AnasayfaBlogİtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

21 Eylül 2016
İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

İtibar yönetimi daha iyi bir iş itibarı elde etmek için müşterilerle iletişim içinde olmaktır. Bu, özellikle geniş kapsamlı bir işiniz varsa önemlidir. Müşterilerinizi önemli hissettirmelisiniz. Çünkü bu itibar yönetiminde birinci kuraldır. Onlarla iletişim içinde olmayı içinde olduğunuz otomatikleştirilmiş sistemler ile ele alın. İletişim halindeyken hizmet ve ürünlerinizin geri bildirimlerini alın. İş satışta olan bir markanız ile alakalı negatif bir içerik ile ilgilenmeye geldiğinde, en iyi savunma iyi bir kusurdur. Herhangi bir negatif geri bildirim, pozitif geri bildirimler arasından kaybolacaktır. Bu yüzden pozitif geri bildirimlerinizin çok olduğundan emin olun. İçeriğinizin her zaman yeni olduğundan emin olun ki negatif şeyler arama sayfalarının en altlarında kaybolsun ve itibar yönetimi hakimiyetinizi sağlayın. Sosyal medya forumlarına dikkat edin. Çoğu tüketici sorularının ve yorumlarının cevaplanmasını bekler. En azından birkaç saat içinde hızlıca cevap verin. Eğer rakiplerinize göre daha duyarlı olursanız, bu itibar yönetimi sürecini iyi yönetmenize ve sizin onlardan daha üstün bir şekilde dikkat çekmenizi sağlar. Sağladığınız ürün veya hizmet ile ilgili bilgiye devamlı sahip olun. Bu sizin tüketicilere en son yenilikler ve bilgiyi tedarik edebilmenizi garantiye almaya yardımcı olur. Gününüzden beş dakikayı içinde bulunduğunuz endüstri hakkındaki en yeni bilgilere ulaşmak için kullanın.

İnternetteki mevcudiyetinize bakın.

Negatif bir görüşün sizi ya da işinizi sevmeyen ya da tamamen mutsuz bir müşteriden ne zaman çıkacağını bilemezsiniz. Eğer arama sonuçlarında devamlı takipte kalırsanız, negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti edebilirsiniz. Bunun itibar yönetimi sürecine katkısı yüksektir. Bu sebeple her ay birkaç kere yapmayı deneyin. İşinizin sosyal medya hesaplarını profesyonel yollarla yönetin. Bunun için şirketinize deneyimsiz birini negatif bir itibar sağlayacak olduğundan dolayı almak istemezsiniz. Cana yakın olun ama işleri kişisel algılamayın.

Uzmanlardan itibar yönetimi ipuçları ve tavsiyeler.

Sosyal medya ağlarını devamlı takip edin. Çoğu müşteri sorularının sosyal medya sitelerinde cevaplanmasını bekler. Hızlı ve profesyonel bir şekilde cevaplayın. Çoğu şirketin cevap vermesi bir süre aldığı için bu sizin göze çarpmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya itibar yönetimi sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Kampanya ve sitelerinizi profesyonel bir şekilde yönetin. Bu sayfalar şirketinizi temsil ettiğinden dolayı herhangi bir negatif etki yaratmaktan kaçınmalısınız. Tabii ki de karakterinizi belli etmek istersiniz ama tonunuzu profesyonel ve ciddi tutun. Düzenli olarak kendi şirketiniz adına internet aramaları gerçekleştirin. Eğer yanlış bir bilgi bulursanız onun internet üzerinde yok olması için uğraşın. Eğer iftira olduğuna dair gerçek bir kanıt gösterebilirseniz, çoğu site sahibi kaldırmaya itiraz etmeyecektir. Bütün sosyal ağ sitelerini görüntülediğinizden emin olun. İnsanlar buralarda şirketler hakkında konuşmaktan hoşlanır. Bu siteler üzerinde bir gözünüzü tutmak negatif yorumlar girildiği anda hasar kontrolü yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yaparak itibarınızı korur ve işinizi pozitif not içinde tutarsınız. Yapılan iş adına gerçek beklentiler yaratmak için çok çalışın. Bu sahip olduğunuz müşterilere karşı dürüst olmayı da içerir. Her zaman olabildiğince şeffaf olarak iyi bir itibar geliştirebilirsiniz. Yaptığınız hataları itibar yönetimi sürecini korumak için saklamaya çalışmayın. Müşteriler tahmininizden daha zekidir. Hatanızı rahatça kabul edin ve tevazu ile özür dileyin. Müşterileriniz devirdiğiniz çam için ekstra teşvik edici bir tazminat teklif ettiğinizde sizi affetmeye daha eğilimli olurlar. Sizden bir satın alma gerçekleştirdikten sonra müşteriler ile takipte kalmaya devam edin. Bazen problemler hemen ortaya çıkmaz çünkü müşteri ürünü hemen kullanmayabilir. Onlarla iletişim içinde olmak onların karşılaşacakları herhangi bir probleme değinmenize izin verir. Bir topluluk etkinliği olduğunda şirket sponsoru olmak şirketin itibar yönetimi sürecine katkısı çok yüksektir. Müşterileriniz sizin sosyal bir amaç için zaman ve para bağışladığınızı görünce onlar üzerinde pozitif bir etki bırakacaksınız. Bu tür bıraktığınız etkiler başarıya öncülük eder. Şirketinizin ne konularda tartışıldığını bilmeli ve konuları takip etmelisiniz.

İtibar yönetimi nedir?

İtibar yönetimi daha iyi bir iş itibarı elde etmek için müşterilerle iletişim içinde olmaktır. Bu, özellikle geniş kapsamlı bir işiniz varsa önemlidir.

İtibar yönetiminin birinci kuralı nedir?

Müşterilerinizi önemli hissettirmelisiniz. Çünkü bu itibar yönetiminde birinci kuraldır. Onlarla iletişim içinde olmayı içinde olduğunuz otomatikleştirilmiş sistemler ile ele alın. İletişim halindeyken hizmet ve ürünlerinizin geri bildirimlerini alın.

İnterneti takip etmek itibar yönetimini nasıl etkiler?

İnternet arama sonuçlarında devamlı takipte kalırsanız, negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti edebilirsiniz. Bunun itibar yönetimi sürecine katkısı yüksektir. 

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?itibar yönetimi itibar yönetimi nedirkurumsal itibar yönetimi online itibar yönetimi
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.