Close
Mobil Menu Bars

Evrensel Olmayan Dil: İşaret Dili

02 Nisan 2019, 7354 defa okundu.
Evrensel Olmayan Dil: İşaret Dili
işaret dili, işaret dili kursu, işaret dili öğrenmek, işaret dili nedir, evrensel dil, evrensel işaret dili

İşaret dili işitme veya konuşma engeli olan insanların kendi aralarında iletişimi sağlayabilmek için el hareketlerini, mimiklerini ve bütün vücut dilini kullanarak kurdukları sessiz bir dildir.

İşaret dili neden evrensel değil?

Kullanıldığı ülkeye göre farklılık gösterdiği için o ülkeye ait alfabeye göre düzenleme yapılmaktadır. İngiltere'de İngilizceye göre, Türkiye'de Türkçeye göre hazırlanır. Bunun sebebi o ülkenin alfabesindeki harfler ve konuşma dilindeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Yani bir ülkeye ait insanın farklı ülkede vatandaşlığı olan insan ile aynı dili kullanmadığı için anlaşması imkansız olduğu gibi işaret dili için de aynı şey geçerlidir. Bütün işaret dillerinin tek benzerliği bu dili kullanan herkesin el ve yüz hareketlerini kullanmasıdır. Bunun dışında bir benzerlik bulunmamaktadır. Her dil gibi işaret dili de kullanıldığı ülkeye göre gramer yapısı ve kendi içerisinde değişen lehçe ve aksanı olan bir dildir.

İşaret dilinin temeli nereden geliyor?

Yapılan araştırmalara göre işaret dili tam olarak kim tarafından bulundu hala belirlenemiştir. Ancak köken olarak ilkel çağlara dayandığı düşünülmektedir. Osmanlı döneminde 16. ve 17.yüzyıllarda bu dilin kullanıldığına dair Osmanlı mahkemelerinde yer alan bilgiler bulunmaktadır. 1902'de II.Abdulhamit tarafından açılan Yıldız Sağırlar Okulu da o dönemde açılan ilk işitme engelliler okulu olarak kayıtlara geçmiştir. İşaret dili için bu dönemde yapılan çalışmalar ile günümüzün temelleri atıldığı tahmin edilmektedir.

İşaret dili öğrenmek

işaret dili, işaret dili kursu, işaret dili öğrenmek, işaret dili nedir, evrensel dil, evrensel işaret dili

Sessiz bir dil olmasıyla bilinen işaret dili de diğer diller gibi bir sözlüğe sahiptir. 

Bu sözlük sadece işitme engelliler için değildir, işaret dili öğrenmek isteyen herkes kullanabilir. Ancak sözlük kullanmadan da rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Artık işaret dili öğrenmek daha pratik. Belirli sitelerde ve kuruluşlarda bunun için ücretsiz eğitimler verilmekte ve çeşitli sözlükler bulunmaktadır. Ayrıca Türk Dil Kurumu'nun kendi sitesinde yer alan TİDS'de 1986 kelime ve deyim bulunmaktadır.  İşaret dili öğrenmek için birazcık ilginiz ve yeterli vaktiniz varsa eğer kolaylıkla bu dili öğrenebilirsiniz.

İşaret dili genel özellikleri

Her dil de olduğu gibi bu dil için de belirli bir gramer yapı hakimdir. Bütün ülkelerin kendilerine ait bir işaret dili vardır.  Diğer diller de olduğu gibi işaret dili de küçük yaşta öğrenildiği takdir de daha akılda kalıcıdır.

Verilerle engelliler

işaret dili, işaret dili kursu, işaret dili öğrenmek, işaret dili nedir, evrensel dil, evrensel işaret dili

Belirli araştırmalar sonucunda Dünya Sağlık Örgütü dünya nüfusunun %10'unun engelli bireyler olduğunu açıkladı. Devlet İstatistik Enstitüsü'ne göre ise Türkiye nüfusunun %12'si engelli vatandaş olarak kayıtlı gözükmektedir. Bu verilerin %42,8'si erkek, %57,2'si kadındır.  Her alan da hayatın tümüyle yeterince zorluk yaşayan bu insanlar için biraz vaktimizi ayırıp dil öğrenmek bizim için çok zor olmamalı.

Empati dilinde ''işaret''

İşitme engeli olan insanlar, engeli olmayan insanlarla iletişim kurabilmek için bir çaba sarfetmekte. Bunun için gerekli tedaviler, terapiler ve daha fazlası. Engeli olan insanlar engelsizler ile diyalog kurabilmek için uğraşırken biz onlar için ne yapıyoruz? Bu çaba tek taraflı kalmamalı. Onlar bize ayak uydurmaya çalışırken bizler empati kurarak işaret dili öğrenebiliriz. Aramızdaki tek engelin ses olduğunu ve bunu da aşabileceğimizin bilincinde olmak bile bir çabadır.

Türkiye'de İşaret Dili Kullanımı

1953 yılında Türkiye'de işaret dili eğitimi yasaklanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı 1992 yılına kadar bu konuyla ilgili hiçbir çalışma yapmamıştır. Diğer ülkeler işaret dilinde çeşitli gelişmeler yaşarken 1992 yılına kadar hiçbir eğitim verilmemiştir. 1995' MEB tarafından hazırlanan Yetişkinler İçin İşaret Dili Kılavuzu bu çalışmaların başlaması için bir adım olmuştur. 

Yazar: Beyza Ölçer

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Muhammed Güven
13 Aralık 2019
5.0

İşaret dili önemli gerçekten eğitimini almıştım sizden