AnasayfaBlogHalkla İlişkiler Sizin Mesleğiniz Mi?
Meslekler

Halkla İlişkiler Sizin Mesleğiniz Mi?

10 Ocak 2019
Halkla İlişkiler Sizin Mesleğiniz mi?

Bir meslek seçimi yapmak için her şeyden önce kendinizi iyi analiz etmeniz gerekir. Kendinizi iyi analiz ederseniz iş hayatınız size eziyet değil konfor ve keyif getirecektir.

İkinci aşamada yapmanız gereken, sizin özelliklerinize uyabilecek meslekler neler olabilir. Günümüz dünyasında artık internet sayesinde her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Yaptığınız araştırmalarda sizi en çok heyecanlandıran ve sizinle en çok özdeşleşen seçimi yaptınız mı bundan sonrası öğrenmek, çalışmak, yeteneklerinizi bilgi ve tecrübe ile geliştirmek.

Halkla İlişkiler Mesleğini Yapan Kişilerde Olması Gereken Özellikler

Ülkemiz çalışma koşulları ve emeklilik yaşı göz önüne alındığında hayatınızın çoğunu geçireceğiniz iş dünyasında, sizi mutlu edecek, kendinizi iyi hissettirecek, zorlukları karşısında mücadele ruhunuzu tetikleyecek, sizi siz yapacak bir mesleğiniz olmalı. Mesleğinizi seçerken bazı özelliklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. İşte halkla ilişkiler mesleğini seçen birinde olması gereken özellikler;

 • Fazla sınırlamalara ve dar kalıplara sığmayan biriyseniz

 • Rutin ve tekdüze işler size göre değilse

 • Sürekli öğrenmeyi, araştırmayı, keşfetmeyi seven bir yapınız varsa

 • Ekip çalışması tam benlik diyorsanız

 • Tek bir konu değil bir çok konuda fikir sahibi olmak size göreyse

 • İnsanlarla iletişim halinde olmayı seviyor ve sosyal biriyseniz

 • Sabırlı bir yapınız varsa,

 • O zaman halkla ilişkiler sizin için doğru adreslerden biri demektir.

Halkla İlişkiler Nedir? 

Halkla ilişkiler, kişinin ya da bir kurumun halkla ilgisini geliştirme ve anlama yolundaki çabalardır. Kişi, şirket ya da bir kurumla halk arasındaki karşılıklı anlayış ve iyi niyeti geliştirme bilim ya da sanatıdır. Gibi basit tanımları olan halkla ilişkilerde esas olan herşeyden önce doğru bilgidir. Hedef kitleye, halka tanıtacağınız kurum ile ilgili iyi bir analiz yapabilmeniz öncelikle kurumu iyi tanımanız gerekir. Ve tabii ki halkın talepleri beklentileri nedir karşılıklı memnuniyet için neler gerekir. Bunun için ortak paydaları bulmak, kurumun bu yönde değişimleri için önerilerde bulunmak ve doğru referanslar ile bunu hedef kitleye iletmek mesleğin en önemli özelliğidir. Bir nevi köprü görevi oluşturur. En çok karıştırılan benzer yanları olan ve iç içe çalışılan sektör reklamcılıktır. Bu konuda halen fazlasıyla kafa karışıklığı vardır. Aradaki farkları şöyle bir özetlersek halkla ilişkiler nedir daha iyi anlayabiliriz. 

Halkla İlişkiler ile Reklamcılık Arasındaki Farklar

Halkla ilişkiler ile reklamcılık birbirine en çok karışan alanlardan olsa da birbirinden kesin olarak ayrıldıkları noktalar vardır.

 • Halkla ilişkiler, bir kurum ya da kişinin kamuoyundaki prestijini yükseltme, kamuoyunun destek ve güvenini sağlayıp bunu devam ettirme amacını güder. Reklam, bir mal ya da hizmetin satışı artırma ya da bir fikri yayma amacını güder.

 • Halkla ilişkilerde kurumun hedef kitlesi bütün kamuoyudur. Reklamda ise hedef kitle sadece müşteriler veya ileride müşteri olabileceklerdir.

 • Halkla ilişkilerde çalışmalar kesintisizdir. Reklamda ise çalışmalar kesintili ve dönemseldir.

 • Halkla ilişkilerde sonuçlar uzun vadede alınır. Reklamda sonuçlar kısa vadede alınır.

 • Halkla ilişkiler doğru mesajlar verirken reklam örtük mesajlar verir.

 • Halkla ilişkilerde hazırlanan mesaj genellikle ücretsiz olarak basın yayın organlarına iletilir. Reklamda ise, tanıtım amacıyla yayın araçlarından zaman satın alınır ve ücret ödenir.

 • Halkla ilişkilerde amaç; üründen ziyade kurum tanıtımıdır. Reklamda amaç; üretilen mal veya hizmetlerin tanıtılması, markalaşma ve marka konumlandırma yapmaktır.

Halka İlişkiler Mesleğinde Başarılı Olmak İstiyorsanız

Halkla İlişkilerde olanı doğru sunmalı, bir şirketi hedef kitlesine gerçek ve samimi bir şekilde ifade etmelisiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizini de iyi analiz etmeli ve şirketinizin de bu yönde gelişmesine katkıda bulunmalısınız. Tarafsız olmak ve fayda sağlamak için çalışmalısınız. Tabii ki kolay bir iş değil. Her meslek de olduğu gibi halkla ilişkilerin de kendine göre zorlukları var. O yüzden önemli olan severek yapmanız. Başarılı olmak istiyorsanız;

 • Mutlaka genel kültür, sosyoloji, psikoloji, ekonomi, işletmecilik gibi konularda sürekli kendinizi geliştirmeniz önemli. 

 • Etkili yazma, konuşma ve kesinlikle dinleme konularında kendinizi geliştirmelisiniz.

 • Yaratıcı, araştırmacı olmalı, yenilikleri takip etmelisiniz.

 • Kriz yönetimi konusunda uzmanlaşmalı, her aman güler yüzlü ve sakin kalabilmelisiniz. 

 • Teknolojik donanımınıza hergün bir yenisini eklemelisiniz.

 • Danısman olacağınız sektörleri her zaman yakından takip etmelisiniz.

Listeyi çoğaltmak mümkün. Ama genel olarak halkla ilişiler nedir ya da sizin için doğru meslek midir? Bu sorular hakkında fikir sahibi olduysanız bundan sonrası size kalmış. 

Beni en çok heyecanlandıran kısmı, birçok konuda fikir sahibi olabilmek. Tam hizmet veren reklam ajansında Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalıştığım 6 yıllık iş hayatımda bir hukuk yazılım firmasından bir tekstil firmasına kadar pek çok farklı sektör için çalışmalar yapmak sürekli değişen bir enerji yeni konular yeni keşifler sıkılmadan sınırlarımı zorlayarak çalışmak bana göre işin en keyifli kısmı. Halkla ilişiklerin bu kabına sığmayan yönünü seviyorum.

Halkla İlişkiler Sizin Mesleğiniz mi halkla ilişkiler ve iletişim eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.