AnasayfaBlogKişisel Gelişim İle Fark Yaratın
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İle Fark Yaratın

01 Mayıs 2019
Kişisel Gelişim İle Fark Yaratın

Kişisel gelişim değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde, insanların sorunlarla başa çıkabilmesi adına, potansiyelini yükseltmesi ve kendini geliştirmesi demektir. Kişisel gelişim bir süreçtir ve çıktığımız bu yolda önemli olan varılacak noktadan ziyade, yolda nasıl ilerlediğimizdir. Zira içimizdeki ışığı ortaya çıkarmak için okunacak birçok kitap, gezilecek birçok yer ve öğrenilecek çok fazla şey var. Bunların neticesinde kendimizi yeniden keşfederek, sınırlarımızı genişletiriz. Yaşamımıza katacağımız bütün bu yenilikler bizi daha etkili, verimli, çok yönlü, mutlu, bilinçli, bilgili, farkındalığı gelişmiş bireyler haline getirir.

Kişisel Gelişim İçin Pratik Başlangıçlar

 • Harekete geç

 • Erken uyan

 • Hedefler belirle

 • İlgi alanları keşfet

 • Seyahat et

 • Seyret

 • Meditasyon yap

 • Online eğitimlere katıl

 • Yoga yap

 • Yeni bir dil öğren

 • Kitap oku

 • Çeşitli sanatsal aktivitelere katıl

 • Negatif düşünceden uzaklaş

Bu adımları uygularken nereden başladığınızın bir önemi yok. Önemli olan bir adım atmanız ve harekete geçmeniz. Sonrasında yaptığınız her şey gelişiminizde sizi yukarı taşıyacak birer basamak olacaktır. Özellikle iş yaşamında kişisel gelişimin ipuçları üzerinde durmak sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

NLP İle Nasıl İlişkilendirilir?

NLP günlük yaşamımızda farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz bazı algısal, davranışsal ve düşünsel süreçleri geliştirmek ve bunları bilinçli hale getirmek için yapılan araştırmalar üzerinde 70'li yılların sonlarına doğru Amerika'da geliştirilmiş bir yöntemdir.

Başarılı terapi uzmanlarının analizleri sonucunda model haline getirilen NLP teknolojileri psikoloji, sibernetik, nöroloji ve filoloji gibi alanların dışında günümüzde yönetim, aile, eğitim, sağlık, spor ve pazarlama gibi birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

NLP duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirir. Böylece hedef odaklı ve olumlu bir biçimde geliştirme konusunda yöntemler üretir. Bu yönüyle kişisel yeteneklerin ve becerilerin farkına varılmasını sağlar. Kişisel gelişim konusunda da etkisi bu yönde gerçekleşir. NLP teknikleri kullanılarak kişisel gelişim konusunda katkılar sağlanmaktadır.

Kısa Bir Gelişim Öyküsü

''Eski zamanlarda bir kral saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuş. Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri bir bir saraya gelmişler. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girmişler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirmiş, halkından bu kadar vergi alıyor ama yolları temiz tutturmuyor diye. Sonunda bir köylü çıkagelmiş. Saraya meyve ve sebze getiriyormuş. Sırtındaki küfeyi yere indirmiş. İki eli ile kayaya sarılmış ve itmeye başlamış. Sonunda kan ter içinde kalmış ama kayayı da yolun kenarına çekmiş. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereymiş ki kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu görmüş. Keseyi açtığında altın dolu olduğunu görmüş. İçinde bir de kralın notu varmış. 'Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir.’ yazıyormuş.

Dan Brown'un da dediği gibi: ‘’Başarmak zordur. Kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir.’’ Birçok insan kişisel gelişim becerilerini tamamlamak adına kurslara gidip sertifikalar alıyor. Özellikle günümüzdeki teknolojik imkânlar sayesinde bu tarz kişisel gelişim kurslarına ücretli veya ücretsiz olarak dünyanın her yerinden evinizin rahatlığında ulaşmanız mümkün. İstanbul İşletme Enstitüsünden online  Kişisel Gelişim Eğitimleri alarak ilgi alanlarınıza göre becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Betül Çivici

kişisel gelişim nlp nlp tekniği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.