Close
Mobil Menu Bars

Kadın İstihdamı Artıyor

28 Mart 2019, 1878 defa okundu.
Kadın İstihdamı Artıyor
kadın, istihdam, iş bulma, işsizlik

Türkiye'de iş kadını oranı gün geçtikçe artıyor. Kadınların iş hayatındaki yeri toplumun belirlediği sınırın dışına çıkıyor! TUİK istatistiklerine göre 2017 yılında istihdam edilen kadınlar %27,1 iken bu oran 2018 yılında %28,7 şeklinde artış gösteriyor.

Çalışan Kadın Ve Gelenekler

Geçtiğimiz yıllara göre çalışan kadın sayısında artış olsa da erkeklere oranla bu rakamlar yetersiz kalıyor. Bunun en önemli sebebi ise cinsiyet sonucu yapılan ayrımcılık ve kadından beklenilen rol. Türkiye'de geleneklere göre bir kadından öncelikle beklenenler evlenme, yemek yapma, çocuk bakma, ev işleri ve buna benzer birçok şey oluyor. Çalışan anne sayısının eskisinden daha fazla olması aynı zamanda kadının yükünün artması anlamına geliyor. Kendi ayakları üzerinde durabilen eğitimli bir kadın her engeli aşsa da "gelenek" engeline takılıyor. Buna rağmen kadın hem çocuk bakıyor hem ev işleriyle uğraşıyor hem de iş kadını statüsünden ödün vermiyor.

kadın istihdamı, işsizlik

Kadınlara Daha Çok Mobbing Uygulanıyor

Çalışan kadın iş yerinde daha fazla mobbinge maruz kalıyor! Mobbing yani diğer anlamıyla bir grup çalışan tarafından düşmanca davranış görme iş hayatında sıkça rastlayabileceğimiz bir zorbalık. Fakat yine cinsiyet ayrımı sebebiyle iş yerlerinde kadınlar daha çok mobbinge maruz kalıyor. Bir hata yaptıklarında bunun sebebinin cinsiyet olduğu düşünülüyor ve bunun üzerinden çeşitli yıldırmalarla karşılaşıyorlar. Aynı şekilde bir başarı veya kariyerlerinde yükselme olsa bile mobbinge devam ediliyor.

Eşit İşe Eşit Ücret

kadın, istihdam, iş bulma, işsizlik

Ne kadar çalışırsan çalış ne kadar çabalarsan çabala... Aynı şirkette ve aynı pozisyonda çalışan iki eleman düşünelim. Bunlar eşit çalışıyor ve yılın elemanı olmaya ikisi de eşit bir şekilde hak kazanıyor. Fakat her şey eşit olsa bile birinin maaşı diğerinden hep düşük oluyor. Neden mi? Çünkü kadınların iş hayatındaki yeri hep bir tık daha aşağıda! Günümüze geldikçe bu sorun ortadan yavaş yavaş kalksa bile bazı iş yerleri cinsiyet üzerinden ayrımcılık yapmaya devam ediyor. Başta iş kadını olmak üzere birçok kadın hak ve eşitlik için direniyor.

Erkekler İşsiz mi Kalıyor?

İşsizlik oranlarının artmasının sebebi kadınların çalışmaya başlaması olarak düşünülüyor. Kadınlar iş hayatına atılarak erkeklerin elinde olan alanları alıyor, kendi ayakları üzerinde duruyor ve daha özgür oluyor. Bu kadının hakkı olarak değil hak çalması olarak görülüyor. Oysa çalışmak ve maddi özgürlük elde etmek erkeğin olduğu kadar kadının da hakkı. Kadınlar da erkekler gibi mühendis olabilir taksici olabilir veya işsiz kalabilir!

kadın, istihdam, iş bulma, işsizlik

Başarılı Kadınların Hikayeleri

Türkiye'de halkla ilişkiler yayılmasını ve gelişmesini sağlayan işe gazetecilikle başlamış olan Betül MARDİN. Tiyatroya olan aşkından adını çokça duyuran ödüllü bir yönetmen ve sanatçı aynı zamanda ilkokul mezunu Ümmiye KOÇAK. Babasının ona bıraktığı şirketin yönetimine geçen, şirket sahibi olan en genç kadın ünvanını alan aynı zamanda şirketi daha ilerilere taşıyan Gözde AKPINAR. Ve daha birçok girişimci, cesaretli, çalışkan Türk kadını. Örnek almamız gereken bize her koşulda cesaretli olmamızı öğütleyen bu kadınlar bizleri umutlandırıyor.

Yıllarca kadınlar, kadınlarımız her türlü eşitsizliğe ve adaletsizliğe karşın yılmadan usanmadan çalıştı ve başardı. Bugün daha özgür şekilde çalışabilmemizi, artan eşitliği, mesleğimizi ilgi alanımıza göre seçebilmeyi her şeyden önce Türkiye'nin kadınlarına borçluyuz.

Yazar: Berre Bostancı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!