AnasayfaBlogE-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

23 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Modern dünyanın en önemli kavramlarından biri zaman kavramıdır. Modern dünyada bireylerin tüm yaşamı zaman kavramı etrafında şekillenir. Birey sürekli zamanla yarışmaktadır. E-ticaret sistemleri, zaman kavramı başta olmak üzere yaşamlarımıza birçok avantaj sağlar. Ülkemizde ve dünyada her geçen gün e-ticaret sektörüne artan bir ilgi vardır. Bu ilgi ve talep artışından bizlerde geri kalmamalıyız.

E-ticaret sitesi, internet üzerinden ürün alıp satılan ve hizmet sunulan bir alandır. Mağazaları dolaşıp, almak istediğiniz ürünü aramak yerine istediğiniz konumdan internet üzerinden alışveriş yapma sistemidir. Üstelik dilediğiniz saat aralığında bu sitelerden alışveriş yapma olanağı da bulunmaktadır.

E-ticaret sitesi yalnızca alışveriş siteleri ile sınırlandırılmamalıdır. Online sipariş, internet bankacılığı vb. alanlarda bu sistem içinde nitelendirilir. Bu sektöre girmek isteyen bireyler, bu sektörün giderek büyüyen ve rekabetin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Sürekli gelişmeleri ve yenilikleri takip eden, rekabetçi ortama ayak uydurabilecek olan kişilerin bu sektöre girmesi daha uygundur.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, mağazaların yerine sanal mağazalar kullanılması ve sanal mağazalar üzerinden hizmet ve satış yapılmasıdır. Müşterilerin istediği konumdan, istediği zaman diliminden, fiziki mağazalara göre daha uygun fiyata hizmet ve mal alabilmesini sağlayan platformdur. Bu alanda birçok şirket hizmet vermektedir. Şirketlerin başarısı ulaşabildiği müşterilerinin çokluğuna bağlıdır. Şirketler ne kadar fazla müşteriye ulaşırsa o kadar başarı oranı artar.

Bu sitelerin hedefi daha çok müşteriye, daha çok ürünü, daha ucuz fiyata ulaştırabilmektir. E-ticaret sitesinin temel hedefi de aslında budur. Bu hedefi doğrultusunda da günümüzde bu kadar büyük ve rekabetçi bir boyuta ulaşmıştır.

Bu siteler hem firmalara hem de müşterilere büyük avantajlar sağlar.  Zaman ve mesafe sorunu olmaksızın dijital ortam üzerinden hizmet ve alışveriş yapılmasını sağlar. 1998-2000 yıllarında çıkış noktası yaşayan bu sektör günümüzde büyük ilerlemeler ve gelişmeler yaşamıştır. Bu ilerlemeler ve gelişmelerin yaşanması zaman aldı. İnternet ve teknolojide yaşanan gelişmeler bu sektörün gelişmesini ve büyümesini sağladı. Yeni pazarlama yollarının bulunmasını da beraberinde getirdi.

Tüketiciler, e-ticaret sistemlerini çok sevdi. Çünkü e-ticaretin faydaları tüketicilere birçok avantaj sağladı. Tüketicilerin kullanım oranının artması bu sektörün büyümesini sağladı. Mobil kullanımının artması ile e-ticaret siteleri bu alan doğrultusunda yeniliklere gittiler. Mobil uyumlu siteler, mobil uygulamalar geliştirdiler. Bu sayede hedef kitlelerine uygun hareket ettiklerini gösterdiler.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

E-ticaret sitesi, web tabanlı bir yazılıma sahiptir. Bu sitelerde listelenen ürünlerin ödeme alt yapıları aracılığıyla satın alınması sağlanır. Çoğu web sitesinde olduğu gibi e-ticaret sitelerin de arka planlarında çalışan bir yönetim paneli bulunmaktadır. Bu panel sayesinde siparişlerinizin kontrolünü yapabilirsiniz. Aynı zamanda ürünlerinizi ekleyebilir, pazarlama kampanyaları düzenleyebilir ve satış raporları düzenleyebilirsiniz. Bunların yanında sitenizin yönetimi ile alakalı her şeyi yapabilme avantajına sahipsiniz.

E-ticaret sitesi kurmak için bu alanda yetkinlik sahibi olmanız gerekir. Bu sektör hakkında yeterli bilgi ve becerileriniz olması şarttır. Eğer bu konu hakkında bilgi sahibi olmak veya kendinizi geliştirmek istiyorsanız e-ticaret eğitimi almalısınız. Enstitü üzerinden online eğitim alarak bu amacınıza ulaşabilirsiniz. Gerekli yetkinliklerinizi kazandıktan sonra e-ticaret sitesi kurmak isteyebilir hatta e-ticaret ile para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Site kurmak için bu aşamaları gerçekleştirmeniz gerekir;

 • WordPress alt yapısının ücretsiz versiyonunu kullanmayı seçerek ilk adımı atmış olursunuz. Dünyadaki internet sitelerinin %40’ı WordPress alt yapısını kullanmaktadır. Bu program ile aklınıza gelebilecek her türlü sektörle alakalı site kurabilirsiniz.

 • E-ticaret sitesi kurmak için ufak bir maliyet tablosu ile karşılaşacaksınız. Sitenizi oluşturabilmeniz için maliyet tablosunda maksimum 500 TL harcama yapmanız gerekir. SSL sertifikanız için 15 TL, ilk yıl domain ve hosting alımı için 113 TL ve tema satın almak içinde 50$ ödeme yapmanız gerekir.

 • Domain ve hosting almalısınız. Bu ikisi birbirine bağlıdır denilebilir. Çünkü biri olmadan diğeri işinize yaramayacaktır. Domain, sitenizin internette ki adresini belirtir. Hosting, sitenin internette 7/24 açık kalmasını sağlar. Site ile alakalı veri tabanı ve dosyaları barındıran server hizmet olarak tanımlanır. Domain satın alırken bazı kurallar bulunmaktadır. Örneğin anlaşılır bir isim seçmek, Türkçe karakter kullanmamak, .com uzantılı alan adı seçmek gibi. Satın alma işlemlerinizi gerçekleştirirken üyelik oluşturmanız istenmektedir.

 • Bir sonraki adım ise satın aldığınız domain ve hosting sistemini birleştirmenizdir. Birleştirip Cpanal kurmanız gerekir. Hesabınıza tekrar giriş yapmanız gerekir. Ardından Cpanel sistem kurulu tuşuna basarak Cpaneli kurabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz alan adı veri merkezlerini doldurarak ilerleyebilirsiniz. Uygun veri merkezi olarak Avrupa’nın seçilmesi önerilir. Sonra Cpanel için kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekir. Son olarak da kurulum için beklenilmesi gerekir.

 • Şimdi sıra SSL sertifikası almaya geldi. Bu sertifika e-ticaret, alışveriş siteleri vb. kurmak için zorunluluğu olan bir sertifikadır. Ama diğer siteleri kurmak için zorunluluğu olan bir sertifika değildir. Burada önemli olan alacağınız SSL sertifikasının, almış aldığınız domain ve hosting zaman aralığı ile aynı olması gerekmektedir.

 • Sıra WordPress alt yapısı oluşturmada. E-ticaret sitesi kurmak için en önemli aşamadır. Bu aşamada site kurma işlevi tamamlanmaktadır. Yukarıda yer alan maddeler site kurabilmek için gerekli olan aşamalardır. WordPress oluşturmak için Cpanele girmeniz gerekmektedir. Ardından da WordPress ibaresine tıklamanız gerekir. Sonra uygulamayı kur butonuna tıklayarak uygulamayı kurabilirsiniz. Bu aşamadan sonra domain kısmına http: uzantısı seçmelisiniz. Dizin seçme aşamasına geleceksiniz o kısmı boş bırakmalısınız. Ardından versiyon ayarlarını yapmanız gerekir. Versiyon ayarları; versiyon, dil, yedekleme, güncelleme vb. Sonra ayarlardan e-ticaret sitesinin yönetici bilgilerini girmelisiniz. Sona yaklaştık. Gelişmiş ayarlardan yedekleme seçeneğini seçmelisiniz. En son olarak da sağ alt köşede bulunan kur butonuna basmanız yeterlidir.

 • Son işlem ise tema satın alarak kurulumunu ve ayarlarını yapmaktır. Sonra internetten satış yapabilmek için alışveriş sistemini kurmaktır.   

Bu maddeler e-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan WordPress alt yapısı kurma işlemini anlatır. Belirtilen maddeler kurma işlemi için yapılması gerekenlerin en genel hali diyebiliriz. Yukarıdaki maddeler genel olarak neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler içerir. Normalde bu maddeler içerik olarak daha kapsamlıdır.

WordPress Üzerinden E-Ticaret Yapmak

Öncelikle WordPress nedir ve ne işe yarar sorularını cevaplamamız gerekir. WordPressin hedefi ve kimlerin bu platformu kullanması gerektiği bilinmelidir. WordPress üzerinden e-ticaret yapmak isteyen bireyler ilk önce bu alanda yetkinlik sahibi olması gerekir. Bu kişilerin WordPress eğitimi alması gerekir. WordPress eğitimi alarak internet sitesi kurmanın kolay bir şey olduğu öğrenir. İnternet siteleri kurmak için karmaşık kodların bilinmesine gerek olmadığı öğrenilir. Bu eğitimi alarak istediğiniz her sektörde web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu eğitimi alan bireyler kolayca web sitelerini oluşturabileceklerini öğrenirler. Bu yazılımın bireylere sağladığı hedef ise herkesin kolay ve yüksek performanslı web siteleri oluşturabilmelerini sağlamaktır.

WordPress sayesinde e-ticaret yapmak da mümkündür. E-ticaret ile alakalı modülleri yükleyerek online mağaza kurmanız gerekir. E-ticaret eklentisi; internet sayesinde satış yapabilmenizi sağlayan gerekli kodları sizin için hazır hale getiren bir platformdur.

Bu platform sayesinde raporlama yapabilme özelliğini kullanabilirsiniz. Raporlama özelliği sayesinde yönetici panelinden yapmış olduğunuz satışlar hakkında detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Ürün ve sayfa düzenlemesi, sipariş takibi, ürün yönetimi vb. işlerinizi halledebilirsiniz. Hem de bu işlerinizi hallederken herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymazsınız.

 Yeni eklentiler ekleyip sitenizi geliştirebilirsiniz. WordPress birçok ücretsiz temaya sahiptir. Sitenize uygun olan ücretsiz temaları kullanabilirsiniz. Ücretsiz temaların yanı sıra ücretsiz eklentilere de sahiptir. Ücretsiz tema ve eklentilerin işlevleri size yetmiyorsa ücretli temaları ve eklentileri de satın alabilirsiniz.

E-Ticarette Başarılı Olmak İçin Öneriler

 • Sitenize zaman ayırın: Sahip olduğunuz sitenin yoğunluğuna göre çalışma saatleri belirlemelisiniz. En azından birkaç saatinizi siteye ayırmalısınız. Satmış olduğunuz ürünlerin stok durumu kontrolü, gelen soruları yanıtlama, canlı destek, sipariş hazırlama ve kargo işlemlerini aksatmamanız gerekir.

 • İndirim Kampanyası Yapmak: İndirim kampanyaları yaparak bunu müşterilerinize duyurmanız gerekir. İndirim kampanyaları her müşteriyi cezbeder. Kampanyalarınızı duyurduğunuz müşteriler, sitenizi incelerken başka ürünleri de görüp satın alabilirler.

 • Çapraz Satış Yaparak Ciro Arttırmak: Birlikte satabileceğiniz ürünleri, sepete eklenen ürünlerle ilgili ürünleri müşterilerinize göstererek satış yapın. Bu durum cironuzu arttırır. Örneğin bir müşteriniz sepetine cep telefonu ekledi. Sizde o cep telefonu ile alakalı telefon kılıflarını müşteriye gösterebilirsiniz.

 • Canlı Destek Hizmeti: Müşterileriniz bir ürün hakkında yazılı bilgilerin dışında detaylı bilgi almak isteyebilir. Ya da farklı sorular yöneltebilir. Canlı destek ile sitenizde gezen kişileri takip etmenin yanında, anında destek sağlayabilirsiniz.

 • Site Trafiği Analizi Yapın: Site analizi için Google Analytics kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin en çok hangi ürün ve kategoride zaman geçirdiğini öğrenebilirsiniz. Buna göre uygulamalarınızı yönlendirebilirsiniz.

 • Yorum Yazılmasını Sağlayın: Ürünlerinize yorum yazılmasını sağlayın. Müşteriler, ürün açıklamalarına ek olarak diğer müşterilerin ürün hakkındaki yorumlarını okumak ister. Ürünlerinizi satın almış müşterilerinizi yorum yapmaya yönlendirici davranışlarda bulundurun.

 • Sadakati Arttırın: Müşteri sadakatini arttırın. Müşterilerinizin tekrar sitenizden alışveriş yapmasını istiyorsanız, daha sonra yapacakları alışverişleri için puan veya indirim kuponları oluşturun.

 • Anket Düzenleyin: Müşterilerinizi daha da iyi tanımak için onlara anket düzenleyin. Müşterilerinizi tanıdıkça satışlarınızı arttırmaya yönelik aksiyonlarınızı daha kolay alırsınız. Anketlerinize katılım sağlamak için müşterilerinize şirinlikler yapın.

 • Reklam Yapın: Google ADS, sosyal medya gibi platformları kullanırken reklamlarınızın sonuçlarını ölçün. Performansını ölçemediğiniz reklamları kullanmayın. Sadece tıklanma getiriyor diye reklama devam etmeyin. Bu size zaman ve para kaybettirir. Size dönüşü pozitif olan reklamların bütçelerini arttırın.

 • Sosyal Medya Stratejisi: Sosyal medya stratejisi oluşturmanız şart. Alanında bilinen bir marka olmak için sosyal medyayı iyi kullanıyor olmak gerekir. Hedef kitlenize doğru mesajla her sosyal medya platformundan ulaşın. Potansiyel müşterileri sitenizden alışveriş yapan gerçek müşterilere çevirmeyi amaçlayın.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

WordPress alt yapısının ücretsiz versiyonu seçilmelidir. Daha sonra maliyet tablosunu karşılamak, domain ve hasting satın alımı ve Cpanel kurma işlemleri gerçekleştirilir. Sonra SSL sertifikası alma, Cpanel üzerinden WordPressi kurma ve son olarak tema kurulumu ve ayarlarını yapmak gerekir.

WordPress üzerinden nasıl E-Ticaret Yapılır?

Öncelikle WordPress üzerinde yetkinlik kazanılır. E-ticaret ile alakalı modüller yüklenerek online mağaza kullanılır. E-ticaret eklentisi sayesinde satış yapabilmenizi sağlayan gerekli kodları size hazır hale getirerek e-ticaret yapmanızı sağlar.

E-Ticarette Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

E-ticaret sitenize zaman ayırmak, indirim kampanyaları yapmak, çapraz satış yaparak ciro arttırmak, canlı destek hizmeti sağlamak gerektir. Site trafiği analizi ve ürünleriniz hakkında kullanıcı yorumları yazılmasını sağlamak. Etkili sosyal medya ve reklam kullanımı yapın.

e-ticaret e-ticaret sitesi e-ticaret sitesi kurmak wordpress e-ticaret yapmak e-ticaret eğitimi e-ticaret sistemleri
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Teknolojik ilerlemeler sayesinde ülkemizde ve dünyada bireyler dijitalleşmektedir. Dijitalleşme oranı arttıkça bu sitelerin kullanım oranı da artmaktadır. Çünkü modern toplumlarda bireyler zaman kavramına oldukça dikkat etmektedir. Bireyler zamana karşı bir yarış içindedir. E-ticaret sitesi de bireylerin gereksinimlerini istediği konum ve zaman dilimi içerisinde karşılamalarını sağlar.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurma Maliyeti Nedir?

25 Aralık 2019
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
E-Ticaret Hedef Kitle Analizi
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Hedef Kitle Analizi

20 Aralık 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229