AnasayfaBlogİrlanda'da İngilizce Dil Eğitimi
Yabancı Dil Eğitimi

İrlanda'da İngilizce Dil Eğitimi

19 Temmuz 2019
İrlanda'da İngilizce Dil Eğitimi

İrlanda'da İngilizce dil eğitimi almak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu durum İngilizce öğrenmenin anadil olarak konuşulduğu ülkelerde daha kolay gerçekleştiği kabulünü destekliyor. Söz konusu İngilizce öğrenmek olduğunda eğitim almak için akla gelen ülkeler İngiltere, Amerika ve Avustralya olarak sıralanır. Bu ülkelerin yanına son yıllarda İrlanda da dahil olarak kendisine küresel zeminde sağlam bir edindiğini gösterir. İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almanın avantajları olarak ülkenin coğrafi yapısından sosyo kültürel ve ekonomik koşullarına kadar etkili birçok unsur bulunur.

İrlanda’da Öğrenci Olarak Yaşamak Nasıl?

Bir ada ülkesi olan İrlanda’da nüfus başkent Dublin’de yoğundur. Bu nüfus yoğunluğunun büyük bir kısmı Dublin’deki Trinity Collage, Dublin City University, Milltown University gibi köklü üniversitelerin yanı sıra çok sayıda dil okulunun öğrenci potansiyelinden kaynaklıdır. İrlanda’da İngilizce dil eğitimi görmek isteyen öğrencilerin en büyük ortak özellikleri ülkenin uzun dönem gelen öğrencilerine çalışma vizesi imkanı vermesidir. 

Bu durum özellikle Euro para birimi kullanmayan ülkelerden gelen öğrenciler için ekonomik açıdan İrlanda'nın bir fırsat olarak görülmesini de sağlar. Öğrenciler dil öğrenimlerini okul harici ortamlarda da devam ettirerek çalışırken öğrenmenin gerçek hayattaki karşılığını alırlar. İrlanda’da İngilizce dil eğitimi alan öğrenciler ülkede yaygın olan aile yanında konaklama sistemi sayesinde de ev ortamında paylaşımda bulunarak konuşma becerilerini geliştirirler.

İrlanda'da Dil Okulu Seçimi Nasıl Olmalı?

İrlanda'da İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok kafasını karıştıran konu dil okulu seçimidir. İrlanda'da bulunan dil okullarının sayıca çokluğu ve bütçe olarak farklılık göstermesi bu seçimi öğrenciler ve veliler açısından, daha da zorlaştırır. İrlanda'da İngilizce dil eğitimi almadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında öğrencilerin hedefleriyle uyumlu programlara kayıt olması gelir. Söz konusu eğitim akademik İngilizce üzerinde yoğunlaşacaksa, bu konuda donanımlı öğretmen kadrosu ile ilgili detaylı ön araştırma yapılması öğrencilerin işini kolaylaştırır.

İrlanda Vizesi Hakkında

İrlanda Avrupa Birliği'ne dahil olmasına rağmen Schengen vizesine tabi değildir. Bu nedenle, Türkiye'den başvuru yapacak öğrenciler yeşil pasaportları olsa dahi İrlanda vizesine başvurmak durumundadır. İrlanda'da İngilizce dil eğitimi uzun ve kısa dönem olmak üzere ikiye ayrıldığından vize türleri buna göre şekillenir. 

İrlanda öğrenci vizesi, öğrencinin ne kadar süre eğitim alacağına bakılmaksızın her başvuru adayına üç ay süreli verilir. Ülkeye girişte pasaport memuru tarafından öğrencinin dil okulu belgeleri ve hafta sayısına bakılarak işlem yapılır. Öğrenciler 12 haftadan uzun süreyle eğitim alacaklarsa İrlanda'da belli merkezlerde bulunan göçmenlik bürosuna okuldan verilen gerekli evraklarla başvuru yaparak vizeleri uzatabilirler. 

İrlanda'ya Gideceklere Tavsiyeler Neler?

  • İrlanda'da İngilizce dil eğitimi alacak öğrencilerin bilmesi gereken en önemli tavsiyelerden biri gerekli olan bütün evrakların eğitim süresi boyunca kaybedilmemesidir. 

  • İrlanda ikliminin genel olarak yağışlı olmasından dolayı İrlanda'ya gidecek öğrenciler yanlarında mutlaka suya dayanıklı giysiler bulundurmalıdır.

  • İrlanda ekonomik alışveriş açısından uygun markalar zincirine sahip olduğundan öğrencilerin temel ihtiyaçları haricinde gereksiz eşyaları yanlarında götürmemeleri bir diğer tavsiyedir.

  • İrlanda, Dublin Havaalanı'ndan şehir içi otobüslerine kadar ülke genelinde geniş wifi ağına sahip olduğundan dolayı İrlanda'da İngilizce dil eğitimi süresi kısa olan öğrencilerin herhangi bir İnternet paketi almamaları tavsiye olunur.

  • İrlanda'da uzun dönem kalacak öğrencilerin market alışverişlerini yapmaları için Lidl en ekonomik süper market zinciridir. Ortalama 5 Euro ile 2 günlük yemek ihtiyacı karşılanabilir.

  • İrlanda'ya gidecek öğrencilerin gitmeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapmaları ve yeri geldiğinde profesyonel yurt dışı eğitim danışmanlık firmalarından destek almaları öğrencilerin bu süreçteki manevi yükünü hafifletir.

İngilizce Eğitimi Alıp Gidin

İrlanda'da üniversite eğitimi alabilmeniz için kaçınılmaz olan dil eğitiminizi günlük hayatınızdan işinizden geri kalmadan online olarak alabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün düzenlemiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında verilen İngilizce Eğitimi sizin için verimli bir başlangıç olabilir. Bu eğitime katılarak online içeriklere, canlı derslere ve kayıtlı olan ders videolarına aynı zamanda gelişiminize katkı sağlayacak deneme sınavlarına ulaşabilirsiniz. Sertifika sınavından başarı elde ettiğinizde sahip olacağınız bir sertifika kodu ya da başarı belgesi İrlanda çantanızda yerini alır ve referansınız olur.

Yazar: Özge Güven

ingilizce dil eğitimi dil eğitimi ingilizce irlanda online eğitimler sertifika 19/07/2019
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.