AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Stajyeri Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İnsan Kaynakları Stajyeri Nedir? Ne İş Yapar?

24 Mayıs 2021
İnsan Kaynakları Stajyeri Nedir? Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları alanında çalışmanın en güvenli ve verimli yollarından ilki stajyer olarak göreve başlamaktır. İnsan kaynakları alanında çalışan stajyer, işi en baştan en verimli yerde öğrenerek ve tabii ki hata yapma hakkını da kullanarak departmanda görevlerini yerine getirir. İnsan kaynakları stajyeri, ilgili departman ya da ekibe yardım ederek insan kaynakları görevlerini ve işlerini öğrenir. Bu süre içinde yetkinliklerini geliştiren ve kendini kanıtlayan adaylar ya stajyer olarak görevlerine devam ederler ya da daha üst bir pozisyona yükselme şansını yakalayabilirler.

Her anlamda insan kaynaklarında kariyer hedefleyenlerin ilk anahtarı olan insan kaynakları stajyerliğini daha yakından tanıyalım. 

İnsan Kaynakları Stajyeri Nedir?

Hem öğrencilerin hem de mezunların yapabileceği bir meslek olan insan kaynakları stajyerliği, insan kaynaklarında kariyer hedeflemenin ilk basamaklarındandır. Öğrencilik yıllarından itibaren alanı tanıma şansı sunan meslek, insan kaynakları departmanı için de önemlidir. Departman, stajyerin performans ve yetkinliklerini gözlemleyerek kalıcı bir personel arayışını sürdürür. Genellikle deneme süresine bağlı olan stajyer, performans ve verimliliğine bağlı olarak kurumda çalışma durumunu sürdürür.

İnsan kaynakları stajyeri, çalıştığı süre boyunca ilgili birim ya da departmandan insan kaynakları süreçlerini öğrenir. Temel olarak bir stajyerin de işi yerinde öğrenerek tecrübe kazanması istenir. Stajyer, kurumun da kendisine vereceği görev tanımına göre kariyer yönetimi, işe alım, işten ayrılma, çalışan performansı ve eğitimi gibi konularda bilgi edinir ve bilgiyi sınar. Özellikle öğrenci yıllarından itibaren çalışma durumunda, ciddi bir deneyim ve işe alım avantajı elde edilir. Pek çok kurum veya ajans, memnun kaldıkları stajyerleri bünyelerine kalıcı olarak katmayı hedefliyor. Zaten insan kaynakları stajyerinin deneme-yanılma avantajı bir yana kendisine en büyük katkısı da işe alınabilecek bir duruma sahip olmasıdır. Bilhassa yetiştirilmek üzere staja başlayacaksanız fırsata iyi değerlendirerek işi yerinde öğrenme imkânını kaçırmayın. 

İnsan Kaynakları Stajyeri Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları stajyerinin görevleri ve işleri, öğrenci ya da yeni mezun olup olmadığını ve deneyime göre değişir. Şöyle ki eğer öğrenci olarak stajyerliğe başlayacak ve henüz insan kaynakları bilgisi yoksa işi öğretmeye yönelik görevler verilir. Bu süre zarfında stajyerin bilgiyi uygulamasına önem verilir. Eğer yeni mezun olarak ya da kurumun ihtiyacı dahilinde stajyerlik yapılacaksa görece daha fazla görev ve iş verilir. İnsan kaynakları stajyeri, stajyerlik sürecinde ekip içindeki ihtiyaç ve talebe göre işlerini yerine getirir. İnsan kaynakları departmanının ilgili birimlerindeki görevleri de yerine getiren stajyer; kariyer yönetimi, cv inceleme, iç iletişim, mülakat görüşmesi ve kurum organizasyonlarını düzenleme gibi farklı işlerle meşguldür. 

 Genel olarak insan kaynakları stajyeri ne iş yapar sorusunun cevabı aşağıdadır:

  • İşe alım süreçlerindeki prosedür ve dosyaları gözden geçirir. 

  • Kariyer ve eğitim yönetimi konusunda ilgili birim görevlerini yerine getirir. 

  • İşe alım sürecindeki cv inceleme, mülakat ve mülakatı değerlendirme görevlerinde bulunur. 

  • İşe alınacak adayların ve çalışanların işe alım, sigorta, ücret, İş Kanunu, oryantasyon, bordro ve özlük gibi uygulamaları yerine getirir. 

  • Kurumun diğer birimleriyle iletişim hâlinde kalarak insan kaynakları departmanına bilgi verir. 

  • İK ya da diğer departmanların iç iletişime katkı sunacak programlar ve uygulamalar oluşturur. 

İnsan Kaynakları Stajyeri Maaşları

insan kaynakları stajyeri, genel olarak stajyerlik maaşı alır. Stajyerlik maaşı kurumdan kuruma ajanstan ajansa değişir. Bazı kurumlar zorunlu ya da gönüllü staj döneminde ücretsiz staj yaptırmaktadır. Belli bir süre geçtikten ve stajyerin verimli olmasına da bağlı olarak maaş verilmeye başlanır. Bazı kurumlarda ise başlangıç stajyer maaşı 500 TL ila 1000 TL arasındadır.

Deneyim kazandıkça maaşın 2.800 TL ila 3.000 TL olma durumu da vardır. Stajyerlik maaşının belirlenmesinde; öğrenci olup olmadığı, deneyim, kurumun staj programı ile insan kaynakları politikası etkilidir. Nadir olmakla birlikte bazı kurum ve şirketler, 1.000 TL ila 3.000 TL arasında değişen bir başlangıç maaşıyla stajyeri göreve başlatır. 

İnsan Kaynakları Stajyeri Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları stajyeri olmak için mezun olmanıza gerek yoktur. Özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik açılan pek çok insan kaynakları kariyer programları var. Yine yeni mezunların da kariyer gelişimlerine katkıda bulunmak ve insan kaynakları departmanında çalışmanın yolunu açmak için insan kaynakları stajyer ilanları açılmaktadır. Bunlardan birkaçına örnek verirsek; İlk fırsat programı, Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği insan kaynakları yetiştirme programı ve Arçelik, Nestle gibi hizmet sektöründeki kurumların programları. Bu programlar dışında iş sitelerindeki insan kaynakları stajyeri ilanlarına da bakabilirsiniz. Peki iş ilanlarına rahatlıkla başvurabilmek ve işe alımda avantaj yakalamak için hangi niteliklere sahip olmak gerekir?

Öncelikle öğrenci ya da yeni mezun olmanızı gerektiren ilanlar karşınıza çıkabilir. Genellikle "son sınıf öğrencisi ya da yeni mezun" ibaresi öne çıkmaktadır. Bunun dışında ise iletişim ve sosyal bilim bölümleri, işe alım için öne çıkan bölümlerdendir. Bazı ilanlarda ise mühendislik bölümleri zorunlu tutulur. Bölüm şartı dışında, ofis programlarını kullanabilme, İngilizce dil yetkinliği, sigortası okul tarafından temin edilme, İletişim becerilerine sahip olma ve insan kaynakları alanına ilgili olma şartları aranır. Ek olarak bazı kurumlar, insan kaynakları ile ilgili eğitim ve sertifikalar da istenebilmektedir. Bu durumda yüz yüze ya da uzaktan eğitim yoluyla insan kaynakları eğitimleri almanız gerekebilir. Bu konuda Enstitü bünyesinde yer alan eğitimlere göz atabilirsiniz. 

İnsan kaynakları stajyeri olmak için insan kaynaklarında çalışmaya istekli olmanız gerekir. Özellikle staj yapmak istediğiniz kurumda tam zamanlı bir pozisyona sahip olmak için ilgili süreçlere aktif olarak katılmanız istenir. İletişim becerilerinizi kullanmak, ekip çalışanlarına öneriler sunmak, iç iletişime katkıda bulunmak ve ekip çalışmasına yatkın olmak. Saydığımız özellikleri staj döneminde geliştirmeniz durumunda ekibin stajyeri ya da insan kaynakları asistanı olarak göreve devam etmenizin de yolu açılır.

İnsan Kaynakları Stajyeri İnsan Kaynakları Stajyeri nedir İnsan Kaynakları Stajyeri ne iş yapar İnsan Kaynakları Stajyeri nasıl olunur İnsan Kaynakları Stajyeri maaşları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnsan Kaynakları Sorumlusunun Görevleri
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Sorumlusunun Görevleri

14 Temmuz 2021
İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?
İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Nedir? Görevleri Nelerdir?

01 Şubat 2018