AnasayfaBlogİş Dünyasında Hangi Yetenek Kazandırır?
Video

İş Dünyasında Hangi Yetenek Kazandırır?

18 Haziran 2021
İş Dünyasında Hangi Yetenek Kazandırır?

Akademisyen Dr. Gülaçtı Şen ile iş dünyasında öne çıkaran, kazandıran yetenekleri konuştuk. Kariyer planları için yeteneklerini geliştirmek isteyenler için yetenek inovasyonu yöntemlerini dinledik. 

Dr. Gülaçtı Şen kimdir?

Akademisyen olarak 5 yıldır görev yapıyorum. 11 yıllık havacılık deneyimim var. Havacılıkla ilgili çalışmalarımı da yürütüyorum. Çocukluğumdan beri yazıyorum. Bu yeteneği nasıl geliştirebilirim diye araştırmalar yaptım. 2 kitabım var. Havacılık sektörüne yönelik; “Sivil Havacılıkta Kariyer” ve “Terminalde Bir Gün” kitap isimleri. İş yaşamında yetenek inovasyonunu çalışıyorum. 

Yetenek inovasyonu nedir? 

Yetenek bize doğuştan gelen özelliklerimizle içinde bulunduğumuz potansiyeli koyarken başarılıları yükselten becerilerin hepsi yetenek. İnovasyon da değer katan yeniliktir. Yeni fikirler geliştirmek ve bunları ortaya koymak. İşletme bazından ticari olması işlerin. Yetenek inovasyonuna baktığımızda kişinin sahip olduğu bilgi birikimi var, liderlik özellikleri gibi yeteneklerin geliştirilmesi. Günümüz iş dünyasında beklentileri ortaya koymada hangi yeteneklere ihtiyaç varsa o yetenekleri ortaya koymak diyebilirim.

Öz yetenek var mı?

Öz farkındalık iç dünyamızın farkına varmak. Yetenek için olması gereken bu. Biz kendimizi tanımalıyız. Bizim hangi yeteneklerimiz var. Biz hangilerini geliştirmeliyiz. Doğuştan gelen yatkınlıklarımız var. Bazıları müzik aleti çalmaya yatkındır. Öz yeterlilik var, öz yetenek demek çok doğru olmaz. Her yetenek geliştirilebilir. Doğuştan gelen yetenek yoktur. 

Tecrübesi olmayanların hangi yeteneklerini geliştirmeleri önemlidir?

İş tecrübesi olmayan gençlerin seçtikleri ya da seçecekleri meslek önemli. Seçilen meslek önemli. Bilgiyi ve teknolojiyi kullanabilme önemli. Dijital ve teknolojiyi kullanabilme yeteneği. İletişim yeteneği, müşterilerin bulunduğu yerlerde iletişim, empati, anlaşmazlıkları çözme yeteneği, grup çalışması yeteneği çoğu mesleklerde aranan özelliklerden. Tasarım yapma, problem çözme, motivasyon kazanma yeteneği. Temel yeteneklerinin olması gerektiğinin farkında. 

Çalışanlar hangi yeteneklerini geliştirmeli?

Değişen iş dünyasını ortaya koymamız gerekiyor. İnsanlar kariyer beklentilerini değişmeye zorlayabiliyorlar. Akıllı makinelerin yükselişi söz konusu. Sürekli bağlantılı bir dünya var. Sosyal teknolojiler var. Bizim bunlara adapte olmamız gerekiyor. İletişim bilgiyi kullanabilme ve değime adapte olma önemli. Sorumluluk alabilen, organizasyon yeteneği olan, insanlarla iletişim kuranlar önemli. Kariyere bağlı bu yetenekler de. İş dünyasında neler önemli diye yola çıkmak gerekiyor. 

Mutlu çalışan sayısı kadar mutsuz çalışan sayısı var. İş verenler yetenekleri göremiyor mu? Bu aşamada ne yapmak gerekir?

Pandemi bize işletmede problem ortaya çıktığında hala emekçi üzerinden dönüyor her şey. İşletmelerin çalışanların işletmeyi ayakta tuttuğunu görmesi gerekiyor. İşletmeyi ayakta tutan, rakiplerinden farklı kılan çalışanların yeteneği. Günümde çalışanların tercihleri doğrusunda bir evrim gerçekleşiyor. İletmelerin kuşaklara göre hareket etmesi gerekiyor. İşletmelerde yetenek inovasyonun yapı taşlarından bahsetmek gerekiyor. 

Yetenek inovasyonu gerçekten sonradan yapılabilen bir şey mi? Çocukluktan başlamadığı için geç kalmış olmuyor muyuz?

Doğuştan gelen yetenekler diye bir şey yoktur doğuştan yatkınlıklar vardır. Çevre de önemli. Medyayı kullanma konusunda ben kullanamıyorum deyip kenara çekildiğinizde o işi yapamaz oluyorsunuz. Öğrenmeniz gerekiyor. Çocukluktan başlanmadığı için geç kalınmış bir şey yok. Geç kalmış bir durum söz konusu değil. Yetenek inovasyonu yöntemi geliştirilebilen, başarı, kabiliyet, liderlik ve zaman bizim için önemli olan. 

Teknoloji yetenek geliştirmeyi köreltiyor mu?

Teknoloji uzvumuz oldu biz bun nasıl kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Olumsuz olduğunu söylemek mümkün değil. Bizim vaktimizi aldığın düşündüğümüz doğru ancak bütün dijitale mal etmek doğru olmaz. Teknolojiyi yetenek köreltiyor diye görmemek gerekiyor. Z kuşağının girişimci ve cesur olduğu ortaya çıktı. 

Gelenekler ve ritüeller inovasyona engel mi?

Engellediğini söylemek çok da mümkün değil. Günümüzde bilgiye anında ulaşmak mümkün. Bunlar yeteneklerin gerçekleştirilmesine engel değil diyebiliriz. 

İşverenlerin değişen dünyaya ayak uydurması için hangi yetenek inovasyonlarına ihtiyaçları var?

İşverenlerin yetenek inovayonunu farklılaştırılmış yetenekleri tutabilmek, işletmede yetenek kültürü oluşturmak, liderlik özelliklerini ön plana çıkarabilmek ve performansı hızlandırmak. Bunları ön plana çıkarması gerekiyor. 

İnsan kaynakları yetenekleri geliştirmek için çalışmalı. Performans ölçme bile yok. İşletmelerin yetenek inovasyonunun gerçekleştirmesi şart haline geldi. Çalışmak için işletmede yeteneklere ihtiyaç var bu yetenekleri elde tutmak başarı. Dijital dünyaya ayak uydurmak. Yeni istihdam yapılarının olması ve aynı zamanda eğitimin de verilmesi gerekli çalışanlara. Deneyimlerin kullanılması da önemli. 

Diksiyon + yabancı dil = iş imkanı doğru mu?

İngilizce ileri seviye olmayanlarda çalıştık İngilizce bilip sorumluluk alamayan kişiler de vardı. Dilden de ziyade sorumluluk alabilmek gerekiyor bence. İletişim yeteneği daha önemli müşterinin olduğu sektörlerde. Beden dili, empati yeteneği ön plana çıkıyor. Dil deyip kenara çekilmeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Çok yönlü bakalım kendimize, başka yeteneklerimiz vardır. Bunları keşfedelim. 

Yetenek inovasyonu eğitiminize kimler katılmalı? Neler öğrenecekler?

Yetenek inovasyonu eğitimine gerçekleştirmek için kişinin kariyer başlangıcında mı olduğu, kariyer yolunda mı olduğu, mesleği var mı, farklı meslek düşünenler. Kurumsal ya da kurumsal olmayan işletmelerde çalışanlar. Değişen iş dünyasında neler değişmiş öğrenmek isteyenler katılabilir.

Hem işletmeler çerçevesinden hem de bireysel açısından bakıyorum. Bunun da değişen iş dünyasında nasıl olduğun ortaya koyarak aktarıyorum. Geleceğin iş dünyasındaki yeteneklere ağırlık vererek anlatıyorum. Eğitim alarak bir anda yetenekleriniz yükselmiyor. Küçük küçük başarılar elde ederek ve hedefler koyarak başlayacağız ve zamanla yeteneğe sahip olacağız. Eğitimde bağımsız çalışma modellerinden de bahsediyorum. Eğitimin desteklenmesi için enstitüdeki diğer eğitimler de önemli. Diksiyon eğitimi mesela. Yetenek inovasyonu kariyerin başlangıcı ve değiştirmek isteyenler için fırsat olarak görülebilir.

Yetenek inovasyonu nedir?

Yetenek inovasyonuna baktığımızda kişinin sahip olduğu bilgi birikimi var, liderlik özellikleri, gibi yeteneklerin geliştirilmesi. Günümüz iş dünyasında beklentileri ortaya koymada hangi yeteneklere ihtiyaç varsa o yetenekleri ortaya koymak diyebilirim. 

Yetenek inovasyonu geliştirilebilir mi?

Çocukluktan başlanmadığı için geç kalınmış bir şey yok. Geç kalmış bir durum söz konusu değil. Yetenek inovasyonu yöntemi geliştirilebilen, başarı, kabiliyet, liderlik ve zaman bizim için önemli olan. 

Teknoloji yetenek geliştirmeyi köreltiyor mu?

Teknoloji uzvumuz oldu biz bun nasıl kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Olumsuz olduğunu söylemek mümkün değil. Bizim vaktimizi aldığın düşündüğümüz doğru ancak bütün dijitale mal etmek doğru olmaz. Teknolojiyi yetenek köreltiyor diye görmemek gerekiyor.

yetenek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
855209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259