AnasayfaBlogFotoğrafçılıkta Histogram Nedir?
Kişisel Gelişim

Fotoğrafçılıkta Histogram Nedir?

10 Aralık 2019
Fotoğrafçılıkta Histogram Nedir?

Fotoğrafçılıkla yakından ilgilenenler ya da bilgi edinmek isteyenlerin muhakkak bir yerlerden duyduğu ama tam olarak işlevini bilmediği bir kavram olarak histogram, sayısal fotoğrafçılıkta önemli bir göstergedir. Fotoğrafı oluşturan görüntünün en küçük birimi olan piksel, fotoğraf düzenleme araçlarıyla görülen küçük noktalardan oluşur. Bu küçük noktalar fotoğrafı meydana getiren en karanlık ve en aydınlık değerleri ifade eden siyah ve beyazdan oluşarak fotoğraf ışığının değerini belirtir. 0 ile ifade edilen değer siyahı oluştururken 255 ise beyazı oluşturur.

Bu kavram ve ifade edilen değerler eğer fotoğrafçılıkla profesyonel olarak ilgileniyorsanız ve fotoğraflarınızın uzun pozlama aşamasında daha kaliteli ve doğru olması isteğindeyseniz histogramı doğru okuyabilmek size avantaj sağlayacaktır. Fotoğrafçılığın çekmek dışında size sağlayacağı teknik kullanımlarla alana dair bilginizi doğru kullanarak bir fotoğrafı meydana getiren ve getirecek olan ışığın ne derece önemli olduğunu anlamanız, çekeceğiniz bir sonraki fotoğrafınızın kalitesini yükseltmenize yarayacaktır.

Histogram Ne Demek?

Teknik bir kavram olan histogram net tanımıyla piksellerin oluşturduğu, fotoğrafı meydana getiren ışığı grafik hâlinde bize gösteren veridir. Fotoğrafçılıkta kullanılmasında ve analiz edilmesinde yarar olan histogram pek fazla kullanılmamakla birlikte fazla da öğrenilmeye çalışılmamaktadır. Bu durumun sebeplerinden biri; fotoğrafçılığı çekme aşamasının ötesine götürememek ve görüntü işleme programları etkin kullanmamakla beraber bu uygulamalarla görülebilen histogram grafiğini de es geçmek gösterilebilir. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlayacaksanız ve hobinizi profesyonel olarak sürdürme niyetindeyseniz histogram grafiğini doğru analiz etmek fotoğraflarınıza kendi emeğinizi vermenizi ve daha doğru bir fotoğrafı elde etmek ile ilgili fikirlerinizi ve kullanım alışkanlığınızı sağlayacaktır.

Analogdan dijital fotoğrafçılığa geçişte oluşan birçok gelişme ve yenilik bize fotoğrafın ne anlatacağı, ne anlatması ile ilgili teknik ve kompozisyon bakımından olumlu yansımıştır. Analog fotoğraf makinesi ile çektiğiniz bir fotoğrafın, pozlaması ile ilgili yani aydınlık ve karanlık alanların ne derece yer aldıklarını gösteren değerleri, banyo aşamasında ancak görebilmek geç kalınmış bir müdahale olarak görülebilir. Dijitalin hayatımıza girdiği andan itibaren fotoğrafçılığı da geliştirerek bazı kullanım kolaylıkları yaratması ve düzeltme imkanı vermesi fotoğraflara, fotoğrafçının müdahale alanını da genişletmektedir.

Histogram grafiği burada temel işlevi olarak karanlık ve aydınlık noktaları göstererek fotoğrafın nasıl daha kaliteli ve doğru pozlanması ile ilgili bir fikir sunar. Doğru pozlama iso, diyafram ve enstantane değerlerini doğru dengelemek ve fotoğraf makinesinde görülebilen poz göstergesinde 0 olarak ortada yer alan noktaya uygun dengeyi sağlayabilmektir. Pozlama da bilinçli olarak eksik pozlama (aşırı karanlık) ya da fazla pozlamaya (aşırı parlama) neden olacak değerlerle oynayabilirsiniz. Tabii bu fotoğrafınızı tam olarak kaliteli göstermeyecektir. Histogram ile pozlamaya dair fotoğrafınızın nasıl görünmesini istiyorsanız ona uygun değerlerle oynama yapabilirsiniz. Histogram grafiğini doğru okumak için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Histogramın en solunda fotoğrafın karanlık tarafları, ortada orta tonlar ve en sağda parlak tonları gösteren grafik sunumu vardır.

Eğer parlaklığı yüksek bir fotoğraf söz konusuysa burada histogramın dağılımı sağda yoğunlaşacaktır, silüet bir fotoğraf da ise koyu ve gölge alanda yani solda bir yığılma var demektir. İyi bir fotoğraf ve dolayısıyla histogram grafiği görmek için amatör ya da profesyonel olarak ilgilendiğiniz fotoğrafçılığı temel düzeyde de olsa doğru öğrenmeniz gerekmektedir. Her zaman histogram sizin istediğiniz grafiği gösteremeyebilir, bunun için de görüntü işleme programları kullanmayı ve histogramı bir ön izleme olarak kullanarak fotoğraf üzerinde isteğiniz ölçüde oynama yapabilirsiniz.

Görüntü İşleme Nasıl Yapılır?

Görüntünün hayatımızın büyük bir bölümünde kullanıldığı düşünüldüğünde, fotoğrafın özünü oluşturan görüntü de gözümüzün çektiği sayısal bir ifadeyi oluşturur. Küçük noktalar olan pikseller birleşerek fotoğrafı meydana getirir, buna bağlı olarak da renkli görüntüde kırmızı ,yeşil, mavi renkler kullanılır. Rgb olarak adlandırılan renkli görüntü dışında gri tonlamalı görüntü ve ikili görüntü türleri de vardır. Görüntülerin aktif olarak kullanıldığı günümüzde görüntü işleme de tıp (tomografi ve ultrason) güvenlik sistemlerinde, yüz tanıma sisteminde, robotik teknoloji ve fotoğraf ile video gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Dijital fotoğraf makineleri, görüntüyü çektiği anda kendi sistemi içinde anlık ışığı ölçer, ve bu ışığa göre ayarlamaları yapar; en son olarak da kendi belleğinde görüntüyü saklar.

Fotoğrafçılıkta görüntü işleme kullanım şekillerine göre değişir. Çektiğiniz fotoğraf sizi her zaman tatmin etmeyebilir, yine fotoğrafın anlam ve duygu içermesini istediğiniz için ufak iyileştirmeler yapmak isteyebilirsiniz. Bu aşamada çektiğiniz görüntüyle oynama yapmak, üzerinde işlem yaparak görüntüyü değiştirmek, iyileştirmek için görüntü işleme programlarını kullanmalısınız. Örneğin, fotoğrafınız karanlık ya da aşırı parlak olabilir. Bunu görmek ve ölçmek için histogramı kullanarak görüntüyü isteğinize ve histogramın dengede olduğundan emin olarak değiştirebilirsiniz.

Görüntü işleme programlarının fotoğrafçının sanatsal yönünü de besleyen bir tarafı vardır, bu programları kullanarak daha kaliteli, sanatsal ve isteğinize göre renk ayarlamalarını yapabilirsiniz. Görüntüyü işlemek için Photoshop ve Lightroom programlarını kullanabilirsiniz. Bu programları isteğiniz doğrultusunda kullanmak için ise kurslardan ve videolardan yararlanabilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta Gelişen Teknikler Hakkında

Teknolojinin ve dijital çağın bir getirisi olarak fotoğrafçılıkta kendisini geliştiren alanlardan biri. Durum böyle olunca fotoğrafçılığa bakış günümüzde oldukça geniş bir açıyla incelenir oldu. Fotoğrafçılığın bir sanat dalı olması, teknolojiyle sanatın birleşimi olarak görüntüyü manipüle edebilme olanağı, fotoğrafçılığın alt dallarının gelişimi gibi konular; gelişen tekniklerle birleşince ortaya fotoğrafçının soyut dünyası meydana geliyor. Görüntü işleme olanağı sayesinde temel ve ileri seviye fotoğraf çekme kursu alan herkes fotoğrafı kendi bakış açısına uygun olarak düzenleyebiliyor.

Programlar; özel efektler, renkler, iyileştirmeler, lens ve pozlama hatalarını telafi edebilecek birçok kullanımı ortaya koyuyor. Bütün bu olanaklardan ve tekniklerden yararlanmak için ise öncelikle fotoğrafçılığın temelini anlamalı ve öğrenmelisiniz. Temel olarak eğer fotoğrafçılıkta renk kullanımı, pozlamayı oluşturan temel elemanlar diyafram, iso, enstantaneyi doğru kullanmayı öğrenemezseniz daha sonra profesyonel olarak fotoğraf işleme aşamasında fikir edinme ve kullanımda zorlanırsınız. Ayrıca fotoğrafı işlemede ve rötuş yapmada etkin yararlanmak için ileri seviye fotoğrafçılık eğitimi almalı ve temelde histogramı nasıl fotoğrafla birlikte okuyacağınız  ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

İleri seviye fotoğrafçılık eğitimi almak için birçok kurs olanaklarına da kolayca erişebilirsiniz. Online eğitimler aracılığıyla kurs almak istiyorsanız da Enstitü bu konuda kaliteli bir eğitim içeriğini size vaat edecektir. Bu eğitimlerle beraber temel ve ileri seviye kullanım kolaylığıyla fotoğraflarınızın ışık dengesini nasıl sağlayacağınızı ve kullanabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız. 

 histogram görüntü işleme fotoğrafçılık fotoğrafçı kurs ileri seviye fotoğrafçılık fotoğrafçılık eğitimi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Fotoğrafçılık Eğitimi
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Evren YılbaşıEvren Yılbaşı
750209