AnasayfaBlogİngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mülakat Teknikleri

İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Aralık 2019
İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngilizce, yaşamın her alanında karşımıza çıktığı gibi, iş yaşamında da karşımıza çıkmaktadır. Gerek uluslararası iş yapan firmalarda gerekse yabancı ortaklıkları bulunan işletmelerde İngilizce gereklidir. Bu yüzden işe alımlarda İngilizce bilginizi teyit etmek ve anlayabilmek için İngilizce mülakata tabi tutulabilirsiniz. İngilizce mülakatlarda başarı elde etmek için hem İngilizce seviyenizin en az orta düzeyde hem de İngilizce mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için de gerekli olan donanımı kazanmanız, iş bulma olasılığınızı arttıracaktır.

İngilizce Mülakatlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

İş görüşmesi esnasında yoğun strese maruz kalırız. Üstüne bir de "Let's continue in English please" sözü ile karşı karşıya kaldıysak stresimiz 2 katına çıkabilir. Bu sırada gerilimin artması ve afallamamız daha olasıdır. Uzmanlara göre, İngilizce mülakat sırasında adayların yaşadığı en büyük sıkıntının başında, adayların kendini rahat bir şekilde ifade edememesi yer alıyor. Mülakata giren birey İngilizce bilse dahi mülakat sırasında heyecanlanması nedeniyle sorulan sorulara akıcı bir şekilde cevap veremeyebilir. Bu nedenle İngilizce mülakatlarda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu sayede, daha rahat hissedebilir ve kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

İngilizce Mülakatlarda Önemli Noktalar

Şüphe, korku ve endişeyi azaltmanın en iyi yolu nitelikli bir hazırlıktır. Hazırlık; ne ile karşılaşacağınızı bilmek, iş görüşmesi sorularını anlama, görüşmecinin gerçekte bilmek istediği şeyi ve son olarak da uygulama aşamasını içerir. Uygulama ile daha güvende hissedersiniz. Bu da mülakat esnasında daha iyisini yapacağınız anlamına geliyor. Mülakat sorularını önceden tahmin etmenin amacı cevapları ezberlemek değil, bu konular hakkında rahatça konuşabilmektir. Önceden yapılacak hazırlık, görüşme sırasında kendinizden daha emin olmanıza yardımcı olacaktır. Cevaplarınızı planlarken, mülakatçınızla paylaşmak üzere önceki iş deneyimlerinizden anekdotlar ve özel örnekler seçin.

Mülakata hazırlıklı gidin

Gerek İngilizce mülakatlar için gerekse genel iş mülakatları için görüşmeler için her zaman hazırlıklı gitmeniz önemlidir. Hazırlıklı gitmekten kastın ne? diye düşünebilirsiniz. Mülakata hazırlıklı gitmek demek, görüşeceğiniz şirket hakkında bilgiler edinin. Hatta mümkünse, görüşeceğiniz kişi hakkında da bilgiler edinmeye çalışın. Edindiğiniz bu bilgileri İngilizce biçimde aktarabilecek seviyeye getirin. Bir diğer hazırlık aşaması ise, İngilizce mülakat soruları hakkında da pratik hazırlık yapmaktan geçer. En temel sorulardan biri olan "Tell me about yourself" sorusuna en iyi şekilde hazırlanın mesela. İngilizce seviyesi iyi olan arkadaşınızla da pratik yapabilir, stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

Her şeyden önce dürüst olun

Gerek CV’nizde yer verdiğiniz bilgiler gerekse görüşme esnasında paylaştığınız bilgiler doğru olmalıdır. Çünkü en ufak bir tereddüt ya da yanlış bilgi, güvensizliğe yol açar ve işe alınmanızı olanaksız kılar. Üstelik İngilizce seviyeniz hakkında da dürüst olmanız gerekir. CV’nizde yazdığınız seviye ile sahip olduğunuz seviye tutarsızsa, bu er ya da geç ortaya çıkacaktır. Bu yüzden İngilizce seviyeniz konusunda da dürüst olun.

Ezber yapmayın

İngilizce mülakat esnasında vereceğiniz cevapları ezberlemeyin. Ancak olası İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları hakkında hazırlık yapmanız gerekir. İngilizce mülakat sırasında,Türkçe gerçekleştirilen mülakatlarda da olduğu gibi kendinizi doğru bir biçimde ifade etmeniz ve akıcı konuşmanız beklenir. Bu yüzden, iyi bir hazırlık yapmanız gerekir.

İngilizce mülakat esnasında, insan kaynakları uzmanları ya da işvereniniz sizden hatasız bir biçimde İngilizce konuşmanızı beklemiyor. Sizden asıl istenen, başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği seviyede ve nitelikte İngilizce dil bilgisine sahip olmanızdır. Bundan dolayı, İngilizce mülakat esnasında vereceğiniz yanıtları ezberlemekten ziyade, mülakat sırasında doğal ve doğaçlama konuşmanız büyük önem arz ediyor. Çünkü olduğu gibi ezber yapmanız, mülakat esnasında heyecanlanıp, strese girip cevapları unutmanıza neden olabilir. Bundan dolayı, mülakat esnasında ne söyleyeceğinizi taslak olarak planlayın. Mülakat sorularını doğal bir şekilde yanıtlayın. İngilizce Mülakata Hazırlık Eğitimi, bu konuda yardımcı olacaktır.

Hata yapmaktan korkmayın

Mülakat esnasında belki de en çok yaptığımız hataların başında kusursuz ve hatasız konuşma endişesi taşımak oluyor. Ancak bu, bizi yoğun bir stres ve baskı altında hissettirir. Görüşme yaptığınız işvereni ya da insan kaynakları uzmanını İngilizce seviyeniz ile etkilemek zorunda değilsiniz. Çünkü az önce de belirttiğim gibi, iş görüşmesi yapan kişinin asıl amacı, iş için gerekli düzeyde İngilizce bilginizin olup olmadığını öğrenmektir. Hatasız dil bilgisine sahip olmak elbette güzel olabilir ancak bu sizi profesyonel göstermede bir kriter değildir. Kusursuz konuşma için çabalamanız, kendinizi kasmanız, gülünç bir hal almanıza neden olabilir. Bu yüzden doğal olmak önemlidir. 

Sektörünüzdeki terimleri bilin

Hatasız bir dil bilginizin olmasından çok daha önemli bir şey varsa, o da içerisinde bulunduğunuz sektörün mesleki terimlerine hakim olmanızdır. Bu ne demek oluyor? Örneğin, teknoloji sektöründe çalışıyorsanız, sık kullanılan teknoloji terimleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu terimlerin İngilizce-Türkçe karşılıklı anlamlarını bilmeniz gerekir. Bu sayede, alanınıza ve konuya hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz. Sektörünüz ile ilgili terimleri bilmeniz, İngilizce mülakat dışında da büyük avantaj sağlar. Alanınız ile  ilgili uluslararası kaynakları tararken ya da güncel yazıları okurken konuyu daha iyi idrak edebilmenize yardımcı olur.

Zamana dikkat edin

Zaman konusu, yalnızca iş görüşmelerinde değil, sosyal hayatta dahi önemli yere sahiptir. Ancak iş yaşamında etkin zaman yönetimi, hayatidir. Bu yüzden, iş görüşmesine giderken de asla geç kalmayın. Görüşmenize en az yarım saat kala mülakat için belirlenen konumda olmayı hedefleyin. Böylece, olası trafik ya da olumsuz sürprizlerle karşılaştığınızda ekstra zamanınız olacaktır. Öte yandan, görüşmeye girmeden önce dinlenmeye vaktiniz olacaktır. Böylece, muhtemel İngilizce mülakat sorularınızın cevaplarını da gözden geçirebilirsiniz.

Heyecanınızı gösterin

Abartı olmamak kaydıyla işe duyduğunuz heyecan ve isteği gösterin. Elbette öncesinde bunu siz hissedin. Çünkü yeteri kadar istekli olmazsanız, işe karşı da heyecan duymadığınız düşünülecektir. Bu da, olumlu bir izlenim bırakmanızı engelleyecektir. Kendinizden emin bir ses tonu kullanmanız önemlidir. 

Beden dilinize dikkat edin

Beden dili, insanlarla olan iletişimde sandığınızdan çok daha fazla öneme sahip. Konu bir iş görüşmesi ise, daha önemli bir yere sahip olabilmektir. İngilizce mülakat olsun normal mülakat olsun hiç fark etmez, beden dilini etkili ve bilinçli bir şekilde kullanmalısınız. Böylece kendinizi daha iyi ifade edebilir ve daha iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Karşınızdakini iyi dinleyin

Özellikle İngilizce mülakatlar, yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Bu yüzden mülakat esnasında karşınızdaki görüşmecinizi iyi dinlemeye özen gösterin. Satır aralarını anlamaya çalışın. Anlamayacağınızı düşünerek stres altında hissetmeyin. Sakince dinleyin ve İngilizce soruları anlamaya çalışın. Online eğitimler sayesinde bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimlerin ardından uygulanan sınavdan başarılı olup sertifika almaya hak kazanın.

Mülakatlarda sorulması muhtemel sorulara öncesinde hazırlanmış olmanız, mülakat günü dış görünüş ve fiziksel duruşunuzun düzgün olması oldukça önemli. Özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, yeni işine katabileceklerini bilen, global düşünen, amacı doğrultusunda ilerleyen bir çalışanı her işveren ister. İş için güçlü yanlarınızı belirlemeli, iş ile ilgili örtüşen özellikleriniz üzerine odaklanmalı, olası sorulara mutlaka hazırlanmalısınız. Aslında sorulmak istenenlere vereceğiniz cevaplar önemli. Mülakata gideceğiniz gün enerjiniz yüksek olsun, yorgun gözükmeyin, ukalalık değil özgüveni yüksek bir duruş sergileyin.

ingilizce mülakat ingilizce mülakat soruları mülakat ingilizce iş görüşmesi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

19 Kasım 2019
Online sınavlar ağırlıklı olarak gramer ve kelime bilginizi ölçen, anlama kapasitenizi bilebilmek adına boşluk doldurma ve paragraf sorularından oluşuyor.
Mülakat Soruları

En Kolay 50 İngilizce Mülakat Soruları

27 Aralık 2019