AnasayfaBlogKendini Geliştirme Yolları Neler Olabilir?
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Yolları Neler Olabilir?

19 Mart 2020
Kendini Geliştirme Yolları Neler Olabilir?

Kendini geliştirmek bir nevi kendinize yatırım yapmaktır. Hayatının her evresinde kendini geliştirme yolları arar insan. Özellikle ülkece, hatta dünyaca sıkıntıda olduğumuz şu günleri fırsata çevirmek de bizim elimizde. Biliyorsunuz ki dünyamız korona virüs salgınıyla mücadele ediyor. Ülkemizde de okullar tatil edildi, bazı işyerleri uzaktan erişimle çalışmaya başladı.

İnsanların kapalı yerlerde bulunmaması, evlerinden dışarıya çıkmaması için sürekli uyarılar yapılıyor. Hepimizin ruhunun daralıp, içinin şiştiği şu günlerde bu kasveti dağıtıp evde olduğumuz günlerde, vaktimizi verimli geçirebiliriz. İnanın evde sıkılıp boşa vakit geçireceğinize kendini geliştirme yolları bulup bunu fırsata çevirdiğinizde huzurlu ve mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Bu hayatta gelişim ve ilerleme kaydederek sizi daha fazla mutlu edebilecek bir şey bulamazsınız.

Kendimizi Geliştirmek için Ne Yapmalıyız?

Ne kadar bilgi ve kültür birikimine sahip olursanız olun, insanın kişisel gelişim süreciniz bitmez. Mutlaka herkesin geliştirmesi gereken bir yönü vardır. Ama keyifle ve isteyerek bunu yaparsanız amacınıza ulaşırsınız. Tabi ki her konuda olduğu gibi bu da zorla olacak bir şey değil. Kişinin öncelikle bunu istemesi ve neler yapabileceğini araştırması gerekir. Çeşitli kendini geliştirme yolları içerisinden mutlaka birçoğunu uygulayabilirsin. Bu sayede hem kişisel gelişimine katkıda bulunup, hem de kendini geliştirebilirsin.

Yabancı Dil Öğrenin

Yeni bir dil öğrenmek bilgi dağarcığımızı arttıracaktır. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenerek, yeni bir kültürde öğreneceğinizi unutmayın. Bu da hayata olan bakış açınızı değiştirecektir. Peki bunu nasıl yapacağım diye soruyorsanız size harika bir önerim var. Enstitü bünyesinde yer alan ücretsiz veya bütçenizi sarsmayacak düşük bedellerle katılabileceğiniz yabancı dil eğitimleri bu konuda size esnek bir öğrenme imkanı sunuyor. Eğitimlerde canlı derslerle katılabilir deneme sınavları ve ödevlerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Aynı zamanda dersin bitiminde sertifika sınavına girerek başarılı olursanız sertifika almaya hak kazanabiliyorsunuz. Global geçerliliğe sahip sertifika sayesinde işinizde terfi etme imkanı bile yakalamanız mümkün.  Bildiğiniz yabancı dili geliştirebilir veya yeni dil öğrenebilirsiniz. İngilizce A1-A2, İngilizce B1-B2, İngilizce C1-C2, eğitimlerinden birini alabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı diller öğrenmek isteyenler için Korece gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Kitap Okuyun

Evet çok klişe dediğinizi duyar gibiyim. Ama sizlerde biliyorsunuz ki kitap okumak duygu dünyamızı bir yerden başka yere götürür. Dil gelişimimizi destekler, kültür seviyesini arttırır. Her okuduğumuz bir kitaptan yeni hayatlar, yeni dünyalar öğreniriz. Olaya bir de şu açıdan bakın. İyi bir kitap okuru olabilmek için ayda en az bir kitap okumalısınız. Ortalama 300 sayfalık bir kitap okuyacağınızı farz edersek, günde 10 sayfa okuyarak bu işi bitirebiliriz. Bu da yılda ortalama 12 kitap demektir. Kendini geliştirme kitapları bu konuda sana fikir verebilir. Tabi ki bu rakamları da arttırmak elinizde. Aslında bu şekilde düşündüğünüzde işin, hiç de zor olmadığını görmüşsünüzdür.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Alın

Yapılacak en güzel kendini geliştirme yolları arasında, kişisel gelişim eğitimleri almak da gelir. Soğuk ve kasvetli günlerde bir de üstüne üstlük ev hapsi yaşadığımız günlerde inanın hepinize iyi gelecek harika eğitimler var. Enstitü tarafından evinizin konforunda alabileceğiniz eğitimlerden birisi mutlaka size göre. Fotoğrafçılık ve blog yazarlığı gibi eğitimlerden, dijital pazarlama ve NLP eğitimlerine kadar sayısız seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Bir Günlük Tutun

Ne o şimdide çocukluğumuza mı döndük demeyin. Her gün yaşadığınız olaylar için küçük notlar alın. Bu notlarda hayatınızda başınıza gelenler, günlük karşılaştığınız olaylar, dünyadan önemli olayları gün gün not edin. Bir süre sonra geriye dönüp bu yazdıklarınızı okuduğunuzda ne kadar yol aldığınızı o yıllarda neler olduğunu okumak size çok farklı gelecek. İleride çocuklarınıza ve torunlarınıza bırakacağınız o yıllarda sizin başınıza gelen şeyleri anlattığınız notlar olsa fena mı olur. Kim bilir belki de bu notlar sayesinde ileride bir kitap bile çıkarabilirsiniz.

Kişisel Hedeflerinizi Büyütün

Kendinizi aşacak büyük hedefler koyun. Hatta bunları ne zaman ve nasıl gerçekleştirmek istediğinizi tarihiyle not edin. Bu hedeflere ulaşmanız için takip edeceğiniz yolları belirleyin. Unutmayın büyük hedefler kurmak, büyük hayallerimizden geçer. Hedeflerinize ulaşmak için adım adım korkularınızı yenin.

Akademik Başarınızı Destekleyecek Eğitimler Alın

Kendini geliştirme yolları içerisinde, mesleğinizde ilerleyebileceğiniz ve sizi işinizde terfi ettirebilecek eğitimlere katılın. Bu eğitimlerden sertifika alıp bildiklerinizi belgelendirin. İnanın bu sizi iş yerinizde ve günlük yaşamınızda birçok rakibin önüne geçirecektir. Hayat pahalı ve eğitim de çok pahalı bir iş dediğinizi duyuyorum. Hayır bazı kurumların paradan çok bilgiye değer verdiğini unutmayın. "En başarılı insan en iyi bilgiye sahip olandır " anlayışını benimseyen Enstitü’ den birçok konuda online eğitim almanız mümkün. İş hayatınıza katkı sağlayacak ya da başarılı bir girişimci olmak için yol gösterecek eğitimleri inceleyerek kendinize bir program hazırlayın.

Yeni alışkanlıklar edinin

Spor yapmıyorsanız mutlaka spora başlayın. Sağlıklı beslenin. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun.  Herhangi bir müzik aleti çalıyorsanız bunu geliştirin. Bilmiyorsanız yeni bir müzik aleti öğrenmeye çalışın. Bunlar ruh ve beden sağlığınızın gelişimi için size iyi gelecektir.

Sizi Olumsuz Etkileyen Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Hayatınızdaki kişiler sizin bakış açınızı belirler. Unutmayın ‘’ birlikte zaman geçirdiğiniz insanların ortalaması sizin karakterinizi yansıtır’’ Sizin her yaptığınıza negatif düşünceyle yaklaşan, hep bir olumsuzluk bulan insanları hayatınızdan çıkarın. Bu tarz insanlarla birlikte sıkça olursanız sizin de onlara benzemeniz kaçınılmaz. Ruhunuza iyi gelecek, sizi ileriye taşıyacak ve motive edecek insanlarla birlikte olun.

Teknolojiden Olumlu Anlamda Yararlanın

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle hepimiz artık tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarımız vasıtasıyla her türlü bilgiye erişebiliyoruz. Tabi ki teknolojinin birçok olumlu özelliği var. Yukarıda bahsettiğim online eğitimleri bile alırken teknolojinin nimetlerinden faydalanıyorsunuz. İnternet ortamında verimli vakit geçirin. Sizi eğitecek ve geliştirecek web sitelerinde gezinin. Zamanınızı doğru değerlendirin.

Sosyal Medya Platformlarında Fazlaca Zaman Öldürmeyin

Artık hepimiz birbirimizden haberdar bir şekilde yaşıyoruz. Sosyal medya ile oldukça haşır neşiriz. Sosyal medya bizim yenidünyamız. platformlarında oldukça fazla zaman geçirebiliyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz her daim bu platformlarda paylaşıyoruz. Ancak buralarda insanların neler yaptığını incelerken farkında olmadan saatlerimiz geçebiliyor. İnsanoğlunun zamanı kısıtlı. O yüzden verimli zaman kullanmak için buralarda geçirdiğimiz vaktimizi kısıtlamamız gerekiyor. İnanın bu platformları daha az kullandığınızda zamanın daha da fazla ve verimli geçtiğini görüp şaşıracaksınız.

Kendinize Kısa Periyodlarla Yapılacaklar Listesi Belirleyin

Bu şekilde daha planlı ve disiplinli bir hayat sağlamanız mümkün olacaktır. Yapılacaklar listenizi 15 günde bir kontrol edin ve hangilerini yapıp yapmadığınızı belirleyin. Plana ne şekilde bağlı kaldığınızı belirlediğinizde kendi gelişiminizi de takip etmiş olacaksınız.

kendini geliştirme yolları kendimizi geliştirmek için ne yapmalıyız kişisel gelişim kendini geliştirme kendini geliştirme süreci
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021
Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?
Kişisel Gelişim

Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?

26 Ekim 2021
Kendini Geliştirme Kitapları
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Kitapları

28 Kasım 2019