AnasayfaBlogİtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

21 Eylül 2016
Şık bir şekilde dikilmiş siyah takım elbise giyen bir adam büyük bir haritanın önünde durmaktadır. Yüzü haritaya dönük, dikkatle haritaya bakıyor. Ellerini arkasında kavuşturmuş ve haritadaki tüm detayları inceliyor gibi görünüyor. Haritanın sağ tarafında, üst köşeye yakın bir yerde durmaktadır. Bacakları hafifçe ayrık, yüzü ciddi ve odaklanmış. Adamın takım elbisesi kusursuz bir şekilde ütülenmiştir ve duruşu profesyonel ve ağırbaşlıdır. Etrafı sessiz bir ortamla çevrili, sadece haritanın rüzgârda hışırdayan sesi duyuluyor. Bu adam haritanın sunduğu tüm bilgileri alıyor ve bunları kendi yararına kullanmaya hazırlanıyor.
İtibar Yönetimi İpuçlarıAçıklamaNeden Önemli
Müşteri İletişimiMüşterilerle düzenli ve içten iletişim halinde olmak.Müşteri memnuniyetini artırır ve olası negatif geri bildirimleri yönetir.
Pozitif Geri BildirimlerPozitif geri bildirimleri teşvik etmek ve ön plana çıkarmak.Negatif geri bildirimlerin arasında kaybolmasını sağlar ve markayı olumlu bir ışık altında gösterir.
Sosyal Medya YönetimiSosyal medya platformlarındaki etkileşimlerin hızlı ve profesyonelce yanıtlanması.Tüketici beklentilerinin yönetilmesine yardımcı olur ve marka itibarını korur.
Güncel Bilgiye Sahip OlmaÜrün veya hizmet ile ilgili bilgiye devamlı sahip olun.Tüketicilere en son yenilikler ve bilgiyi tedarik edebilmenizi sağlar.
İnternet AramalarıŞirketiniz ya da ürünleriniz hakkında internet üzerinde yapılan aramaların takip edilmesi.Negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti eder.
Profesyonel Sosyal Medya Hesaplarıİşinizin sosyal medya hesaplarının profesyonel yollarla yönetilmesi.Potansiyel negatif bir durumu engeller ve marka itibarını korur.
Referans KontrolüYayınlanan tüm referansların kontrol edilmesi ve yanıtlanmasıMüşteri deneyimlerinin kontrol altında tutulmasını sağlar ve itibarın yönetilmesine yardımcı olur.
Hatalardan ÖğrenmeHataların kabul edilmesi ve gerekli iyileştirmelerin yapılması.Müşteri bağlılığını arttırır ve itibarı güçlendirir.
Müşteri TakibiMüşterilerle satın alma sonrası da iletişimin sürdürülmesi.Müşteri sadakatini arttırır ve olası sorunlara hızlı çözüm sunmayı sağlar.
Topluluk Etkinliklerine KatılımŞirketin toplum hizmetlerine katılımı veya sponsor olması.Şirketin pozitif bir izlenim bırakmasını ve toplumda itibarını güçlendirmesini sağlar.

İtibar yönetimi daha iyi bir iş itibarı elde etmek için müşterilerle iletişim içinde olmaktır. Bu, özellikle geniş kapsamlı bir işiniz varsa önemlidir. Müşterilerinizi önemli hissettirmelisiniz. Çünkü bu itibar yönetiminde birinci kuraldır. Onlarla iletişim içinde olmayı içinde olduğunuz otomatikleştirilmiş sistemler ile ele alın. İletişim halindeyken hizmet ve ürünlerinizin geri bildirimlerini alın. İş satışta olan bir markanız ile alakalı negatif bir içerik ile ilgilenmeye geldiğinde, en iyi savunma iyi bir kusurdur. Herhangi bir negatif geri bildirim, pozitif geri bildirimler arasından kaybolacaktır. Bu yüzden pozitif geri bildirimlerinizin çok olduğundan emin olun. İçeriğinizin her zaman yeni olduğundan emin olun ki negatif şeyler arama sayfalarının en altlarında kaybolsun ve itibar yönetimi hakimiyetinizi sağlayın. Sosyal medya forumlarına dikkat edin. Çoğu tüketici sorularının ve yorumlarının cevaplanmasını bekler. En azından birkaç saat içinde hızlıca cevap verin. Eğer rakiplerinize göre daha duyarlı olursanız, bu itibar yönetimi sürecini iyi yönetmenize ve sizin onlardan daha üstün bir şekilde dikkat çekmenizi sağlar. Sağladığınız ürün veya hizmet ile ilgili bilgiye devamlı sahip olun. Bu sizin tüketicilere en son yenilikler ve bilgiyi tedarik edebilmenizi garantiye almaya yardımcı olur. Gününüzden beş dakikayı içinde bulunduğunuz endüstri hakkındaki en yeni bilgilere ulaşmak için kullanın.

İnternetteki mevcudiyetinize bakın.

Negatif bir görüşün sizi ya da işinizi sevmeyen ya da tamamen mutsuz bir müşteriden ne zaman çıkacağını bilemezsiniz. Eğer arama sonuçlarında devamlı takipte kalırsanız, negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti edebilirsiniz. Bunun itibar yönetimi sürecine katkısı yüksektir. Bu sebeple her ay birkaç kere yapmayı deneyin. İşinizin sosyal medya hesaplarını profesyonel yollarla yönetin. Bunun için şirketinize deneyimsiz birini negatif bir itibar sağlayacak olduğundan dolayı almak istemezsiniz. Cana yakın olun ama işleri kişisel algılamayın.

Uzmanlardan itibar yönetimi ipuçları ve tavsiyeler.

Sosyal medya ağlarını devamlı takip edin. Çoğu müşteri sorularının sosyal medya sitelerinde cevaplanmasını bekler. Hızlı ve profesyonel bir şekilde cevaplayın. Çoğu şirketin cevap vermesi bir süre aldığı için bu sizin göze çarpmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya itibar yönetimi sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Kampanya ve sitelerinizi profesyonel bir şekilde yönetin. Bu sayfalar şirketinizi temsil ettiğinden dolayı herhangi bir negatif etki yaratmaktan kaçınmalısınız. Tabii ki de karakterinizi belli etmek istersiniz ama tonunuzu profesyonel ve ciddi tutun. Düzenli olarak kendi şirketiniz adına internet aramaları gerçekleştirin. Eğer yanlış bir bilgi bulursanız onun internet üzerinde yok olması için uğraşın. Eğer iftira olduğuna dair gerçek bir kanıt gösterebilirseniz, çoğu site sahibi kaldırmaya itiraz etmeyecektir. Bütün sosyal ağ sitelerini görüntülediğinizden emin olun. İnsanlar buralarda şirketler hakkında konuşmaktan hoşlanır. Bu siteler üzerinde bir gözünüzü tutmak negatif yorumlar girildiği anda hasar kontrolü yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yaparak itibarınızı korur ve işinizi pozitif not içinde tutarsınız. Yapılan iş adına gerçek beklentiler yaratmak için çok çalışın. Bu sahip olduğunuz müşterilere karşı dürüst olmayı da içerir. Her zaman olabildiğince şeffaf olarak iyi bir itibar geliştirebilirsiniz. Yaptığınız hataları itibar yönetimi sürecini korumak için saklamaya çalışmayın. Müşteriler tahmininizden daha zekidir. Hatanızı rahatça kabul edin ve tevazu ile özür dileyin. Müşterileriniz devirdiğiniz çam için ekstra teşvik edici bir tazminat teklif ettiğinizde sizi affetmeye daha eğilimli olurlar. Sizden bir satın alma gerçekleştirdikten sonra müşteriler ile takipte kalmaya devam edin. Bazen problemler hemen ortaya çıkmaz çünkü müşteri ürünü hemen kullanmayabilir. Onlarla iletişim içinde olmak onların karşılaşacakları herhangi bir probleme değinmenize izin verir. Bir topluluk etkinliği olduğunda şirket sponsoru olmak şirketin itibar yönetimi sürecine katkısı çok yüksektir. Müşterileriniz sizin sosyal bir amaç için zaman ve para bağışladığınızı görünce onlar üzerinde pozitif bir etki bırakacaksınız. Bu tür bıraktığınız etkiler başarıya öncülük eder. Şirketinizin ne konularda tartışıldığını bilmeli ve konuları takip etmelisiniz.

İtibar yönetimi nedir?

İtibar yönetimi daha iyi bir iş itibarı elde etmek için müşterilerle iletişim içinde olmaktır. Bu, özellikle geniş kapsamlı bir işiniz varsa önemlidir.

İtibar yönetiminin birinci kuralı nedir?

Müşterilerinizi önemli hissettirmelisiniz. Çünkü bu itibar yönetiminde birinci kuraldır. Onlarla iletişim içinde olmayı içinde olduğunuz otomatikleştirilmiş sistemler ile ele alın. İletişim halindeyken hizmet ve ürünlerinizin geri bildirimlerini alın.

İnterneti takip etmek itibar yönetimini nasıl etkiler?

İnternet arama sonuçlarında devamlı takipte kalırsanız, negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti edebilirsiniz. Bunun itibar yönetimi sürecine katkısı yüksektir. 

Müşteri İletişimi, Müşterilerle düzenli ve içten iletişim halinde olmak, Müşteri memnuniyetini artırır ve olası negatif geri bildirimleri yönetir, Pozitif Geri Bildirimler, Pozitif geri bildirimleri teşvik etmek ve ön plana çıkarmak, Negatif geri bildirimlerin arasında kaybolmasını sağlar ve markayı olumlu bir ışık altında gösterir, Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal medya platformlarındaki etkileşimlerin hızlı ve profesyonelce yanıtlanması, Tüketici beklentilerinin yönetilmesine yardımcı olur ve marka itibarını korur, Güncel Bilgiye Sahip Olma, Ürün veya hizmet ile ilgili bilgiye devamlı sahip olun, Tüketicilere en son yenilikler ve bilgiyi tedarik edebilmenizi sağlar, İnternet Aramaları, Şirketiniz ya da ürünleriniz hakkında internet üzerinde yapılan aramaların takip edilmesi, Negatif geri bildirimlerin arama sonuçlarında yüksek yerlerde olmadığını garanti eder, Profesyonel Sosyal Medya Hesapları, İşinizin sosyal medya hesaplarının profesyonel yollarla yönetilmesi, Potansiyel negatif bir durumu engeller ve marka itibarını korur, Referans Kontrolü, Yayınlanan tüm referansların kontrol edilmesi ve yanıtlanması, Müşteri deneyimlerinin kontrol altında tutulmasını sağlar ve itibarın yönetilmesine yardımcı olur, Hatalardan Öğrenme, Hataların kabul edilmesi ve gerekli iyileştirmelerin yapılması, Müşteri bağlılığını arttırır ve itibarı güçlendirir, Müşteri Takibi, Müşterilerle satın alma sonrası da iletişimin sürdürülmesi, Müşteri sadakatini arttırır ve olası sorunlara hızlı çözüm sunmayı sağlar, Topluluk Etkinliklerine Katılım, Şirketin toplum hizmetlerine katılımı veya sponsor olması, Şirketin pozitif bir izlenim bırakmasını ve toplumda itibarını güçlendirmesini sağlar
İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?itibar yönetimi itibar yönetimi nedirkurumsal itibar yönetimi online itibar yönetimi
Sarı saçlı bir kadın, beyaz arka plan, renkli gözlü
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir dizüstü bilgisayarın önünde oturmuş, elleri klavyenin üzerinde yazı yazan bir kişinin yakın çekimi. Kişi açık gri bir gömlek giymektedir ve sol bileğinde bir kol saati vardır. Sol eli hafifçe dizüstü bilgisayarın dokunmatik yüzeyine dayanırken sağ eli tuşlara odaklanmıştır. Dizüstü bilgisayarın ekranı odanın parlak ışığıyla aydınlanıyor ve arka planda üzerine bir grup yıldız çizilmiş bir cam pencere görülüyor. Yazmaya devam eden kişinin yüz ifadesi konsantrasyondan ibarettir ve neredeyse çevresinin farkında değilmiş gibi görünmektedir.
Marka Yönetimi

İtibar Yönetimi Neden Önemli?

21 Ocak 2021
Resmin ortasında mavi bir rozet ve ön planda bir kişi tasvir edilmiştir. Rozet kare şeklinde, beyaz kenarlıklı ve açık mavi arka planlıdır. Kişi koyu mavi bir gömlek ve kot pantolon giymekte ve doğrudan rozete bakmaktadır. Rozetin ortasında küçük dairesel bir amblem, içinde beyaz bir daire ve onun içinde de kollarını açmış bir insan figürü bulunmaktadır. Rozetin altında ayrıca üzerinde Güven ve Saygı yazan beyaz bir kurdele bulunmaktadır. Rozetteki figür beyaz bir çerçeve ile çevrelenmiştir ve arka plan koyu mavi renktedir. Resim, rozetin ve kişinin yüzünün detaylarını çok ayrıntılı bir şekilde yakalayan yakın çekim bir fotoğraftır.
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021
Resmi kıyafetler giyen iki kişi yan yana duruyor ve yakın çekimde el sıkışıyor. Soldaki adam açık gri bir takım elbise, beyaz bir gömlek, kravat ve bir çift siyah deri ayakkabı giymektedir. Eli diğer kişinin elini sıkıca kavramıştır. Sağdaki adam lacivert bir takım elbise, açık mavi bir gömlek, siyah bir kravat ve bir çift kahverengi deri ayakkabı giyiyor. Eli diğer kişinin elini sıkıca kavramış durumda. Her iki kişinin de yüzünde kararlı ve ciddi bir ifade var. Elleri arka planda hafifçe bulanıklaşarak hızlı ve kuvvetli bir hareketi çağrıştırıyor.
İtibar Yönetimi

İmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?

20 Kasım 2019
Bu resim masa üzerinde bir dizüstü bilgisayarı göstermektedir. Dizüstü bilgisayar gümüş rengindedir ve siyah bir klavyesi vardır. Dizüstü bilgisayarın sağ tarafında, ortasında 'P' harfi bulunan yeşil bir kare var. Dizüstü bilgisayarın yanında, masanın üzerinde bir kamera lensi var. Arka planda bir çerçeve içinde bir adam resmi var. Dizüstü bilgisayarın sol tarafında mouse pad üzerinde bir fare var. Sağ alt köşede siyah bir silindirin bulanık bir görüntüsü var. Silindirin yanında bir düğmenin yakın çekimi var. Daha sağda, yine masanın üzerinde siyah bir bilgisayar faresi var. Son olarak, arka planda bir kağıt parçasının yakın çekimi var. Tüm bu öğeler koyu kahverengi yüzeyli ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiş.
İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey

28 Aralık 2020
Bu resimde takım elbiseli ve kravatlı bir adam görülüyor, görünüşe göre genel muhasebe eğitimine katılıyor. Odaklanmış ve meşgul görünüyor, bu da kursu ciddiye aldığını gösteriyor. Resimde ayrıca bir hesap makinesi ve muhtemelen eğitimle ilgili siyah zemin üzerine beyaz bir harf görülüyor. Genel olarak, bu adamın muhasebe konusunda değerli bir ders aldığı görülüyor.
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Özel dikim siyah takım elbise giyen ve kravat takan yakışıklı, iyi giyimli bir adam uzun boylu ve kendinden emin bir şekilde duruyor. Takım elbisesinin altında açık renkli düğmeli bir gömlek vardır ve güçlü çene hattı özenle bakımlı yüz saçlarıyla vurgulanmıştır. Duruşu rahattır ve elleri cebinde durur, bu da ona kendine güvenen bir hava verir. Koyu renk saçları taranarak şekillendirilmiş ve gözleri kararlı bir bakışla doğrudan ileriye bakıyor.Mustafa Kalafat
975482
Bu online kurs, öğrencileri dış ticaret alanında eğitmek için tasarlanmıştır. İthalat ve ihracat ilkelerinin yanı sıra ilgili yönetmelik ve prosedürlerin anlaşılmasını sağlamaya odaklanmaktadır. Kurs, küresel ekonomi ve uluslararası ticaret topluluğuna genel bir bakış sağlamakta ve uluslararası ticaretin zorluklarını ve fırsatlarını araştırmaktadır. Ayrıca tarifeler, vergiler ve ticaret anlaşmaları gibi konuların yanı sıra dış ticarette lojistiğin önemini de kapsamaktadır. Devlet destekli ticaret gibi çeşitli uluslararası ticaret türlerinin yanı sıra belgelerin, formların ve elektronik sistemlerin kullanımı hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Ayrıca, öğrenciler dış ticaretin işletmeler, çevre ve toplum üzerindeki etkilerini anlayacaklardır. Son olarak, kurs öğrencileri dış ticaret sektöründe başarılı olmak için gereken becerilerle donatmaktadır.
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1151554
Bu görüntüde bir sınıfın önünde mikrofon tutan bir el, arka planda gözlüklü ve siyah ceketli bir kadın görülüyor. Mikrofonun yakın çekimi, siyah arka plan üzerinde beyaz bir harf ve bir adamın yüzünün bulanık görüntüsü de görülebiliyor. Bu, halkla ilişkiler ve iletişim eğitimine odaklanan çevrimiçi bir kursun görüntüsüdür. Tutulan mikrofon kursun interaktif olduğunu ve sözlü iletişim içerdiğini düşündürürken, arka plandaki kadın eğitmeni temsil ediyor olabilir. Ön plandaki beyaz harf bir logo ya da kurs hakkında daha fazla bilgi içeren bir metin olabilir. Bir erkeğin yüzünün bulanık görüntüsü öğrencileri ya da kurs katılımcılarını temsil ediyor olabilir. Sonuç olarak bu görsel, çevrimiçi kursun interaktif ve ilgi çekici bir deneyim olduğunu ima etmektedir.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Yirmili yaşlarının ortasında, gözlüklü ve siyah takım elbiseli genç bir kadın görülüyor. Elleri ceplerinde, saçları düzgün bir topuz yapılmış halde duruyor. Bakışları ileriye sabitlenmiş, ifadesi ciddi. Kendinden emin bir havası var, varlığı dikkat çekiyor. Profesyonel ve şık görünüyor. Gözlükleri yuvarlak ve takım elbisesi tam oturmuş. Takım elbisenin koyu rengi açık teni ve açık saç rengiyle güzel bir tezat oluşturuyor. Dengeli ve dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor.Gülşen Yegin
1112520