AnasayfaBlogEv Tekstili Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü (MYO)

30 Aralık 2020
Ev Tekstili Tasarımı Bölümü (MYO)

Evlerimizle ilgilenmeyi hepimiz severiz. Özellikle öğrenci iken sosyal medyadaki ev düzenleme fotoğraflarına bakarak kendi odalarımızı hoşumuza giden o fotoğraf karelerine göre düzenlemeye, o fotoğraftaki hoşumuza giden ürünlere ulaşmaya çalışırız. Kimi zaman konsept konular üzerinden kendimizce odamıza bir şeyler katarız, kimi zaman da hoşumuza ne gittiyse kafamıza göre takılırız. Mesela yılbaşı konsepti için minik bir çam ağacı, kırmızı ekose battaniyeler, bunlara uygun beyaz yumoş bir kilim ve küçük mumlarla süslenmiş aksesuarlar… Bohem tarzdaki ev veya odalar için yıpranmış kilimler, etnik desenli yastık kırlentler, bunlara uygun hasır sepetler ve aksesuarlar, yatak örtüleri…

Nasıl ki giyim kuşam konusunda moda konseptleri varsa az önceki örneklerde olduğu gibi evlerde kullanılacak tekstil ürünlerinin de modası var. Bu moda başlıklarını da belirlemek üzere Ev Tekstili Tasarımcıları devreye girmekte. Kumaşların desenleri, kumaş çeşitleri, kullanılan aksesuarların kullanım alanları e daha aklınıza gelebilecek birçok ev tekstili ürünlerinin tasarımları ve oluşumu bu bölümden geçiyor. Sadece ev üzerine de değil, çalıştığımız ofislerde ve okuduğumuz okullarda kullanılan tekstil ürünleri de bu bölümün içinde. 

Yeni açılan bir bölüm olduğu için çok fazla mezunu yok. Bu yüzden ev tekstiline merakı olan ve bu konuda mesleki anlamda neler yapabilirim diyen üniversite adayları için bu bölümü ele aldım. Gelin hep birlikte Ev Tekstili Tasarımı bölümü neymiş, ne işle uğraşırmış, kaç puanla girilirmiş, hangi okullarda varmış detaylıca işleyelim.

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Nedir? 

Ev Tekstili Tasarımı bölümü, ev, ofis, okul vb yaşam alanlarımızda bulunan birçok yerde gördüğümüz ve kullandığımız tekstil ürünlerinin tasarımı ve üretimini yapmak üzere mezun veren, iki yıllık önlisans programıdır. Bu bölümde evlerde veya yaşam alanlarımızda kullandığımız ürünlerin modaya uygun bir şekilde tasarlamak ve üretimini yapmak üzere, çeşitli teknik bilgiler öğretilir. Konsept bilgileri, dünya modası hakkında çeşitli bilgiler, sunum ve projelendirme gibi teorik bilgiler sayesinde, sektörde daha profesyonel ve bilinçli mekan içi tekstil ürünleri üretilmektedir. 

Ev Tekstili Tasarımı bölümünden mezun olan kişilere "Ev Tekstili Tasarımcısı" denir. Bu tasarımcılar yaşam alanlarına göre kullanılacak, tüketicinin ihtiyaç duyduğu ve ilgisini çekebilecek tasarım ürünlerinin tasarımını yapar ve kullanılacak materyallerine kadar tüm detaylarını belirleyerek üretime hazırlanmasını sağlar. Peki yeni çıkan bir bölüm için iş bulma imkanları var mıdır? Nelerde çalışabilirler? Ülkemizde böyle bir sektör var mı? Ev Tekstili Tasarımı bölümü iş imkanları nelerdir? Bu soruların cevaplarına bakalım. 

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ev Tekstili Tasarımı bölümü mezunu kişiler, çoğunlukla özel sektörde iş imkanları yakalamaktadırlar. Kamu alanlarında bu bölüm için iş imkanı neredeyse yok diyebiliriz. Tercih edilen özel sektörde ise, çeşitli tekstil firmalarının Ür-Ge (Ürün Geliştirme) ve Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) bölümlerinde, tasarım departmanlarında, ev tekstili koleksiyon üretimi gibi birçok alanda iş imkanına sahiptirler. 

Ev Tekstili Tasarımı bölümü mezunları işe başladıklarında kazanabilecekleri maaş 3500 – 4000 TL civarındadır. Sınırlı bulunan kamuya ait yerlerde işe giren bir Ev Tekstili Tasarımcısı da 4000- 4500 TL civarında maaş alabilir.

Bu meslekte de her sektörde olduğu gibi tecrübe kazanıldıkça ve bireysel başarı oranı yüksek oldukça tercih edilme ve maaş konusundaki limitler de bu orana göre değişiklik göstereceğinden emin olabilirsiniz. O yüzden kariyer planlamanızı başından sağlam yaparak, karşılaşacağınız tüm zorluklara hazırlıklı olmanız önemlidir. Böylece bu bölümden mezun olduktan sonra ne iş yapacağınız, ev tekstilinde kendinizi nerelerde hangi bölümü ile kariyer yapacağınızı okurken yapabilirsiniz.

Gelelim Ev Tekstili Tasarımı bölümü mezunu ne iş yapar?

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bir Ev Tekstili Tasarımcısı, hayalinde oluşturduğu ürünün çizimini, kağıt üzerine ya da bilgisayar ortamında tasarım programları kullanarak görsel hale getirir. Ardından ürünü nerelerde konumlandıracağını, hangi dönemi yansıtması gerektiğini, tasarladığı parçanın bir koleksiyon ürünü mü yoksa tek parça şeklinde mi kullanılacağını ve ürüne uygun konseptleri belirler.

Bu süreç sonunda ortaya çıkan tasarımın hammaddesini ayarlar. Hammadde detayları belirlenirken maliyet hesaplamaları da yapılır. Bu aşamalar da tamamlandıktan sonra üretimine başlanan ürünün konumlanacağı raflar ve pazarlanması üzere müşteri profili belirlenir. Son aşamalara gelindiğinde üretilen ürünün son kalite kontrolünü yapar ve stantlarda yerini almak üzere son onayını verir. Tasarım süreci boyunca çalıştığı tüm departman grubu, ürünün tasarımcısı ile ekip olarak çalışmaktadır. 

Dünyadaki ev tekstili modasını yakından takip eder. Ev tekstili ile ilgili fuarlara katılır. Dergileri inceler. Bununla birlikte, yeni başlayan "ev modası" ile giyim sektöründeki modaların içeriklerine de hakim olmalıdırlar. Bu şekilde, ev ve ev giyimi konusundaki takım konseptlerin belirlenmesinde ve yaptıkları tasarımlarda işlerini daha çok tercih edilmesi ve başarılı yapmalarına yardımcı olacaktır. 

Gördüğünüz gibi bir Ev Tekstili Tasarımcısı, tasarladığı ürün hakkında her tür detaya sahip olan kişidir. Yani Ev Tekstili Tasarımcısı, ev tekstili konusunda modaya yön veren kişi olmaktadır.

Keyifli görünen bu meslek için okulda alınan dersleri nelerdir? Hangi okulda bulunur? Bir de bu bilgilere bakalım. 

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ev Tekstili Tasarımı bölümü iki yıl dört dönem olarak verilmektedir. 2019 yılı itibari ile eğitimi verilmeye başlanan Ev Tekstili Tasarımı Bölümü, şu an sadece İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Görecekleri dersler ise şunlardır:

 • Ev Tekstiline Giriş

 • Tekstil Teknolojisi

 • Desen

 • Dekorasyon

 • İç Mekan

 • Jakarlı Kumaş Tasarımı

 • Brode Tasarımı

 • Halı Tasarımı

 • Dijital ve Transfer Baskı

 • Varyant

 • Ev Tekstilinde Baskı

 • Ev Tekstilinde Dokuma

 • Ev Tekstilinde Örme

 • Ev Tekstili Trendleri

 • Marka Yönetimi

 • Üretim ve Maliyet

 • Satış ve Pazarlama

 • Mekanda Çağdaş Eğilimler

 • Bilgisayar Destekli Baskı Tasarımı

 • Bilgisayar Destekli Jakar Tasarımı

 • Tekstil Tasarımı Simetri Programı

 • Çağdaş Moda Akımları

 • Mesleki Teknik Çizim

 • Kumaş Yapı Bilgisi

 • Sunum Teknikleri

 • Yabancı Dil

 • Proje Geliştirme

Oldukça yoğun bir ders programına sahip olan Ev Tekstili Tasarımı bölümünü tercih etmek isteyen adaylar, bu bölüm için üniversite sınavından kaç puan almaları gerekir? 

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Tek bir üniversitede bulunan Ev Tekstili Tasarımı bölümü için 2019 yılında tam burslu için istenilen taban puanı 245,185 ve sıralaması 940,318'dir. Genel olarak bu puanları yakalayan öğrenciler, başarı durumlarına göre tam burslu, %75 burslu, %50 burslu ve ücretli seçenekleri ile kayıt yapabilirler. 

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Öğrencisi Ne Gibi Ürünler Tasarlayabilir? 

Ev Tekstili Tasarımı bölümü mezunu bir kişi, mekana uygun ilgi alanına göre her tür tekstil ürününü tasarlayabilir. Halıdan tutun, nevresim takımına, koltuk kumaşlarından tutun, bir koltuğun tasarımına kadar aklınıza gelebilecek her tür mekan ürününün tasarımını yapabilirler. Oldukça geniş kapsama sahip bir bölüm olmakla birlikte ev tekstili modasına yön veren temel kişilerdir.

Ev Tekstili Tasarımı Bölümü Mezunu Hangi Fabrikalarda İş Bulabilir?

Ev Tekstili Tasarımı bölümü mezunu bir kişinin, staj sürecini tamamladıktan sonra ev tekstili, ev dekorasyonu veya mobilya ve dekorasyon ürünleri üzerine üretim yapan birçok fabrikada iş imkanları bulunmaktadır. Ayrıca kendi dekorasyon ve tasarım atölyelerini kurmasının yanı sıra freelance olarak çeşitli firmalara danışmanlık da yapabilirler. Kendi web sitelerini kurarak günümüzün dijital gelişmelerine ayak uydurabilir, ev tekstili üzerine içerikler üretebilir. 

Ev Tekstili Tasarımcısı Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Nitelikler Nelerdir? 

Ev Tekstili Tasarımcısının sahip olması gereken nitelikler aslında okulda kazanılır. Tabi ki her mesleğe duyulan ilgi gibi bu bölüme de ilgi duymak, ev tekstili ile ilgilenmek, çeşitli konseptler hakkında ilgili olmak ve vizyon sahibi olmak, bu bölümü okurken size ekstra başarı sağlayabilecek niteliklerdir. Kendimizi ne kadar geliştirir ve araştırıp uygulama yaparsak, o kadar mesleğimiz hakkında bilgi sahibi oluruz.

ev tekstili ev tekstili tasarımcısı ev tekstili tasarımı bölümü ev tekstitli tasarımı bölümü (MYO) ev tekstili tasarımı bölümü iş imkanları
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tekstil Tasarımı Bölümü
Bölümler

Tekstil Tasarımı Bölümü

29 Kasım 2020
Tekstil Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Tekstil Mühendisliği Bölümü

26 Nisan 2021
Moda Tasarımı Bölümü
Bölümler

Moda Tasarımı Bölümü

05 Ağustos 2020