AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Önce Kendin Ol
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Önce Kendin Ol

13 Haziran 2019
Sakallı ve bıyıklı bir adam masa başında oturmuş, ellerini dua eder gibi birleştirmiş. Beyaz bir gömlek giymiş ve yan tarafa bakıyor. Önünde kulplu beyaz bir fincan ve yanında bulanık bir bitki görüntüsü var. Çerçevenin sağ tarafında kolunun yakın çekimi görülebiliyor. Arka planda da birkaç deliği olan beyaz bir nesne görülüyor. Adamın yüzünde bir konsantrasyon ifadesi var.
Kişisel Gelişim AşamalarıÖzelliklerİpuçları
Kendini KeşfetYeteneklerin, güçlü ve zayıf yanların farkına varma.Kendine sorular sorarak, kendinize özgü senaryolar kurgulayarak yeteneklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.
Yeni Hedefler KoyKeyif aldığınız şeylere odaklanma ve bunlar doğrultusunda yeni hedefler belirleme.Bir çeşit günlük tutarak düşüncelerinizi belirleyebilir ve hedeflerinizi netleştirebilirsiniz.
Kendine Saygı GösterKendini değerli hissetme ve bu hisle kendine saygıda bulunmaKendine olumlu ifadelerle hitap etmek, kendine sevgiyle bakabilmek için ayna önünde egzersizler yapın.
Kendin İçin Ne Yapıyorsun?Kendi iyiliği ve gelişimi için bilinçli çaba göstermeZamanınızı verimli geçirecek aktiviteler yapın. Spor, sanat, hobi gibi kişisel gelişimi destekleyici uğraşıları hobi edinin.
Kendini İfade Et ve Empati KurDuygusal zekayı kullanma, insanlarla etkili iletişim kurabilmeBir durum hakkında hissettiğinizi yazmak pratik yapabilirsiniz.
Sorumluluk AlınHayatta alacağı kararlarda kendine güvenme ve sonuçlarına katlanmaZorlukların üstesinden gelmek için sağlam bir irade geliştirin.
Durumu Analiz EtMevcut durumu objektif olarak değerlendirebilme ve bu değerlendirmeye göre önlem alabilmeGünlük oluncalıkları analiz etmeye zaman ayırın.
Online EğitimlerKendi kendine öğrenme yetisini kullanmaİlgili sitelerden veya uygulamalardan online kurslara kayıt olabilirsiniz.
Kitap OkuyunBilgilenme ve düşünme becerisi.Farklı türlerde ve konularda kitaplar okuyarak düşünce yapınızı genişletebilirsiniz.
Olumlu DüşününZor durumlar karşısında moralini yüksek tutma ve çözüm odaklı olmaOlumlu düşünceli insanlarla zaman geçirin ve insanları olumlu ifadelerle motive etmeye çalışın.

İsteyerek ya da tesadüfen her gün farklı insanlarla tanışırız. Kimisiyle fikir alışverişi yaparken kimisinin de fikirlerini ya da o kişinin kendisini önemsemeyiz. Çünkü genellikle ortak yönlerimiz olan insanlarla daha iyi anlaşabiliriz. 

Hayatımız boyunca yaptığımız en önemli şey sürekli bilgi alışverişi içinde olmak. Bir bakıma kendimizi yukarı çekmek istiyoruz. Aslında kişisel gelişim sürecinde birçok konu hakkında öğrenmek istedikçe daha fazlasını istemek gerek.

Bunun için uğraşıyor muyuz. Çoğunlukla hayır. Her şey bir anda olsun istiyoruz. 

Kendini Keşfet 

Kişisel gelişim yolu kişinin önce kendisini değiştirmesinden ve tanımasından geçer. Öncelikle kendinizi keşfedin. Kendinizdeki önemli özelliklerin farkına varın. Neler yapmaktan hoşladığınızın farkına varın. Yeteneklerinizin neler olduğunu keşfedin. 

Kendini gerçekleştirme insanın kendini tanımasıdır. Bunun için de yeterliliklerini, karakter özelliklerini, güçlü ve zayıf yanlarını bilmesi gerekli. Kendinizi tanımak doğru soruların sorulması ve gelen cevapların size uygunluğu ile başlayan bir dönemdir. 

Etrafınızdan kişisel gelişim için kitap önerileri alın. Kitap okuduğunuzda kendinize bir ışık tutmuş oluyor ve sahip olduğunuz hayatı daha değerli hale getiriyorsunuz . 

Yeni Hedefler Koy

Keyif aldığınız şeylere odaklanın. Kendinize yeni hedefler koyduğunuz zaman kişisel gelişim kendiğinden başlar. Yeni hedefler hayatınıza aslında hiç de kötü olmayan farklı aktiviteler kazandırır. 

Kendinize özgüveniniz olsun.Yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Yapabileceğinizden emin olun. Sürekli pozitif düşünün. Negatif düşünceleri kafanızdan çıkarın. Çünkü nasıl düşünürseniz o şekilde enerjiyi kendinize çekersiniz.

Kimse mutsuz, husursuz bir hayat geçirmek istemez. Hayatınızı zehir etmeyin. Zamanla güzellikler sizi bulacaktır. 

Kendine Saygı Göster

Etrafta kendi hayatından memnun olan fakat bir şeyler için çabalamayan insanlar mevcut. Aslında mutlu görünen ama mutsuz kişiler. Kişisel gelişim demek biraz da kendine saygı göstererek her zaman bir şeyler yapmak ve çabalamak demek.

Kendimize değer verdiğimiz gibi insanlara ve diğer tüm canlılara da değer vermeliyiz. Genellikle kendine değer veren ve saygı gösteren insanlar kendileri için bir şeyler yapmak isterler ve uğraşırlar. Tanıştığı insanları bulunduğu konumları ona göre tercih ederler. 

Kendin İçin Ne Yapıyorsun?

Günlük koşuşturmanın içinde belirli ve rutin olan bir düzeni sürmekteyiz. Nedense kendimiz hariç her şey ve herkes için ayıracak zamanımız mevcut. Peki kendiniz için ne yaptığınızı hiç düşündünüz mü? Başkalarını düşünmekten bence bazen aklınıza bile gelmiyor kandırmayalım kendimizi. 

Önce kendinizi düşünün ve insanları bir kenara bırakın. Düşüncelere dalmayın. Aslında ne kadar güçlü olduğunuzu biliyor musunuz? Kimimiz farkında ve o gücü dışa yansıtmayı bekletiyor. Halbuki o güç herkeste var. Düşüncelerimizi değiştirmek, hayallerimizi yaşamak istemez miyiz? O zaman pozitif düşünceleri ele alarak negatif düşünceleri aklımızdan silmeliyiz. Bir yerlerden başlamamız gerek diye düşünüyorum. Yazının bundan sonrası bolca kişisel gelişim için tavsiyeler içeriyor.

Kendini İfade Et ve Empati Kur

Yanlışınızı kabul edin. Hatalarınızı kabullenin. Onları yaptığınıza pişman olmak yerine onlardan ders çıkarın. Bir daha yapmamaya özen gösterin. Üzülmek yerine nasıl düzeltebileceğinize yönelin. Arkanıza dönüp baktığınızda gülebilin. Sizin için anı olarak kalsın.

Kişisel gelişim için insanlar ile etkili iletişim kurma çok önemlidir.İlginiz olan şeyleri araştırın ve doğru bilgiye ulaşın ki sizde insanlara aktarabilin. İnsanlarla iletişim içerisinde olmaktan çekinmeyin. Hayat zaten bilgi alışverişi ile geçiyor. Fikirlerinizi başkalarına söyleyebilin.

Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Doğru ya da yanlış. Bu sayede içinizin rahatladığını göreceksiniz. En azından keşke deseydim demezsiniz. Empati kurun. İnsanların yerine kendinizi koyun. Size yapılmak istemediğiniz şeyleri onlara yapmayın. Her insan kendisine saygı duyulmasını ister. Red ederken iyi düşünün. Çünkü bazı şeylerin geri dönüşü olmaz. Sadece kararınızı iyi düşünün.

Sorumluluk Alın

Kolay kolay her şeyden etkilenmeyin. Denemekten vazgeçmeyin. İnsanların ne dedikleri sizin isteklerinizden sonra olmalı. Hatta birçok insanı takmayın bile. Çünkü bu hayat sizin. Sorumluluk alıp düzen içerisinde ilerleyin. Karar verin ve pes etmeyin. Kendiniz için yapacaklarınızı belirli bir sıralama içerisinde yapın. Önceliği kendinize verin ve yapacaklarınızla ilgili sorumluluk alıp belli bir düzene oturtun.

Öncelikle kendi önünüzden çekilerek işe koyulabilirsiniz. Çünkü ilerlemenizdeki en büyük engel belkide sizsinizdir. Kişisel gelişim sürecinde bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük ise içindeki cevheri fark edememesi ve kullanamamasıdır. Online eğitimler alın. Kendimizi geliştirmek için artık online eğitimler var. Bu eğitimler hayatımızın bir parçası.

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha bir çok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor.

Kişisel Gelişim İçin Gerekli Olan Şey Nedir?

Aslında kişisel gelişim sürecinde birçok konu hakkında öğrenmek istedikçe daha fazlasını istemek gerek.Bunun için uğraşıyor muyuz. Çoğunlukla hayır. Her şey bir anda olsun istiyoruz. 

Kişisel Gelişimin İlk Adımı Nedir?

Kişisel gelişim yolu kişinin önce kendisini değiştirmesinden ve tanımasından geçer. Öncelikle kendinizi keşfedin. Kendinizdeki önemli özelliklerin farkına varın. Neler yapmaktan hoşlandığınız farkına varın. Yeteneklerinizin neler olduğunu keşfedin. 

Hedef Koymak Kişisel Gelişim İçin Neden Önemli?

Keyif aldığınız şeylere odaklanın. Kendinize yeni hedefler koyduğunuz zaman kişisel gelişim kendiliğinden başlar. Yeni hedefler hayatınıza aslında hiç de kötü olmayan farklı aktiviteler kazandırır. 

Yazar: Ümmühan Çalışkan

Kendini Keşfet, Yeteneklerin, güçlü ve zayıf yanların farkına varma, Kendine sorular sorarak, kendinize özgü senaryolar kurgulayarak yeteneklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz, Yeni Hedefler Koy, Keyif aldığınız şeylere odaklanma ve bunlar doğrultusunda yeni hedefler belirleme, Bir çeşit günlük tutarak düşüncelerinizi belirleyebilir ve hedeflerinizi netleştirebilirsiniz, Kendine Saygı Göster, Kendini değerli hissetme ve bu hisle kendine saygıda bulunma, Kendine olumlu ifadelerle hitap etmek, kendine sevgiyle bakabilmek için ayna önünde egzersizler yapın, Kendin İçin Ne Yapıyorsun?, Kendi iyiliği ve gelişimi için bilinçli çaba gösterme, Zamanınızı verimli geçirecek aktiviteler yapın Spor, sanat, hobi gibi kişisel gelişimi destekleyici uğraşıları hobi edinin, Kendini İfade Et ve Empati Kur, Duygusal zekayı kullanma, insanlarla etkili iletişim kurabilme, Bir durum hakkında hissettiğinizi yazmak pratik yapabilirsiniz, Sorumluluk Alın, Hayatta alacağı kararlarda kendine güvenme ve sonuçlarına katlanma, Zorlukların üstesinden gelmek için sağlam bir irade geliştirin, Durumu Analiz Et, Mevcut durumu objektif olarak değerlendirebilme ve bu değerlendirmeye göre önlem alabilme, Günlük oluncalıkları analiz etmeye zaman ayırın, Online Eğitimler, Kendi kendine öğrenme yetisini kullanma, İlgili sitelerden veya uygulamalardan online kurslara kayıt olabilirsiniz, Kitap Okuyun, Bilgilenme ve düşünme becerisi, Farklı türlerde ve konularda kitaplar okuyarak düşünce yapınızı genişletebilirsiniz, Olumlu Düşünün, Zor durumlar karşısında moralini yüksek tutma ve çözüm odaklı olma, Olumlu düşünceli insanlarla zaman geçirin ve insanları olumlu ifadelerle motive etmeye çalışın
kişisel gelişim online eğitimler özgüven sorumluluk empati kişisel gelişim eğitimleri
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018