AnasayfaBlogE-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı?

02 Ekim 2019
E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı

Yeni evlenen çiftlerin evini artık internetten dizebildiğini biliyor muydunuz? Ya da markete gitmeye üşenip istediğimiz abur-cuburların dakikalar içerisinde kapımıza geleceğini düşünür müydük? Bu örnekleri çoğaltmamız mümkün. 

E-ticaret, teknolojinin hayatımıza sunduğu en popüler kolaylıklardan biridir. Peki bu kolaylıklar neler? Her şeyden önce 7/24 hizmet anlayışı ile dilediğimiz an dilediğimiz ürünlere erişim imkanı doğdu. Yoğun mesai altında çalışan ya da alışverişe fırsat bulamayan kişiler için tek tıkla sipariş vermek e-ticaret ile son derece kolaylaştı. Ya da yeni işe başlayan sevdiğimiz bir arkadaşımıza internetten yalnızca dakikalar içerisinde tebrik çiçeği gönderebiliyoruz.

E-Ticaret Nasıl Bu Kadar Gelişti?

E-ticaret, internetin hayatımıza son derece başarılı entegre olması ile birlikte zamanla kendi sektörünü oluşturdu. Ortaya çıkışı 1990’lara dayanan e-ticaret, hız kesmeden günden güne büyüyor. Bu büyümede etkili olan pek çok faktör vardır. İnternetin cebimize kadar girmesi, e-ticarete olan talepteki artış ve pazarın genişlemesi, ödeme yönteminde sağlanan kolaylıklar, zamandan tasarruf edilmesi gibi faktörler büyümeye etki etmiştir. E-Ticaret Eğitimleri de son derece yaygınlık kazandı.

E-Ticaret ve Sağladığı Kolaylıklar 

E-ticaret, bugünkü potansiyeli sayesinde alıcı ve satıcılara önemli kolaylıklar sağladı. Biz müşteriler açısından bakacak olursak, sanal ortamdan verdiğimiz siparişler saatler içerisinde gerçeğe dönüşüyor ve kapımızda oluyor. İnternet ortamına özgü çeşitli kampanya ve indirimlerden faydalanabiliyoruz. Ayrıca e-ticaret sektöründe rekabetin ve alternatiflerin fazla olması, fiziki dükkan maliyetlerinin yansıtılmaması vb. olmaması nedeni ile daha uygun fiyatlara alışveriş yapabiliyoruz. Bunlar da bize hem zamandan hem fiyattan kar elde etmemizi sağlıyor.

Tek tıkla istediğimiz ürünlerin sayısız alternatifini görebiliyoruz. Aradığımız o harika ayakkabı modelinin farklı çeşitlerini mağaza sayfasından inceleyebiliriz. İnternet ortamında dilediğimiz kadar alışveriş yapabiliriz. Çünkü elimizde yüklü poşetler taşımak zorunda değiliz. Kargo sayesinde siparişlerimiz kapımızda.

E-Ticaret Neden Öğrenilmeli?

Yeni bir girişimde bulunmak, kendi işinizi kurmak ya da ek iş yaparak daha fazla maddi kazanç elde etmek isteyenler… E-ticaret sizin için büyük bir fırsat. Neden mi? Her şeyden önce iş yükünüz fiziksel mağazaya göre çok daha hafiftir. İşinizi kurarken ve düzene oturtma aşamasında biraz yorulabilirsiniz ancak hangi iş kolay ki? Sistemi düzene koyduktan sonra zaten gerisi daha kolay gelecektir. Önemli olan adım atmak ve işi sabırla yürütmek.

E-ticaret, biz müşterilere büyük kolaylıklar sağlarken satıcılara da elbette pek çok kolaylık sağlamaktadır. E-ticaret sitesi kurmasanız bile elinizden çıkartmak istediğiniz satılabilir ürünleri ve kendi imalatınız olan şeyleri Amazon, n11 gibi mevcut e-ticaret sitelerinde satabilirsiniz. Tabii bunun için de e-ticaret bilgisi edinmeniz önemlidir. 

Ancak daha büyük düşünüp, kendi e-ticaret sitenizi kurmak gibi bir hedefiniz de olabilir. Bunun da size pek çok kolaylığı olacaktır.

Verileriniz, elektronik ortamda saniyeler içerisinde aktarılabildiği için zamandan tasarruf sağlar ve müşterilerinize daha hızlı ulaşırsınız. Stok, maliyet, satış miktarı gibi veriler dijital ortamda kayıt altında tutulduğu için fazladan stok yapmanıza gerek kalmaz, hangi ürünlerden kaç adet sattığınızı bilirsiniz. Uluslararası satışlar yapabilir, yurtdışı pazarında da kendinizi gösterebilirsiniz.

Müşterilerinizle birebir ve hızlı iletişim kurabilir, özel günler için spesifik kampanya ve indirimler oluşturarak mail aracılığıyla haberdar edebilirsiniz.

E-Ticaret Eğitimini Nereden Alabilirim?

E-ticaret eğitimi sayesinde siz de kendi işinizin sahibi olabilir, yeni bir alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan mevcut bir işiniz varsa da ek gelir sağlayabileceğiniz bir beceri daha öğrenebilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimlerden siz de faydalanabilirsiniz. Ayrıca eğitimlerden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilirsiniz :)

e-ticaret eğitimi e-ticaret hayatımızı nasıl kolaylaştırdı
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259