AnasayfaBlogIELTS Çalışma Teknikleri
Yabancı Dil Eğitimi

IELTS Çalışma Teknikleri

10 Aralık 2021
IELTS Çalışma Teknikleri

İngilizce, hemen hemen bütün ülkelerde geçerliliğini koruyan bir dildir. Gerek günlük gerekse de iş hayatında sıklıkla tercih edilen bu dil, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Akademide ya da alanı ile ilgili herhangi bir şirkette çalışmak isteyenlerin belirli bir yetkinliğe sahip olması gerekir. Yurt dışında okumak ya da çalışmak, birçok insanın hayallerini süsler. Ancak, bunun için gerçekleştirilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Gitmek istediğiniz ülkenin özel şartları ile birlikte amacınıza uygun kriterleri de yerine getirmeniz gerekir. O ülkenin merkezi diline hakim olmanız ve bu beceriyi belgelemeniz istenir.

Türkçe açılımı Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi olan IELTS, İngilizce'nin iletişim aracı olarak kullanıldığı ülkelerde bir hayat kurmak isteyen kişilerin dil becerilerini ölçer. Yurt dışında eğitim imkanı elde etmek isteyenlerin başvuracağı yöntemlerin arasında ilk sırada yer alır. Bu sınavda yeterli puanı alarak, birçok ülkeye gitme imkanı yakalayabilirsiniz. Sınava hazırlanırken zorlu bir sürecin içerisine girileceğini hesap edip IELTS'ye özel çalışma teknikleri uygulamak, motivasyon artışı sağlar. Kişinin dil seviyesine uygun teknik geliştirmesi, hem pratik hem de verimli bir çalışma etkinliği anlamına gelir. Adım adım IELTS çalışma tekniklerini inceleyeceğim bu içerikte, sınavın öneminden de söz edeceğim.

IELTS Nedir? Sınavın Yapısı Ve Önemi

İngilizce'nin kullanıldığı ülkelerde çalışmak ya da eğitim görmek isteyen kişilere uygulanan bir sınav türüdür. İlk kez 1980 yılında uygulanmaya başlamıştır. İngiltere merkezli bir sınav olan IELTS İngiltere, Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda başta olmak üzere yaklaşık 140 ülkede kullanılır. Türkiye dahil birçok ülkede devlet ve özel sektörde bulunan iş imkanlarına başvuru yapmanızı sağlar. Bu sınav okuma, yazma, dinleme ve konuşma aşamalarından oluşur. Sınavın ilk bölümü olan dinleme; anadili İngilizce olan kişilerin hazırladığı dört metni dinleyip ilgili soruları çözmeniz ile gerçekleşir. Toplam 40 dakika sürer. Bu aşamanın ilk metni, iki kişinin arasındaki konuşmadan ibarettir. İkincisi, sosyal yaşam içerisinde geçen monologlardır. Üçüncü bölüm eğitim ve öğretim hakkında olur. Son kısım ise, akademik bir alandan alınan metin ile biter. Sadece 1 defa dinleyebileceğiniz metinler ile ilgili not almanız oldukça önemlidir.

Okuma aşaması; 60 dakika ve 40 sorudan oluşur. Kelime sayısı 2150 ile 2750 arasında değişen 3 makale okunur. Verilen metnin fikrini, kurgusunu ve dilini anlayıp anlamadığınızı ölçer. Genellikle, blog ya da kitap, dergi, gazete yazılarından alıntı yapılır. İki alt bölümden oluşan yazma, toplamda 60 dakika sürer. İlk kısımda, tablo ve grafik gibi çizimler verilip açıklayıcı bir 150 kelime yazmanız beklenir. İkinci bölümde ise, bir argüman ya da görüş belirleyip 250 kelimelik bir yazı yazmanız istenir. Aynı gün ya da hafta içerisinde geçekleşen konuşma bölümü, 3 farklı alt kısımdan meydana gelir. Ortalama 11-14 dakika süren bölümde, tüm konuşmalar kaydedilir. İlk kısım, sınava giren kişinin kendini tanıtması ile başlar. İş, eğitim, ilgi alanı ya da aile gibi genel konuları kapsar. İçerisinde sorular bulunan bir kartın verildiği ikinci aşamada sınav görevlisi ile 2 dakika boyunca kesintisiz konuşmanız beklenir. Karşınızdaki kişi ile birbirinize sorular sorduğunuz son bölüm, 4-5 dakika boyunca devam eder. IELTS sınav soruları, girmek istediğiniz türe göre farklılık gösterir.

IELTS Çeşitleri ve Sizin Tercihiniz

IELTS'ye girmeden önce amacınızı belirlemeniz gerekir. Akademik ve Genel olmak üzere 2 adet sınav vardır. Gitmek istediğiniz ülke ya da kurum, tercihleriniz üzerinde belirleyici rol oynar. Uluslararası öğrencilerin girdiği Akademik tür, lisans ve lisansüstü seviyedeki programlarda geçerlidir. Yüksek lisans ve doktora yapmanızda atabileceğiniz ilk adımdır. Akademik kariyer hedefleyenlere hitap eder. Profesyonel kurumlar tarafından tercih edilir. Genel IELTS ise, uluslararası öğrencilerin iş deneyimi ve bazı eğitim programlarına başvurmak için kullanılır. Yurt dışına göçmen statüsünde gitmek isteyenlerin gündelik dil becerilerini ölçer. Banka ve konsolosluklarda çalışmayı hedefleyenler tarafından tercih edilir.

IELTS Çalışma Teknikleri

IELTS, 4 temel dil becerisini ölçer. Sınava genellikle İngilizce seviyesi Intermediate ve Upper-Intermediate düzeyinde olan adaylar girer. Aşama aşama çalışma teknikleri şöyle;

  • Güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit ederek başlayabilirsiniz. Örnek bir IELTS denemesi yaparak belirleyebilirsiniz. Kaç puan almanız gerektiğini öğrendikten sonra motivasyonunuz artar.

  • Zaman yönetimi yaparak verimli bir çalışma etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak planlı bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekir.

  • Kelime öğrenmek okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinde iyi olmanızı sağlar. Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, her gün düzenli olarak kelime çalışmanız gerekir.

  • Yabancı makaleler okuyarak hem kelim dağarcığınızı geliştirir hem de okuma aşaması için önemli avantajlar sunar.

  • Farklı aksanlara hazırlıklı olmanız gerekir. İngilizce sesli kitap dinleyebilir ya da altyazısız yabancı dizi-film izleyebilirsiniz. Anadili İngilizce olan kişiler ile konuşma pratiği yaparak yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

  • Belirli aralıklarla deneme sınavı yaparak yeterliliğinizi ölçebilirsiniz. Puanınızı takip ederek ilerleyebilirsiniz.

IELTS Kursuna Nasıl Hazırlanabilirim?

Enstitü'de online olarak katılabileceğiniz IELTS kursu yer almaktadır. Alanında uzman ve sınav deneyimi hakkında ihtiyacınız olan tüm sorulara cevap verebilecek eğitmen tarafından bu eğitimi alabilirsiniz. Eğitimin içerisinde IELTS taktiklerinden bahsedilen ve bol bol pratiklerin yapıldığı videolar yer almaktadır. Bu videolardan takip edebilirsiniz. Belirlenen dönemlerde de canlı derslere katılma avantajınız var. Derste aktif olarak katılım sağlayabilir ve IELTS soruları ile ilgili pratik yapabilirsiniz. Dersin içerisinde ders dokümanları ve kayıtları yer alıyor. Eğer IELTS'e hazırlanmak için yola çıktıysanız hemen bu eğitime dilediğiniz zaman katılabilir ve çok uygun fiyatla öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Başarıya Götüren Minik İpuçları

Bant puanınızı yükseltmenizi sağlayan sınav ipuçları;

  • Dinleme: Birbirinden farklı aksanlarda ses dosyaları dinletilir. Anahtar kelimelerin altını çizip imla kurallarına dikkat etmelisiniz.

  • Okuma: Gözden geçirme ve tarama yapmalısınız. Eş anlamlı ifadeleri tespit etmelisiniz. Böylece, hem zamandan tasarruf edebilir hem de doğru yapma olasılığınızı artırabilirsiniz.

  • Yazma: Yazacağınız metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalı. Anlaşılır bir el yazısı ile fikir ve paragrafları birbirine bağlayarak yazmalısınız.

  • Konuşma: Kendiniz, aileniz ve deneyimleriniz ile ilgili açık bir iletişim kurmalısınız. Ara sıra hata yapmanız normaldir. Sınav öncesinde, bir konuşma hazırlayıp ezberlediğiniz cevapları vermeye çalışmayın.

ielts kursu ielts çalışma teknikleri ielts ingilizce sınava hazırlık ielts eğitimi
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS Sınavına Hazırlanmanın En İyi Yolu 
Yabancı Dil Eğitimi

IELTS Sınavına Hazırlanmanın En İyi Yolu 

26 Haziran 2020
IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?
Kişisel Gelişim

IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?

24 Eylül 2021
IELTS Puanını Yükseltecek Öneriler
Kişisel Gelişim

IELTS Puanını Yükseltecek Öneriler

24 Eylül 2021
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

23 Haziran 2020
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259