AnasayfaBlogKarar Verme Ve Uygulama
Karar Verme

Karar Verme Ve Uygulama

01 Temmuz 2019
Karar Verme Ve Uygulama

Karar verme herhangi bir konuyu onunla ilişkili olan sonuca bağlayabilme yetisi olarak tanımlanabilir. Sonsuz olasılıklar dünyasında kişileri en fazla çıkmaza sokan terimlerden biridir. Hayatın bizi uykuda olduğumuz anlar dışında sürekli seçim yapmaya zorladığı yadsınamaz bir gerçektir. 

Uyandığımızda yataktan kalkıp güne başlamak veya olduğumuz yerde kalıp günü yatakta karşılamak şeklinde iki tercihimiz vardır. Farkına varalım ya da varmayalım her işimiz seçimlerimizin sonucu olarak düzenlenir. Bu yönüyle karar verme sonraki süreci tayin eden yol haritamıza açılan kapıdır. 

Karar Verme Sorunu

Karar verme sorunu yaşıyorsanız tıkandığınızı hissediyor çıkmaza girdiğinizi düşünüyor ve ilerleme kaydedemiyorsunuz demektir. Ancak konu her ne olursa olsun bilmeniz gereken şu ki çözüm kendini mutlaka dayatacaktır. Karar verme mekanizması nasıl işler hale getirilebilir? Peki bu hareketsizliğin kasvetinden kurtulmak için sağlıklı karar verme yöntemleri var mıdır? İşte bazı yöntemler.

Durum Analizi Yapmak

Mevcut durumunuzu artı ve eksileriyle masaya yatırmak sağlıklı karar verme skalanızı yükseltecektir. Plan, istek ve hedeflerinizi su yüzüne çıkartarak sizin için en ideal yolu bulmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için kendinize şu soruları sorun;

 • Beni sekteye uğratan sorun nedir?

 • Bu sorunu ne zaman fark ettim?

 • Hayatımı ne ölçüde etkiliyor?

 • Değiştirmek için neler yapabilirim?

 • Süreci nasıl yönetebilirim?

Yaşananları Kağıda Dökmek

Ben zaten biliyorum yazmaya ne gerek var? Yazmak ne işe yarayacak? Yazacağım şey neyi değiştirecek ki? tarzı cümlelere kulak asmayın. Görsel zeka doğduğumuz andan itibaren aktif olarak kullandığımız ve beynimizin en güçlü silahı olarak sayılan faktördür. Karar verme konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz an kağıt kaleme sarılın. Sizi çözüm arayışına iten her ne varsa yazın. Unutmayın, doğru ya da yanlış yok. İlk etapta kişisel yorumunuzu katmadan sadece olay örgüsünü anlatıp okuyun. Bu size;

 • Kendinizi ‘dışarıdan bir gözle’ analiz etmeniz için ışık tutacak,

 • Alternatif bakış açıları sunacak,

 • Karar verme inisiyatifi alabilmenize yardımcı olacaktır.

Beklentilerin Farkına Varmak

Beklentiler hayatımızı şekillendiren mihenk taşlarıdır. İçsel tatmin duygumuzu besleyen yegane unsur ümitlerimizin karşılık bulduğunu görebilmektir. Benim hayattan hiç umudum yok diyen birisi beklentisini yüksek tutmaktan kaynaklı hayal kırıklıkları yaşadığının farkında bile değildir. Örneğin bir ilişkiyi sürdürüp sürdürmemeye dair karar verme aşamasındasınız. Bu ilişkinin sizin açınızdan faydaları nelerdir?

Size zarar veriyor mu? Devam ederseniz ne olur? Neden bitirmelisiniz? Bu ve bunun gibi sorularla durumun sizi sürüklediği noktayı gözlemleyebilirsiniz. Bir ilişkiden ne bekliyorum? benzeri kalıpları kendinize uyarlayarak listeler hazırlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki karar verme döngüsünde alacağınız her aksiyon kararı hayata geçireceğiniz atılımların öncüsü niteliğinde olacaktır.

Aceleci Değil Gerçekçi Olmak

Durumu süzgeçten geçirdik. Bir yazar edasıyla kurgu iskeletini bedenlendirdik. İçimizde kalan her ne varsa beklentilerimizle birlikte ortaya serdik. Geldik karar verme aşamasına. Buraya kadar her şey yolunda gittiyse kendinizi tebrik edebilirsiniz. Sağlıklı ego gelişimindeki merdivenlerin birçoğunu tırmandınız. Artık elinizdeki verilerden yola çıkarak hangi hükme varacağınızı kestirmek oldukça kolay. 

Kendinizin durumun ve isteklerinizin bilincindesiniz. O halde seçiminizi de yapmış olmalısınız. Ama o da ne? Bir problem mi var? İyi de bu kararı nasıl uygulayacağım dediğinizi duyar gibiyim. İtiraf etmek gerekirse neticeye varmada en karışık süreç kararı almak değil uygulamaktır. 

Korkmayın. Artık biliyorsunuz ki yabancısı olduğunuz topraklarda değil bizzat evinizdesiniz. An be an yaptığınız birşeyi özel olarak seçtiğiniz konuda ve bu defa farkındalıkla yapacaksınız. Nasıl mı?

 • Takınacağınız tavırla ilgili kendinize yönergeler uygulamayın!

 • Harekete geçmek için zaman sınırlaması koymayın!

 • Uygulama fikri paniğe kapılmanıza yol açıyorsa kendinizi oyalayın!

 • İçinizi rahatlatacak olumlama cümleleriyle motivasyon sağlayın!

Ve unutmayın; her bireyin ilk çocuğu kendisidir. Emeklemeden yürünmez!

Karar Verme Nedir?

Karar verme herhangi bir konuyu onunla ilişkili olan sonuca bağlayabilme yetisi olarak tanımlanabilir. Sonsuz olasılıklar dünyasında kişileri en fazla çıkmaza sokan terimlerden biridir.

Durum Analizi Yapmak Karar Verme Sürecini Nasıl Etkiler?

Mevcut durumunuzu artı ve eksileriyle masaya yatırmak sağlıklı karar verme skalanızı yükseltecektir. Plan, istek ve hedeflerinizi su yüzüne çıkartarak sizin için en ideal yolu bulmakla işe başlayabilirsiniz. 

Yazmak Karar Aşamasında Neden Gereklidir?

Karar verme konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz an kağıt kaleme sarılın. Sizi çözüm arayışına iten her ne varsa yazın. Unutmayın, doğru ya da yanlış yok. İlk etapta kişisel yorumunuzu katmadan sadece olay örgüsünü anlatıp okuyun.

Yazar: Gülşah Onat

karar verme durum analizi gerçekçi olmak hedefler plan
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.