AnasayfaBlogFinans Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Finans Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

16 Temmuz 2021
Resimdeki kişi sağ eliyle bir kalem tutmakta ve sol eliyle bir kâğıda bakmaktadır. Yüzleri yakın plandadır ve yazdıklarına konsantre olmuş gibi görünmektedirler. Kağıt beyaz, kalem ise siyahtır. Kişi siyah bir gömlek giymektedir ve koyu renk saçları vardır. Arkalarında kapalı gibi görünen bir dizüstü bilgisayar vardır. Önlerindeki masanın üzerinde bir grafik ve bir defter de dahil olmak üzere birkaç eşya daha vardır. Kişi, sol tarafındaki pencereden gelen doğal ışıkla aydınlanmaktadır. Kolçaklı ve tekerlekli bir sandalyede oturmaktadır.
Finans Uzmanının GöreviFinans Uzmanı'nın SorumluluklarıFinans Uzmanı'nın Beğenileri
Şirketin finansal karar ve analizini yapmakFirmada bütçe takibi yapmakSermaye piyasalarındaki gelişmeleri takip etme
Faturalandırma ve tahsilat süreçlerini takip etmekÜreticiler adına kredi başvurularının yapılmasını sağlamakGünlük banka hareketlerinin takibini yapma
Finansal operasyonun yürütülmesinden sorumlu olmakBir firmanın mali planlamasını yapmaVeriler doğrultusunda önerilerde bulunma
Tazminat süreçlerini takip etmekPara ve borç yönetimi gerçekleştirmekMüşterilere uygun yatırım portföylerini oluşturma
Finansal tüm raporları yazmakMuhasebe prosedürlerini gözden geçirmeYatırım enstrümanlarını dönemsel olarak analiz etme
Finansal tablo setlerini analiz etmek ve yorumlamakKredi talebinde bulunanların finansal tablolarının analiziHangi alanda yatırım yapıldığının önemini değerlendirme
Girdi ve çıktı faaliyetlerini raporlamakFinansal tabloların analizine dayalı danışmanlık hizmeti sunmakBireysel veya kurumsal finansal hedeflere ulaşmayı destekleme
Müşterilerine en uygun yatırım portföylerini oluşturmaŞirketin günlük banka hareketlerinin takibini yapmakKredi almak isteyen kişi ya da firmaların mali tablolarının analizini yapma
Periyodik ya da anlık olarak mali rapor hazırlamakYaşanan finansal gelişmelerden müşterilerini haberdar etmekDönemsel olarak yatırım enstrümanlarını analiz etme
Muhasebe prosedürlerini gözden geçirmekFirmada bütçe takibi yapmakVeriler doğrultusunda stratejik önerilerde bulunma

Günümüzde işletmelerin başarısı stratejik karar verme teknikleri ile ölçülmektedir. bunun yanında finansal yönetimin etkinliği de işletmelerin başarısını etkileyen önemli bir ölçüttür. doğru ve etkili finansal kararlar almak için finans bölümü ve finans bölümünün farklı alanlarında yetkinlik sahibi olmak gerekir. bu durum işletmelerin yönetici ve ortaklarına büyük yarar sağlamanın yanında yatırımcılara da doğru finansal bilgiyi aktarmasından dolayı oldukça önemli görülmektedir. burada da devreye finans uzmanı girmektedir.

Finans uzmanı sahip olduğu bilgi ve beceri ile çalıştığı şirketteki çalışarın ve yöneticilerin finansal becerilerini arttırmayı amaçlar. Bu sayede çalıştığı şirket ve çalışanlarının kazanım elde etmesini sağlamaktadır. Yazının başından beri finansal karar, finans uzmanı vb. konulardan bahsediyoruz. İlk önce finans kavramını tanıyarak konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Finans, birey, şirket, kurum ya da kuruluşların para veya parayı temel alan araçların yönetilmesini kapsayan bir disiplindir. Yani herkesin hayatında bir şekilde olmak zorundadır. Bu alanda çalışan kişiler ise finans uzmanı olarak adlandırılır.

Bir şirket ya da işletmenin parasını ve paraya kolayca çevrilebilecek ürünlerin yönetilmesinden sorumlu olan kişidir. Aynı zamanda para yönetiminin yanı sıra borç planlaması ve yönetimi de bu uzmanların yaptıkları en önemli işler arasındadır. Konuya giriş yaptıktan sonra detaylı olarak finans uzmanı hakkında bilgi sahibi olalım. Hazırsanız başlıyoruz!

Finans Uzmanı Nedir?

Finans uzmanı, bir şirket ya da işletmenin finans ve mali işleri ile ilgili konularında söz sahibi olduğu kişidir. İşletmenin finans ve mali işleri ile ilgili gerekli sorumluluk ve yetkiyi taşıyan kişidir. Sadece işletme ya da şirketlerde çalışmaz. Bunların yanında bireyler ile de çalışan kişidir. Bir firma veya şirket için kısa ve uzun vadeli parasal hedeflerin gerçekleşmesi için gerekli analizi yapan kişidir. Şirket ya da bireylerin parasını kolayca yönetebilen kişi olarak tanımlanır. Para yönetiminin yanında borçların yönetiminden de sorumlu olan kişidir.

Bir finans kuruluşuna kredi almak üzere başvuran firma ya da bireyleri, para yönünden değerlendiren ve en uygun parasal destek seçeneğinin sunulmasında rol oynayan kişidir. Kredi almak isteyen kişi ya da firmaların mali tablolarının analizini yapan kişidir. Hangi alanda yatırım yapıldığının önemine bakmadan ne ölçüde kar elde edileceğini inceleyen uzman kişidir. Elde ettiği veriler doğrultusunda önerilerde bulunan kişi olarak tanımlanır. Özellikle işletme ve bireylerin para ve borç yönetimi konusunda uzmanlaşmış olan kişidir.

Finans uzmanı geniş kariyer olanaklarına ve çalışma alanına sahip olan kişidir. Finans sektörünü çok iyi bilen ve analiz yapma yeteneğine sahip olmanın yanında sayısal düşünme becerilerine de sahip olan kişidir. Bu uzman, üniversitelerin iktisat, işletme vb. bölümlerinden birini okuyarak bu mesleği yapabilir. Aynı zamanda sosyoloji bölümü, tarih bölümü, matematik bölümü gibi bölümleri de ilgi duyan ve bu alanlarda okumalar yapan kişidir. Bu başlık altında bilgi verdikten sonra şimdi de finans uzmanı görevi hakkında bilgi sahibi olalım.

Finans Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir finans uzmanı görevi çalışılan departman ve yapılan işe göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel anlamda finans uzmanı görevi bunlardır;

 • Çalıştığı şirketin finansal karar ve analizini yapmak finans uzmanı görevi arasındadır.

 • Faturalandırma ve tahsilat süreçlerini takip etmek bir finans uzmanı görevi olarak nitelendirilir.

 • Çalıştığı firmanın günlük banka hareketlerinin takibini yapar.

 • Finansal operasyonun yürütülmesinden sorumludur.

 • Tazminat süreçlerini takip etmek bir finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Üreticiler adına kredi başvurularının yapılmasını sağlayarak operasyonel süreçlerin devam etmesini sağlamak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Finansal tüm raporları yazar.

 • Çalıştığı firmada bütçe takibi yapmak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Finansal tablo setlerini analiz eder ve yorumlar. Bu doğrultuda danışmanlık verir.

 • Girdi ve çıktı faaliyetlerini raporlar. Bu raporları çalıştığı firmanın yönetimine sunar.

 • Periyodik ya da anlık olarak mali rapor hazırlamak finans uzmanı görevi arasında yer alır.

 • Hangi alanda yatırım yapıldığına bakmadan ne kadar kar elde edileceği yönünde paylaşımlarda bulunur.

 • Kredi talebinde bulunanların finansal tablolarının analizi ile meşgul olur.

 • Çalıştığı firmayı krediyi ödeyebilme gücü üzerinden değerlendirir.

 • Dönemsel olarak yatırım enstrümanlarını analiz eder.

 • Sermaye piyasalarında yaşanan gelişmeleri sürekli olarak takip eder. Yaşanan gelişmelerden müşterilerini haberdar eder.

 • Çalıştığı şirket ya da işletmenin mali planlamasını yapar.

 • Para ve borç yönetimi yapar.

 • Müşterilerine en uygun yatırım portföylerini oluşturur.

 • Muhasebe prosedürlerini gözden geçirir. Bu doğrultuda ilgili birimlere gerekli önerileri sunar.

Bu başlık hakkında detaylı bilgiye ulaştıktan sonra şimdi de finans uzmanı maaşları hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Finans Uzmanı Maaşları

Finans uzmanı maaşları birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Finans uzmanı maaşları, deneyim, eğitim düzeyi, çalışılan pozisyon ve departman, şirketin coğrafi konuma göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanında finans uzmanı maaşları, uzmanın evli olup olmadığı, evli ise eşinin çalışıp çalışmadığı, çocuk sahibi olup olmadığına göre de değişiklik göstermektedir. Finans uzmanı maaşları etkileyen faktörler ışığında genel olarak maaş verilerini inceleyelim.

Bir kariyer sitesinde finans uzmanı olarak çalışan kişilerin paylaştığı veriler ışığında bir genelleme yapabiliriz. Bu verilere göre en düşük finans uzmanı maaşları asgari ücrettir. En yüksek finans uzmanı maaşları ise 8.500 TL’dir. Ortalama olarak finans uzmanı maaşları 5.000 TL olarak belirtilmiştir. Unutmayın ki belirtilen maaşlar internette bu pozisyonda çalışan kişilerin belirttiklerine göre verilmiştir. Deneyim arttıkça maaşınız da buna paralel olarak artış göstermektedir. Maaşlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de nasıl finans uzmanı olabileceğiniz ile ilgili sizlere ipuçları vermeye çalışacağım.

Finans Uzmanı Nasıl Olunur?

Finansal alanda uzman olmak isteyen kişiler ilk önce ön lisans ya da lisans bölümlerinden birini bitirmek zorundadır. Özellikle iktisat bölümü, işletme bölümü, maliye bölümü, sermaye piyasası bölümü, ekonometri bölümü, muhasebe bölümü vb. bölümlerden birinden mezun olmaları gerekir. Özel eğitim kuruluşları tarafından açılan finans-muhasebe eğitimlerine katılmaları gerekir. Özellikle İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından açılan eğitimlere katılmak büyük avantaj sağlar. Bu alanda sertifika sahibi olmak büyük avantaj sağlar. Bu alanda sağlam adımlar atmak isteyen ve adından söz ettirmek isteyen kişiler MBA alanında yüksek lisans yapabilir.

Alınan eğitimlerin yanı sıra bireylerde bazı bilgi ve becerilerin de olması gerekir. Bunlar;

 • SAP bilgisi olmalı,

 • Yabancı dil bilgisi olmalı,

 • Dış ticaret işlemleri hakkında bilgisi olmalı,

 • İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek olmalı,

 • Sayısal düşünme gücüne sahip olmalı

 • Çabuk ve etkili karar verebilmeli,

 • Finansal karar almada etkin görüşleri olmalı,

 • Finansal ve sosyal konulara ilgi duymalı,

 • Analitik düşünebilmeli,

 • Sorun çözebilmeli,

 • Zaman yönetimi konusunda başarılı olmalı,

 • Stresli iş ortamlarında çalışabilmelidir.

Şirketin finansal karar ve analizini yapmak, Firmada bütçe takibi yapmak, Sermaye piyasalarındaki gelişmeleri takip etme, Faturalandırma ve tahsilat süreçlerini takip etmek, Üreticiler adına kredi başvurularının yapılmasını sağlamak, Günlük banka hareketlerinin takibini yapma, Finansal operasyonun yürütülmesinden sorumlu olmak, Bir firmanın mali planlamasını yapma, Veriler doğrultusunda önerilerde bulunma, Tazminat süreçlerini takip etmek, Para ve borç yönetimi gerçekleştirmek, Müşterilere uygun yatırım portföylerini oluşturma, Finansal tüm raporları yazmak, Muhasebe prosedürlerini gözden geçirme, Yatırım enstrümanlarını dönemsel olarak analiz etme, Finansal tablo setlerini analiz etmek ve yorumlamak, Kredi talebinde bulunanların finansal tablolarının analizi, Hangi alanda yatırım yapıldığının önemini değerlendirme, Girdi ve çıktı faaliyetlerini raporlamak, Finansal tabloların analizine dayalı danışmanlık hizmeti sunmak, Bireysel veya kurumsal finansal hedeflere ulaşmayı destekleme, Müşterilerine en uygun yatırım portföylerini oluşturma, Şirketin günlük banka hareketlerinin takibini yapmak, Kredi almak isteyen kişi ya da firmaların mali tablolarının analizini yapma, Periyodik ya da anlık olarak mali rapor hazırlamak, Yaşanan finansal gelişmelerden müşterilerini haberdar etmek, Dönemsel olarak yatırım enstrümanlarını analiz etme, Muhasebe prosedürlerini gözden geçirmek, Firmada bütçe takibi yapmak, Veriler doğrultusunda stratejik önerilerde bulunma
Finans Uzmanı Finans Uzmanı nedir Finans Uzmanı ne iş yapar Finans Uzmanı maaşları Finans Uzmanı nasıl olunur
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat