AnasayfaBlogDoğum Koçluğu Nedir?
Popüler Yazılar

Doğum Koçluğu Nedir?

24 Ağustos 2018
Doğum Koçluğu Nedir?

Koç kimdir? Koç kelimesinin kökeni aslında bildiğinden eskilere dayanır. Fransızca kökenli olmasına rağmen daha çok Amerikan ve İngiliz yapımı dizi ve filmlerde sporla alakalı bir terim olarak bilinir. Yakın zamanlarda da iş sektörüne uyarlanan koçluk tam manasıyla ‘büyük taşıyıcı’ demektir. 

Aslında her şeyi anlatan bir kelime karşılığı olan koçluk şimdilerde çeşitli iş alanları yaratmaya başlamıştır. Yani birçok dalda üstüne düşen görevi üstlenmiştir. Yaşam koçluğu, eğitim koçluğu gibi çeşitli dalları vardır. Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmakta, yetişmekte zorlanıyorsanız şayet, bu işi yapan insanlar size destek olurlar. 

Koçluk Mesleği

Fakat koçluk hakkında doğru bilinen bir yanlış vardır. Koçluk; mentörlük ya da psikologluk değildir. Çünkü koçlar danışanının isteği doğrultusunda ancak ve ancak onu desteklemeye odaklıdır. Koçluk hizmeti alan kişileri sorular sorarak yönlendirmeye yahut onlara yol göstermeye çalışmazlar. 

Doğum koçu kimdir?

Doğum koçluğu da koçluk mesleği içinde bir diğer koçluk dalıdır. Literatürde Doula ya da doğum destekçisi olarak da geçer. Kelime manası ‘doğuma yardımcı kadın’ demektir. Meslek olarak yeni yeni ismini duyursa da doğum koçluğu yani doulalık eskiden beri varlığını sürdürmektedir. Eski zamanlarda ‘anne, abla, kardeş, komşu’ gibi kişiler doğum yapacak kadınların yanında destek olmaktaydı. 

Amacı ortak bu kişiler, anneye doğum konusunda bilmesi gerekenleri öğretir ve doğum anında da destekler. Fakat kulaktan dolma yanlış bilgiler, efsaneler hatta çok sık dile getirilen kötü tecrübeler anne adaylarının doğal doğumdan korkmasına sebep olmuştur. Tıptaki gelişmeleri de göz önünde bulunduran gebeler doğumlarını gerekmese de genel ya da bölgesel anestezi alarak yapmak istemeye başlamışlardır. Ameliyatlı ve anestezik madde verilerek yapılan doğum oranlarıyla beraber doğum müdahaleleri de artmaya başlamıştır. 

Bu durumun hem anne için hem de bebek için iyileşme sürecini uzattığı görülmüştür. Yakın geçmişte, özellikle yurt dışında yapılan araştırmalar da gösteriyor ki doğal yolla doğan ve en kısa sürede anneyle tentene temas uygulanan bebekler daha sağlıklı, daha sakin ve daha uyumlu oluyor. Bu gibi bilgileri ilgi alanına girmediği sürece her yetişkin bilmek durumunda değildir. 

Doğum Koçları Ne Yapar?

Doğum koçları, anne ve babanın doğuma hazırlık adına öğrenmesi gerekenleri öğretir, doğum planı oluşturmalarına yardım eder ve aileyi tüm bu süreç boyunca destekler. Doğum koçluğunu bu kadar cazip yapan şey ebeveyn adaylarına doğuma hazırlık eğitimi kapsamında kendi doğum planlarını oluşturmalarında yardımcı olmasıdır. Doğum planı içerisinde bir doğum koçu danışanına, hastanede bulunacağı süre zarfında doktorundan ya da hemşirelerden neler isteyebileceğini anlatır. 

Doğuma hazırlık eğitimi kapsamında ‘Doğum çeşitleri nelerdir? Anne- bebek dostu doğum nedir? TTT nedir?’ soruları da cevap bulur. İster ilk çocuğu olsun ister ikinci, haklarını bilen bir anne veya baba sürece hakim olmuş olur. Bilinmeyenden korkulduğunu söyleyen ünlü düşünür bu bağlamda ne kadar haklı olduğunu gösterir. Doğum koçları aynı zamanda nefes eğitimi, derin gevşeme ve meditasyon teknikleriyle gebenin hamilelik sürecinin sıkıntılarını azaltmasına destek olur. 

Doğum Eğitimi

Doktoru tarafından herhangi bir engel teşkil etmeyeceği onayını aldıysa gebeye doğuma kadar ki süreçte uygulayabileceği spor hareketleri de öğretir. Öğreteceği pilates hareketleri, hamileliğin belirli bir haftasından sonra yapıldığında doğum sürecine de katkı sağlar. Doğum dalgalarını rahatlatıcı masaj uygulamaları da eğitim kapsamında doğum koçu tarafından gösterilir. 

Eşi isterse eğitim aldıktan sonra, masaj tekniklerini ve spor hareketlerini doğum dalgaları gelmeye başladığı andan itibaren gebeye kendisi uygulayabilir. Yine gebe ve eşi isterse bir doğum koçuyla da doğuma gidebilir. Kısacası doğum koçu, doğum öncesinden başlayıp doğum sonrasına kadar gebesine ve ailesine her türlü duygusal ve fiziksel destek sağlar. Böylece mutlulukla dolu doğumunuz olur. 

Yazar: Gökçen Feyza Özçubuk

doğum eğitimi doğum koçluğu doğum koçuduygusalfizikselgece koç pilates
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.