AnasayfaBlogFinans Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Finans Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

16 Temmuz 2021
Finans Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Günümüzde işletmelerin başarısı stratejik karar verme teknikleri ile ölçülmektedir. Bunun yanında finansal yönetimin etkinliği de işletmelerin başarısını etkileyen önemli bir ölçüttür. Doğru ve etkili finansal kararlar almak için finans bölümü ve finans bölümünün farklı alanlarında yetkinlik sahibi olmak gerekir. Bu durum işletmelerin yönetici ve ortaklarına büyük yarar sağlamanın yanında yatırımcılara da doğru finansal bilgiyi aktarmasından dolayı oldukça önemli görülmektedir. Burada da devreye finans uzmanı girmektedir.

Finans uzmanı sahip olduğu bilgi ve beceri ile çalıştığı şirketteki çalışarın ve yöneticilerin finansal becerilerini arttırmayı amaçlar. Bu sayede çalıştığı şirket ve çalışanlarının kazanım elde etmesini sağlamaktadır. Yazının başından beri finansal karar, finans uzmanı vb. konulardan bahsediyoruz. İlk önce finans kavramını tanıyarak konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Finans, birey, şirket, kurum ya da kuruluşların para veya parayı temel alan araçların yönetilmesini kapsayan bir disiplindir. Yani herkesin hayatında bir şekilde olmak zorundadır. Bu alanda çalışan kişiler ise finans uzmanı olarak adlandırılır.

Bir şirket ya da işletmenin parasını ve paraya kolayca çevrilebilecek ürünlerin yönetilmesinden sorumlu olan kişidir. Aynı zamanda para yönetiminin yanı sıra borç planlaması ve yönetimi de bu uzmanların yaptıkları en önemli işler arasındadır. Konuya giriş yaptıktan sonra detaylı olarak finans uzmanı hakkında bilgi sahibi olalım. Hazırsanız başlıyoruz!

Finans Uzmanı Nedir?

Finans uzmanı, bir şirket ya da işletmenin finans ve mali işleri ile ilgili konularında söz sahibi olduğu kişidir. İşletmenin finans ve mali işleri ile ilgili gerekli sorumluluk ve yetkiyi taşıyan kişidir. Sadece işletme ya da şirketlerde çalışmaz. Bunların yanında bireyler ile de çalışan kişidir. Bir firma veya şirket için kısa ve uzun vadeli parasal hedeflerin gerçekleşmesi için gerekli analizi yapan kişidir. Şirket ya da bireylerin parasını kolayca yönetebilen kişi olarak tanımlanır. Para yönetiminin yanında borçların yönetiminden de sorumlu olan kişidir.

Bir finans kuruluşuna kredi almak üzere başvuran firma ya da bireyleri, para yönünden değerlendiren ve en uygun parasal destek seçeneğinin sunulmasında rol oynayan kişidir. Kredi almak isteyen kişi ya da firmaların mali tablolarının analizini yapan kişidir. Hangi alanda yatırım yapıldığının önemine bakmadan ne ölçüde kar elde edileceğini inceleyen uzman kişidir. Elde ettiği veriler doğrultusunda önerilerde bulunan kişi olarak tanımlanır. Özellikle işletme ve bireylerin para ve borç yönetimi konusunda uzmanlaşmış olan kişidir.

Finans uzmanı geniş kariyer olanaklarına ve çalışma alanına sahip olan kişidir. Finans sektörünü çok iyi bilen ve analiz yapma yeteneğine sahip olmanın yanında sayısal düşünme becerilerine de sahip olan kişidir. Bu uzman, üniversitelerin iktisat, işletme vb. bölümlerinden birini okuyarak bu mesleği yapabilir. Aynı zamanda sosyoloji bölümü, tarih bölümü, matematik bölümü gibi bölümleri de ilgi duyan ve bu alanlarda okumalar yapan kişidir. Bu başlık altında bilgi verdikten sonra şimdi de finans uzmanı görevi hakkında bilgi sahibi olalım.

Finans Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir finans uzmanı görevi çalışılan departman ve yapılan işe göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel anlamda finans uzmanı görevi bunlardır;

 • Çalıştığı şirketin finansal karar ve analizini yapmak finans uzmanı görevi arasındadır.

 • Faturalandırma ve tahsilat süreçlerini takip etmek bir finans uzmanı görevi olarak nitelendirilir.

 • Çalıştığı firmanın günlük banka hareketlerinin takibini yapar.

 • Finansal operasyonun yürütülmesinden sorumludur.

 • Tazminat süreçlerini takip etmek bir finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Üreticiler adına kredi başvurularının yapılmasını sağlayarak operasyonel süreçlerin devam etmesini sağlamak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Finansal tüm raporları yazar.

 • Çalıştığı firmada bütçe takibi yapmak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Finansal tablo setlerini analiz eder ve yorumlar. Bu doğrultuda danışmanlık verir.

 • Girdi ve çıktı faaliyetlerini raporlar. Bu raporları çalıştığı firmanın yönetimine sunar.

 • Periyodik ya da anlık olarak mali rapor hazırlamak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Hangi alanda yatırım yapıldığına bakmadan ne kadar kar elde edileceği yönünde paylaşımlarda bulunur.

 • Kredi talebinde bulunanların finansal tablolarının analizi ile meşgul olur.

 • Çalıştığı firmayı krediyi ödeyebilme gücü üzerinden değerlendirir.

 • Dönemsel olarak yatırım enstrümanlarını analiz eder.

 • Sermaye piyasalarında yaşanan gelişmeleri sürekli olarak takip eder. Yaşanan gelişmelerden müşterilerini haberdar eder.

 • Çalıştığı şirket ya da işletmenin mali planlamasını yapar.

 • Para ve borç yönetimi yapar.

 • Müşterilerine en uygun yatırım portföylerini oluşturur.

 • Muhasebe prosedürlerini gözden geçirir. Bu doğrultuda ilgili birimlere gerekli önerileri sunar.

Bu başlık hakkında detaylı bilgiye ulaştıktan sonra şimdi de finans uzmanı maaşları hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Finans Uzmanı Maaşları

Finans uzmanı maaşları birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Finans uzmanı maaşları, deneyim, eğitim düzeyi, çalışılan pozisyon ve departman, şirketin coğrafi konuma göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanında finans uzmanı maaşları, uzmanın evli olup olmadığı, evli ise eşinin çalışıp çalışmadığı, çocuk sahibi olup olmadığına göre de değişiklik göstermektedir. Finans uzmanı maaşları etkileyen faktörler ışığında genel olarak maaş verilerini inceleyelim.

Bir kariyer sitesinde finans uzmanı olarak çalışan kişilerin paylaştığı veriler ışığında bir genelleme yapabiliriz. Bu verilere göre en düşük finans uzmanı maaşları asgari ücrettir. En yüksek finans uzmanı maaşları ise 8.500 TL’dir. Ortalama olarak finans uzmanı maaşları 5.000 TL olarak belirtilmiştir. Unutmayın ki belirtilen maaşlar internette bu pozisyonda çalışan kişilerin belirttiklerine göre verilmiştir. Deneyim arttıkça maaşınız da buna paralel olarak artış göstermektedir. Maaşlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de nasıl finans uzmanı olabileceğiniz ile ilgili sizlere ipuçları vermeye çalışacağım.

Finans Uzmanı Nasıl Olunur?

Finansal alanda uzman olmak isteyen kişiler ilk önce ön lisans ya da lisans bölümlerinden birini bitirmek zorundadır. Özellikle iktisat bölümü, işletme bölümü, maliye bölümü, sermaye piyasası bölümü, ekonometri bölümü, muhasebe bölümü vb. bölümlerden birinden mezun olmaları gerekir. Özel eğitim kuruluşları tarafından açılan finans-muhasebe eğitimlerine katılmaları gerekir. Özellikle İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından açılan eğitimlere katılmak büyük avantaj sağlar. Bu alanda sertifika sahibi olmak büyük avantaj sağlar. Bu alanda sağlam adımlar atmak isteyen ve adından söz ettirmek isteyen kişiler MBA alanında yüksek lisans yapabilir.

Alınan eğitimlerin yanı sıra bireylerde bazı bilgi ve becerilerin de olması gerekir. Bunlar;

 • SAP bilgisi olmalı,

 • Yabancı dil bilgisi olmalı,

 • Dış ticaret işlemleri hakkında bilgisi olmalı,

 • İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek olmalı,

 • Sayısal düşünme gücüne sahip olmalı

 • Çabuk ve etkili karar verebilmeli,

 • Finansal karar almada etkin görüşleri olmalı,

 • Finansal ve sosyal konulara ilgi duymalı,

 • Analitik düşünebilmeli,

 • Sorun çözebilmeli,

 • Zaman yönetimi konusunda başarılı olmalı,

 • Stresli iş ortamlarında çalışabilmelidir.

Finans Uzmanı Finans Uzmanı nedir Finans Uzmanı ne iş yapar Finans Uzmanı maaşları Finans Uzmanı nasıl olunur
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.