AnasayfaBlogGöz hastalıkları Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Göz hastalıkları Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

07 Mayıs 2021
Göz hastalıkları Uzmanı

Beynimizin bir uzantısı olan gözlerimiz dış dünyayı algılamamızda en önemli organımız. Gözlerimiz aynı zamanda mükemmel bir tasarımın ürünü. Gözümüz ışığa duyarlı 125 milyon sinir hücresi içeriyor. Bu hücreler elektrik sinyalleri göndererek beynimizin görüntü oluşturmasını sağlıyor. Sadece 10-12 gr ağırlığındaki bu organımız olmazsa olmazımız. Bu yüzden de gözler şarkılara ve şiirlere ilham verir. En kıymetlilerimize, “gözümün bebeği”, “gözümün çiçeği” şeklinde hitap ederiz.

Üstelik gözlerimiz sadece görme fonksiyonu açısından değil duygularımızı ifade etme noktasında da önemli. “Gözler kalbin aynasıdır” dizesi boşuna yazılıp bestelenmemiş. Tüm organlarımız gibi göz sağlığımızın da korunmaya ihtiyacı var. Gözlerimiz de bozuluyor ve hastalanıyor. Bu durumda kapısını ilk tıklatacağımız kişiler göz hastalıkları uzmanları.

Genel anlamda hekimlik tüm dünyada ve ülkemizde en çok saygınlık gören mesleklerin başında geliyor. Mesleğin popüleritesini arttıran nedenlerden biri kariyer yanında iyi yaşam koşulları ve yüksek gelir sunuyor olması. Aslında “yüksek gelir” algısı kişiden kişiye değişebilir. Yine de söz konusu uzman hekim ve de göz hastalıkları uzmanlığı olunca hatırı sayılır bir gelirden bahsetmek mümkün. Siz de tıbbın bu özel alanını merak ediyorsanız yazımın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz Hastalıkları Uzmanı Nedir? 

Göz ve görme sistemi hastalıklarının önlenmesi, teşhis ve tedavisi sorumluluğunu üstlenen hekimlere göz hastalıkları uzmanı denilir. Göz yaşı bezleri, kirpikler, göz küresi , yağ bezleri, göz merceği, retina duyu hücreleri , iris, damar tabakası, sinir ağları çalışma alanlarıdır. Göz hastalıklarının teşhis ve tedavisi bilgi ve tecrübe yanında üst düzey el becerisi gerektirir. Göz hastalıkları uzmanlığı alanı tıbbi tedavi yanında cerrahi müdahaleler de içerir. Bu müdahaleler sırasında ileri teknoloji kullanmak gerekir. Göz ameliyatlarında kullanılan cihaz ve tıbbi malzemeler oldukça hassas kullanım gerektirir.

Hekime hata yapma lüksü sunmaz. Göz müdahalerinde yapılan hataların telafisi olmayabilir ve sonuçları majör yıkım yaratabilir. Hal böyle olunca göz hastalığı uzmanı olmayı hedefleyen hekimlerin bazı vasıflara sahip olması sorgulanır. Dilerseniz bu vasıfları birlikte sıralayalım:

 • Sabırlı olma,

 • Dikkatli ve titiz çalışma,

 • El göz koordinasyonuna sahip olma,

 • Etkili iletişim becerisi,

 • Özgüvenli ve sorumluluk sahibi olma,,

 • Tıbbi cihaz teknolojilerine hâkim olma

 • Gelişim ve değişimlere uyum sağlayabilme,

Bu vasıflara sahip göz hastalıkları uzmanının ekip çalışmasına uyum göstermesi gerekir. Öte yandan cerrahi ekibin lideri konumunda olacağı için liderlik vasıflarını taşıması beklenir. Bu kapsamda cerrahinin tüm süreçlerindeki güvenlikten sorumludurlar. 

Göz Hastalıkları Uzmanı Ne İş yapar? 

Göz hastalıkları uzmanları kamu ve özel hastanelerde çalışabilirler. Özel göz kliniklerinde de görev alabilirler. Kendi kliniklerini açabilirler. Göz hastalıkları branşında klinik açmak sık rastlanan bir durumdur. Konforlu bir tedavi imkânı sunduğu için hastalar tarafından öncelikli tercih edilir. Göz hastalıkları uzmanlığı alanını tanımak için görev tanımlarına ve sorumluluklarına göz atmakta fayda var. Sizler için bu sorumlulukları hemen listeliyorum:

 • Hastaların öyküsünü ve şikâyetlerini almak.

 • Fiziksel muayene yapmak.

 • Tanıya yardımcı olacak tetkikleri istemek/ uygulamak (Göz ölçümü, göz tansiyonu ölçümü vb.)

 • Tanı koymak, hastanın takip ve tedavisini üstlenmek.

 • Gerekli durumlarda cerrahi müdahale uygulamak.

 • Hasta ve yakınlarını bilgilendirmek.

 • Toplumun bilinçlenmesi adına göz sağlığı, göz hastalıkları ve hijyeniyle ilgili eğitimler düzenlemek.

 • Alanıyla ilgili bilimsel araştırmalar yapmak.

 • Şimdi de göz hastalıkları uzmanlarının sık olarak karşılaştıkları vakaları ve uygulamaları öğrenelim:

 • Katarakt, glakom,

 • Bulaşıcı göz hastalıkları, enfeksiyonlar, 

 • Yaşlanma kaynaklı dejeneratif durumlar,

 • Göz acilleri, yaralanmalar,

 • Gözlük ve lens reçete etmek,

 • Göz hastalıklarını tedavi etmek için ilaç reçetesi düzenlemek,

 • Lazer ve diğer göz ameliyatları yapmak,

 • Ameliyat sonrası hasta takibi,

 • Gerekli durumlarda diğer uzmanlık alanlarından konsültasyon talep etmek.

Uygulama ve sorumluluklardan anlaşılacağı üzere göz hastalıkları uzmanlığı oldukça geniş faaliyet alanına sahip. Özellikle acil ve ameliyathane süreçleri dinamik bir tempo ve fiziksel dayanıklılık gerektirir. Özellikle özel hastane ve kliniklerde göz uzmanları kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Resmiyeti olmasa da bu iş bölümü bir anlamda yan dal uzmanlığı statüsündedir. Örneğin: Katarak ameliyatı, lazer ameliyatı, şaşılık tedavisi vb. 

Göz Hastalıkları Uzmanı Maaşları 

Kamu hastanelerinde ödenen uzman hekim maaşları sabittir. Örneğin: ¼ derecesinde görev yapan uzman hekimler 2021 Ocak ayı itibarı ile 9.314 TL maaş aldılar. Bu miktara nöbet, fazla mesai ve AGİ ödemeleri dâhil edilmediğini de dipnot olarak düşeyim. Ayrıca uzman hekimlere kurumdan kuruma değişen oranlarda sabit dışı döner sermaye ödemesi yapılır. Göz ameliyatlarının performans notu yüksektir bu nedenle göz hastalıkları uzmanları tavan ya da tavana yakın döner sermaye sabit dışı ek ödemesi alırlar.

Göz hastalıkları uzmanı özel sektörde en çok kazanan tıp üyeleri arasındadır. Özel hastane ve özel klinik çalışmalarında tatminkar ücretlendirmeler söz konusudur. Hem ücret avantajı hem de gözün diğer branşlara göre izole bir çalışma alanı sunması mesleğin tercih edilirliğini yükseltmekte. Nitekim göz hastalıkları uzmanlığı TUS tercihlerinde 5.sırada yer alıyor. Özel sektörde ücretler 15.000-35.000 TL aralığında. Hesaplandığında ortalama 25.000 TL civarında bir ücret söz konusu. Nadiren de olsa küçük şehirlerde ve küçük ölçekli hastanelerde yeni işe başlayan hekimlere 6000TL civarı ücret teklifleri yapılabiliyor.

Kendi başına ya da meslektaşlarıyla göz hastanesi açan göz hastalıkları uzmanlarının gelirinin üst sınırını çizmek oldukça zor olacaktır. Göz tedavisi, özellikle ameliyatları pahalı işlemlerdir. Dolayısıyla kazanç oldukça tatminkar rakamlara ulaşacaktır. Bu noktada göz kliniklerinin ya da hastanelerinin kurum anlaşmaları da önemlidir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Nasıl Olunur?

Göz hastalıkları uzmanı olmayı hedefleyenler için şu eğitim kriterlerini yerine getirmek gerekmektedir: İlk etapta tıp fakültesini kazanıp altı yıllık tıp eğitimini başarıyla tamamlamak gerekir. Sonrasında TUS sınavına girilir. Yeterli puanı alanlar uzmanlık tercihini göz hastalıkları uzmanı alanında işaretlerler. Hatırı sayılır bir puan almak gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Bir önceki bölümde göz alanının tercihlerde 5. sırada yer aldığı bilgisini vermiştim. Göz hastalıkları uzmanlık eğitimi 4 yıl sürelidir. Uzmanlık yerleştirmelerinde el becerisi sorgulanmasa da eğitim aşamasına gelindiğinde önemi anlaşılır. Nitekim cerrahi branşlarda bilmek yetmez. Uygulamak da gerekir. El becerisi oldukça önemlidir. Bilgi ne kadar çok olursa olsun çoğu zaman tedavinin başarısını belirleyen doğru cerrahi müdahale olacaktır.

Uzmanlık eğitimi: Sistemik göz muayenesi, cerrahi hazırlık, poliklinik çalışması, konsültasyon hizmetleri ve ameliyat süreçlerini içerir. Meslek etiği çerçevesinde tüm alanlarda ve göz acillerinde deneyim fırsatı sunar. 

Göz göz hastalıkları göz hastalıkları uzmanı uzman hekim göz sağlığı göz hastalıkları uzmanı nedir göz hastalıkları uzmanı ne iş yapar göz hastalıkları uzmanı maaşları göz hastalıkları uzmanı nasıl olunur
İlknur Işık
İlknur Işık
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.