AnasayfaBlogGrafik Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)

10 Eylül 2020
Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)

Son yıllarda görsel alanın üretkenliğe dair adını sıkça duyduğumuz kavramlardan biri de grafik tasarım oldu. Ülkemizde bu alanda hizmet sağlayan pek çok tasarımcı, grafik tasarım dünyasına yönelik bir farkındalığı ve ilgiyi de başlattı diyebiliriz. Özellikle dijital çağda üretkenliği gösterebilen platformların çokluğu, birçok insanın tasarım dünyasına giriş yapabilmesine zemin hazırladı. Görselin egemen olduğu bir çağda, hayal gücünün sınırsızlığını gösteren grafik tasarım, pek tabii yetenek dışında eğitime de bağlı bir alandır. Bu alana yönelik ülkemizde; ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimler verilmektedir. Bugün bahsini açacağımız eğitim ise ön lisans grafik tasarım bölümü olacak. 

Grafik tasarım myo, 2 yıllık bir bölümdür. Lisans eğitimden farklı olarak bölüm, Meslek Yüksekokullarına bağlıdır. Güzel Sanatların en merak edilen dallarından biri olan grafik tasarım; anlatılmak istenen şeyi, yaratıcılıkla göstermek için görsel tekniklerden yararlanan bir görsel anlatım yöntemidir. Kısacası bir tanıtım broşürü, kurumsal kartvizit tasarımı, illüstrasyon, karikatür gibi tasarım göstergeleri, grafik tasarım kapsamındadır.  Grafik tasarım sadece kurumsal işlere imza atan bir alan değil, ayrıca yaratıcılığı besleyerek farklı çalışmalara olanak sağlayan bağımsız bir alandır da. 

Bu bağımsız ve yaratıcı alanı tercih etme niyetinde olan birçok öğrenci adayının olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Genellikle ekonomik kaygı ve aile baskısı nedeniyle bu tercihler ötelense de grafik tasarım alanı, eğitim alınabilecek en doğru bölümlerden biridir. Artık ülkemizde de bu alana yönelik farkındalık yavaş yavaş artıyor ve kişinin yeteneği ve ilgisine bağlı olarak da ciddi miktarda gelir elde edilebiliyor. Bölümü tercih etme noktasında da, aklınızdaki soru işaretlerini cevaplamak adına yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. 

Grafik Tasarım Bölümü Nedir?

Grafik tasarım bölümü, bir üniversite programı olmadan önce lisede de eğitimi verilen bir alandır. Meslek liselerinde bulunan grafik tasarım, bu alandan tercih yapacak öğrencilere de belirli bir avantaj sağlamaktadır. Lisede bu alanı okuyup kendini üniversitede geliştirmek isteyenler, hem sektöre daha hazır hem de daha istekli olabiliyorlar. Yine bu alana ilgi duymak, sadece lise düzeyinde eğitim almakla olmamaktadır. Grafik tasarım alanında çalışan pek çok kişi, bu ilgi ve yeteneklerini liseden sonra hatta üniversitede daha yeni yeni fark edebiliyorlar. Grafik tasarım bölümünün bir olumlu özelliğine de değinmek gerekiyor. Bu bölümde okumak için pek çok eğitim seçeneğine sahipsiniz. Ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim veren bölüm, lisansüstü eğitime de olanak sağlıyor. 

Grafik tasarımın yeteneğe ve tasarım bilgisine ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Bundan dolayı pek çok Güzel Sanatlar Bölümü gibi grafik tasarım lisans bölümü de yetenek sınavı ile alım yapmaktadır. Ön lisans grafik tasarımda ise TYT puanı esas alınmaktadır. Birçok üniversite yetenek sınavı yerine TYT'yi dikkate alsa da yetenek sınavı olup olmadığı bilgisini, üniversite özelinde araştırmalısınız. 

Ön lisans grafik tasarım, okunabilecek en faydalı ön lisans bölümlerden biridir. 2 yıllık süre içinde, kurumsal nitelikle işleri öğrenebilir ve şirketlere, ajanslara tasarımlarınızı sunabilirsiniz. Ayrıca 2 yıllık bölümü bitirdikten sonra DGS yoluyla lisans bölümlere geçebiliyorsunuz. Aşağıdaki listede ilgili tasarım bölümlerini inceleyebilirsiniz. 

Grafik Tasarım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Dijital çağın gerektirdiği yeni nesil iş modelleri kavramına muhakkak bir yerlerden aşinasınızdır. İşte grafik tasarım alanı da kapsamlı işleriyle, dijital çağa en uygun meslekleri barındırmaktadır. Grafik tasarım, iş imkânları açısından geniş ve birçok alana hizmet eden niteliğe sahiptir. Ön lisans grafik tasarım bölümünü okuyarak kurumsal şirketlerde, ajanslarda, yayınevlerinde, medyada ve eğitim kurumlarında çalışabilir ya da freelance olarak müşterilerinize proje hazırlayabilirsiniz. 

Grafik tasarım mezunları, tasarım işlerine imza atarak ilgili müşteri ya da kurum için proje hazırlar. Bu projeler; logo, kartvizit, katalog, ambalaj, illüstrasyon, sosyal medya içeriği, fotoğraf düzenleme ve kitap tasarımı gibi çoğaltılabilir. Birçok grafik tasarımcı bu işleri freelance olarak yapmakta ve yetkinliğine göre gelirini de artırmaktadır. Özellikle görselliğin günümüzdeki etkisine uygun olarak grafik tasarım mezunları, iş bulmakta çok sıkıntı çekmemektedirler. Okurken iş bulmak adına Behance ve Artstation gibi tasarım odaklı sitelerde tasarımlarınızı sergileyebilir ve kendinizi de tanıtmış olursunuz. 

Grafik Tasarım Bölümü Dersleri Nelerdir?

Grafik tasarım dersleri, tasarım odaklı olduğundan uygulamalı pratik bilgilere dayanmaktadır. Bununla birlikte bölüm içeriğinde; görsel kültür, sanat tarihi, görsel iletişim tarihi ve görme biçimleri adlarıyla teorik dersler de yer almaktadır. Grafik tasarım kavramı ve alanı, geniş bir kapsama sahip olduğundan Güzel Sanatların diğer bölümleriyle de yakın ilişkilidir. Resim, fotoğraf ve görsel iletişim, grafik tasarım alanında ders gören birinin aşina olduğu bölümlerdir.

Grafik tasarım dersleri, el çizimi ile dijital tasarım becerileri istediğinden bu alanlarda bolca pratik yapmanız faydanıza olacaktır. Genel olarak dersleri de aşağıda görebilirsiniz. 

 • Desen

 • Grafik Tasarım Tarihi

 • Sanat Tarihi

 • Temel Fotoğraf

 • Temel Tasarım

 • İngilizce

 • Tipografi

 • Reklamcılık

 • Renk Teorisi

 • Ambalaj Tasarımı

 • Web Tasarımı

 • İllüstrasyon

 • Grafik ve Animasyon

 • Marka Yönetimi

 • Bilgisayar Destekli Grafik Tasarım

 • Bitirme Projesi

 • Reklam Tasarımı

 • Görsel İletişim

 • Baskı Teknikleri

Grafik Tasarım Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Grafik tasarım lisans bölümü, TYT sonrası yetenek sınavına göre alım yapsa da ön lisans grafik tasarım için TYT puanı esastır. Grafik tasarım taban puanları açısından en yüksek puan ve sıralamalara sahip üniversiteler çoğu özel üniversitelerdir. Bölümdeki en yüksek sıralamaya sahip üniversite Ayvansaray Üniversite uzaktan eğitim programıdır. Üniversite, 395,71799 puan ve 93.966 sıralama ile ilk sırada yer almaktadır. Yalnız uzaktan eğitim olduğundan, tasarım gibi uygulamalı içeriğe sahip bir alanın uzaktan öğrenilmesi pek ilgi çekici değildir. Listede yer alan diğer İlk 5 üniversite ise şu şekildedir:

İstanbul Bilgi Üniversitesi  Sıralama 129.539

İstanbul Arel Üniversitesi Sıralama 165.064

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Sıralama 221. 620

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sıralama 225. 686

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Sıralama 254. 768

Listenin tamamında özel ve aynı üniversiteler olduğundan dolayı ilk 5'te yer alan, tercih edilebilecek devlet üniversitelerini de aşağıda inceleyebilirsiniz. 

İstanbul Üniversitesi Sıralama 442. 821

grafik tasarım bölümü grafik tasarım myo ön lisans grafik tasarım grafik tasarım mezunları grafik tasarım dersleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209