AnasayfaBlogKazak Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü

24 Aralık 2020
Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü

Kazak Dili ve Edebiyatı, Kazakçanın öğrenilebilmesi ve öğretilebilmesi için gerekli bir akademik disiplindir. Ancak bu bölüm, bizim ülkemizdeki üniversitelerde eğitimi verilen bir bölüm değildir. Bölümü okumak için Kazakistan’a yani yerine gidip orada okumak gerekiyor.

Kazakça, Kazak Türkçesi olarak da bilinen bir dildir. Bu dil, Orta Asya’daki Kazakistan sınırlarında konuşulmakta olan Türk dillerinin başında geliyor. Kazakistan dışında yaşayan Kazaklar tarafından da dünyanın farklı bölgelerinde konuşulan bir dil olduğunu da eklemeliyiz. Bu bölgelere örnek olarak Moğolistan’ı verebiliriz. Moğolistan’ın Bayan Ölke adlı yerleşim yerinde yaşayan Kazaklar, bu yerin çoğunluk halkını oluşturuyor.

Kazak dilinin gelişimine baktığımızda; ilk Kazakça alfabesinin Orhun yazısıyla yazıldığını görüyoruz. Sonrasında bu alfabe geliştirilmiş ve Latin, Kiril ve Arap harfleri de eklenerek çağdaş bir dil yapısı oluşturulmuştur.

Kazakistan kültüründe; tarihlerindeki Hunlar, Göktürkler, Karahanlılar gibi eski Türk devletlerinin etkileri vardır. Ayrıca günümüzdeki komşuları olan Rusya, Kırgızistan, Türkmenistan, Çin ve Özbekistan’la kültürel etkileşimlerinin olduğunu eklemeliyiz.

Kazak edebiyatı, Kazakistan’ın tarihsel dönemlerinden ve Rus etkisindeki dönemlerden kaynağını alıyor. Eski Kazak Türklerinin yazdığı edebî ve tarihsel metinler, Kazak edebiyatının temelini oluşturup bugününe ışık tutan eserlerdir. Bu eserler arasında, sözlü şiir ürünlerinin ilk örnekleri olan Orhun Yazıtları öne çıkmakta. Ayrıca Dede Korkut efsaneleri de bu temelin en çok bilinen edebî ürünlerinden biridir.

Kazak edebiyatının temel ürünleri ve çağdaş edebiyat eserleri, Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü bünyesinde inceleniyor. Bu dili ve kültürünü yerinde öğrenmek için, bu bölümü okumak yeterlidir.

Çağdaş Türk devletlerinden birisi olan Kazakistan’da okunabilecek olan bu bölüm, meraklıları için tek seçenek. Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi bünyesinde bu bölümün hem lisans, hem yüksek lisans hem de doktora programları bulunuyor.

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümünü daha yakından tanımak isteyenler için, bu yazı bir rehber niteliğinde olacaktır. 

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? 

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü, Kazakçayı ve Kazak edebiyatının eğitimini veren bir lisans programıdır. Bu bölüm, ülkemizdeki üniversitelerde bulunmuyor; sadece Kazakistan’daki Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde eğitim faaliyetlerini yürütüyor. Bu bölüme girmek isteyen adaylar, ülkemizdeki merkezî sınav sisteminin Sözel puan türüyle tercih yapabiliyorlar.

Bölümün eğitim hedefi; Kazak dili, kültürü ve edebiyatı konusunda donanımlı uzman filologlar yetiştirmektir. Kazak edebiyatına ait eserlerin diğer insanlara ulaşabilmesi de diğer bir eğitim amacıdır. Ayrıca öğrencilerin Kazak ulusal kültürüyle birlikte, dünya kültürleriyle de bilgi edinmeleri amaçlanmıştır.

Bölümde verilen eğitimler; Kazak dili ve edebiyatı alanında öğretmenlik ve çevirmenlik konularında öğrencilere yetkinlik sağlamakta. 
Kazak Dili ve Edebiyatı bölümünün, ülkemizdeki bazı üniversitelerle ve dünya çapındaki bazı üniversitelerle anlaşmaları bulunuyor. Bu anlaşmalarla, öğrencilerin Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programları uygulanabiliyor. Bu programlarla, öğrencilerin mezun olmadan bu alanda deneyim sahibi olma fırsatları oluyor.

Mezunların Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programlarını değerlendirmeleri, kariyer açısından da önemlidir. Erasmus’la mezunlar; yabancı dil yeteneklerinin gelişmesi ve uluslararası kariyer deneyimi açısından şans elde ediyor. 

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının iş imkânları, hem kamuda hem de özel sektörde olabiliyor. Mezunlar için iş imkânları ülkemizdeki ilgili kurumlarda olabildiği gibi, yurtdışındaki kurumlarda da mevcuttur.

Bölümün iş imkânları; kamu alanında ortaöğretim kurumlarında ve devletin ilgili kurumlarında olmakta. Buralarda genellikle; öğretmen, çevirmen ve tercüman olarak çalışma imkânları oluyor.

Ayrıca mezunların yüksek lisans yapmaları halinde, akademisyen olarak yükseköğretim kurumlarında çalışma olanakları da mevcuttur. Bu alanda akademik kariyer yapabilmek için, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora programları da bulunuyor.

Bölüm mezunların çalışabilecekleri bazı işyerleri şunlardır: 

 • Konsolosluk ve elçilikler,

 • Dış İşleri Bakanlığının ilgili kurumları

 • Devlet ve vakıf üniversiteleri,

 • Ortaokul ve liseler (kamu ve özel)

 • Yabancı dil kursları

 • Özel eğitim kurumları

 • Çeviri ve tercüme büroları

 • Basın ve yayın kurumları

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, kamuda ve özel kurumlarda çalışabilmekteler. Yapabilecekleri işler; öğretmenlik, akademisyenlik, öğretmenlik, editörlük, yazarlık tercümanlık ve çevirmenlik gibi işlerdir. 

Mezunların çalıştıkları ortamlarda yaptıkları işler şunlardır:

 • Diplomasi kurumlarında, ülkemizin Kazakistan’la olan ilişkilerini yürütmek.

 • Kazak dilinde yazılmış eserlerle ilgili araştırmalar yapmak.

 • Kazakça yazılmış edebî, bilimsel ve kültürel eserleri diğer dillere çevirmek.

 • Kazak ve diğer diller arasındaki tercüme işlerini yapmak.

 • Eğitim kurumlarında öğretmenlik ve eğitmenlik yapmak. 

 • Yükseköğretim kurumlarında akademisyenlik yapmak.

 • Basın ve yayıncılık sektöründe editörlük, yazarlık ve tercümanlık işlerini yapmak.

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümündeki dersler; metin okuma ve inceleme uygulamaları, teorik gramer dersleri, çeviri çalışmaları gibi derslerden oluşmakta.

Bölümün ders plânında; sosyal bilimlerden dil bilimlerine, metin okuma uygulamalarından konuşma pratiklerine uzanan dersler bulunuyor. Ancak, bölümde verilen derslere örnekler paylaşılmamakla birlikte; teorik ve uygulamalı derslerin okutulduğu genel bilgiler paylaşılmıştır.

Bölümde okutulan sosyal bilimlerden bazıları; edebiyat, coğrafya ve tarih gibi temel bilim dallarıdır. Ayrıca kültür ve sanat alanında da derslerin bulunduğu kayıtlara geçmiştir.

Bölümün dil derslerinde; metin okuma ve anlama, yazma ve konuşma gibi uygulama çalışmaları göze çarpan noktalardır. Uygulamalı derslere, metin inceleme ve tercüme etme gibi çalışmalar da dâhildir. 

Kazak Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama 

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü 2020 itibarıyla, ülkemizdeki üniversiteler bünyesinde bulunmuyor. Bu bölümü tercih etmek isteyen adaylar için tek seçenek, Kazakistan’daki Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesidir.

2020 yılında bölümün tek taban puanı, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin 5 kontenjanlı seçeneğine aittir. Bu seçeneğin taban puanı 218,46572 ve başarı sıralaması da 842818 olarak kayıtlara geçmiştir.

Kazak Kazak dili Kazakça Türk Kazak Kazak dili ve edebiyatı Kazak dili ve edebiyatı bölümü
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü

01 Kasım 2020
İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü

05 Kasım 2020
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü

20 Kasım 2020
Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü

22 Ağustos 2020