AnasayfaBlogEğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film
Kişisel Gelişim

Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film

13 Ağustos 2021
Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film

"Ben tüccar değilim, eğitimciyim." Böyle sesleniyordu Hababam Sınıfı Serisinden Mahmut Hoca; tüm zihni körelmiş eğitimci sıfatı taşıyanlara. Günümüz eğitim sisteminde ise değişen bir şey pek de yok. Bugün eğitim sisteminin sorunları ile beraber, eğitimci olması gereken adayların ve kadrolu öğretmenlerin de ciddi eksiklikleri ve mesleğe ilgisizliği, eğitimci zihniyetinden oldukça uzak durumlar. Bugünkü yazımızda ise bu durumun tam tersi bir liste ile karşınızdayız. Eğitimcilerin izlemesi gereken 5 film listemizi, öğrenmeye ve öğretmeye sadık tüm eğitimcilerin ve eğitimci adaylarının ilgisine sunuyoruz. 

Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film Nedir?

Eğitimcilerin izlemesi gereken filmleri listelemeden önce gelin biraz eğitimci profilinden bahsedelim. Filmlerde ve kitaplarda aşina olduğumuz bir öğretmen veya eğitmen profili var. Bu profil, genel olarak ideal bir öğretmen tasviri sunuyor. Fakat ülkemizde ve dünyada, idealistliğin önündeki tuğlalar gittikçe kalınlaşıyor. Yine de idealistliğe en yakın mesleğin öğretmenlik olduğunu düşüneceğimiz durumlar da vardır. Öğretmen, öğrendiği bilgi ve tecrübeyi aktarır ve sadece ticari kaygılarla hareket etmez. Zaten bir eğitimciyi eğitimci yapan vasıflardan biri de mesleğin önündeki tuğlaların farkında olarak mesleği yerine getirmeye çabalamasıdır. 

Eğitmen ya da eğitimci; teşvik eder, ilham verir ve öğrenciyi değerlendirerek yönlendirir. Öğrencinin potansiyelini ölçer ve her şeyden önce bir yol çizebilmesi için yolun kendisinden bahseder. Kısaca öğretmen eğitim sistemine bağlı olarak çalışır ama öğretmenin, eğitim sisteminin dışına çıkabilmesi onu eğitimci yapar. Buradan yola çıkarak ve lafı daha fazla uzatmadan gelin, eğitimcilerin izlemesi gereken 5 filmden söz edelim.

  • Öğretmen Kemal - 1981

Cumhuriyet idealleri ve cumhuriyetin idealist öğretmen hedefi. Öğretmen Kemal, tüm Cumhuriyet hedeflerini içinde barındırarak Karalar köyüne öğretmenlik için gider. Fakat Cumhuriyetin ilk yıllarındaki atmosfer, Öğretmen Kemal'in köy ahalisiyle sorunlar yaşamasına sebep olur. İstenen bir cahillik, ve cahillikle, gericilikle mücadeleye baş koyan bir Ata Okulu'nun aydın öğretmeni. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren işlenen köylü-aydın çatışmasına bir eğitimcinin gözüyle bakmak için Öğretmen Kemal en ideal filmlerden biri. Filmi tüm eğitimcilerinin izlemesini önermekle birlikte, filmin; yolu köylerden geçen öğretmenlere daha bir anlam ifade edeceğini de belirtelim.

  • Hichki - Hıçkırık 2018

Daha önce 3 İdiots ve Taare Zameen Par filmleriyle eğitim sistemine ciddi eleştiriler sunan Hint sineması, 2018 yılında Hıçkırık filmiyle de eğitim dünyasına ele almaya devam ediyordu. Hıçkırık tam anlamıyla bir öğretmen filmi. Hem de eğitim sisteminin sorunlarıyla boğuşmaya zorlanan bir öğretmen profilini ele alan bir film. Hıçkırık filmini listemize almanızı sağlayan konusu ise şöyle:

Naine Mathur, Torette sendromundan muzdarip bir öğretmen adayıdır. Bir öğretmen adayıdır ;çünkü idealist bir şekilde mesleğine atılmayı bekleyen bu kadın öğretmen, okullardan ret cevabı almaktadır. Ta ki kendisinin de mezun olduğu St.Notkers High School'dan öğretmenlik teklifi gelene kadar. İşte filmin esas mesajlarını verdiği bölüm de bu öğretmenlik macerasından başlangıcıyla açılıyor. Çalıştığı okulda, dezavantajlı bir sınıfa öğretmenlik yapmaya çabalayan Naine, ilham aldığı okuluna şimdi ilham vermek için kolları sıvar. Film; sadece öğrencilerin sıkıntılarına değil, bir öğretmenin hayal kırıklıklarına, sorunlarına ve hedeflerine odaklanmasıyla da ilgi çekici bir hâle geliyor. Filmin ana konusunu, film içindeki bir replikle de anlatmak mümkün: "Sıradan bir öğretmen sadece öğretir. İyi bir öğretmen, öğrettiği şeyleri anlamanızı sağlar. Bazı öğretmenler ise bize ilham verir."

Hıçkırık filminin, öğrenci yönlendirme ve ilham verme temasına benzer bir başka alternatif film önerimiz ise Özgürlük Yazarları.

  • School of Rock - 2003

Eğitimcilerin izlemesi gereken 5 film listemizin bir diğer filmi ise en eğlenceli eğitimci filmlerinden biri olan School of Rock. Eğitimin oldukça eğlenceli yanlarına odaklanan film, komedi seven eğitimcilere de uygun bir film. Hep bir müzisyen olma hayali kuran Dewey Finn, çalıştığı rock grubu ile "Gruplar Savaşıyor" yarışmasına katılmaya hazırlanırken aslında gruptan çıkarıldığını anlar. Bundan sonra ise para kazanmak amacıyla bir okulda yedek öğretmen olarak işe başlar. Geleneksel eğitim yöntemlerini uygulamayan ve çocuklarla ilgilenmeyi pek de sevmeyen Dewey, okulun müzik sınıfından gelen tanıdık seslerle beraber, kendi ve çocuklar için bambaşka bir maceraya girişir. 

 Atmosferinden dolayı filmi yaşı küçükler için düşünebilirsiniz; fakat eğitim sisteminin sıkıcılığını bir yana bırakarak eğlenceli bir izleti sunan film, sanıyoruz ki eğitimcilerin tam da istedikleri şey. Hem rock severlere hem de okulda alternatif bir eğlence düşünen tüm eğitimci adaylarına filmi rahatlıkla öneririz.

  • Whiplash - 2014

Listemizin bir diğer filmi, 2010 yılının en iyi filmlerinden biri olan Whiplash. Whiplash belki de bu listenin en zorlayıcı filmi. Filmi, ideal bir eğitmen portresine bakmak için izlemenizi önermeyiz. Daha çok öğrencinin yeteneğini ve potansiyeli keşfetme yolculuğunda, eğitmenin bu potansiyeli nasıl ortaya çıkarabileceğine yönelik öğretmen-öğrenci ilişkileri açısından bakmanız daha doğru olacaktır. Tabii ki filmdeki öğretmen Fletcher'a birebir özenmeden bunu yaparsanız filmden çok daha iyi çıkarımlar elde edebilirsiniz. . Aslında bir bakıma öğrenci psikolojisini ve mücadelesini anlamak ve bu yolda öğrenciden de bir şeyler öğrenmek, sanırım filmin bize hediye ettiği çıkarımlardan biri. Kısaca filmin ana konusundan da bahsedelim. 

Caz okulunu kabul edilen Andrew, baterist olma hayali ile girdiği okulda sürekli çalışarak okulun sert ama duayen hocalarından Fletcher'ın dikkatini çeker. Kendine ait baskıcı bir öğretme metotu olan Fletcher, Andrew'u okulun prestijli müzik grubuna alır. Bu andan itibaren baterist olma hedefini gerçekleştirmek isteyen Andrew ile "iyiydi" sözünü kabul etmeyen mükemmelliyetçi Fletcher'ın psikolojik savaşını izliyoruz. 2010 yılının en iyi filmlerinden biri olmanın yanında, cesaretlendirme, çaba, hedefler, aile ilişkileri ve eğitimin aslında ne olması gerektiğine dair de düşündürücü bir film, Whiplash.

  • Beyond The Blackboard - Kara Tahtanın Ötesinde 2011 

Öğretmen olmak ve bunun ötesine geçip bir fark yaratmak. Gerçekten öğretmenliği kutsal yapan ana faktör, öğrenciler gözünde daha önce görmedikleri bir fark yaratmak belki de. Beyond The Blackboard, eğitimin geleneksel sembollerinden biri olan kara tahtanın ötesini hedefleyen bir öğretmeni ele alıyor. Mesleki endişeler taşıyan bir öğretmen profili oldukça gerçekçi ve zannediyoruz ki göreve yeni başlayan bir öğretmen, filmle rahatlıkla empati kurabilecek. Film, genç öğretmen Stacey'in depoyu andıran bir sığınma evindeki çocuklara öğretmenlik yapmaya gitmesiyle başlıyor. İlk günün hayal kırıklığını taşıyan Stacey, süreç içinde öğrenciler için bir anlam yaratacak gücü bulacaktır. 

Eğitimcilerin izlemesi gereken 5 film listemizin sonuna geldik. Öğretmen filmleri olarak da geçen filmleri izlerken, umarız bakış açınızı geliştirmenize de önayak oluruz. 

Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film Nelerdir?

Listemizde yer verdiğimiz filmler şunlardır: Öğretmen Kemal, Hichki ( Hıçkırık), School of Rock, Whiplash ve Beyond The Blackboard. Listedeki filmler, eğitim sisteminin dışına çıkan öğretmenler ile ilgilidir. Bu yönde olan ve listemizde adını geçirdiğimiz diğer filmler ise şunlardır: 3 İdiots, Özgürlük Yazarları ve Taare Zameen Par.

Eğitimci Kimdir?

Eğitmen veya eğitimci dediğimiz kişiler, öğretmenden farklı olarak eğitim sisteminin dışına çıkarak öğrencilere eğitim sunar. Eğitimci ilgili konu ya da ders kapsamında öğrencinin potansiyeline göre yönlendirmelerde bulunur ve öğrenciyi teşvik edici uygulamaları harekete geçirir. 

Öğretmen Kemal Filmi Neyi Anlatıyor?

Cumhuriyetin ilk yıllarında Karalar köyüne öğretmen olarak giden ve köye bir okul inşa etmeyi düşünen Öğretmen Kemal, köyün içten pazarlıklı ve cahil insanlarına karşı bir aydın mücadelesi verir. Öğretmen Kemal, cumhuriyetin gelecek nesilleri için kanlı bir mücadele vermeye hazırdır. Yeşilçam sineması içinde pek de bilinmeyen 1981 yapımlı Öğretmen Kemal filminin başrolünde ise Cüneyt Arkın yer almıştı. 

Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film nedir Eğitimcilerin İzlemesi Gereken filmler öğretmenlerin izlemesi gereken filmler Hichki School of Rock Whiplash 13/08/2021
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film
Kişisel Gelişim

Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film

05 Ağustos 2021
Başarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 
Kişisel Gelişim

Başarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 

07 Haziran 2020
2020 Yılının En İyi Netflix Dizileri
Kişisel Gelişim

2020'nin En İyi Netflix Dizileri

12 Ağustos 2020