AnasayfaBlogKadın Doğum Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kadın Doğum Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

17 Haziran 2021
Kadın Doğum Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Kadın doğum uzmanı, kadın hastalıklarının teşhisi ve tedavi edilmesini sağlayan, aynı zamanda hamilelik süreciyle ve doğum konularında ilgili bakımları gerçekleştiren alanında ihtisaslaşmış doktor olarak bilinmektedir. Kadın doğum uzmanının gebelik veya kadın hastalıklarının olması halinde kadınlara kaliteli ve etkili sağlık hizmeti sunmaları hayati önem taşımaktadır. Kadın doğum uzmanları, hamileliğin başladığı haftadan itibaren, doğuma kadar tüm anne adaylarının takibini ağırlıklı olarak ultrason cihazları ile yapmaktadır. Bu yazımızda kadın doğum uzmanına yer verdik.

Kadın Doğum Uzmanı Nedir?

Kadının hayatı boyunca en önemli olaylarından biri doğum deneyiminin yaşamasıdır. Bir çok kadın için bu deneyim yaşamın en değerli ve en özel zamanı olarak akıllarına kaydetmektedirler. Çünkü kadın doğumla beraber anne olma duygusunu da yaşamaktadır. Bir anlamda hayatta yeni ve farklı roller üstlenmekte ve dünyaya getirmiş olduğu bebek için annelik duygularıyla rızası dahilinde yaşam biçiminde değişiklikler gerçekleştirmektedir. Fakat bu çok değerli süreci çoğu zamana kadınların gebelik dönemlerinde doğum nasıl yapılacağına yönelik yaşadıkları korku, endişe, anksiyete ve kaygı sebebiyle işin içinden çıkılamayacak bir noktaya getirmektedir. Kadının heyecanla bekmiş olduğu bu dönem farklı ve karmaşık duyularında yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple kadınların gebelik sürecinden itibaren doğum ve sonrasına kadar hayatın her noktasında desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Gebelik süreci ve doğum anı oldukça önemlidir. Bu nedenle, kadın doğum uzman doktorun kontrolünden sürecin tamamlanması gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanı, kadın hastalıklarının teşhisi ve tedavi edilmesini sağlayan, aynı zamanda hamilelik süreciyle ve doğum konularında ilgili bakımları gerçekleştiren alanında ihtisaslaşmış doktor olarak bilinmektedir. Kadın doğum uzmanının gebelik veya kadın hastalıklarının olması halinde kadınlara kaliteli ve etkili sağlık ve sağlık hizmetleri sunmaları hayati önem taşımaktadır. Kadın doğum uzmanları, hamileliğin başladığı haftadan itibaren, doğuma kadar tüm anne adaylarının takibini ağırlıklı olarak ultrason cihazları ile yapmaktadır. Tanıya yönelik sık sık yapılan testler arasında, fetal ense kalınlığı ölçümü, ikili test, üçlü test, servikal uzunluk ölçümü, fetal monitörizasyon, şeker tarama testi, benzeri incelemelerde bulunmaktadır. Hamilelik süreci ilerledikçe sezaryen veya epidural anestezi ile doğum seçenekleri durumunu göz önünde bulundurur. Anne adayının herhangi bir hastalığının olması durumunda gerekli bütün izlemleri gerçekleştirerek sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Kadın Doğum Uzmanı Ne İş Yapar?

Kadın Doğum Uzmanının birçok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. İş tanımı olarak, kadın doğumla ilgili hastaların muayene edilmesi, sevk ve gerek duyulan bilgilendirmelerinin yapılması, tanı ve tedavi hizmetlerini yerine getirmek gibi görevleri vardır. Diğer görev sorumluluklarını aşağıdaki gibi sırlamak mümkündür;

 • Kadın hastalıkları ve doğumla ilgili olabilecek bütün muayeneleri gerçekleştirmek, gerek görülmesi halinde ultrasonografi yapılmasını sağlayarak bunun değerlendirmesini yapar.

 • Yapılan muayene sonrasında tanı koyarak mevcut olanaklar kapsamında tedaviyi gerçekleştirmek

 • Tedavinin yapılması adına kimi durumlarda tanının mevcut olanaklarla gerçekleştirilemediği hallerde hastanın ileri tetkiklerinin yapılması ve tedavinin gerçekleştirilebilmesi için başka kurumlara sevkinin yapılmasını sağlamak

 • Acil durumların olması halinde ilk müdahaleyi gerçekleştirir ve hastayı olabilecek en kısa sürede yönlendirir.

 • Çalışmış olduğu kurumda hasta için kullanılması gereken en bilgileri ve teknolojiyi kullanır.

 • Gerek duyulması halinde diğer birimlerle koordineli çalışma sonucunda konsültasyon işlemlerini gerçekleştirir.

 • Kurum dışına yönlendirilmesi yapılan hastaların söz konusu kurumlarından elde edilen geri bildirimle kendi eğitiminin devamlılığı sağlamaya çalışır,

 •  Görev yapmış olduğu sağlık kuruluşun politikaları kapsamında daha iyi hizmet sağlanması adına gerek duyulan önerileri sorumluluğu altında yer aldığı birimi sözlü veya yazılı olarak iletir.

 • Kadın Hastalığı ve Doğum Uzmanlığı biriminde yer alan bütün personelin kaliteli hizmet sunumu ile ilgili yetki ve sorumlulukları kapsamında davranır.

 • Koruyucu hekimlik kapsamındaki konularda yani doğum kontrolü, düzenli kontroller gibi hususlarda bilgilendirmelerde bulunur.

 • Kurum içinde sağlanan insan kaynakları, eğitim koordinatörü tarafından yılın belirli dönemlerinde yapılan etkinliklere katılır.

 • Başhekimlik tarafından kendisine verilen diğer görevleri gerçekleştirir.

 • Diyafram, rahim içi araç uygulamak ve bunları yakından izlemek.

 • Tam olarak on haftaya kadar ve tıbbi gerekliliğe bağlı olabilecek on haftadan sonraki rahim tahliyelerini gerçekleştirmek.

 • Erkek ve kadınlarda sterilizasyon ameliyatlarını gerçekleştirmek.

 • Bağlı bulunduğu sağlık kuruluşu ya da bölgenin nüfus planlaması çalışmalarını organize eder, denetler ve aynı zamanda değerlendirir.

 • Faaliyette bulunmuş olduğu hizmetlerin geliştirilmesiyle ilgili olarak ileriye dönük birtakım planlar gerçekleştirmek gibi görevleri bulunmaktadır.

Kadın Doğum Uzmanı Maaşları

Kadın doğrum uzmanı maaşları kamu ve özel sağlık kurumlarına göre iki farklı başlık şeklinde değerlendirebiliriz. Kamu hastanelerinde maaş alımları, hastanenin bulunmuş olduğu coğrafi bölge, bakılan hasta sayısı, yapılan operasyona ve mesleki tecrübe yılına göre değişmektedir. 2021 yılı için kamu hastanelerinde, kadın doğum uzmanının alabildiği ortalama maaş 17.000 TL, en düşük 13.000 TL en yüksek ise 25.000 TL kadar maaş alabilmektedirler. Örneğin 3 bölge, 4 yıllık hizmet geçmişi olan bir kadın doğum uzmanının alabildiği maaş 21.000 TL’dir.

Özel hastanelerde bu maaş daha fazla olabilmektedir. Fakat ağırlıklı olarak performansa dayalıdır. Ortalama maaş alımları 18.000 TL, en düşük 15.000 TL en yüksek ise 29.000 TL kadar çıkmaktadır. Kurumsal kimliğe sahip olan hastanelerde bu maaş 32.000 TL kadar çıkmaktadır. Örneğin özel hastanede 5 yıllık bir deneyime sahip olan ve yapmış olduğu başarılı çalışmalarda adından söz ettiren bir kadın doğum uzmanının alabileceği maaş 26.000 TL seviyelerindedir. Görüldüğü gibi özel hastanelerdeki maaş alımları kamu hastanelerine göre daha yüksektir. Bunun en temel nedeni ise kadın doğum uzmanı sayısının oldukça düşük olmasıdır. Bu nedenle özel sektördeki maaşlar daha da yüksek olabilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı Nasıl Olunur?

Kadın doğum uzmanı olabilmek için başarılı bir eğim sürecine sahip olmak gerekiyor. Bu eğitim süreci liseden itibaren hatta ortaöğretim itibaren başlamaktadır. Lise olarak Fen, Anadolu veya dengi olabilecek bir lisenden mezun olunmalıdır. Yalnız liseden mezun olmak yeterli değildir. Liselerin sayısal bölümlerinden iyi bir not ortalamasıyla mezun olunmalıdır. Lise eğitimi sonrasında 2021 yılı için Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) her yıl yapmış olduğu Temel Yeterlilik Testi ve sonrasında ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarına girilmesi beklenmektedir. Her iki sınavdan alınabilecek iyi bir puan sonrasında lise ağırlıklı not ortalaması da eklenerek üniversitelerin tıp fakültelerini tercih etmeleri gerekir.

Tıp eğitiminin teori ve pratik denilebilecek zorlu bir eğitim süreci olduğunu belirtebiliriz. Bu eğitimin akabinde pratisyen hekim olarak çalışılabilir. Fakat kadın doğum uzmanı olunmak isteniyorsa Tıpta Uzmanlık Sınavına girerek bu alanda ihtisas elde etmek gerekiyor. Toplamda 4 yıl sürmesi beklenen bu ihtisasın sonrasında kadın doğum uzmanı mesleği elde edilmiş olunur. Sürecin eğitim ve öğrenim boyutuyla liseden sonra toplam 10 yıla kadar devam etmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı Kadın Doğum Uzmanı nedir Kadın Doğum Uzmanı ne iş yapar Kadın Doğum Uzmanı maaşları Kadın Doğum Uzmanı nasıl olunur
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.