Close
Mobil Menu Bars

En İyi Blog Siteleri

09 Ocak 2020, 2540 defa okundu.
En İyi Blog Siteleri
blog, blog sitesi, blog yazarlığı, içerik, kaliteli içerik,

Blog kelimesini ve blogger kelimesini son dönemlerde artık duymayan kesim kalmamıştır diye düşünüyorum. Blog, weblog kelimelerinden elde edilen kısaltmayla oluşturulmuştur. Blog, insanların bildikleri, öğrendikleri her şeyi hedef kitlesiyle paylaşmasını sağlayan web tabanlı bir paylaşım ağıdır. Bloglar kişisel internet sayfası şeklinde de kısaca tanımlanabilir. İşte bu sayfaların içeriğini üreten kişiler yani sayfa sahipleri blogger olarak adlandırılmaktadır.

Blog yazarları günümüzde oldukça fazla. “Hepsi okunuyor mu?” diyeceksiniz. Blogger’ın yeteneğine bağlı bir durum bu. “Yetenek mi?” Bu soruyu duyar gibiyim. İyi bir blog yazarı olmak o kadar da basit bir iş değil. Çok ünlü değilseniz günlük yazarmış gibi aktarılan normal yaşantı notlarınız, insanları cezp etmeyecektir. İnternette kaliteli içerik üretmenin inceliklerini öğrenmek zorundasınız. Aksi halde her ne kadar emek vermiş olsanız da acımasız sanal dünya, yazılarınızı çöp veriler olarak değerlendirecek, arama motorlarında ise sitenize çok çok gerilerde yer verilecektir.

Blog Yazarı Nasıl Olunur?

Öncelikle neden yazmak istediğinizi belirlemelisiniz. Ardından hedef kitlenizi yani kimler için yazdığınızı da belirlemeniz gerekiyor. Ardından yazacaklarınızı kaliteli içerik formunda yazıya dökmelisiniz. Bunun için online eğitimlerine katılabilir, aydınlatıcı blog yazılarından yardım alabilirsiniz. Enstitü bünyesinde verilen Blog Yazarlığı kursu ile zamandan ve mekandan tasarruf sağlayarak hayallerinize giden yolu aydınlatabilirsiniz.

blog, blog sitesi, blog yazarlığı, içerik, kaliteli içerik,

Bu eğitim için gerekli olan internet bağlantısı ve Enstitü online eğitim sistemine internetle erişebileceğiniz bir cihaz. Bu akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar olabilir. Bu eğitim sayesinde, hedef kitlenizi nasıl belirleyeceğinizi öğreneceksiniz. Hedefi olmayan hiçbir oluşum varmak istediği yeri bulamaz. Seçtiğiniz hedef kitleye ulaşmak için kullanacağınız dili öğreneceksiniz. Mesajınızı karşı tarafa net ve yalın bir dille nasıl ulaştıracağınız hakkında ipuçlarına sahip olacaksınız.

Kaliteli içerik üretmenin önemini fark edecek bu konuda ipuçlarına sahip olacaksınız.  Düzgün ve anlaşılır içerik üretmek için Enstitü bünyesinde verilen içerik editörlüğü eğitimi için ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.  Ayrıca içerik editörlüğü eğitimi sonunda alacağınız uluslararası geçerli sertifika ile kendinize yeni iş kapıları açmanız da mümkün. Hayallerinizi hayata geçirirken temellerini eğitimlerle sağlam atmak sizin elinizde.

Blog Nasıl Açılır?

Çokça merak edilen konulardan biri de bu: Nasıl blog açılır? Aslında eskisi kadar zor değil, diyebiliriz. Hazır şablon sunan birçok ücretsiz blog açma sitesi var. Bunlardan birine üye olarak saatler içinde blog açmanız mümkün. Ve merak edilen bir diğer soru: Blog açmak için kod bilgi gerekiyor mu? Bilinmesi avantaj sağlayacaktır ama kodlama bilginiz olmasa bile blog açıp sitenizi tıklamalarla yönetebileceğiniz birçok blog açma platformu mevcut. Bunun için etkili bir araştırma yaparak size uygun olanı seçmeniz yeterli olacaktır. Aslı işin blog açtıktan sonra başlayacağını unutmamalısınız.  Düzenli olarak kaliteli içerik üretmeli ve bu sayede hem takipçi kitlenizi arttırmalı hem de var olanları kaybetmemeye çalışmalısınız.

En İyi Blog Siteleri

Blog siteleri arasında da rekabet olduğu bir gerçek ve en iyiler zirvesi sıklıkla değişmekte. Web ölçüm analiz siteleri sayesinde zirvede kalanların belirlenmesi mümkün. Büyük olasılıkla gerçek sonuçlar yansıtan bu ölçümlere güvenerek işte size ilham niteliğinde olacak en popüler kişisel blog listesi. Bu siteleri ziyaret ederek blog dünyasının genel çerçevesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz site blogerları ile etkileşime geçerek sorularınızı yöneltebilirsiniz.

aorhan.com

Bu kişisel blog Türkiye’de var olan teknoloji içerikli bloglardan en beğenilenleri arasında. İçeriklerinde internet teknolojilerinden, masaüstü uygulamalarından, teknolojik cihazlara kadar birçok teknoloji ile ilgili konuya yer vermektedir. Blog konusunda da işe yarar pratik bilgiler sunmaktadır. Dilerseniz siteye bir göz atabilirsiniz.

blog sitesi, blog yazarlığı, içerik, kaliteli içerik,

ehliblog.com

Bu site blog yazarları için tam bir rehber niteliğinde. Arama motoru optimizasyonu (seo) hakkında bilgilendirici içerikler mevcut. Blog sitelerinden nasıl kazanç sağlanacağı üzerine de birçok yazının olduğu arşiv niteliğinde bir site diyebiliriz.

begonvilsokagı.com

Ağırlıklı olarak gezi ve düşünce yazıları paylaşan bir blog. Bu sebeple hedef kitlesi daha seçici bir blog. Deneme türünde ve güçlü bir kalemle yazılan yazılar takipçilerinin oldukça ilgisini çekiyor. Arama motorlarına yönelik içeriklerden ziyade daha kendi içine dönük paylaşımlar içermekte. Deneme türü yazılar yayınlamayı düşünenler vakit kaybetmeden  ziyaret edebilirler.

hızlıadam.com

İçerikleri ufkunuzu açacak tarzda ve akıcı bir dille aktarılıyor. Özellikle satış stratejileri, pazarlama ve iletişim alanında faydalı bilgiler sunan başarılı bir kişisel blog.

blogacmak.com

Kodlamadan anlamayanların imdadına koşan bir blog. Kodlama bilmeyen ama blog yazmak isteyenler için harika bir yardımcı blog sayılabilir. Oldukça sade ve kullanıcı dostu olarak tasarlanan site içinde, bloglama ve özgün içerikler hakkında ipuçları da bulunmakta.

ergonomik.com

Teknoloji üzerine profesyonel kabul edilebilecek içerikler üreten bir blog. Web tasarım, grafik tasarım ve yazılım gibi profesyonel bilgi birikimi isteyen konularda yayın yapan ve oldukça ilgi gören bir site. Zaman zaman sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da blog yazıları paylaşarak farkındalık da yaratmaktadır.

Wpmavi.com

Bu blog sitesi, blog kullananlar için fayda odaklı bir site. Blog için ipuçları, blog pazarlama, bloglama gibi konularda birçok faydalı içerik bulabilirsiniz. Yalnız diğer popüler bloglardan bir farkı var. “soru sor” butonu bulunması. Yani aklınıza takılanı direk bloggera sorabiliyorsunuz. O da cevaplıyor. Bence etkileşim açısından güzel bir yaklaşım olmuş.

En Popüler Gezi Blogları

blog, blog sitesi, blog yazarlığı, içerik, kaliteli içerik,​​​​​​​

Blog siteleri, blog yazarının ilgi alanına ve açılış amacına bağlı olarak olarak birçok çeşide sahip. Bunlar içinde gezi blogları ise birçok kişinin ortak noktası olabilecek nitelikte. İşte ilginizi çekebilecek zirveyi oynayan gezi blogları.

yoldaolmak.com

Türkiye’nin en iyi gezi blogları arasında başı çeken bir site. Tek bir kişi tarafından içerik üretiliyor olmasına rağmen kurumsal siteleri aratmayacak kalitede bir blog. Kaliteli içerik üretiminin tam manasıyla hakkını veren bu siteyi ziyaret ettiğinizde neden zirveyi zorladığınızı anlayacaksınız.

birhayalinpesinde.com

Sloganı 27 yaş, 58 ülke, 250 şehir olan bir gezi blogu. Kısa sürede gösterdiği büyüme takdire şayan bir durum. Yurtdışı içinde ekonomik gezi rehberi görevi yapan bu site kalitesiyle gelecek vadeden sitelerden.

celebialper.com

Diğer gezi sitelerine kıyasla daha az takipçiye sahip olsa da yazdığı kaliteli içerikler ile google tarafından tescil edilmiş bir blog. Aylık ziyaretçi sayısının çokluğu organik trafiğine dikkatleri çekiyor. Burada kaliteli içeriğin gücünü bir kez daha görebilirsiniz.

bizevdeyokuz.com

Bu gezi blogunu ilk sıralara taşıyan şüphesiz video içerikleridir. Dijital platform içeriklerinin sadece yazıdan ibaret olmadığını gösteren bu blogun sosyal yanı ise oldukça güçlü.

engelsizseyyah.com

Bu gezi blogunu zirveleri zorladığı için bu yazıya eklemedim. Ama sizlerinde ilgisini çekebileceğini düşündüm. Blog yazma duyarlılığı da içinde barındırabilecek bir olgudur. Fiziki engelleri neticesinde seyahatler konusunda sorun yaşayanlar için harika bir gezi rehberi. Nerede kalabilecekleri nereleri rahat gezebilecekleri hakkında aydınlatıcı yazılar içeriyor.

Blog nedir?

Blog weB-LOG kelimelerinden elde edilen kısaltmayla oluşturulmuştur. Blog, insanların bildikleri, öğrendikleri her şeyi hedef kitlesiyle paylaşmasını sağlayan web tabanlı bir paylaşım ağıdır. Blog, kişisel internet sayfası şeklinde de kısaca tanımlanabilir.

Blogger nedir?

Blog sayfasını yazan kişiye blogger denir. Blog yazarı kelimesinin mesleki karşılığıda diyebiliriz. Birçok kişi blogger olarak para kazanmaktadır.

Blog yazarı nasıl olunur?

İsteyen herkes blog yazarı olabilir. Ancak gerekli eğitimler alınarak kaliteli bir blog yazarı olunabilir. Bunun için online eğitimler sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!