AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Tavsiyeler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler

12 Haziran 2019
Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler

Bazı insanlar kafalarını kişisel gelişim kitaplarından kaldıramaz. Bende o insanlardan biriyim aslında. Peki ya sizce benim gibi kaç kişi vardır hiç düşündünüz mü? Malesef günümüzde kişisel gelişim kitapları, gelişim temalı konular, makaleler insanların dikkatini çekmiyor.

Oysa her insanın sadece bir hayatı var ve bence bu hayat boş geçmemeli. İnsanların kendilerini tekrar etmemesi lazım. Her zaman ileriyi düşünmek gerek.Bunun yolu da ne yazık ki insanların kendilerini geliştirmesinden geçiyor. 

Kitap Okumak Neden Önemli?

Boş vakitlerinizi biraz telefondan kafanızı ayırarak değerlendiremez misiniz? Son zamanlarda kaç tane kitap okudunuz? Etrafınızdan kişisel gelişim için kitap önerileri alın. Kitap okuduğunuzda  kendinize bir ışık tutmuş oluyor ve sahip olduğunuz hayatı daha değerli hale getiriyorsunuz.

Ayrıca geleceğe de yatırım yapmış oluyorsunuz.Ülkemizde geçtiğimiz yıla oranla basılan kitap ve materyal sayısındaki %10,8’lik artışı incelemiş. Bu sayı her ne kadar gözümüze çok gibi gelse de evlerimizdeki kitap ve basılı materyal sayısına göz atarsak bunun çok da fazla olmadığını anlayabiliriz. 

Kişisel gelişim için mutlaka kitap okuyun ve okutturun.  Çünkü okunacak kitapların her biri diğerinden daha anlamlı ve size bir şeyler öğretecek. Mutlu olmak ve kendinizi geliştirmek için daima okuyun.

İyi Bir Hayat İçin Kendini Geliştir

Hani hepinizin hayallerini kurduğu o üniversite var ya gözünüzde çok büyümesin. Çünkü siz o üniversiteye başlayınca her şey bitmiyor. Hayatınız yeni başlıyor. Üniversite sizin kendinizi geliştirebileceğiniz en önemli yer biliyorsunuz değil mi? Siz asıl bu noktada gerçek hayatı görmüş oluyor ve yaşamaya başlıyorsunuz. 

Size güzel bir tavsiye. Eğer üniversite sonrası iyi bir iş ve iyi bir hayat istiyorsanız kendinizi geliştirmek zorundasınız. Kimse oturduğu yerden bir şey kazanamaz yada süper bir hayat yaşayamaz.

Yaratıcı Aktiviteler Bulun

Kişisel gelişim için sadece kitap okumak yeterli değil tabi ki. Kendinize yaratıcı bir aktivite bulun. Çok basit olmayan, düşündürücü ve eğlenceli olan bir şey. Örneğin ben sağlıklı yaşamı ve sporu seviyorum.

Kendime düşündürücü güzel yemek tarifleri yaparken bile yaratıcı sporlar uygulamayı seviyorum. Bu şekilde en azından hayatımın birazını renklendirdiğimi düşünüyorum. 

Günlük yazın. Elbet aynen öyle. Bence bir insanın kendini geliştirmesinin en iyi yolu günlük yazmak ve kendini tanımak. Çünkü siz bu şekilde aslında geride bıraktığınız günlere bir ışık tutarsınız. Eğer hiç yaratıcı değilseniz bile bunu yazdığınız günlükler sayesinde anlarsınız. 

Farklı Öneriler

Kişisel gelişim nasıl gerçekleşir? İşte size farklı tavsiyeler. 

  • Sinemaya gidin ve gittiğiniz filmleri yorumlayın. Bu şekilde hangi filme neden gitmek istediğinizi görmüş olursunuz ve bakalım o film size bir şeyler katmış mı onu anlarsınız. 

  • Çok standart olan en güzel tavsiye. Kitap okuyun. Gidin bir kitapçıya ve bakın hangi kişisel gelişim kitapları ön plana çıkmış. Size en uygun olan hangisi? Seçin ve okuyun .

  • Bir spor seçin. Kişisel gelişim ve spor ilişkisi önemlidir. Bu yöntem hem kendimizi hem de vücudumuzu geliştirmek doğru bir tercih. 

  • Yemek yapın.  Aslında burada amaç daha önce hiç mi hiç bilmediğiniz ve denemediğiniz yemekleri yapmak. Dünyada binlerce farklı yemek tarifi var. Hem el yeteneğinizi hem de mutfağınızı geliştirmiş olursunuz.

  • Kişisel gelişim ve blog. Evet durmayın blog yazın. Biliyorum diyeceksiniz ki önüne gelen zaten blog açıyor, ben neden yazayım ki? Ama aslında blog sizin günlüklerinizin insanlar ile paylaşıldığı yer. Neden biraz farklı konular hakkında yorumlarınızı yazmayasınız ki? 

  • Tatil yapın ama öyle kumsalda bütün gün güneşlenerek yapılan tatilleri demiyorum. Biraz yeni şeyler öğreneceğiniz macera avcıları tadında çılgın tatilleri diyorum. Örneğin kampa gidin, dağcılık veya mağaracılık yapın.

  • Online eğitimler alın. Kendimizi geliştirmek için artık online eğitimler var. Bu eğitimler hayatımızın bir parçası.  İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha bir çok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor.

Yazar: Sudaay Tat

kişisel gelişim gelişim kitap blog online eğitimler kişisel gelişim eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim İçin Önce Kendin Ol
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Önce Kendin Ol

13 Haziran 2019
Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir
Kişisel Gelişim

Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir

02 Mayıs 2018
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

01 Eylül 2021
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259