AnasayfaBlogFotoğrafa Başlamak İçin Ne Yapmalı?
Fotoğrafçılık

Fotoğrafa Başlamak İçin Ne Yapmalı?

04 Nisan 2021
Fotoğrafa Başlamak İçin Ne Yapmalı?

En etkili iletişim araçlarının başında gelir fotoğraflar. Öyle ki asla bitmesin diyeceğiniz bir anın ölümsüzleştirilmesinden tutun da kanlı bir savaşa son noktayı koymaya kadar yeter gücü. Her birimizin sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde fotoğraf çekmeye ilişkin merakımızı bir yere kadar törpülüyoruz. Fakat profesyonel iş olarak ya da sanat olarak fotoğrafçılık bundan çok daha fazlası. Kimilerine göre “Aman canım sende altı üstü bir tuşa basıyor işte” gibi algılanabilir. Fakat tek bir kare fotoğraf binlerce çekilen kare artı bu uğurda yıllarca verilen emek sayesinde meydana gelir.

Eğlenceli bir o kadar zorlu bir yolculuk fotoğraf yolculuğu. Bu yolculukta tutkunuzu kaybetmeden ilerlemelisiniz. Etki gücü yüksek fotoğraflar çekmek için iyi bir gözlemci olmalısınız. Bu sayede kreatif ve özgün işlere imza atabilirsiniz. Fotoğraf çok güçlü bir iletişim biçimi ancak bu gücü kullanabilmek için birtakım yetkinlikler gerekiyor. 

Fotoğraf Makinesine Hakim Olmak

Fotoğraf makinaları karizmatik görüntülerinin yanında bir o kadar da karmaşık aletlerdir. Öncelikle makinayı tanımalı ve teknik bilgilerinizi ilerletmelisiniz. Temel fotoğraf ilkelerini, etkili perspektifin püf noktalarını öğrenmek ilk aşamada edinmeniz gereken kazanımlar.

Günümüzde internetin gelişmesi ve erişilebilirliği sayesinde fotoğrafçılık ile ilgili eğitimleri almak oldukça kolay. Youtube üzerinden ücretsiz şekilde ya da çok cüzi ücretlerle İstanbul İşletme Enstitüsü ile birlikte farklı kurumlardan temel fotoğrafçılık eğitimlerini alabilirsiniz. Fotoğrafçılık EğitimiÜrün Fotoğrafçılığı, Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi, Doğum Fotoğrafçılığı Eğitiminin yanı sıra workshop olan Fotoğraf Çekim Atölyesi ve Ürün Fotoğrafçılığı Atölyesi enstitü bünyesindeki eğitimlerden. Gerekli teknik bilgiyi edindikten sonra bol bol pratik yapmalısınız. Unutmayın perspektifinizi geliştirmenin en iyi yolu binlerce kare çekmekten geçer.

Doğru Ekipman Seçimi

Malesef yüksek döviz kuru, vergiler vs derken fotoğraf makinaları ve ekipmanları oldukça pahalılar. İster hobi amaçlı olsun ister profesyonel her iki kullanıcıyı da maddi anlamda zorlayan bir alan fotoğrafçılık. Dolayısıyla yeni başlayanların bu alana harcama yapmadan evvel kendilerine sorması gereken bazı sorular var.

İlk soru fotoğrafa ilgim ne kadar? Herkes yeni başladığı bir hobide en tutkulu kişinin kendisi olduğunu düşünür. Fakat iş biraz dallanıp budaklandımı yılgınlık, bıkkınlık baş göstermeye başlar. Bu yüzden bir merakla fotoğraf makinalarına binlerce lira döküp sonrada öylece bir köşede atıl halde duran binlerce liralık fotoğraf makinalarıyla dolu birçok ev var.

İlk aşamada ikinci el almak sizler en ekonomik yol olabilir. Ayrıca üzerinizde daha az baskı hissetmenizi sağlar. Kendinize sormanız gereken ikinci soru da ne tür fotoğraflar çekmek istiyorum? Bu sorunun cevabı ilk aşamada çok önemli olmayabilir ancak kendinizi geliştirdikten sonra amacınıza uygun ekipman seçmeye dikkat edin. Günün sonunda hayal kırıklığına uğramanızı istemeyiz.

Kendinize Zaman Verin 

İlk fotoğraflarınız sizi tatmin etmeyebilir ancak zamanla ne kadar geliştiğinize inanamayacaksınız. Sabırlı olun ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Başarılı fotoğrafçıların çoğu tek bir kare için yüzlerce kez deklanşöre basar. Bu meşakkatli süreci taçlandıransa istediği kareyi elde etmektir. Siz de amacınıza ulaşana kadar denemeye devam edin.

Fotoğraftan Para Kazanmak 

Günümüzde fotoğrafçılık çok büyük bir sektör haline geldi. Yemek, düğün, bebek vs derken fotoğrafa ihtiyaç duyulan alanları bir çırpıda saymak mümkün değil. Her gelişen sektör gibi burada da rakipler bir hayli fazla. Ancak sizi bir adım öne geçirecek bir formül var: Özgünlük. Kendi maharetlerinizi sergilemek için fotoğrafçılık size inanılmaz bir özgürlük sunar. Bu özgürlüğü kreatif üretimle birleştirmek sizin elinizde. Bu sayede birçok rakibinizin önüne geçebilirsiniz. Alanında benzersiz işlere imza atmak popülaritenizi arttırdığı gibi kazancınızı da arttıracaktır. Fotoğrafçılığa başlamak ile ilgili yol haritanızı edindiğinize göre zaman kaybetmeden yollara düşün. Ağaçlar, kuşlar, çiçekler model olmak için sizleri beklemekte. 

Etki Gücü Yüksek Fotoğraflar İçin Hangi Özelliğe Sahip Olmak Gerekiyor?

Eğlenceli bir o kadar zorlu bir yolculuk fotoğraf yolculuğu. Bu yolculukta tutkunuzu kaybetmeden ilerlemelisiniz. Etki gücü yüksek fotoğraflar çekmek için iyi bir gözlemci olmalısınız. Bu sayede kreatif ve özgün işlere imza atabilirsiniz.

Fotoğrafçılık İçin İlk Aşamada Neler Öğrenilmeli?

Öncelikle makinayı tanımalı ve teknik bilgilerinizi ilerletmelisiniz. Temel fotoğraf ilkelerini, etkili perspektifin püf noktalarını öğrenmek ilk aşamada edinmeniz gereken kazanımlar.

Fotoğrafçılık Eğitimleri Var Mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü ile birlikte farklı kurumlardan temel fotoğrafçılık eğitimlerini alabilirsiniz. Fotoğrafçılık Eğitimi, Ürün Fotoğrafçılığı, Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi, Doğum Fotoğrafçılığı Eğitiminin yanı sıra workshop olan Fotoğraf Çekim Atölyesi ve Ürün Fotoğrafçılığı Atölyesi enstitü bünyesindeki eğitimlerden.

YAZAR : CEVDETCAN SÖNMEZ

Fotoğrafa Başlamak Fotoğraftan Para Kazanmak Fotoğraf Makinesine Hakim Olmak fotoğrafçılık fotoğraf çekmek fotoğrafçılık sanatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları
Fotoğrafçılık

Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları

15 Aralık 2021
Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey

19 Haziran 2020