Close
Mobil Menu Bars

İçerik Yazmak Özgürlüktür

27 Mayıs 2019, 1797 defa okundu.
İçerik Yazmak Özgürlüktür
içerik yazarı, içerik, yazar, içerik editörlüğü, online eğitimler

Birçok kişi için içerik yazmak özgürlüktür. İlk bakışta bu mesleği yapanların mesai bağımlılığı olmayan rahat çalışan insanlar olduğu kolayca fark edilir.

İçerik yazarları yazılarını her yerde ve her zaman yazarlar. 

Evde, tatilde veya bir kafede çayını yudumlarken bile içerik yazılabilir. Bu iş için bir bilgisayar ve internet erişimi yeterlidir.

İçerik yazarları yazılarında her zaman özgür ve özgündürler. Bir o kadar da yaratıcı düşünmek zorundadırlar. Aslında yaratıcı düşünmek onların doğasında vardır.

İşte herkes onların bu haliyle özenip içerik yazmak ister.

İçerik Yazmak Çok Kolay Değil

Bu meslek, çoğu insana dışarıdan bakıldığında oldukça ilgi çekici ve rahat görünebilir. Oysa ki yazılacak konu hakkındaki doğru kelimeleri kendine özgü bir şekilde benzersizce sıralamak o kadar da kolay bir iş değildir. 

Hele bir içeriği aramalarda ilk sıralara koyabilmek ve bunu sürdürmek ayrı bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir.

İçerik yazarı uygun kelimeleri özenle seçer ve yazdığı yazılar ile okuyucuları sıkmaz. İçerik yazarının yazıyı hazırlamadan önce araştırma yaparak hedef kitleyi belirlemesi çok önemlidir. 

Okuyucuların ne istediğini iyi bilen bir yazar doğru içerik yazısı ile diğer yazarlardan her zaman bir adım öndedir.

İçerik yazarları yazdıkları içeriğin arama motorlarında aranmasını ve ilk sıralarda gösterilmesini ilgi çeken bir yazı başlığı ile sağlayabilir. 

Bu şekilde daha çok okuyucu içeriğe tıklar. Aslında başlık okuyucunun içeriği okuması veya okumaması kararı arasındaki süreçte çok etkili ince bir çizgi gibidir. Bu nedenle içerik yazısının başlığı içerikteki en önemli unsurlardan birisidir. 

İçerik metni içerisinde doğru anahtar kelimelerin seçilmesi de oldukça önemli bir konu. Anahtar kelimeler konuya ve arama motorlarındaki kullanım sıklığına göre doğru seçilmelidir. 

İçerik yazarı yazılarını bir yandan arama motorları için optimize (SEO) ederken, diğer yanda da okuyucuların ilgisini çekecek şekilde düzenleyip yazar. Okuyucuyu meraklandırıp okuyanın içeriğe ve bilgiye olan ihtiyacını onlara hissettirmek kolay bir iş değildir. Bu bilgi ve tecrübe gerektirir.

İçerik Yazarı Doğru Yazmayı Bilmeli

İçerik yazarı dili doğru kullanmayı, kelimeleri yerli yerine koymayı ve sözcüklerle duyguyu anlatmayı iyi bilmelidir. Okuyucu, “Ben bunları daha önce bir yerlerde okumuştum.” dememeli ve anlatımlar özgün olmalıdır. 

İçerik yazarı değişik yazım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Haber niteliği taşıyan yazılarda yazının önemli unsurları en baştan verilmelidir. Satış odaklı ilan yazıları ise, ikna edici ve kısa yazılar olmalı. 

Blog yazılarında yazılan bloğun konusuna göre içerik kendine özgü ve gündelik anlatım türünde öznel yazılar olmalıdır. İçerik yazarı istenilen içerik şekline uygun yazım tarzlarında doğru yazmayı bilmeli ve zamanla daha iyiye doğru uzmanlaşmalıdır.

İçerik Yazarı Olabilmek

Günümüzde içerik yazarlığı yeni bir iş modeli olarak önem kazanmıştır. İçerik yazarı olabilmek için yukarıda anlatılan özelliklere mutlaka sahip olunmalıdır. Yaratıcı fikirler ortaya koyan yazılar yazabilmek doğuştan gelen bir yetenek olsa da bu özelliklerin büyük bir bölümü sonradan öğrenilebilir. 

Çok çalışmak ve tecrübe ile kazanılan bilgi birikimi iyi bir içerik yazarı olmada büyük önem taşır. İyi bir içerik yazarı dili etkili kullanarak yazım tekniklerini ve yeteneklerini sürekli geliştirir.

Kısa vadede içerik yazarı olabilmek imkânsız gibi görünse de, aslında imkânsız değildir. Yaratıcı düşünce ile birlikte yazım yetenekleri ve dil kullanımı başarılı olan herkes içerik yazarı olabilir.

Kendinizin yetenekli olduğunuzu düşünüyor ve içerik yazarlığına adım atmak istiyorsanız ücretsiz online eğitimler kapsamında yer alan içerik editörlüğü eğitimi alabilirsiniz.

Yazar: Orhan Uğur
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!