AnasayfaBlogFinans Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Finans Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

13 Mayıs 2021
Finans Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Başarılı bir finans danışmanı; yatırımlar, tasarruflar ve para yönetimi ile ilgili uzmanlık bilgisine sahip olmanın yanında mesleki niteliklere sahip kişidir. Finans danışmanı, müşterilerine paralarını nasıl yönetecekleri ile ilgili uzman tavsiyelerinde bulunur. Üstlendiği rolün gerekleri; piyasa araştırma ve mevcut en uygun ürün ve hizmetleri önermeyi içerir. Müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik en iyi ürünlerden haberdar olmalarını sağlaması gerekir.

Danışmanlar, mali tavsiyelerde bulunacağı için bilgili ve mesleki niteliklere sahip ve kendini sürekli geliştirmeye açık olmalıdır. Oldukça önemli sorumluluklar üstlenen meslek mensupları oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptir. Kurum ve kişiler ile kuracakları bağlar güçlü olmalıdır.

Yazımızda finans danışmanı nedir? Finans danışmanı ne iş yapar? Finans danışmanı olma şartları nelerdir? Gibi sorulara, detaylı olarak yanıtlar bulabileceğiniz bir araştırma yaptık.

Finans Danışmanı Nedir?

Finans danışmanı, finansal konularda bilgi ve tecrübelerine dayanarak, tavsiyelerde bulunan kişilere verilen addır. Bu kişiler günümüzde finansal konulara ek olarak, bireysel emeklilik ve hayat sigortası konularında da hizmet sunmaktadır. Finans danışmanı; kişilere ya da kurumlara, taşınır ya da taşınmaz varlıklarını değerlendirmeleri hakkında tavsiyelerde bulunan ve bu konularda danışmanlık hizmeti veren kişidir.

Tüm bunların yanında sigorta hizmetleri konularında da danışmanlık sunar. Yaşanmış olan ekonomik krizlerin, belirsiz piyasaların ve gelişen ekonomilerin ortaya çıkardığı bir meslek dalı olarak bilinmektedir. Günümüzde, ülkemizde para uzmanı ya da hayat sigortası uzmanı olarak da bir tanımlamaya sahiptir. Finans danışmanı, gelişen ekonomiler ışığında kişilerin varlıkları hakkında en doğru, güçlü ve tutarlı kararları vermeleri için tavsiyeler verir.

Finans danışmanı olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Bu bölümler arasında özellikle işletme, iktisat, matematik mühendisliği ve işletme mühendisliği gibi bölümlerden birini bitiren kişilerin bu meslekte daha başarılı oldukları gözlemlenmektedir. Lisans eğitiminin yanında sigortacılık alanında da bir eğitim ve sertifika almak ta mesleki başarılarında önemli bir role sahiptir. Finans danışmanı olmak isteyen kişilerin mesleğin gerektirdiği birtakım özelliklere sahip olması beklenir. Bu özellikler işverenler tarafından titizlikle incelenir.

 • Sosyal ve analitik düşünme becerisine sahip olmaları beklenir.

 • Gelişen durumlara hızlı bir şekilde uyum sağlamaları ve hızlı karar alabilme becerisi göstermeleri gerekir.

 • Sorumluluk sahibi olmaları ve ileri görüşlü tavır sergilemeleri beklenir.

 • Finansal alanlara ilgi duymaları ve yeniliklere açık olmaları gerekir.

 • Müşteriler ile sürekli iletişim halinde olmaları gerekeceği için güçlü iletişim becerisi sergilemeleri gerekir.

 • Ekip çalışması gerektiren durumlarda uyum içerisinde çalışmaları gerekir.

Finans Danışmanı Ne İş Yapar?

Finans danışmanı, kişilerin ya da kurumların tüm parasal konularıyla ilgilenirken bilgileri doğrultusunda tavsiyelerde bulunurlar. Finans danışmanı ilk olarak çalışacağı kişi ya da kurumların finansal durumunu, yatırımlarını, varlıklarını, gelirlerini, vergi ödemelerini, emeklilik planlarını ve risk haritalarını değerlendirmeye alır. Kişiler ya da kurumlar için en doğru olan yatırım kararlarının verilmesinde yol gösterici olur. Başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Danışmanlık yaptığı kurumun portföy yönetimini üstlenmekten sorumlu kişilerdir.

 • Finansal piyasaların gelecek günleri için analizler yapmak ve rapor oluşturmak önemli sorumlulukları arasındadır.

 • Yatırım ortamlarının fizibilite işlemlerini yürütmesi gerekir.

 • Bilanço analizini hazırlamak ve denetlemekten sorumludur.

 • Banka ilişkilerini yönetmelidir.

 • Parayla ilgili olan tüm hareketleri denetler ve planlar.

 • Çalışmakta olduğu kurum ya da kişi için finansal planlama toplantıları düzenlemelidir.

 • Müşterinin finansal hedeflerine yönelik rehberlik yaparak, finansal stratejiler geliştirmelidir.

 • Müşterisine parasal konularla, emeklilikle ve hayat sigortası ile ilgili teklifler hazırlar.

 • Müşterisine avantajlar ve riskler konusunda bilgilendirme yapar ve gerekli açıklamalar sunar, varsa sorularını cevaplar.

 • Yeni yatırım fırsatlarını araştırır, müşteriye yeni ve farklı tekliflerde bulunur, parasal konularda değer katmak için çabalar.

Finans Danışmanı Maaşları

Finans danışmanı en temel tanımı ile kişilere ve kurumlara, finans alanında yardım ve destek sunan kişilerdir. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişi ya da kurumlara ne tür finansal kaynak seçmelerinin daha doğru olacağını tavsiye eder ve nasıl ödeme gerçekleştireceklerini planlar. Finansal danışmanın çalışma alanları çeşitlidir. Dolayısı ile kazandıkları maaşlar da değişiklik gösterir. Maaşlar özellikle çalıştıkları kurumun niteliklerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca, kişinin eğitim, nitelik ve deneyim seviyenize bağlı olarak farklılıklar da gösterir. Kurumlar eğitimin yanı sıra bazı mesleki niteliklere de çok önem verir. Özellikle kendini geliştirmeye devam eden kişiler diğer adaylara göre bir adım önde olacaktır. 

 • Bir finans danışmanı aylık en düşük 3.200 TL maaş ile işe başlamaktadır.

 • En yüksek kazanan finans uzmanının ise 6.800 TL kazandığı görülmektedir. 

Finans Danışmanı Nasıl Olunur?

Finans danışmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olma şartı aranır. Özellikle İşletme, İktisat, Matematik Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği gibi bölümleri tamamlayan kişiler, bu mesleğe daha fazla yönelmektedir. Ayrıca sigortacılık alanında eğitim ve sertifika sahibi olmak ya da bu bölümde okumak mesleki başarıyı etkileyen unsurlardandır. Finans danışmanı olmak isteyen kişilerin; İşletme, İktisat veya İşletme Mühendisliği bölümlerinde İstatistik, Matematik, Mikro Ekonomi, Makro Ekonomi, Maliyet Muhasebesi gibi derslerin yanı sıra Yönetim ve Organizasyon, Yöneylem Araştırması, İşletme Hukuku ve Ticaret Hukuku gibi dersler hakkında da bilgi sahibi olması, bu meslekte çok önemli bir artı değer elde etmelerini sağlar.

Ayrıca özel kurumlarda verilen eğitimlerden faydalanarak, üniversitelerden ya da MEB onaylı kurumlardaki sertifika eğitimlerine katılarak, yukarıdaki derslerle ilgili sertifika sahibi olmakta mümkündür. Bu bilgilere sahip olmak özellikle işe alım sürecinde artı bir değer katacaktır. Tüm bunların dışında sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Sistemi alanında sertifika sahibi olmak, meslek hayatınızda önemli bir yere sahiptir. Bireysel Emeklilik Sistemi lisansı için bazı aracı kurumlardan yararlanabilirsiniz. Bu eğitimler; finansal planlama, bireysel finansal danışmanlık, sigorta tipleri ve emeklilik, risk yönetimi gibi dersleri kapsar. Finansal danışman olmak isteyen kişilerin kendini sürekli geliştirmesi ve piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir. Sürekli güncel kalmaları ve müşterilerini gelişmelerden haberdar etmeleri gerekir.

finans danışmanı para yönetimi uzmanlık piyasa eğitim finans danışmanı nedir finans danışmanı ne iş yapar finans danışmanı maaşları finans danışmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.