AnasayfaBlogKarar Vermede Size Yardımcı Olacak 4 Yol
Nedir?

Karar Vermede Size Yardımcı Olacak 4 Yol

27 Ekim 2021
Karar Vermede Size Yardımcı Olacak 4 Yol

Karar verme teknikleri, yaşam becerileri içinde önemli bir yere sahiptir. Yerinde ve uygun verilen kararlar, kişilerin yaşamında olumlu değişimlere neden olur. Hatalı verilen kararlar ise yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Her geçen gün daha karmaşık bir hal alan sosyal ilişkiler, kişileri sürekli problemler ve seçeneklerle yüz yüze getirmektedir. Bu aşamada herkes kendisi için en uygun kararı almaya çalışır. Karar verme sürecini, bir ihtiyaç halinde bu ihtiyacı karşılamak amacıyla mevcut seçenekler içinden duruma en uygun olanı seçme olarak açıklayabiliriz. Karar verebilmek için bazı yöntemler uygulanır. karar verme teknikleri bu süreci kolay çözümlemeniz için imkan yaratır. Yazımızda karar vermede size yardımcı olacak 4 yol nedir, etkin karar verme teknikleri nasıl öğrenilir gibi sorulara yanıtlar hazırladık.

Karar Verme Sürecini Kolaylaştıracak 4 Yol

Yaşamımız boyunca pek çok kez karar verme ihtiyacı duyarız. Bunlar kimi zaman çok önemli kimi zaman daha günlük kararlar olabilir. Bunların bazıları hayatımızın dönüm noktası niteliğinde önem taşırken bazıları zaman yönetimi konusunda yardımcı olur. İş yaşamında karar verme süreci bazı aşamalardan oluşur. Doğru kararlar alabilmek için bu aşamaları doğru bir şekilde değerlendirmek çok önemlidir. Karar verme sürecini kolaylaştıracak 4 yol, birçok aşamada yardımcınız olacak niteliktedir. Birlikte inceleyelim.

  • Beyin fırtınası yapın; bir diğer aşamada beyin fırtınası yapmaktır. Aklınıza gelen tüm seçenekleri tek tek sıralayın. İyi bir karar almanın ilk adımı, tüm seçenekleri başlıklar halinde görebilme hazırlığıdır. Bu, gerçekten ihtiyacınız olana odaklanmanızı sağlar. Böylece gereksiz noktaları fark ederek elersiniz. Belirlediğiniz seçeneklerle alakalı toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Aileniz, arkadaşlarınız, çevreniz, kitaplar, dergiler, internet gibi bu konuda size yardımcı olacak birçok veri kaynağı vardır. Elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda kararınızı net bir şekilde belirlemek için gereksiz seçenekleri eleyin.

  • Kendinize bir hareket planı hazırlayın. Bir şey yapmaya karar verdiğinizde hangi adımlardan devam edeceğinizi belirlemeniz ve netleştirmeniz gerekiyor. Belirlediğiniz karara ulaşmak için nasıl bir süreç takip etmeniz gerekecek? Bu noktada size kim yardım edebilir? Kararınızı uygulamak için hangi önlemleri almalısınız? Nasıl bir bütçe planı işinizi kolaylaştırır? Bu soruların yanıtlarını belirledikten sonra eylem planınızı hazırlayın.

  • Yedek bir planınız olsun; herkes her koşulda en doğru kararı alacak diye bir şart yoktur. Yanlış bir karar verme ihtimaline karşı mutlaka ikinci bir plan da oluşturmanız gerekir. İşler istediğiniz gibi gitmediği anda kendinize yüklenmek yerine yedek planınıza geçebilirsiniz.

  • Harekete geçin; Tüm bunları sırasıyla uyguladıktan sonra artık ne yapmanız gerektiğini, süreçte nasıl bir yol izlemenin doğru olduğunu ve aldığınız kararın olası sonuçlarını biliyorsunuz. Yapmanız gereken en önemli şey zaman kaybetmeden harekete geçmektir.

Karar Verme Süreci Nasıl Kontrol Edilir?

Karar verme süreci birçoğumuz için il bakışta göze çok zor gelebilir. Akşam yemeğini nerede yiyeceğimiz gibi ufak bir karar bile zamanımızın büyük bir kısmını bunu düşünerek harcamamıza neden olabilir. Çok daha büyük kararlar vermek ise insana ciddi bir zihinsel yük verebilir. Böyle büyük bir yükü sırtlayabilmemiz için ortaya çıkan stresle ve bizi bekleyen belirsizlikle aktif olarak baş edebilmemiz gerekir. Bunun için çeşitli bilgilere ihtiyacımız olabilir. Yapılan araştırmalarda, karar verme sürecinde yaşadığımız zorlukların üstesinden gelme becerimiz ile duygusal zeka seviyemiz arasında önemli bir bağ olduğu gözlemleniyor. Biz her ne kadar mantıklı olduğumuzu, karar verirken ya da herhangi bir davranışı sergilerken tümüyle zihnimizin kontrolü ile hareket ettiğimizi düşünsek de durum bambaşkadır. Bilişsel psikoloji uzun yıllardır yaptığı araştırmalar neticesinde bunun aksini işaret ediyor. Duygular, dış etkenler, psikolojik ya da fizyolojik durumumuz gibi sayısız nedenin üzerimizdeki etkisi tahmin ettiğimizden çok daha büyük. Karar verme sürecinde dış etkenleri değiştiremesek de, yaklaşımlarımızı ya da mantık kurma süreçlerimizi değiştirebilme ihtimalimiz vardır. Bunun için bazı teknikleri bilmemiz gerekir. Enstitü bünyesinde verilen Etkin Karar Verme Teknikleri eğitimi tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimi, hayatınızda daha etkin kararlar almanızı sağlayacak bilgilere ulaşmak için iyi bir fırsattır. Bu eğitim daha iyi ve daha başarılı bir insan olmanız için adım atmanızı sağlıyor.

Etkin Karar Verme Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz?

Karar süreci hayatın kaçınılmaz sonuçlarındandır. Yaşamınız boyunca başarılı bir insan olmak için etkin karar verme becerilerine sahip olmanız gerekir. Etkin karar verme eğitimi, kararlarınızın nasıl bir yapıda olduğuna ve nasıl etkin karar vereceğinize ışık tutacak. Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimi, hayatınızda daha etkin kararlar verebilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. Bu eğitim daha iyi ve daha başarılı bir insan olma yolunda atılacak önemli bir adımdır. Eğitim 5 canlı dersten oluşuyor. Üstelik bir internet bağlantınızın ve akıllı telefon ya da bilgisayarınızın olması yeterli. Hiçbir yere gitmeye ihtiyaç duymadan uzaktan eğitim avantajından faydalanabilirsiniz. Eğitim boyunca karar verme teknikleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Karar verme sürecine geçmeden önce ilk olarak karar vermek istediğiniz konuyu doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Örnek olarak, hangi üniversite seçiminin sizin için doğru bir karara olduğu olabilir ya da bir iş değişikliği yapacaksanız hangi alanda çalışmanın sizi daha mutlu edeceğini belirlemek olabilir. Aslında karar vermek günlük rutinlerimizden biridir. Her durum karşısında bir karar veriyor ve sonuçlarını yaşıyoruz. Her verdiğimiz karar doğru bir sonuca ulaşmayabilir. Verdiğimiz kararlarda hata payını en aza indirmek için karar verme teknikleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Etkin karar verme eğitimi tam olarak bunları öğretmeyi hedefliyor. Karar vermeniz gereken şeyi belirledikten sonra bilgi toplamanız gerekir. Etkin karar vermenin en önemli parçası bilgi toplamaktır. Ardından diğer önemli aşama bu bilgileri analiz etmektir. Etkin karar verme aşamasında toplanan bilgilerin güvenilir kaynaklardan elde edilmesi oldukça önemlidir. Etkin karar verme sürecinin en önemli parçası olan bilgi toplama ile ilgili de ayrıntılı bir bilgi sahibi olmanız da eğitimin bir diğer önemli konusudur. Bilgileri topladıktan sonra hangisinin daha iyi olduğunu anlamakta zorluk yaşayabiliriz. Bazı durumlar gözümüzden açabilir. Bu durumda etkin karar verme teknikleri eğitiminden faydalanmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha göreceksiniz. Peki, bu eğitime kimler katılmalıdır?

Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimine Kimlerin Katılması Uygundur?

Karar vermek önemli bir adımdır. Karar verdikten sonra sonuçlarına da katlanmamız gerekir. Önemli bir faktör gözümüzden kaçtığında bazen geri dönüşü olmayan kararlar ile sonuçlanabilir. Seçimlerinize karar verirken kendiniz için en iyi olanı seçmek için karar verme tekniklerine hakim olmak gerekir. Eğitim, bu süreci en az hatayla atlatmanız için gerekli bilgileri almanızı sağlıyor. Eğitimden faydalanması gereken kişiler kimlerdir?

  • Birden fazla olasılık arasında kararsızlık yaşayan kişiler katılabilir.

  • Hayatında önemli bir karar vermesi gereken kişiler katılabilir.

  • Seçimlerinde kararlı davranmak isteyen kişiler katılabilir.

  • Etkin karar verme ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler katılabilir.

  • İş hayatında ve sosyal hayatında etkin ve stratejik karar vermek isteyen herkes katılabilir.

  • İnternet bağlantısı olması gerekir.

etkin karar verme teknikleri etkin karar verme teknikleri eğitimi etkin karar verme teknikleri kursu
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İyi Kararlar Nasıl Alınır?
Karar Verme

İyi Kararlar Nasıl Alınır?

19 Ekim 2021
Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?
Karar Verme

Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?

31 Mayıs 2019
Etkin Karar Vermenin Unsurları
Karar Verme

Etkin Karar Vermenin Unsurları

05 Kasım 2021
Etkin Karar Vermenin Önemi
Karar Verme

Etkin Karar Vermenin Önemi

27 Ekim 2021