AnasayfaBlogHukuk Fakültesi ve Avukatlık
Meslekler

Hukuk Fakültesi ve Avukatlık

05 Kasım 2019
Hukuk Fakültesi ve Avukatlık

Hayatımızın en önemli dönemlerinden biri hiç şüphe yok ki üniversite sınavı ve üniversite tercihleri dönemidir. Üniversite tercihleri aynı zamanda bir anlamda meslek tercihi anlamına da gelmekte. Bu nedenle özenle düşünerek ve araştırarak yapılmalıdır. Sayısal öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği ve kazanmaya çalıştığı bölüm tıpken, eşit ağırlık öğrencileri açısından bu bölüm hukuk olarak kendini göstermektedir. 

Hukuk Fakültesi

İşte hukuk fakültesine gitmeyi ve tercihlerinde hukuk fakültesi yazmayı düşünüyor ya da henüz ne okumak istediğine karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz. Lise zamanı kendini keşfetmek, ilgini alanlarının farkına varmak için en doğru yıllardır.

Girdiğiniz derslerden hangilerini sevdiğinize dikkat etmek önünüzde açılmaya başlayan meslek seçeneklerinden hangisine daha yatkın olduğunuzu anlamaya çalışmak ve gerekirse yakın çevrenizden meslekleriyle ilgili bilgi almak geleceğinizle ilgili bu önemli kararı bir nebze olsun kolaylaştırabilir. 

Bu mesleğin avukatlık olduğunu düşünüyorsanız elbette bilmeniz gereken birtakım şeyler var. Ülkemizde üniversitelere girebilmek için hepinizin malumu olan TYT ve AYT sınavlarından belli bir puan almak gerekir. Önceki yıllarda hukuk fakültesi kazanabilmek için daha çok Türkçe, Matematik, Sosyal bilgiler ve Edebiyat sorularından daha çok sayısal puanınızın yüksek olması önemliyken, son yıllarda yapılan değişiklerle sözel derslerin de kat sayılarında önemli bir artış yapılmıştır. 

Karakterini Anlamak

Meslek seçmede en önemli şeylerden bir tanesi de kendi karakterini anlayıp analiz edebilmektir. Meslek olarak avukatlığı seçmeyi düşünen öğrencilerin, özgüvenli ve atılgan olmaları, kitap okumayı sevmeyi, problem çözme becerilerinin gelişkin olmasını ve az da olsa ticari zekaya sahip olmaları gerekir. Elbette mesleğinizi seçerken üniversite hayatınızın nasıl olacağını bilmekte fayda var. 

Hukuk fakültesi eğer zorunlu İngilizce hazırlık dönemi yoksa 4 yıllık üniversitedir. İstisnaları bulunmakla birlikte Hukuk fakültesinde derslerde yoklama alınmaz. Yine de bilmeniz gerekir ki derslere gitmek konuları anlamanızı kolaylaştıracağı için sonrasında kitaplardan çalışırken işiniz daha hafifler. Her şeye rağmen bilmeniz gerekir ki dersler gerçekten zor. Farklı fakültelerde okuyan pek çok arkadaşınızın aksine sizin çalışmaya ayıracağınız zaman çok daha fazla olmak zorunda kalacaktır. 

Hukuk Fakültesinde Ders İşleyişleri Kaça Ayrılır?

Ders işleyişleri teorik ve pratik olarak ikiye ayrılır. Hukuk fakültesi sizi mesleğinize hazırlayan fakülteler oldukları için konuların teorik olarak anlatımının yanında pratik denilen örnek olaylar üzerinden de öğrenilecektir. Avukatlık yapmak için öncesinde ne yapmak gerekir?

Üniversiteden mezun olup diplomanızı aldığınızda avukatlık yapabilmek için öncesinde staj yapmak gerekir. Staj kesintisiz olarak bir yıl sürer. Bu süre içerisindeki unvanınız stajyer avukattır. Staj bir baro yanında baronun talep ettiği evraklar teslim edilerek başlatılır. 15 günlük bir askı süresinin ardından altı ayı mahkemelerde ve altı ay bir avukat yanında olmak üzere bir yıl boyunca staj yapılır. 

Ruhsat ve Avukatlık

Staj bitiminde istenilen belgeleri baroya teslim ettiğinizde ve bakanlıktan onayınız geldiğinde ruhsat gelir ve size takdim edilir. Tebrikler artık bir avukatsınız. Kendi büronuzu açıp kendi davalarınızı alabileceğiniz gibi bir avukatın yanında sigortayla da çalışabilirsiniz. Duruşmalara girip çıkmak ve dilekçe yazmanın yanında hacze gidebilir ve şirketlere danışmanlık yapabilir hatta arabuluculuk faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. 

Avukatlık çok dikkat gerektiren bir meslektir. Duruşma saatlerine dikkat edilmemesi, istinaf ve temyiz sürelerinin kaçırılması müvekkilleriniz için hayati olabilir. Ayrıca dikkatsiz ve umursamaz hareketleriniz hakkınızda disiplin soruşturması başlatılmasına ve ardından ağır cezada yargılanmanıza sebep olabilir. Avukatlık herkesin tercih ettiği bir meslek olsa da işini doğru bir şekilde yerine getiren kişi sayısı pek de fazla değildir.

Yazar: Sevda Altıntaş

hukuk fakültesi ve avukatlık avukatlık mesleği hukuk okumak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Nefret Edilen 9 Meslek
Meslekler

En Nefret Edilen 9 Meslek

24 Şubat 2020
Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film
Kişisel Gelişim

Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film

05 Ağustos 2021
Hukukçuların Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Hukukçuların Okuması Gereken 10 Kitap

26 Mart 2021