AnasayfaBlogDizayn Nedir? Dizayn Alanları Nelerdir?
Nedir?

Dizayn Nedir? Dizayn Alanları Nelerdir?

13 Nisan 2021
Bu görüntü birkaç bitki ve bir lamba içeren bir rafa aittir. Rafta, içinde bir bitki olan beyaz bir saksı, rafta daha büyük bir bitki, bir ışığın yakın çekimi, siyah saplı siyah bir direk, rafta başka bir bitki, bir ekranın yakın çekimi, üzerinde beyaz bir nesne olan siyah bir tripod ve gri bir duvarın yakın çekimi var. Raf ve bitkiler düzgün bir şekilde dizilmiş, beyaz saksı ortalanmış ve lamba yan taraftadır. Işık parlak sarı-beyazdır ve siyah direğin tepesinde bir tutamak vardır. Tripodun üzerindeki beyaz nesne küresel bir şekle sahip ve arka plandaki gri duvar pürüzsüz ve sade. Genel olarak, görüntü birkaç bitki ve bir lamba ile düzenli ve iyi aydınlatılmış bir raftır.
Dizayn AlanıAçıklamaÖnemi
İç Mekan DizaynıEvler ve ofisler olmak üzere kişinin yaşam ve çalışma alanlarını kapsar.Ortamın enerjisini belirler, kişinin motivasyon ve verimliliğini etkiler.
Dış Mekan DizaynıÖzellikle bahçe düzenlemeleri ve açık hava ortamlarını kapsar.Mevsimlere göre ayarlama gerektiren bu alanda yapılan dizaynlar, insanın açık hava keyfini arttırır.
Ahşap DokunuşlarTasarımlarda ahşap kullanımı ile elde edilen retro havaEski ve modadan asla düşmeyen bir hava yaratır, ahşap tasarım alanında büyüktür.
Renklerin GücüRenklerin ve tonların dizaynda kullanımıKişinin enerjisi ve kimliğini en özgün haliyle ifade etmeye yardımcı olur.
DekorasyonHer ortamda hayal gücünün bir ürünü olarak ortaya çıkan objelerin kullanımıYaşam alanlarına kişinin yaratıcılığını yansıtır, yaşam kalitesini arttırabilir.
Dizayn AraştırmasıDizayn üzerinde yürütülen araştırmalar, fikirler ve yeni tasarımlar için ilham kaynağı olur.Dizayn meraklıları için hayati önemi vardır, sürekli güncel ve özgün fikirler üretmeyi sağlar.
Fonksiyonel DizaynDizaynın sadece estetik değil, aynı zamanda işlevsel olmasıÜrünün kullanıcısının yaşamını kolaylaştırır ve daha verimli hale getirir.
Duyusal DizaynKullanıcılarının beş duyusuna hitap eden dizaynlarDizaynın yalnızca görsel bir deneyim olmadığını, tüm duyuları içine alan bir deneyim olduğunu hatırlatır.
Sürdürülebilir DizaynÇevreye ve insana zarar vermeyen materyaller kullanılarak yapılan dizaynlarDünyamızın kaynaklarının sürdürülebilir olarak kullanılmasını sağlar.
Evrensel DizaynHer yaştan ve yetenekten kişinin erişebildiği ve kullanabildiği dizaynlarKullanım kolaylığı sağlar ve kapsayıcılığı arttırır.

Dizayn terimini genel hatları ile almak gerekirse; tasarlamak, en hoş biçimde yaratmak ve bu yönde şekillendirmek anlamı taşımaktadır. Hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan dizayn kelimesi, birçok kullanım alanına sahip olup birçok farklı terimlerle kendini gösterebilmektedir. Bulunulan her ortamda, karşılaşılan her yeni mekanda göze çarpan çeşitli tasarımlar, birbirinden farklı düzenlemeler ve zihnin ve hayal gücünün bir getirisi olarak yaratılan her alan dizaynın bir yansıması olarak kendini göstermektedir. Bu açıdan söz konusu terimi belli başlı kalıplara ve belli başlı kullanım alanlarına sığdırmak doğru değildir. 

Bulunulan her ortamın olumlu ya da olumsuz bir enerji taşıdığı ve taşıdığı bu enerjinin ortamda bulunan eşya ve malzemelerle doğrudan ilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedendir ki; gerçek anlamda enerjisine inanılan, bir diğer deyişle uğur getirdiği düşünülen belli başlı eşyalar çeşitli düzenleme ve dizayn eşliğinde göze en hoş gelecek şekilde tasarlanabilmektedir.

Dizayn Alanları

Aslına bakılacak olursa içerisinde iyi hissedilmek istenen her mekan ve ortam dizayn için bir kullanım alanı olarak tanımlanabilmektedir. Fakat belli başlı mekanlar vardır ki bu yerlerde dizaynın önemi hayli büyüktür. 

  • İç Mekan Dizaynı

Evler yaşamların merkezleri, kişilerin kendilerini en güvende ve en iyi hissedecekleri yerlerdir. Bu nedenle evlerin dizaynı ve tasarımı, kişiler için büyük önem taşımaktadır. Evdeki ufak da olsa herhangi bir değişiklik kişilerin enerjisini anında değiştirebilme gücüne sahiptir. Göze gerçek anlamda hoş gelecek ve varlığı mutluluk verecek her eşya, ev için tam anlamı ile doğru ve şık dizaynlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç mekan dizaynı kapsamına girebilen bir diğer mekanlar ise ofislerdir. Çalışan bireylerin ikinci evleri halini alan ofisler, doğru dizayn ve tasarımlarla zenginleştirildiğinde mevcut verimin ve başarının arttığı düşünülmektedir. Bunu destekleyen birçok örnek mevcut olmakla birlikte, bu tip şık ve doğru dizayn edilmiş ofisler gözü yormaz ya da dikkat dağıtmaz niteliklere sahip olmalıdır. 

  • Dış Mekan Dizaynı

Yalnızca kapalı ortamların dizayn edilmesi gerektiği tezi, ülkemizde ve dünyada her yeni gün gelişen ve değişiklik gösteren birbirinden farklı bahçe dekorasyonlarının baş göstermesi dolayısı ile çürütülmektedir. Zihin ve hayal gücü ürünü olarak ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında oldukça keyifli zamanların vazgeçilmezi olan bahçe dizaynı, mevsimsel değişimlere ayak uyduracak ve her mevsim kullanışlılığını ayakta tutacak şekilde tasarlanmalıdır. 

Dizayn Modelleri

  • Ahşap dokunuşlar: Geçmişten günümüze birçok dekoratif eşyada ya da malzemede kendini gösteren ve eskimeyen bir şıklığa sahip olan ahşap, kullanıldığı ortamda yarattığı retro hava sayesinde son derece sevilerek tercih edilmektedir. Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde kendine yer bulan ahşap ürünler, hiç eskimeyen ve modadan hiç düşmeyen malzemelerin başında gelmektedir. 

  • Renklerin gücü: Renkler, sahip oldukları enerji dolayısı ile kimliğinizi en özgür biçimde ifade etmeye olanak sağlamaktadır. Renklerin ve tonların büyülü dünyasında savrulmak, yanında eşsiz bir dizaynı getirmektedir. 

Dizayn Severler

Her ortamda tasarım ve hayal gücünün bir ürünü olarak ortaya çıkmış malzemeleri kıyısından köşesinden de olsa takip edenler, kendi kurdukları dünyada tüm yaratıcılıklarını gözler önüne sermekten büyük keyif alanlar ve yaşamlarını bu şekilde verimli kıldıklarına inananlar; dekorasyonu hayatlarının merkezine koymuş durumdadırlar.

Bunu yaparken şüphesiz ki ilk adım olarak gerekli araştırmayı elden bırakmaz ve fikirlerine bu şekilde yön vermeyi tercih ederler. Gelinen noktada kendi hisleri ve sonsuz hayal güçlerinde yarattıkları objeleri, ustalıkla ve titizlikle tamamlayarak en gerçek yanlarını gün yüzüne çıkarmayı hedeflerler.

YAZAR: HALİSE YÜCEL

İç Mekan Dizaynı, Evler ve ofisler olmak üzere kişinin yaşam ve çalışma alanlarını kapsar, Ortamın enerjisini belirler, kişinin motivasyon ve verimliliğini etkiler, Dış Mekan Dizaynı, Özellikle bahçe düzenlemeleri ve açık hava ortamlarını kapsar, Mevsimlere göre ayarlama gerektiren bu alanda yapılan dizaynlar, insanın açık hava keyfini arttırır, Ahşap Dokunuşlar, Tasarımlarda ahşap kullanımı ile elde edilen retro hava, Eski ve modadan asla düşmeyen bir hava yaratır, ahşap tasarım alanında büyüktür, Renklerin Gücü, Renklerin ve tonların dizaynda kullanımı, Kişinin enerjisi ve kimliğini en özgün haliyle ifade etmeye yardımcı olur, Dekorasyon, Her ortamda hayal gücünün bir ürünü olarak ortaya çıkan objelerin kullanımı, Yaşam alanlarına kişinin yaratıcılığını yansıtır, yaşam kalitesini arttırabilir, Dizayn Araştırması, Dizayn üzerinde yürütülen araştırmalar, fikirler ve yeni tasarımlar için ilham kaynağı olur, Dizayn meraklıları için hayati önemi vardır, sürekli güncel ve özgün fikirler üretmeyi sağlar, Fonksiyonel Dizayn, Dizaynın sadece estetik değil, aynı zamanda işlevsel olması, Ürünün kullanıcısının yaşamını kolaylaştırır ve daha verimli hale getirir, Duyusal Dizayn, Kullanıcılarının beş duyusuna hitap eden dizaynlar, Dizaynın yalnızca görsel bir deneyim olmadığını, tüm duyuları içine alan bir deneyim olduğunu hatırlatır, Sürdürülebilir Dizayn, Çevreye ve insana zarar vermeyen materyaller kullanılarak yapılan dizaynlar, Dünyamızın kaynaklarının sürdürülebilir olarak kullanılmasını sağlar, Evrensel Dizayn, Her yaştan ve yetenekten kişinin erişebildiği ve kullanabildiği dizaynlar, Kullanım kolaylığı sağlar ve kapsayıcılığı arttırır
dizayn nedir dizayn dizayn alanları dizayn modelleri iç mekan dizaynı dış mekan dizaynı
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.