AnasayfaBlogKısa Film Yarışmaları
Kişisel Gelişim

Kısa Film Yarışmaları

18 Ağustos 2021
Kısa Film Yarışmaları

Kısa metrajlı film, uzatmadan veya boş yapmadan anlatılmak isteneni kısa zamanda anlatmaya dayalı filmdir. Kısa zamanda çok şey anlatma sanatıdır. Kısa film, kısa bir süre içerisinde birçok şeyi ifade edebilen yapıtlar olarak bilinmektedir. Peki, sürekli bahsettiğimiz bu kısa zaman dilimi ne kadar kısadır? Otoritelere göre kısa bir süre tanımı jenerik dahil 40 dakika olmalıdır. Kısa filmlerin süresi jenerik dahil 40 dakikayı aşmamalıdır.

Otoritelere göre kısa metrajlı film, anlatılmak isteneni kısa, öz ve zekice anlatma sanatıdır. Günümüz piyasa kalıplarından bağımsız olarak özgür bir şekilde ortaya ürün çıkmasını sağlamaktadır. Nitelikleri ile ön plana çıkan aynı zamanda uzatmaya gerek duymadan anlatılmak istenene yoğunlaşarak ortaya ürünler çıkaran bir sanat dalıdır. Uzun film ile kıyaslandığında daha amatör olarak kabul edilir. Aynı zamanda kısa film, uzun film dalının atası olarak kabul edilmektedir.

Kısa metrajlı film, biz seyircilerine geçmişten günümüze insanoğlunun bu küre üzerinde küreselleştirdiği toplumsal yaşantıları aktarmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde oluşmuş ortak yaşantı içerisinde o yaşantının tamamını sorgulayacak bir eylemi bularak seyircilere sunmak bu film tarzının en büyük amacıdır. Gerçeklerin sanatsal bir dille anlatılması bakımından uzun film tarzından ayrılmaktadır. Ülkemizde son yıllarda kısa metrajlı film tarzını benimseyen yönetmen sayısında ciddi bir artış yaşanmaktadır.

Ülkemizdeki yönetmenler artık anlatmak istediklerini gevezelik yaparak uzun yoldan değil de 3-5 cümle ile anlatmaya başladılar. Eskiye oranla günümüzde kısa film yapımları ciddi oranda seyirci bulmaktadır. Uzun film yapımlarına oranla daha az seyircisi olsa da eskiye oranla müthiş seyirci kapasitesi bulunmaktadır. Günümüzde uluslararası ve ulusal anlamda birçok kısa film yarışmaları düzenlemektedir. Düzenlenen bu kısa film yarışmaları yönetmen ve oyuncu nezdinde bir kamçılama olarak görülmektedir. Onları daha çok üretime teşvik etmektedir. Her ne kadar sanatta rekabete dayalı üretim olmasa da rekabet ortamının da oluşmasını sağlamaktadır.

Kısa film yarışmaları, verdikleri ödüller ile de bu üreticileri desteklemektedir. Bir sonraki kısa film için onlara teşvik sağlamaktadır. Aynı zamanda kısa film yarışmaları, hikayenin duyulup tanınmasını sağlarken yönetmen, oyuncu ve senaristin de tanınması için büyük bir imkan sağlamaktadır. Kısa film yarışmaları, o kısa hikayelerin yayılması ve tanınması için büyük bir misyon görevi de üstlenmektedir. Peki, kısa film yarışmaları nelerdir? Bu sorunun cevabı yazımda mevcut. 

Kısa Film Yarışmaları Nelerdir?

Kısa film festivali olarak da adlandırılabilir. Ulusal ve uluslararası anlamda birçok yarışma düzenlenmektedir. Eskiye oranla bu yarışmaların sayısında ciddi artış gözlenmektedir. Yarışmaya katılan kısa filmlerin tanıtılması görevini üstlenmektedir. Yarışmaya katılan filmleri, belirli kıstas ve özelliklere göre değerlendirmektedir. Belirli sayıdan oluşan bir jüri ekibi tarafından yarışmaya katılan filmler derecelendirilmektedir. Dereceye giren kısa metrajlı film, festivalin simgesi şeklinde ödül kazanır.

Bazı yarışmalar ise derece giren filmlere para ödülü vermektedir. Kısa film festivali içerisinde yer alan filmler ise daha geniş kitleler tarafından duyulmakta ve tanınmaktadır. Bu da o kısa filmin daha fazla seyirciye ulaşmasını sağlamaktadır. Çünkü günümüzde medya uzun film festivallerine gösterdiği ilgiyi kısa film festivali için de göstermektedir. Özellikle internet haberciliği alanın ülkemizde yaygınlık kazanmasıyla internet haberlerinde çok fazla bu tarz haberlere rastlanmaktadır. Bu durum da kısa filmlerin daha fazla kişi tarafından seyredilmesi anlamı taşımaktadır. Peki, kısa film yarışmaları nelerdir?

  • Antalya Altın Portakal Film Festivali

Her yıl düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, sadece uzun film içeriğine sahip değildir. Uzun film yarışmasının yanında kısa film yarışmasını da içerir. Bu yarışmaya kısa metrajlı Türk filmleri katılabilmektedir. Kısa olarak bahsedilen süre 20 dakikanın altındaki filmlerdir. Herhangi bir tür ayrımı yapmaksızın jüri, değerlendirmesini genel olarak yapmaktadır. Antalya Altın Portakal Film Festivali, kısa film anlatım yetkinliğini dikkate alarak değerlendirmelerini yapan bir festivaldir.

Ulusal kısa film yarışmasının yapılması için bütün sorumluluk ve yetki Antalya Büyükşehir Belediyesinin elindedir. Düzenlenen yarışmanın amacı, Türk sinemasının nitelikli kısa filmlerini ödüllendirmektir. Bunun yanında üreticilerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkıda bulunmaktır. Yarışmaya katılan filmlerin ulusal ve uluslararası anlamda tanınması ve izlenmesine yardımcı olma amacı taşımaktadır. Ödül alan sanatçılara Altın Portakal Ödül Heykelciği verilir. Bunun yanında en iyi kısa film 20.000 TL ödül kazanır. Kısa film jüri özel ödülü ise filme verilir. Bu da 10.000 TL olarak bilinir.

  • Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu

Kısa film uzun etki mesajıyla ortaya çıkan bir yarışmadır. Sabancı Vakfı, sosyal sorunların sanat aracılığı ile ele alınmasını desteklemek amacı ile bu yarışmayı düzenlemektedir. Düzenledikleri bu yarışma ile amaçlanan, sosyal konularda sinemanın yaratıcı bakış açısından yararlanmaktır. Sinemanın yarattığı etki gücünden yararlanarak bir bilinç oluşturmayı amaçlamıştır. Her yıl farklı konular vererek o konular üzerinden gelen filmleri kabul etmektedir. Kısa filmin süresi jenerik de dahil olmak üzere 5 dakika olarak belirtilmiştir.

Yarışmaya katılan kısa filmler arasında birincilik ödülünü kazanana 25.000 TL para ödülü verilmektedir. İkinciye 20.000 TL verilirken üçüncüye 15.000 TL para ödülü verilmektedir. Vakıf tarafından düzenlenen ödül töreninde, kazanan filmlerin yönetmenlerine kazandıkları para ödülü tutarında çek verilir. Ödül filmin yönetmenine verilmektedir.

  • Ulusal Kısa Film Yarışması İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)

Ülkemizde sanat değeri yüksek kısa filmlerin yapımını özendirmek amacı taşımaktadır. Nitelikli kısa filmleri seyirci ile buluşturmak ve bu sektörün gelişimine katkıda bulunmak bu yarışmanın hedefleri arasındadır. Ülkemizin sinemasının gelişimine katkıda bulunarak üretilen filmlerin uluslararası ve ulusal anlamda tanıtılması için çaba sarf eden bir yarışmadır. Yarışmaya katılan filmler değerlendirilerek en iyi film ödülünü kazanan filmin yönetmenine 5.000 TL değerinde para ödülü verilir. Bu ödül Anadolu Efes tarafından tek bir filme verilir ve kesinlikle paylaştırılmaz.

  • Boğaziçi Film Festivali

Ulusal ve uluslararası kısa film festivali olarak bilinir. Türk ve dünya sinemasının gelişmesine katkı sunmak amacı ile gerçekleştirilen bir festivaldir. Genç üretkenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi olarak destek sağlayan kısa film festivali olarak tanınır. Üretilen filmler ile Türk sinemasının ulusal ve uluslararası alanda tanınması için çaba harcayan kısa film festivali olmasının yanında Türk sinemasının bir kimliğe kavuşmasını da sağlamaktadır. Kurmaca, animasyon, deneysel ve belgesel dalında yer alan kısa metrajlı film ile yarışmaya başvurulur.

Bu kısa metrajlı film yarışmasına katılan filmler belgesel ve kurmaca olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilir. Animasyon ve deneysel türdeki filmler kurmaca kategorisinde değerlendirilmektedir. Kısa film festivali, 20 dakikayı aşmayan filmleri kabul etmektedir. Yalnızca belgesel kategorisindeki filmlerin süresi 30 dakika olarak belirtilmiştir. Eğer festivalin jüri üyeleri gerek görürse süre konusunda esneklik sağlayabilir.

Bu kısa film festivali içerisinde Ahmet Uluçay kısa film büyük ödülü verilir. Bu ödül 25.000 TL ve “Altın Yunus Heykeli” ile taçlandırılır. Bunun yanında en iyi kısa kurmaca film ve en iyi ulusa kısa belgesel film kazananları 10.000 TL ve “Altın Yunus Heykeli” ile ödüllendirilmektedir.

  • İzmir Kısa Film Festivali

Ülkemizin en önemli kısa metrajlı film festivalleri arasında yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası kategorilerde her yıl birçok filmin yarıştığı bir festivaldir. Kurmaca, animasyon, belgesel ve deneysel dalları bulunmaktadır. Ödül kazananlara “Altın Kedi Ödülü” verilmektedir. Bu festival, ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren kişilerin ulusal ya da uluslararası platformlarda daha etkin bir şekilde temsil edilmesini sağlamaktadır.

Kısa Film Yarışmaları Kısa Film Yarışmaları nedir Kısa Film Yarışmaları nelerdir Kısa film festivalleri Antalya Altın Portakal Film Festivali Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu Ulusal Kısa Film Yarışması İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kısa Film Senaryo Örnekleri
Nedir?

Kısa Film Senaryo Örnekleri

29 Temmuz 2020
Kısa Film Nasıl Çekilir?
Nasıl Yapılır?

Kısa Film Nasıl Çekilir?

21 Ağustos 2021
İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film
Kişisel Gelişim

İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film

03 Haziran 2020