AnasayfaBlogİş Hayatında Y Kuşağı
İş Hayatı

İş Hayatında Y Kuşağı

05 Nisan 2019
İş Hayatında Y Kuşağı

Y Kuşağı nedir? 1980-2000 yılları arasında doğan jenerasyon Y kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Ve yaklaşık Türkiye nüfusunun %35-%40’ını oluşturmaktadır. Y kuşağı sorgulayan, merak eden, irdeleyen bir nesil olduğundan adını İngilizcede ki ‘WHY’ kelimesinden almıştır.

Y kuşağı televizyon ile tanışıp, internet ile bu evresini başlatan ‘millennial’ kuşaktır. Bu aşamalarla büyüyen nesil içinde bulunduğu bunca gelişmeden feyz almasından kaynaklı yaratıcı, özgürlükçü, girişimci bir ruha sahiptir. Hayat felsefesi de bu yönde ilerleyen Y kuşağı tüm bu özellikleri iş hayatında da sürdürüp özel hayatı ile harmanlama yapmayı tercih etmektedir.

Y Kuşağının İş Hayatında Etkileri Neler?

Esnek Çalışma

Y kuşağı kendini her ne kadar çalışmak zorunda hissetse de bazı beklentileri çalışmanın önüne geçemez. Bunlardan biri sosyal hayat. Saatlerce mesai yapmak bu kuşağın çalışanlarına aykırı. Esnek çalışma saatleri tercih edip sosyal hayata zaman ayırmak öncelikli tercihleri.

Kariyer Yapma

X kuşağından kalan (1965-1980 yılları arasında doğanlar) verileni uygulamak, söyleneni sorgusuz yapmak, çok fazla riske girmemek Y kuşağına uymayan bir durum. İstenileni sorgulayan, öğrendiklerini kullanmak isteyen ve başardıklarıyla olduğu yerde durmayıp kariyerinde yükselme bekleyen bir nesil. Eğer bulunduğu işte gelecek görmüyorsa da başka bir işte şansını deneyen, ta ki düşlediği kariyeri elde edene kadar çabalayan, kendi hedef ve rotasını çizen bir kuşak.

Keyifli Zaman Geçirme

Teknolojik gelişmelerin içinde yetişen Y kuşağı keyif almadığı bir ortamda çalışmayı kabul etmez. Tamamen işini yapıp gitme odaklı bir çalışma Y kuşağına aykırı. İşi keyifli hale getirebilmek onlar için olmazsa olmaz. Eğer çalıştığı ortamdan keyif almıyorsa orada çalışıp sıkıcı bir hayata devam etme fikriyle uyuşmaz. O yüzden iş ortamının keyifli, eğlenceli olması Y kuşağı için çok önemli bir etmen.

Teknolojiye Uyum Sağlama

İnternet gibi sonsuzlukla büyüyen Y kuşağı iş hayatında da bu dijitalleşmeyi sürdürmek ister. İş hayatını kolaylaştırmak adına teknolojik trendlere ayak uydurmak ve bu gelişmeleri işini entegre ederek çalışmayı tercih eder.

Koçluk Tercih Etme

Artık korkulanın değil, sayılanın sözünün dinlendiği bu çağda; despot yönetimlerin hükmü olmadığı, liderliğin değil mentörlüğün, koçluğun istenildiği dönemin çalışanları da bu metodu tercih etmekte. Yöneticilik ile iş yaptırılan değil, fikir danışılarak, akıl yürütülerek yapılan ve iş hayatında uygulanan bu koçluk sistemini istemekteler.

Geri Bildirim Alma

Y kuşağı yaptığı iş ile ilgili ne fayda sağlayacağını bilmek ister ve işini yaptıktan sonra geri bildirim almayı tercih eder. Yaptığı işin sonucunda taktir görmek bu geri bildirimlerden biri ve onlar için çok önemli bir motivasyon kaynağı. Kendi işinin patronu olmak isteyen ya da iş yerinde patron gibi çalışıp değer görmek isteyen bu özgürlükçü ve girişimci nesil, iş hayatında istediği geri bildirimi alamadığı süre içerisinde iş değişikliği yapmaktan asla çekinmez. Yaratıcılığının sınırlanmadığı, aksine geliştirildiği, kendini rahatlıkla ifade edebildiği, çalışmak için yaşamadığı yaşamak için çalıştığı bir jenerasyonu temsil eder.

Sosyal hayata zaman ayırmayı seven, kendi kariyerini hızlıca inşa etmek isteyen bu yenilikçi ve sabırsız olarak da nitelendirilebilen millenial kuşak şimdilerin yöneticilerini bu koşullar ile çıkartıyor ve bu koşullara uyan yöneticiler çıkartmaya da devam edecek.

iş hayatında y kuşağı x kuşağı y kuşağı kuşaklar
Name Özen Kart
Name Özen Kart
Blog Yazarı

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.