AnasayfaBlogHerkesin Bilmesi Gereken Görgü Kuralları
Popüler Yazılar

Herkesin Bilmesi Gereken Görgü Kuralları

25 Ağustos 2021
Herkesin Bilmesi Gereken Görgü Kuralları

Artık tek bir hayatımız yok. İş hayatımız, evlilik hayatımız, sosyal hayatımız, sosyal medya hayatımız, aşk hayatımız, bekar hayatımız, önceki hayatımız, sonraki hayatımız, gelmişimiz, geçmişimiz…

Zaten hayat bir gündür o da bugündürü yaşayabilen tek elin 5 parmağını geçer ama iki elin 10 parmağına varmaz. Kalanlarda bir meditasyon tekniklerindeki nefes çalışmalarını öğrenip bir nefesini kontrol etsin ve bu kadar kalabalıkta hayatta kalma başarısı için kendini takdir etsin lütfen.

Bu kadar hayatımız varken artık tanıdık veya az tanıdık herkes özel alanımıza girmelerine engel olmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle yerlere çöp atmamak, kütüphanede yüksek sesle konuşmamak, başka kişileri rahatsız edici davranışlardan sakınmak, büyüklere saygı duymak gibi bildiğimiz görgü kurallarının üzerine artık modern çağda yaşadığımız için modernleşme üzerine yenileri geldi. Ve herkes adına rica ediyorum. Lütfen biraz modernleşin! 

Ha nedir bu modernleşme kuralları diyorsan da hemen senin için sıralıyorum

Görgü Kuralları Nelerdir?

1- Sen toplu taşımadaki arkadaş! Lütfen o gözlerini telefonumdan çek! Sen benim özelime bakma diye ben karartılmış ekran kullanmak zorunda değilim! Toplu taşımada başkasının telefonuna göz atılmaz!

2- Sen balkondaki vatandaş! Lütfen o sofra bezini veya halını artık balkondan silkelemekten vazgeçer misin? Bunun için bir sürü teknolojik alet var. Hani en bilindiğine elektrik süpürgesi deniyor?! Balkondan veya pencereden sofra benzeri silkelenmez.

3- Bir dizi / film keyfimiz var. Boş boğazlık yapıp spoiler vermezsen hepimiz memnun olacağız. sosyal medyanda filanda paylaşma lütfen. Ben evimde kendi televizyonumda izlemek istiyorum. İzlenilen film,dizi veya yarışmaların içeriği veya sonu söylenmez!

4- Yeni tanıştığımız kişiler, insanlar! Daha eve varmadan sosyal medyada eklemezsen sevinirim. Önce bir tanışıklığımız ilerlesin. Bakalım bir daha seninle görüşmek istiyor muyum? Yeni tanışılan insanlar hemen sosyal medyadan eklenmez.

5- Ve yine sen toplu taşımadaki arkadaş! Lütfen telefonunla biraz daha kısık sesle konuşur musun? Hatta mümkünse konuşma, mesajlaş. Biz bakmıyoruz mesajlarına valla. Kalabalık ortamlarda telefonla o kadar uzun konuşulmaz, hele yüksek sesle hiç konuşulmaz. 

6- IBAN numarası istendiğinde ekran görüntüsü alıp atan sevgili dostlar! Sen tek tek yazmaktan eriniyorsun da ben niye yazıyorum acaba? Onu geç hani teknoloji çağı diyoruz, artık bankalar iban veya hesap numarası paylaş gibi butonlar koymuşlar. Biraz kurcala lütfen! Iban ve banka bilgileri ekran görüntüsü atılmaz. 

7- Whatsapptan kelime kelime yazılarak mesaj atılmaz. Cümle kurulur. Cümle!

8- Toplu taşıma duraklarında sigara içilmez. Gram senin sağlığını düşünmüyorum, kendi sağlığımı düşünüyorum. Senin dumanını solumak zorunda mıyım? Git az ötede iç. 

9- Sigara demişken bende bir kural eklemek istiyorum. Yine şu toplu taşımaya binerken son nefesi çekip sigarayı atıp biniyorsunuz ya hani! Beni dinleyin yapmayın. Sigara paketi sizden daha iyi kokuyor o sırada.

10- Karşılıklı dialog sırasında telefonla uğraşılmaz. Önemli birşey varsa izin istenir. 

11- Ve siz yöneticiler, patronlar, big bosslar ve yönetici yalakaları! Haftasonu izinli olan kişiye e-posta gönderilmez. Gönderilipte o kişi diken üstünde tutulmaz. Bekle pazartesiyi acelen ne?

12- Toplu fotoğraf çektiğimizde kendine bak diye telefonumu veriyorsam lütfen sadece kendine bak. Albümümdeki diğer fotoğraflar beni ilgilendirir. Başkalarının telefonu, albümü karıştırılmaz. Neyse bunlar saymakla bitmez. Biraz agresif bir vlog oldu. Resmen herkesin sinirini tek başıma üstlendim gibi hissediyorum şuan. Eğer sizinde sinir olduğunuz ve uyulmasını istediğiniz görgü kuralları varsa paylaşın hep birlikte adam edelim şunları. Neyse şu negatifliği üstümden atmam lazım. Neydi bizim meditasyon nefes çalışması? 3 kez derin nefes al ve yavaşça ver!

görgü kuralları modern görgü kuralları
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Görgü Kuralları Nelerdir
Kişisel Gelişim

Görgü Kuralları Nelerdir?

21 Şubat 2020