AnasayfaBlogHalkla İlişkiler Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Halkla İlişkiler Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

15 Mart 2021
Halkla İlişkiler Müdürü

Halkla ilişkiler, ingilizce deki karşılığı ‘Public Relations’ olmasından dolayı ‘PR’ olarak anılmaktadır. Halkla ilişkilerin asıl amacı; kurumun hizmet verdiği kitleyle etkin ve sağlıklı bir iletişim içerisinde olmasını sağlamaktır. Kitlelere karşı kurumun sözcüsü, kitle ile kurum arasında iletişimi sağlayan, ikna ve kamu yararı esas alınarak pro-aktif ve re-aktif sürdürülen düzenli faaliyetlerdir. Her kurumun halkla ilişkiler departmanı vardır. Peki halkla ilişkiler müdürü nedir? Halkla ilişkiler ne iş yapar? Halkla ilişkiler müdürü maaşları nedir? Nasıl olunur? Bu soruları yanıtlayalım.

Halkla İlişkiler Müdürü Nedir?

Halkla ilişkiler her kurumun ihtiyaç duyduğu ve bünyesinde olması gereken bir departmandır. Halkla ilişkiler müdürü ise bu departmanı yöneten kişiye denir. Halkla ilişkiler kurum adına hedef kitle ve kamuoyu ile her zaman sıcak temastadır. Kurumun sıradan olmasıyla farklı olması arasındaki farkı sağlayandır.

Halkla ilişkiler müdürü, işletmenin olumlu bir imaja sahip olabilmesi için gerekli yöntemleri ve stratejileri oluşturan, işletmenin iletişim planlarını geliştiren ve hedefleri belirleyen kişidir. Diğer kurumlarla işletme arasındaki bilgi akışını sağlamak kurumun halkla ilişkiler birimine aittir. Bu noktada kurumların hedef kitlesi ve diğer tüm işletmelerle sağlıklı iletişim kurabilmesi çok önemlidir.

Halkla ilişkiler müdürü kurumun tüm sosyal sorumluluk projeleri, seminerleri, tanıtım etkinlikleri ve bunun gibi birçok faaliyetlerini yakından takip eder ve ekibini yönlendirir. Yaşanabilecek şirket içi krizler ve bu krizlerin herhangi bir sebepten kamuoyuna aktarılmasında etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle halkla ilişkiler alanında kendini geliştirmek isteyen kişilerin iletişim becerisi yüksek, kurumsal iletişim noktasında yetenekli ve kriz yönetimi konusunda da eğitimli kişiler olması gerekir.

Bunların yanında tercihen bir ya da daha fazla yabancı dil bilmek de önemlidir. Halkla ilişkiler kurumun yüzüdür ve bu nedenle halkla ilişkiler müdürü olacak kişilerinde yabancı dil biliyor olması gerekir. Kurumun diğer firmalarla olan anlaşmaları ve bilgi kaynağı olan halkla ilişkiler müdürü, tüm stratejik faaliyetlerini kurum kimliğini korumak ve bilgi akışını doğru bir şekilde sağlamak üzerine kurmalıdır.

Halkla İlişkiler Müdürü Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler müdürünün görevi sadece kamuoyu ve kurumun hedef kitlesi üzerinden iletişim faaliyetleri sağlamak değil aynı zamanda medyayla da sağlıklı ilişkiler kurması gerekiyor. Bu anlamda halkla ilişkiler müdürünün tüm görevlerini sıralayalım;

 • Kurumda alınan kararların kitlelere duyurulması

 • Marka ve itibar yönetiminin sürdürülebilirliğini sağlayacak iletişim stratejileri oluşturmak

 • Medya ilişkilerini sağlıklı tutmak adına stratejiler geliştirmek

 • Kurumun basın bültenlerini hazırlamak ve yayınlanmasını sağlamak

 • Kurum kimliğinin daha fazla tanınması için projeler hazırlamak

 • Halkla ilişkiler ekibinin faaliyetlerini koordine etmek

 • Kurum içi yaşanan krizlerin halkla ilişkiler alanını yönetmek

 • Halkla ilişkiler ekip çalışanlarının eksiklerini tespit etmek ve eğitimler belirlemek

 • Kurum içi bilgilerin gizliliğini korumak

 • Kamuoyunda kurumun imajını anlayabilmek için çeşitli anketleri düzenlettirmek

 • Kurum adına etkinlikler düzenletmek

 • Basın toplantıları, konferanslar düzenlettirmek

 • Yapılan etkinliklerin medya yoluyla kitlelere duyurulmasını sağlamak

Halkla ilişkiler müdürünün tüm bu görevleri yerine getirebilmesi için sahip olması gereken özellikler arasında sözlü ve yazılı iletişimi kuvvetli, diksiyonu düzgün, stratejik ve proje odaklı düşünebilen, zaman yönetimi kavramını iyi bilen, ekip yönetim becerileri yüksek ve problem çözme yetisi olan kişiler olmalıdır. Halkla ilişkiler ve iletişim alanlarında eğitimli olmak ve bu alanlarda tecrübe edinmek iş hayatında özellikle de halkla ilişkiler müdürü olma yolunda sağlıklı adımlar attığınızı gösterir.

Her kurum için halkla ilişkiler departmanı şirketin ‘bel kemiği’ olarak tanımlanabilir. Çünkü şirketin marka kimliğini kitlelere tanıtan ve şirketin tüm sosyal faaliyetlerini yöneten, bu sayede de tanınırlığını arttıran bir görevdedir. Bu sayede kurum satış ve pazarlama noktasında ciddi kar elde etmesini sağlar. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tüm diğer şirketlerle aktif iletişim içerisinde olması sayesinde de kurumun uluslararası anlamda büyümesine büyük ölçüde etki etmektedir.

Halkla İlişkiler Müdürü Maaşları

Halkla ilişkiler alanı emek ve tecrübe isteyen oldukça önemli bir alandır. Son yıllarda ülkemizde popülerliğini hızlı bir şekilde attırıyor. Önümüzdeki yıllarda adını oldukça duyacağımız meslekler arasında yerini alacak gibi görünüyor. Peki halkla ilişkiler müdürlüğünün maaşları nasıl bir bakalım.

Türkiye’de en düşük halkla ilişkiler müdürü maaşı 2.460tl olarak görünüyor. Ancak bir halkla ilişkiler müdürünün çalıştığı kuruma da bağlı olarak ortalama aylık geliri 4.570 TL civarında diyebiliriz. Yine firmaya bağlı bir şekilde en yüksek ortalama aylık gelir ise 7.800 TL civarındadır.

Bu rakamlar kesin rakamlar değildir. Çalışılacak pozisyona bağlı olarak firma da bu anlamda çok önemlidir. Ülkemizde ileriki yıllarda kurumların ihtiyacı ve alana olan talep arttıkça çalışan maaşları da değişecektir. Halkla ilişkiler alanında eğitim alacak öğrencilerin mutlaka yabancı dile önem vermeleri gerekiyor. Böylelikle yurt dışında alternatif şirketleri de değerlendirme şansınız yükselecektir.

Halkla İlişkiler Müdürü Nasıl Olunur?

Öncelikle üniversitelerin halkla ilişkiler bölümünden 4 yıllık mezun olmak gerekiyor. İletişim bölümleri veya halkla ilişkilerle ilişkili bölümlerde tercih edilebilir. Ancak lisans mezunu olmak oldukça önemli. Halkla ilişkiler alanında eğitim almak ve bu alanda deneyim kazanmak, iş hayatınızın geleceğini halkla ilişkiler müdürü olabilme yolunda şekillendirebileceğinizi gösterir.

Bu alanda ilerlemek isteyen kişilerin yukarıda belirttiğim tüm özelliklerin yanında araştırma yeteneğine sahip olması, görsel hafızası güçlü, ikna kabiliyeti yüksek, objektif, dünya ve ülke gündemine hakim ve hızlı problem çözme gibi yeteneklere de sahip olması gerekir. Halkla ilişkiler kitlelerle kurumlar arasındaki köprüdür. Bu sebeple de kurumun tüm çalışmalarını doğru bir şekilde yayınlayabilen ve kitlelerin gözünde istikrarlı bir profilde olmasını sağlayan görevdedir.

Şirketlerin başarılı olabilmesi, kitlelerin ve kurumların zihninde bir yer edinebilmesi ve kendini doğru aktarabilmesi için halkla ilişkiler ekibine ihtiyacı vardır. Kurumun marka değeri açısından kitlelere kendini gösterebilmesi, çeşitli etkinlikler, projeler ve bunlar gibi birçok faaliyetlerin yürütülmesi halkla ilişkiler ekibinin görevidir. Tüm bu sürecin eksiksiz ve devamlı bir biçimde gerçekleşmesi ise halkla ilişkiler müdürünün ekibi doğru yönetmesi ile gerçekleşebilir.

halkla ilişkiler halkla ilişkiler müdürü halkla ilişkiler müdürü nedir halkla ilişkiler müdürü ne iş yapar halkla ilişkiler müdürü maaşları halkla ilişkiler müdürü nasıl olunur
Burcu Ayan
Burcu Ayan
Blog Yazarı

Halkla İlişkiler mezunu. Uzun yıllar yurt dışı eğitim sektöründe eğitim danışmanı olarak çalıştı. Özellikle Lisans ve Master öğrencilerinin yurt dışı başvuru süreçleri, dil okulu ve üniversite yerleşimi, vize işlemleri gibi konularla ilgili tecrübe sahibi. Eğitim danışmanlığı dışında içerik üretiyor ve blog yazarlığı yapıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.