AnasayfaBlogGeleceğinizi düşünün
İş Hayatı

Geleceğinizi düşünün

17 Ağustos 2018
Geleceğinizi düşünün

Günümüz koşullarında her gün değişen çalışma şartları, yeni yeni meslekler, yeni iş fırsatları, üniversite, yüksek lisans, tecrübe ... daha düşüneceğimiz çok konu var değil mi?

Geleceğinizi Planlayın!

Araştırmalara göre bugün ilköğretimde okuyan öğrencilerin %65 'i ileride çalışmaya başladıkları zaman şuanda var olmayan işlerde çalışacaklar. Üniversiteyi bitiren yeni mezun bir aday bile iş bulmakta zorlanırken nelerle karşılaşabileceğimizi ancak hayal edebiliriz. Hele emeklilik, hayal bile edemeyeceğimiz kadar uzakta.

Son yıllarda ortaya çıkan yeni ve farklı nitelikte işler, yeni uzmanlıklar kişilerin firmaya olan aidiyet duygusunu bitirip mesleğe olan bağımlılığı arttırdı. Eskiden Muhasebeci varken ve bütün işleri yaparken şimdi Maliyet Muhasebesi Uzmanı, Bütçe Uzmanı, Bordro Uzmanı, SPK Lisanslama vb. bir çok farklı niteliklerde iş gücü ortaya çıktı. Sonucunda hepimiz büyük bir yarışın içinde bulduk kendimizi, İşsiz kaldığımız dönemlerde eğitim almaya devam ettik, sırf rekabette bir adım öne çıkabilmek için. 

Ne Yapmalı?

Öncelikle insan kendini iyi tanıyıp eksiklerini bulmalı, bireysel farkındalığını arttırmalı. Bir yıldır iş arayıp defalarca iş görüşmesine gidip iş bulamayan çok insan tanıyorum. Hepsine de aynı soruyu soruyorum, bir yıldır sende ne değişti? Verdikleri cevap zaten neden iş bulamadığının da cevabı. Eğitim elbette önemli mesleki amaç için aldığımız eğitimi kullanabiliyor olmamız lazım. Bu yüzden eksikliklerimizi belirleyip gelişim tercihlerimizi doğru planlamalıyız.

Nasıl bir gelişim?

Gelişime ve değişime kapalı olmamalıyız. Hayatın her aşamasında insan gelişir ve değişir. Araştırmacı olmak sanırım bu işin anahtar kelimesi. Yaptığımız işi en iyi şekilde yapmak, gelişimimizi devam ettirebilmek için her türlü veriye ihtiyacımız var. Teknoloji çağında veriye ulaşabilmemiz çok kolay fakat bunun bulunması ve işlenmesi araştırmacı yapımızla alakalı. Oracıkta duran bilgi bizim için çok değerli olabilir, çok gerekli de olabilir bunun için araştırmaktan vazgeçmemeliyiz, unutmamalıyız ki öğrenilmemiş bilgi yenidir!!!

Nasıl bir kariyer planı?

Çalışırken veya okurken aslında hep bir sonraki adım için çabalarız. Her aşama bir sonraki aşama için bize gerekli alt yapıyı sağlar. Kariyer planında en önemli nokta ise bulunduğumuz şartlar. Gençlik yılları, öğrencilik, evlilik, aile ve çocuk gibi sahip olduğumuz çeşitli değerlerimiz kariyer planımızı çok etkiler. Aynı işi 30 sene yapan insanlarda var fakat günümüzde bu pek mümkün olmuyor. Attığımız her adım bir sonrakinin ilk adımıdır, dengemiz bozulabilir, motivasyonumuz düşebilir fakat yaşadığımız her şey bir tecrübedir. Birikimli olarak ilerlemek kariyer planının olmazsa olmazıdır. Unutmayalım ki doğru hedefler koymak ve gerçekleştirmek bir anda olmuyor. 

Gelecek mi?

Gelecek de bir gün gelecek, hem de çok çabuk gelecek. Geleceğimizi şekillendirmek, 65-70 yaşına kadar çalışıp emekli olabilmek tamamen belirsizliklerle dolu değil mi?

Kimse emekli olmayı hayal bile edemiyor, hepimiz mevcut şartları daha iyi olan, daha iyi bir pozisyon ve maaş beklentisiyle çalışıyoruz. Fakat kendimizi değiştirmeden, geliştirmeden bunları beklemek şans veya tesadüflerle gerçekleşebilir gibi gözüküyor. Dayanağımız sürekli öğrenme, değişim, gelişim oldukça hak ettiğiniz yerde olacağınıza eminim. Bugünden geleceği düşünmek çok zor olmalı ama ben derim ki geleceğinizi düşünün çünkü her şey hayal etmekle başlar.

geleceğinizi düşünün başarı gelecek kadın iş kadını bina plaza
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Geleceği Olan En İyi Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan En İyi Meslekler

23 Şubat 2021
Geleceği Olan Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

12 Temmuz 2020
2035 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2035 Yılının Meslekleri

07 Mayıs 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229