AnasayfaBlogİş Hayatında Y Kuşağı
İş Hayatı

İş Hayatında Y Kuşağı

05 Nisan 2019
Bu görüntü, beyaz bir yüzey üzerine yazı yazan bir çift elin yakın çekimini göstermektedir. Eller birbirine yakın yerleştirilmiş ve bir şeyler yazmanın ortasında gibi görünüyor. Ellerin tırnakları düzgünce manikürlenmiş gibi görünürken, ellerin kendileri ince ve narindir. Ellerin derisi soluk ten renginde ve üzerine yazı yazdıkları yüzey parlak beyaz. Arka planda yeşil bir gömlek giymiş ve uzanmış bir kişinin yanı sıra ön planda bir kişinin bacağı ve elleri var. Bu görüntü, başlığı Beyaz bir yüzeye yazı yazan bir çift elin yakın çekimi olan bir görüntü başlığı veri kümesi oluşturmak için kullanılabilir.
Y Kuşağı Özellikleriİş Hayatına EtkileriDetaylar
Esnek Çalışma Saatleriİş Düzeninin DeğişmesiY kuşağı çalışanlara saatlerce mesai yapmak yerine esnek çalışma saatlerini tercih etmektedir.
Kariyer YapmaYüksek Performans TalebiY kuşağı kısa sürede çok fazla ilerleme ve yükselme bekler, hedef odaklı çalışır.
Keyifli Zaman Geçirmeİş Yeri Kültürünün Değişmesiİş yerinde keyifli zaman geçirebilmeyi ve işin eğlenceli olmasını tercih eder.
Teknolojiye Hızlı Uyumİş Süreçlerinin DijitalleşmesiY kuşağı, işlerini teknoloji ile entegre ederek daha rahat ve hızlı sonuç almayı hedefler.
Koçluk TercihiYönetim Stilinin DeğişmesiYöneticilik kavramını koçluk ile değerlendiren Y kuşağı, yerine göre akıl yürütüp karar verme yetisi istemektedir.
Geri Bildirimle Motive OlmaPerformans Ölçüm Yöntemlerinin DeğişmesiY kuşağı, işindeki başarılarını gözeten ve bunları takdir eden bir iş yeri kültürünü tercih eder.
Özgürlükçü ve Girişimci Ruhİş Yapısının DeğişmesiKendi işinin patronu olmayı hedefleyen ve yaratıcılığına önem veren genç bir jenerasyondur.
Sosyal Hayata Önem Vermeİş-Özel Hayat Dengesinin Sağlanmasıİş hayatında sosyal yaşama da zaman ayırabilmeyi tercih etmektedir.
Kendi Kariyerini Hızlıca İnşa EtmeHızlı Kariyer YükselişiY kuşağı, kısa sürede kendi kariyerine yön verme konusunda sabırsız olabilir.
Yenilikçi ve SabırsızHızlı Değişim TalepleriY kuşağı, sürekli yeni ve hızlı çözümler üretebilir ve bu da iş yeri kültüründe hızlı değişimlere neden olabilir.

Y Kuşağı nedir? 1980-2000 yılları arasında doğan jenerasyon Y kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Ve yaklaşık Türkiye nüfusunun %35-%40’ını oluşturmaktadır. Y kuşağı sorgulayan, merak eden, irdeleyen bir nesil olduğundan adını İngilizcede ki ‘WHY’ kelimesinden almıştır.

Y kuşağı televizyon ile tanışıp, internet ile bu evresini başlatan ‘millennial’ kuşaktır. Bu aşamalarla büyüyen nesil içinde bulunduğu bunca gelişmeden feyz almasından kaynaklı yaratıcı, özgürlükçü, girişimci bir ruha sahiptir. Hayat felsefesi de bu yönde ilerleyen Y kuşağı tüm bu özellikleri iş hayatında da sürdürüp özel hayatı ile harmanlama yapmayı tercih etmektedir.

Y Kuşağının İş Hayatında Etkileri Neler?

Esnek Çalışma

Y kuşağı kendini her ne kadar çalışmak zorunda hissetse de bazı beklentileri çalışmanın önüne geçemez. Bunlardan biri sosyal hayat. Saatlerce mesai yapmak bu kuşağın çalışanlarına aykırı. Esnek çalışma saatleri tercih edip sosyal hayata zaman ayırmak öncelikli tercihleri.

Kariyer Yapma

X kuşağından kalan (1965-1980 yılları arasında doğanlar) verileni uygulamak, söyleneni sorgusuz yapmak, çok fazla riske girmemek Y kuşağına uymayan bir durum. İstenileni sorgulayan, öğrendiklerini kullanmak isteyen ve başardıklarıyla olduğu yerde durmayıp kariyerinde yükselme bekleyen bir nesil. Eğer bulunduğu işte gelecek görmüyorsa da başka bir işte şansını deneyen, ta ki düşlediği kariyeri elde edene kadar çabalayan, kendi hedef ve rotasını çizen bir kuşak.

Keyifli Zaman Geçirme

Teknolojik gelişmelerin içinde yetişen Y kuşağı keyif almadığı bir ortamda çalışmayı kabul etmez. Tamamen işini yapıp gitme odaklı bir çalışma Y kuşağına aykırı. İşi keyifli hale getirebilmek onlar için olmazsa olmaz. Eğer çalıştığı ortamdan keyif almıyorsa orada çalışıp sıkıcı bir hayata devam etme fikriyle uyuşmaz. O yüzden iş ortamının keyifli, eğlenceli olması Y kuşağı için çok önemli bir etmen.

Teknolojiye Uyum Sağlama

İnternet gibi sonsuzlukla büyüyen Y kuşağı iş hayatında da bu dijitalleşmeyi sürdürmek ister. İş hayatını kolaylaştırmak adına teknolojik trendlere ayak uydurmak ve bu gelişmeleri işini entegre ederek çalışmayı tercih eder.

Koçluk Tercih Etme

Artık korkulanın değil, sayılanın sözünün dinlendiği bu çağda; despot yönetimlerin hükmü olmadığı, liderliğin değil mentörlüğün, koçluğun istenildiği dönemin çalışanları da bu metodu tercih etmekte. Yöneticilik ile iş yaptırılan değil, fikir danışılarak, akıl yürütülerek yapılan ve iş hayatında uygulanan bu koçluk sistemini istemekteler.

Geri Bildirim Alma

Y kuşağı yaptığı iş ile ilgili ne fayda sağlayacağını bilmek ister ve işini yaptıktan sonra geri bildirim almayı tercih eder. Yaptığı işin sonucunda taktir görmek bu geri bildirimlerden biri ve onlar için çok önemli bir motivasyon kaynağı. Kendi işinin patronu olmak isteyen ya da iş yerinde patron gibi çalışıp değer görmek isteyen bu özgürlükçü ve girişimci nesil, iş hayatında istediği geri bildirimi alamadığı süre içerisinde iş değişikliği yapmaktan asla çekinmez. Yaratıcılığının sınırlanmadığı, aksine geliştirildiği, kendini rahatlıkla ifade edebildiği, çalışmak için yaşamadığı yaşamak için çalıştığı bir jenerasyonu temsil eder.

Sosyal hayata zaman ayırmayı seven, kendi kariyerini hızlıca inşa etmek isteyen bu yenilikçi ve sabırsız olarak da nitelendirilebilen millenial kuşak şimdilerin yöneticilerini bu koşullar ile çıkartıyor ve bu koşullara uyan yöneticiler çıkartmaya da devam edecek.

Esnek Çalışma Saatleri, İş Düzeninin Değişmesi, Y kuşağı çalışanlara saatlerce mesai yapmak yerine esnek çalışma saatlerini tercih etmektedir, Kariyer Yapma, Yüksek Performans Talebi, Y kuşağı kısa sürede çok fazla ilerleme ve yükselme bekler, hedef odaklı çalışır, Keyifli Zaman Geçirme, İş Yeri Kültürünün Değişmesi, İş yerinde keyifli zaman geçirebilmeyi ve işin eğlenceli olmasını tercih eder, Teknolojiye Hızlı Uyum, İş Süreçlerinin Dijitalleşmesi, Y kuşağı, işlerini teknoloji ile entegre ederek daha rahat ve hızlı sonuç almayı hedefler, Koçluk Tercihi, Yönetim Stilinin Değişmesi, Yöneticilik kavramını koçluk ile değerlendiren Y kuşağı, yerine göre akıl yürütüp karar verme yetisi istemektedir, Geri Bildirimle Motive Olma, Performans Ölçüm Yöntemlerinin Değişmesi, Y kuşağı, işindeki başarılarını gözeten ve bunları takdir eden bir iş yeri kültürünü tercih eder, Özgürlükçü ve Girişimci Ruh, İş Yapısının Değişmesi, Kendi işinin patronu olmayı hedefleyen ve yaratıcılığına önem veren genç bir jenerasyondur, Sosyal Hayata Önem Verme, İş-Özel Hayat Dengesinin Sağlanması, İş hayatında sosyal yaşama da zaman ayırabilmeyi tercih etmektedir, Kendi Kariyerini Hızlıca İnşa Etme, Hızlı Kariyer Yükselişi, Y kuşağı, kısa sürede kendi kariyerine yön verme konusunda sabırsız olabilir, Yenilikçi ve Sabırsız, Hızlı Değişim Talepleri, Y kuşağı, sürekli yeni ve hızlı çözümler üretebilir ve bu da iş yeri kültüründe hızlı değişimlere neden olabilir
iş hayatında y kuşağı x kuşağı y kuşağı kuşaklar
Uzun, dalgalı kahverengi saçları olan genç ve güzel bir kadın ışıl ışıl gülümsüyor. Gözleri ışıl ışıl ve dudakları neşeli bir ifadeyle yukarı kalkık. Başını hafifçe yana eğmiş bir şekilde duruyor, uzun saçları yüzünün iki yanına dökülüyor. Yanakları hafifçe kızarmış ve burnunun ucu hafifçe yukarı kalkık. Mutlu ve çevresinden memnun görünüyor. Açık mavi bir bluz giymiş ve arka planda birkaç ağacın olduğu çimenlik bir alanda duruyor.
Name Özen Kart
Blog Yazarı

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel çevrimiçi bir Python kursuna ait. Kollarını kavuşturmuş, kendine güven ve kararlılık sergileyen bir adam görülüyor. Yüzünün yakın çekimi, odaklanmasını ve öğrenmeye olan bağlılığını ortaya koyuyor. Bir saatin yakın çekimi zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Siyah arka plana karşı beyaz harfler, kursun profesyonelliği ve adanmışlığı hakkında bir fikir veriyor. Kıllı kolun yakın çekimi, gerekli olacak sıkı çalışmayı ve çabayı sembolize ediyor. Siyah takım elbiseli adam otorite ve güvenilirlik havası veriyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu kursu olağanüstü bir çevrimiçi Python kursu haline getiriyor. Öğrenciye başarılı olması için gereken bilgi ve becerileri sağlayacağından emin olabilirsiniz.
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat