AnasayfaBlogİki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?
Yabancı Dil Eğitimi

İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

16 Şubat 2021
İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

Hızla küreselleşen dünyada dil öğrenmenin önemi de gitgide artmaktadır. Aslında ülkece yıllardır bu serüvenin içindeyiz. Özellikle dünyada en yaygın kullanılan yabancı dil olan İngilizce dilini öğrenmek için ülkemizde birçok eğitim kurumu bulunuyor. Yıllar geçtikçe diğer dillerin önemi de anlaşılmaya başlandı. Mevcut kurumların çoğu farklı yabancı dil eğitimlerini de bünyesine aldı ve daha da fazla eğitim kurumu açıldı.

"Bir dil, bir insan’’ derler. Yabancı bir dil öğrenmek aslında hayatımızı kolaylaştırır. Yurtdışına daha rahat, kimseye bağlı olmadan gidebiliriz. Yabancı basını ya da yayını kendi dilinde okuyup anlayabiliriz. Yabancı dil gerektiren kariyer fırsatlarının kapısını arayabiliriz. Farklı ülkelerden insanlarla tanışıp sohbet edebiliriz. Farklı kültürleri, ülkeleri, iş dünyasını, insanları tanıyabiliriz.

Sadece genel kültürümüz için bile yabancı dil öğrenebiliriz. Yabancı bir şarkı dinlerken anlayabilmek; yabancı bir filmi altyazı olmadan orijinal dilinde izleyebilmek bile insana keyif verir. Bilginin hiçbir türlüsü fazla gelmez. Aksine her yeni bilgi insana özgüven verir. Bir iş başvurusunda bile ‘’iyi derecede İngilizce’’ yazmak en başta insanın kendisini mutlu eder; ayrıcalıklı hissettirir. Tabii ki işverenler için de oldukça ayrıcalıklı bir durumdur.

Hiç yabancı dil bilgisi gerektirmeyen bir pozisyon için bile işveren yabancı dil bilgisini göz ardı etmez. Çünkü dil biliyor olmak bir şey için çabalamış olmak demektir. Birden fazla yabancı dil bilmek insanı çok daha özel kılar. Hem çevresi hem işverenler hem de kendisi için ayrıcalıklı olmak demektir. Özetle dil öğrenmek ve etkin şekilde kullanabilmek günümüz dünyasında ayrıcalıktır.

Ülkemizde Yabancı Dil Öğrenmek Önemli mi?

Türkiye’de yurtdışına seyahat etmek bundan 15 yıl öncesinde daha yaygın hale geldi. Aynı dönemde yine yabancı şirketlerin ülkemizdeki şirketlerle iş ortaklığı da hızlı bir şekilde artış gösterdi. Yabancı şirketler ülkemizde yatırım yapmaya başladı ve yabancı dil bilen çalışan de ihtiyaç haline geldi.

Yurtdışına seyahat ederken dünyadaki insanların en sık kullandığı yabancı dil olan İngilizce dilini bilmek ve konuşuyor olmak büyük bir rahatlık sağlıyor. Seyahat esnasında ve tatil sürecinde herhangi bir sorun ya da aksaklık yaşamamak için en azından İngilizce dilini bilmek gerekiyor. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, geçerliliği olan tek yabancı dil İngilizcedir.

Ülkemizde yapılan yabancı iş ortaklığı da elbette sadece İngiliz asıllı şirketler tarafından yapılmıyor. Birçok farklı ülkeden şirketler ülkemize yatırım yapıyor. Fakat resmi yazışmalar genellikle İngilizce dili üzerinden oluyor.

Bu sebeplerden ötürü ülkemizde İngilizce diline rağbet hiç azalmadan devam ediyor. İngilizce dili dışında da son yıllarda ilgi gören başka başlıca diller de bulunuyor. Örneğin Almanca, Çince, Arapça, Fransızca ve Rusça gibi… Bu dillerin de öğrenciler tarafından talep edilmesinin en başlıca sebebi şüphesiz ki iş dünyasındaki şekillenmedir.

Ülkemizin turizm bölgelerinde İngilizce dilinden sonra en sık kullanılan diğer bir yabancı dil Rusçadır. Uluslararası şirketlerde ise yine aranan ikinci hatta üçüncü yabancı diller arasında Almanca, Arapça, Çince ve Fransızca yer alıyor. Bu dilleri ana dili olarak konuşan ülkelerden yapılan yatırımların sürekli artması, bu dilleri de İngilizceye ek olarak biliyor olmak büyük avantaj sağlıyor.

Yabancı Dil Öğrenmek Kolay mı?

Yabancı dil bilmenin öneminden bahsettik. Hayatımızın her alanında büyük bir avantaj sağladığını da anladık. Peki yabancı dil öğrenmek kolay mı? Yabancı dil öğrenmek, gerçekten isteyen ve çalışan herkes için kolay bir süreçtir. Dil öğrenmek matematiğe benzer. Her dilde olduğu gibi formüller, yöntemler vardır. Dilin yapısını, içindeki formülleri öğrendiğimiz zaman öğrenme sürecimiz daha da kolaylaşır ve hızlanır. Gerçekten öğrenmek istediğimizde, odaklandığımızda ve çalıştığımız da dil öğrenmemiz kolay olacaktır.

Bu süreçte işimizi kolaylaştıran birçok farklı araç bulunuyor. Bu araçların çeşitliliği de gün be gün artıyor. Pratik yapabileceğimiz online yabancılar, eğlenerek öğrenebileceğimiz uygulamalar, çoğu ücretsiz olan online dil kursları ve daha da fazlası… Birkaç örnek verecek olursak;

  • BUSUU – ücretsiz eğlenerek dil öğrenebileceğimiz bir platform,

  • IIENSTITU – ücretsiz online dil kursu

  • CAMBLY – online karşılıklı konuşarak pratik yapabileceğimiz yabancılar

Alanlarında en iyi olan 3 seçeneği sizlerle paylaştık. Websiteleri üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İki Yabancı Dili Aynı Anda Öğrenmek Mümkün mü?

Elbette zor ve uzun bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Fakat mümkün olmadığını söyleyemeyiz. Nasıl ki tek bir yabancı dil öğrenmek çok çalışmaktan ve odaklanmaktan geçiyorsa; iki yabancı dili aynı anda öğrenmek de aynı şeyleri gerektiriyor. Doğru bir ders programı ve planlama ile iki yabancı dili aynı anda öğrenebiliriz.

Aslında en başta önemli olan, yabancı dil öğrenmeye olan yatkınlığımızdır. Kimi insan sadece dinleyerek bile çok hızlı bir şekilde yabancı dil öğrenebilir. Bir kere duyduğunu ya da okuduğunu unutmaz; hemen hafızasında yer edinir. Bu kişiler için elbette ki iki yabancı dili aynı anda öğrenmek çok daha kolaylaşır.

Bu süreçte zor olan ise bu dilleri birbirine karıştırmadan öğrenmektir. Tek bir yabancı dil öğrenirken bile ana dilimiz ile karıştırabiliyor; cümlenin içinde her iki dilden kelimeler kullanabiliyoruz. Öğrendiğimiz dil sayısı arttıkça şüphesiz ki bu durum daha da artacaktır.

Özetle öğrenmek istediğimiz dilleri sırayla öğrenmemiz çok daha kolay olacaktır. Ama imkânsız diye bir şey yoktur!

Yabancı Dil Öğrenmek Maliyetli Mi?

Yabancı dil öğrenmeye başladığımız ilk dönemlerde, seçenekler sınırlı olduğu için oldukça maliyetli bir süreçti. Özel dil kurslarının ücretleri yüksekti ve herkes için ulaşılabilir değildi. Dil kurslarının dışında da birkaç kurumdan dil setleri temin ediliyordu ve bu setlerin de fiyatları aynı şekilde yüksekti. Zamanla artan talep karşısında seçenekler de arttı. Bu artış da rekabete sebep oldu ve dil kurslarının da ücretlerinde düşüş gerçekleşti. Fakat günümüzde yabancı dil öğrenmek çok daha az maliyetli bir süreç haline geldi.

Dil kurslarının fiyatlarındaki artışın dışında tamamen ücretsiz online platformlar açıldı. Artık telefonumuza ya da bilgisayarımıza indirdiğimiz bir program sayesinde de istediğimiz yabancı dili sıfır maliyet ile öğrenebiliyoruz. Tamamen ücretsiz! Üstelik ücretsiz platformların sayısı hiç de az değil. Kendi öğrenme şeklinize en uygun olan programı ya da online dil kursunu tercih edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz kursların dışında makul ücret karşılığında eğitim veren de birçok uygulama/kurs bulunuyor.

Yabancı dil kursu yabancı dil yabancı dil öğrenmek iki yabancı dil kursu iki yabancı dil yabancı dil eğitimi dil öğrenmek dil eğitimi
Blog yazarı
Özgün Altan
Blog Yazarı

Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021
Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

25 Mayıs 2021
Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları

23 Ocak 2021
Dünya Çapında Yabancı Dil Bilmenin Önemi
Yabancı Dil Eğitimi

Dünya Çapında Yabancı Dil Bilmenin Önemi

04 Mart 2019
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219
İspanyolca Kursu A2
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
855259
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
775209
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239
İngilizce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, B1-B2 kursumuza bugün göz atın!
4.9
(261)

İngilizce Eğitimi (B1-B2)

6 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
500259
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
850259