AnasayfaBlogGerçek Başarı İçin Sağlam Bir Zemin
Başarı

Gerçek Başarı İçin Sağlam Bir Zemin

01 Ekim 2018
Gerçek Başarı İçin Sağlam Bir Zemin

İşte aklımıza deli sorular. Başarılı insanlar mutlu mu? Başarılı insanların sırrı nedir? Bazı başarılı insanlar da mutluluk neden kısa sürüyor? Dünya'da başarılı insanların bazıları kariyerlerinin en güzel noktalarındayken neden tükeniyorlar veya neden intihar ediyorlar? Tüm bu soruların cevaplarını bilemeyiz. Fakat genelleme yapmadan bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz.

Başarı Nedir?

Başarı, belirlenen bir hedefin istenilen sonuca ulaşmasıdır. Kişiye göre de içinde iyilik ve kötülükler barındırabilir. Başarı kazanılıp zirvede bayrak sallandığı an başlangıçta bazı eksiklikler var demektir ve onlar ortaya çıkmaya başlar. Bu başlangıçtaki eksiklikler başarılı insanın ruhuna veya başarısına zarar verebiliyor. Bir bina gibi sallanıp ve yıkılabiliyor. Tüm emekler boşa gidebiliyor. Ya da iç dünyada büyük bir boşluk oluşuyor. Mutluluk kısa sürebiliyor.

Sağlam Bir Zemin

Gerçek bir başarı için sağlam bir zemin tavsiye ediliyor. İnsan üçgen bir prizmanın zirvesine güvenli ve mutlu duygularla bayrak asmak istiyor. Bunun için en alt zeminde fizyolojik ihtiyaçlarının tam olması gerekiyor. Bunlar doğumdaki sağlık ihtiyaçları. Tam ve erişilebilir statüde olması gerekiyor. Engellerin tespit edilip eksikler tamamlanmalıdır.

Yıllar sonra tek kulağının duymadığını fark etmek veya tek gözünün görmediğini anlamak çok acıdır. Kişi başaramadığının ön sebeplerinden birisinin kendi bedeni olduğunu fark edebiliyor. Bu sürede kişi fizyolojik eksikliklerle sık sık başarısızlığı deneyimleyebilir. Sosyal yaşamdan koparak yıpranabilir. Ama fiziksel tamlık varsa veya desteklenmiş ise kişi başarıya hazırlanmış demektir.

Sevgi Gereksinimleri

Sonrasında bu zemin üzerinde de güvenlik ihtiyaçları devreye giriyor. Bunlar arasında barınma, aile, giyim, gıda, sağlık, iş ve kaynak devamlılığı gibi maddi manevi değerler baş rolde. Eksiklikleri ileride büyük bir düşüş yaşatır. O sebeple güvenlik standartlarına zarar vermeden ilerlenmeli. Hatta başarabiliyorsak daha da sağlamlaştırılmalı.

Yüksek katlı bir binanın temelleri burada atılır. Sağlam olmalı ki defalarca düşme yaşanmasın. Sonraki katımızda duygusal zeka gelişiminde büyük rolleri olan aile ve arkadaşlar gibi sevgi gereksinimleri var. Yoklukları düşünülemez. Eksik olan alanların yerini sevgi ve merhamet ile doldurulmalıdır. Herkesin evi yoktur. Herkesin ailesi yoktur. Ama sevgi ile beslenen herkes eksikliklerini merhametiyle doldurabilir. İnsanın insan üzerindeki başarısı muazzamdır. 

Saygınlık Devri

Kişi başarıya giden yolda saygınlıklar kazanır. Bu da bir başarıdır ama hedef kendi ulaşmak istediği yerdir. Fakat saygı ile sürdürdüğü mücadele kişiye başarıyı getirir. Kişiyi en üst zirveye taşır. Erdemli bir kişilik, yaratıcılık deneyimleri, doğal yaşam ve ön yargısız kişi hem eğitilmiş hem de başarmıştır. Zirvesinde bayrağını sallandırırken başarılı insanlar sevgi ile beslendiklerine minnet borçlu olduklarını unutmazlar. 

Başarılı insanlar saygı ve sevgi dolu insanlarla ilerlemelidir. Zirvede yalnızlık büyük düşüşlere sebep olabilir. Sağlam olan zemin de süreklilik devam eder. Başarı kaçınılmazdır. Başarı başarıyı ardı ardına getirir. Başarılı insanların ihtiyaçlarını sevgi ile karşılayanların başarıları bitmez. Çünkü daha yeni başladılar. Eğer bir gün başaramazsak yeniden denemek de bir başarıdır unutmamalıyız.

Yazar: Gönül Özköse

başarıbaşarılı insanlar hedef mutluluksevgi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209