AnasayfaBlogİş Hayatında Çok Yönlü Olabilmek
İş Hayatı

İş Hayatında Çok Yönlü Olabilmek

09 Mart 2018
İş Hayatında Çok Yönlü Olabilmek

İş hayatında çok yönlü olabilmek… 10-15 yıl kadar önce,  iş hayatında çok yönlü olabilmek cümlesini size söylemiş olsaydım, bana vereceğiniz ilk tepki ne olurdu? Sizde birçok insan gibi; bir yerde olan her yerdedir, her yerde olan hiç bir yerdedir mi derdiniz? Büyük ihtimalle sonrasında da devam ederdiniz, ‘’ Çok işle uğraşan hiçbir işi tam yapamaz, bir iş yapacaksan onu da tam anlamıyla yapıp, başarılı olacaksın.’’ şeklinde konuyu bana detaylıca açıklardınız. Ben nasıl bir açıklama yapardım? Herhalde sizi mantıklı bulur, kariyerimi o yönde planlardım. Kariyer planlarımda tek bir iş kolu üzerine planlar olurdu ve o işi tam anlamıyla yapmaya çalışır, kendimi o işte geliştirirdim. Peki, şimdi? Şimdi bu konuşma geçse, size olan tepkim ‘Hadi ya’ olurdu. Neden tüm enerjimi tek bir  kola harcayıp, kendimi ilgim olan diğer iş kollarında geliştirmeyeyim ki? Sonuçta bir insanın birçok ilgi alanı olabilir. Bu ilgi alanlarıyla doğrultulu farklı işler yaptığında, mutlu olabilir. Belki de tek bir iş kolu size de tek düze gelecek ve mutlu olamayacaksınız. İlgi alanınız olan konularda, kurs ya da seminerlere giderek, kendinize farklı uzmanlık alanları da yaratabilirsiniz.

İş Hayatında Çok Yönlü Nasıl Olunur?

Üniversitede dersimize giren profesörlerin, birçok firmaya danışmanlık yaparken, siyasette de kendilerine yer edinmesi, kitap yazması, bu kişiler için hocalık konusunda başarısız  olduğu anlamına gelmez değil mi?

Şöyle düşünün, insan kaynakları uzmanısınız. Hukuk dalına ilginiz var, iş hukuku dalında bir seminer duydunuz ve gitme kararı aldınız. Böyle bir seminerin bile personel ile patron arasında kurmaya çalıştığınız köprüde, işinizi kolaylaştırabileceğini düşündünüz mü? Patronunuza personel haklarının neler olduğunu, şirket olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan cümleleri yönetmeliklerle açıklıyorsunuz. O da, avukatın işi mi diyorsunuz? Ben size şirketin davalarına girin, demiyorum zaten. Sadece kendinize ek bir özellik ekleyin, diyorum. Tüm özellikleriyle beğendiğiniz bilgisayara, bir de hafif olsun, taşıması kolay olsun, diyorsunuz ya.  Sizinde ek özellikleriniz olsun. Asıl uzmanlık alanınız olmasa bile, uzmanlık alanınız kadar bildiğiniz özellikleriniz de CV belgenizde olmalı.

Fiziksel açıdan güzel bir kadın mankenlik yapabiliyor, sunuculuk konusunda kendine güveniyorsa, gerekli eğitimleri alarak ya da almadan program sunabilir. Bu kadının asıl uzmanlık alanına baktığımızda, kendisinin çok başarılı bir avukat olduğunu görüyoruz. Üstüne üstelik hukuk dalında doktora yapıyor. Şimdi bu kadın, iş hayatında çok yönlü olduğu için başarısız mı?

İş hayatında çok yönlü olabilmek derken size on parmağınızda on marifet olsun demiyorum. Bu marifetlerin hepsinde de çok başarılı olun. Herkes başarılarınızdan bahsetsin. Elbette böyle olmayın. Bütün bunları yapmaya ne zamanınız, ne de enerjiniz yeter. Ancak bir işte çok başarılı olup, diğer işte biraz bilgi sahibi olup, kalan yedi işte ise fikir sahibi olmanızın bile sizi iş hayatında öne çıkarır. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz sertifikalar sizi diğerlerinden ayırır ve farkınızı gösterir. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz kişisel gelişim seminerleri bile size profesyonel ve güven veren bir duruş kazandırır. Ayrıca fark yaratmanız açısından katkı sağlar.

İş hayatında çok yönlü olmak ne anlama gelir? İş hayatında çok yönlü olabilmek, asıl uzmanlık alanınızla gerektiği kadar ilgilenmeyip asıl uzmanlık alanınızı kaybetmek anlamına gelmez. İş hayatında çok yönlü olmak, sahip olduğunuz ilgi alanlarıyla ilgili eğitimler alarak, diğer ilgi alanlarınızla hayattan zevk alarak çalışmak demektir. İş hayatında çok yönlü olabilmek, ruhunuzun doyması demektir.  İş hayatında çok yönlü olabilmek, yaptığınız işten hiç sıkılmamak demektir.

Tutkuyla çalışın ve alanınızda uzmanlaşın. İlgi duyduğunuz, yapmayı istediğiniz başka işler varsa onlara da emek verirseniz kendinizi iyi hissedersiniz.

İş Hayatında Çok Yönlü Olabilmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021
İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü
Bölümler

İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü

18 Kasım 2020
Kişisel gelişim, insandaki duygu ve beceri dengesine muhtaçtır. Ve siz bu denge yönetiminin başındaki kişisiniz. Kişisel gelişiminiz konusunda başkalarının yönetimine girmeyin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Konuları Nelerdir?

28 Kasım 2019
Gardner ve Çoklu Zeka Kuramı
Kişisel Gelişim

Gardner ve Çoklu Zeka Kuramı

16 Mart 2018