AnasayfaBlogİş Hayatında Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?
İş Hayatı

İş Hayatında Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

23 Ekim 2019
Bir grup insan bir odada toplanmış, kâğıtlara bakmaktadır. Bir adam gülümsüyor ve eliyle yüzünü kapatarak gülüyor. Grubun ortasında, mavi tişörtlü iki kadın dikkatle bir kâğıda bakmaktadır. Kameraya en yakın olan kadının yüzünde parlak bir gülümseme var. Grubun sağ tarafında, takım elbiseli bir adam elinde bir kağıt parçası tutuyor ve aşağıya bakıyor. Gömleği beyazdır ve parlak kırmızı bir kravatı vardır. Grubun solunda bir kadın gülümsüyor ve bir kâğıt parçasına bakıyor. Arka planda, bir kişinin eli odak dışında, bir kağıt parçası tutuyor. Tüm insanlar görevlerine odaklanmış ve meşgul görünüyor.

İş hayatı, ortalama 12-16 senelik eğitim hayatımızın meyvesidir. Bazılarımız iş hayatına daha erken atılsa da hepimizin ortak kaygısı hayatımızı idame ettirebilmek ve ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için para kazanmaktır.

Günümüzün önemli bir kısmını iş yerinde geçirdiğimizi, yeri geldiğinde ailemizden çok iş arkadaşlarımızı gördüğümüzü göz önünde bulundurursak, iş ortamında mutlu olmak işi daha çekilebilir kılar. Peki, iş hayatı içerisinde bizi neler bekliyor, iş yerinde nasıl daha mutlu olabiliriz, nasıl daha verimli çalışabiliriz? Bu soruların yanıtını birlikte bulmaya çalışalım.

İş Yerinde Görgü ve Etik

İş yerinde nezaket kurallarına dikkat etmek, hem kendi imajınız hem de kurum içi saygınlığınız açısından son derece önemli bir detay. Çünkü insanları bir arada tutan, ilişkilerini daha sağlıklı yürütebilmesine yardımcı olan, karşılıklı saygı ve nezakettir.

İş yerinde görgü ve etik kurallarının sağlıklı işlemesi, kurum içinde sağladığı huzur ile daha verimli ve motive olmuş çalışanlar ile başarılı işler çıkartmaya neden olur. Başarı mutluluk getirir mi tartışılır ama mutluluk başarılı olmayı daha kolay kılar. Kurum içinde elde edilen başarı kurum dışı rekabete karşı daha güçlü ve dayanıklı kılar.

İlgili kurs: İş Yerinde Görgü ve Etik Kuralları Eğitimi

Sevdiğiniz işi yapın

İş yerinde mutlu olmada en önemli etkenler arasında sevdiğiniz işi yapmanız vardır. Hangi iş sizi daha çok mutlu ediyorsa o alanda çalışın. Ancak ekonomik şartlar ya da ülke şartları göz önünde bulundurulduğunda böyle bir şey herkes için mümkün olmayabilir. Gerçekçi yaklaşmak gerek. Peki bu durumda ne yapacağız, mutsuz mutsuz mu çalışacağız? Hayır.  

Elinizde olanı güzelleştirmeye çalışacaksınız. Yaptığınız işin iyi taraflarını görmeye çalışın. O kadar kolay olmadığını ben de biliyorum ancak unuttuğumuz bir şey var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 verilerine göre işsiz sayısı 4 milyonu aşarak yüzde 13 seviyelerinde… İşiniz olduğu için bile mutlu olun ve şartları iyileştirmeye bakın. 

İş yerinde sağlıklı iletişim ve iyi insan ilişkileri

İş yerinde mutlu olmanın bir diğer yolu da sağlıklı iletişim ve iyi insan ilişkilerinden geçiyor. Empati yapabilen, birbirinin kişisel alanına ve özel hayatına saygılı bir iş yeri kişiyi güvende hissettirir. Ayrıca yeri geldiğinde eğlenceli bir çalışma ortamı, ilişkileri kuvvetlendirecek grup aktiviteleri iş yerine olan bağlılığı arttırır. 

Tüm bunlarda iş verenin de rolü büyük. Mutlu yönetici, daha pozitif bir enerji ve daha mutlu çalışanlar demek. Çalışanına değer veren, çalışanlarının yaptığı işleri takdir eden yönetici, çalışanlarını da olumlu motive eder. İş hayatı, mutlu ve motive edici yöneticilerle güzel.

Kendinize vakit ayırın

Sessiz bir ortamda tamamen zihninizi boşaltabilmek için kendinize her gün 5-10 dakika verin. Rahatsız edilmeden dinlenin ve rahatlayın.

İş Hayatında Mobbing ve Etkileri

Türkçe’de yıldırma anlamına gelen mobbing, daha da Türkçesi ile ifade edecek olursam işinizden soğuyup nefret etmenize neden olacak kadar ciddi bir problemdir. Gerek iş arkadaşlarınızdan gerekse patronunuz tarafından mobbinge uğramanız olasıdır.

Mobbinge uğradığımızı nasıl anlarız?

  • İş yerinde hakkımızda asılsız dedikodular çıkıyorsa,

  • Kıskançlık, çekememezlik seziyor ve somut biçimde şüphelerimiz varsa,

  • Söylediğimiz şeylere alaycı bir üslup ve ciddiyetsiz tavırlar ile karşılık veriliyorsa, konuşurken lafınız sık sık kesiliyorsa,

  • Bize, hoşumuza gitmeyecek lakaplarla sesleniyorlarsa,

  • Cinsel ya da psikolojik tacizlere maruz kalıyorsanız,

  • Motivasyonunuzu düşürecek davranışlar sergileniyorsa,

  • Patronunuz; gerekçe göstermeden fazla mesaiye bırakıyorsa, yaptığımız her işte bir kusur arıyorsa, hatalarımızı yapıcı değil yıkıcı bir üslupla ifade ediyorsa,

Bu belirtilerden birkaçı varsa geçmiş olsun, mobbing dünyasına hoş geldiniz!

Mobbinge karşı ne gibi önlemler alabilirsiniz, cezaları var mı?

Mobbing, bir suçtur. Mobbing uygulayanlar için; Türk Ceza Kanunu'nun 109. maddesine göre “Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. Kişi; fiili işlemek için veya işlediği sırada cebir, tehdit veya hile kullanırsa iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu suçun kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kamu görevinin sağladığı nüfûz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi halinde yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza bir kat artırılır.” 

Yasal haklarla korunduğunuz gibi, maddi manevi tazminat davası açarak hukuki hakkınızı arayabilirsiniz. İş yerinde mutlu olmak, verimli çalışabilmek için mobbinge uğradığınızda yasal haklarınıza başvurarak kendinizi korumaya alın. 

Ayrıca iş hayatında ve sosyal hayatta da daha başarılı olmak için online eğitimlerden faydalabilir, sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Bonus: İş hayatında mutlu olmak için önce kendi içinizde mutlu olmanız ve sevdiğiniz şeylere hayatınızda daha fazla yer vermeniz gerektiğini unutmayın :)

iş yeri iş hayatı çalışan yönetici iletişim online eğitim kariyer sertifika
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.