AnasayfaBlogİş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi
Yabancı Dil Eğitimi

İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi

14 Eylül 2021
İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi

İspanyolca sadece günlük hayatta konuşulan bir değil, iş hayatında da en çok konuşulan ikinci dildir. Bununla birlikte İspanya Türkiye'nin en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk onda yer almaktadır. Bu nedenle İspanyolca öğrenmek sizi iş hayatınızda bir adım öne geçirecek ve daha sağlam bir özgeçmişe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir? Çünkü şirketlerin çoğu çalışanların mutlaka yabancı dil bilmesini istiyor. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi zaten hepimizin bildiği bir konudur. Günümüzde uzun zamandır işverenler işe alacağı personelde ikinci bir yabancı dil arayışına da geçmiş durumda. İngilizcenin dışında ikinci bir yabancı diliniz varsa şirketlerin gözünde daha değerli olmanız mümkün.

İspanya ayrıca özellikle üniversitelerin değişim ve yurt dışı eğitim programlarında en çok tercih edilen ve en kaliteli eğitimin verildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde binlerce üniversite öğrencisi birçok yurt dışı değişim programında İspanya’yı tercih etmektedir. 

İspanyolca Öğrenmek Neden Önemli?

Pek bilinmese de İspanyolca dünya üzerinde en çok konuşulan ikinci dildir. Çin ise bu alanda birinci sıradadır. Günümüzde pek çok kişinin birinci sırada yer aldığını düşündüğü İngilizce ise üçüncü sırada yer alır. 

İspanyolca öğrenmek dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlarla iletişimde olmak ve uluslararası ilişkilerde bir adım öne geçmek açısından önemlidir.

İspanyolca konuşabildiğinizde sadece İspanyolca konuşulan ülkelerde değil, Portekiz, İtalya, Fransa gibi İspanyolcaya benzer dillerin konuşulduğu ülkelerde de diğer insanlarla rahatça iletişime geçmeniz mümkün. 

Dünya üzerinde yaklaşık 440 milyon insan ana dili olarak İspanyolca konuşuyor. Bununla birlikte büyük bir çoğunluğunu Amerika’da yaşayan insanların oluşturduğu yaklaşık 70 milyon insan da iyi derecede İspanyolca biliyor. İspanyolca öğrenmek isteyen insanların sayısı gün geçtikçe artmakla birlikte şimdilik bu sayının 23 milyon olduğu tahmin ediliyor.

İspanyolca Öğrenmek zor mu?

İspanyolca öğrenmek isteyen çoğu kişinin aklına gelen ilk sorulardan biri budur. Ama diğer dillere kıyasla İspanyolca öğrenmesi en kolay dillerden biridir. Yapılan araştırmalara göre İspanyolca en az süre ayırarak en hızlı şekilde öğrenebileceğiniz diller arasında birinci sırada yer almaktadır. Bu alanda öğrenmesi en zor diller arasında ise Çince, Korece, Japonca ve Arapça yer almaktadır. Tabii bu zorluk seviyesi konuştuğunuz ana dile göre de değişmektedir.

İspanyolca öğrenmek sadece İspanyolca konuşmanıza değil pek çok diğer dili öğrenmenize de yardımcı olacaktır. İspanyolca konuşan insanlar İspanyolca ile pek çok benzerlik gösteren Portekizce, İtalyanca ve Fransızca dillerini kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu nedenle bu dili sadece kendi özelinde değil, diğer dillere ve dünyalara açılan bir kapı olarak da görebilirsiniz.

Yeni Dünyaları keşfedin

İspanyolcanın konuşulduğu ülkeler arasında İspanya, Meksika, Kolombiya, Arjantin, Venezuela, Peru ve pek çok Latin Amerika ve Orta Amerika ülkesi yer almaktadır. Farklı coğrafyalarda yer alan bu ülkeler pek çok kültürü doğal güzelliği, kültürel mirası ve farklı yaşam stillerini bir arada bulundurmaktadır. İspanyolca öğrenmek bu ülkeleri gezebilmenizi ve farklı kültürlerle etkileşime geçebilmenizi de sağlayacaktır.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve İnka İmparatorluğu tarafından yapılan dünyanın en muhteşem yapılarından birisi Machu Picchu, farklı yaşam stilleri ile birçok insanın merak ettiği Küba, dev kaplumbağaların, enteresan canlı türlerinin yaşadığı ve benzersiz bir tabiata sahip olan Galapagos Adaları, Arjantin’in dev Perito Moreno buzulları ve gerçek olduğuna inanamayacağınız pek çok doğal güzelliği barındıran Latin Amerika İspanyolca konuşulan ülkelerin sınırları içerisinde yer almaktadır.

İspanyolca’nın dışında diğer dillere de ilgi duyanlar için İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz Online Eğitimler kapsamında Yabancı Dil Eğitimleri vermektedir.

Yazar: Tayfur Bal

ispanyolca önemiispanyolca ispanyolca dili ispanyolca öğrenmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Konuşan Ülkeler
Kişisel Gelişim

İspanyolca Konuşan Ülkeler

30 Nisan 2021
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219
İspanyolca Kursu A2
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
855259
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299