AnasayfaBlogFransızca Renkleri Öğrenin!
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Renkleri Öğrenin!

24 Temmuz 2021
Fransızca Renkler

Sakin, huzur verici, doğayla iç içe bir yer hayalinizde canlandırın. Rengarenk kanatlı bir kelebeğin önünüzden uçarak geçmesini ya da bir göl kenarını. Bu hayalleri betimlerken en çok hangi kelimeler geçti aklınızdan? Benimkiler; kuş cıvıltısı, ağaçların yeşilliği, gökyüzünün sonsuz maviliği, gökkuşağının göz kamaştıran renkleri, kalp şeklindeki yapraklarıyla mor menekşeler, güneşin ısıtan sarısı oldu. Kendi dilimizde rahatça ifade edebildiğimiz renkleri bambaşka bir dilde öğrenmeye ne derdiniz? Farklı bir telaffuzla, apayrı bir dilde aynı şeyi ifade edebilmek. Yani siz ister mavi deyin ister bleu yine aynı gökyüzünün maviliğine seslenmiş olacaksınız. O halde Turgut Uyar’ın da dediği gibi ‘göğe bakalım’!

Fransızca Renkler

Fransızca öğrenmeye yeni başlayanlar için en temel ve eğlenceli konulardan biri renklerdir. Online olarak Fransızca A1 kursumuza katılarak da renkleri öğrenebilir ve temel seviyede bir Fransızcaya sahip olabilirsiniz. Tabii yeni bir dil öğrenmenin olmazsa olmazları vardır. Yeni bir dil öğrenirken kendinizi çok yönlü geliştirmeye çalışmalısınız. Yani sadece kelime ve anlamı değil, telaffuzu, kullanım alanları, kalıplar, diyaloglar, seslendiriliş biçimleri, yazılışı gibi dili birçok açıdan değerlendirmeniz gerekir. Bolca pratik yapıp konuştukça da yabancı dilinizi geliştirirsiniz. Ancak bu şekilde kalıcı ve iyi bir dil eğitimine sahip olabilirsiniz. Enstitümüzün kursunda da değerli hocamızın rehberliğinde aldığınız eğitim ve üstüne kendi kattıklarınızla harika bir başlangıç yapabilir, sonucunda elde ettiğiniz başarı sayesinde bir sertifikaya sahip olabilirsiniz. Özgeçmişiniz için büyük, sizin için yeni bir deneyim olacaktır.

O halde konumuza ısınmaya başlayalım. Fransızca’da renkleri öğrenmek için ezberlemek şart. Dikkat etmemiz gereken tek nokta ise niteleyeceğimiz nesnelerin artikellerine uygun renklerde çekimler yapmaktır. Bu kurallara ilerleyen başlıklarımızda detaylıca yer vereceğiz. O halde önce ‘couleur’ kelimesinin renk anlamına geldiğini bilelim. Şimdi renklerin Fransızca karşılıklarına bakmaya başlayabiliriz.

RenkFransızca Karşılığı (Tekil) Fransızca Karşılığı (Çoğul)
Beyazblancblanches
Sarıjaunejaunes
Turuncuorangeoranges
Pemberoseroses
Kırmızırougerouges
Kahverengimarronmarrons
Yeşilvertverte verts - vertes
Mavibleubleue  bleus - bleues
Morvioletviolette violets - violettes
Grigrisgrise  gris - grises
Siyahnoirnoire noirs - noires
Gümüş renkliargenté veya grismétallisé argentés
Altın veya altın renklidorédorés
Lilaleylaklilas lilas
Turkuazturquoiseturquoises
Bejbeigebeiges

Temel renkleri öğrendiysek birkaç noktaya değinelim. Tabloda dikkatinizi çektiyse bazı renklerin iki farklı ifade edilişi varken bazıları için bu durum söz konusu değil. Fransızca’da kelimeler artikel denilen ön bir ekle söylenir veya yazılır. Bu artikeller kelimenin feminen, maskulen veya çoğul olmasına göre değişir. Işte renklerde de gördüğümüz ufak farklar bu konuyla ilgilidir. Yani renk sıfatını alacak kelimenin artikeli eğer maskulen ise rengimiz ‘-e’ ekini almıyor. Fakat feminen ise sonuna ‘e’ eklememiz gerekiyor. Sonu zaten ‘e’ ile biten renkleri ise olduğu gibi kullanabiliyoruz hem feminen hem maskulen kelimelerde. İstisna olarak da ‘marron’ rengi ‘e’ ile bitmemesine rağmen yalın kalıyor. 

Çoğul yaparken ise yine önce feminen veya maskulen olmasına dikkat edip gerekli ekleri koyduktan sonra sonuna ‘s’ sesini ekliyoruz. 

Değineceğimiz diğer bir nokta ise renkleri de nitelediğimiz ‘koyu/açık’ sıfatları. Eğer bir renge koyu demek istiyorsak renkten sonra ‘foncé’ kelimesini getiriyoruz. Tam tersi rengin açıklığından söz edeceksek de ‘clair’ kelimesini kullanırız. Hemen örnekleyelim:

 • ‘Koyu mavi’ demek için ‘bleu foncé’ deriz.

 • ‘Açık kahverengi’ demek için ‘marron clair’ deriz.

Peki biz bir renge yakınlığı belirtmek için Türkçe’de ne deriz? ‘Tam mavi değil de mavimsi’ ya da ‘tam renginden emin değilim ama kırmızımsı gibiydi’. Işte buradaki yakınlıkları Fransızca’da ‘-âtre’ ekiyle ifade ediyoruz. Birkaç örnekle pekiştirelim:

 • ‘Kırmızımsı’ demek için ‘rougeâtre’ diyebiliriz.

 • ‘Sarımsı’ demek için ‘jaunâtre’ diyebiliriz.

Eğer gökkuşağı gibi ‘çok renkli’ demek istiyorsanız da ‘multicolore’ şeklinde ifade edebilirsiniz.

Fransızca’da Nesne+Renk Kullanımı

Renklerin Fransızca karşılıklarını öğrendiğimize göre şimdi de nesnelerle nasıl kullanabileceğimize bakalım. 

 • Une chaise blanche (bir beyaz sandalye)

 • Un crayon vert (bir yeşil kalem)

 • Une fleur violette (bir mor çiçek)

 • Un livre bleu (bir mavi kitap)

 • Une chemise blanche (bir beyaz gömlek)

 • Un cahier noir (bir siyah defter)

 • Une cravate bleue (bir mavi kravat)

Burada dikkatimizi çekmesi gereken nesnelerin feminen veya maskulen artikellerine uygun eklerin getirilmesi olmalıdır. Örneğin yukarıdaki ‘chaise’ yani sandalye kelimesi feminen artikele sahiptir. Bu sebeple ‘un’ yerine ‘une’ kullanıp rengimizin feminen halini yazıyoruz; ‘blanche’. Maskulen artikeline sahip nesneler için ise ‘un’ sade haliyle kullanılarak rengimizin de maskulen versiyonuna yer veririz.

Renklerle Cümle Kalıplarına Örnekler

Evet kelime bilgisi önemli. Ama kelimeyi bir başına bilmek bazen göründüğü kadar yardımcı olmuyor. Bazı soru kalıplarına, cümlelere, renklerle ilgili duyabileceğimiz Fransızca kelimelere ihtiyaç duyabiliriz. Şimdi biraz rengin nasıl sorulduğuyla ve bir nesneyi rengiyle nasıl yazabileceğimizle ilgili örneklere bakalım. 

 • Quelle couleur est-ce? (Bu ne renk?)

 • Il/Elle est de quelle couleur? (Bu ne renk?) (*Il eril özneler için, elle dişil özneler için kullanılır.)

 • Quelle est ta couleur préférée? (En sevdiğin renk nedir?)

 • Ma couleur préférée est le noir. (Favori rengim siyahtır.)

 • Mes couleur préférés sont orange et noir. (Benim favori renklerim turuncu ve siyahtır.)

 • Cette couleur est le rouge. (Bu renk kırmızıdır.)

 • De quelle couleur sont tes yeux?(Gözlerin ne renk?)

 • Mes yeux sont marron clair. (Gözlerim açık kahverengi.)

 • De quelle couleur est la table? (Masa ne renk?)

 • La table est blanche. (Masa beyaz.)

 • C’est un crayon bleu. (Bu mavi bir kalemdir.)

 • C’est une voiture de sport bleue. (Bu mavi bir spor arabadır.)

 • Mon chat est noir. (Benim kedim siyahtır.) 

Örneklerde de gördüğümüz gibi renk sıfatları cümlenin sonunda kullanılıyor. Evet Fransızca renklerle ilgili bilmemiz gereken her şeyi öğrendik. Bundan sonrası sizde. Bolca pratik, tekrar, dinleme ve konuşma egzersizleriyle Fransızca'nızı geliştirebilirsiniz. kimilerine göre oldukça zor bir dil gibi gelse de gerçekten öğrenmek isteyen için bu aşılamayacak bir zorluk değildir.

Fransızca Renkler Fransızca Renkler Nelerdir Fransızca Renkler cümle kullanımı
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fransızca Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

15 Eylül 2021
Fransızca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Sayılar ve Okunuşu

19 Temmuz 2021
Fransızca Sözler
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Sözler ve Anlamları

09 Eylül 2021
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219