir çok yayınevi tarafından yayınlanan derlemeler ve dijital uygulamalar sayesinde kaliteli içeriklere ulaşmak artık çok kolay. Üstelik mobil uygulamalar sayesinde kitapların seslendirmelerini de dinleyebilirsiniz. Bu kitap özetleri ise yaklaşık 10 dakikada okunabilmekte.

Eğer kitap seçmekte zorlanıyorsanız bu okuduğunuz özetler sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Okuduğunuz özetlerden sonra içeriklerini beğendiğiniz kitapları, konuları ve yazarları araştırabilirsiniz. Bu alanda daha fazla bilgi almak için kitabın tam baskısını okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz. Her gün yapacağınız okumalar hem size yeni bir bakış açısı sunacak hem de okumak istediğiniz kitaplara öncelik vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamandan bu özetler ile okuma alışkanlığınızı da başlatabilirsiniz.

Okumak, kendini geliştirmek, yeni bakış açıları kazanmak için her zaman, vakit vardır. Yeter ki siz isteyin. Küçük adımlar atın. Kendinizi hiç zorlamadan, ilginizi çeken kitaplar ile kendinize yeni bir dünya yaratmak için hemen bugün başlayın.

sdsfsf
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.