AnasayfaBlogDizayn Nedir? Dizayn Alanları Nelerdir?
Nedir?

Dizayn Nedir? Dizayn Alanları Nelerdir?

13 Nisan 2021
Dizayn Nedir? Dizayn Alanları Nelerdir?

Dizayn terimini genel hatları ile almak gerekirse; tasarlamak, en hoş biçimde yaratmak ve bu yönde şekillendirmek anlamı taşımaktadır. Hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan dizayn kelimesi, birçok kullanım alanına sahip olup birçok farklı terimlerle kendini gösterebilmektedir. Bulunulan her ortamda, karşılaşılan her yeni mekanda göze çarpan çeşitli tasarımlar, birbirinden farklı düzenlemeler ve zihnin ve hayal gücünün bir getirisi olarak yaratılan her alan dizaynın bir yansıması olarak kendini göstermektedir. Bu açıdan söz konusu terimi belli başlı kalıplara ve belli başlı kullanım alanlarına sığdırmak doğru değildir. 

Bulunulan her ortamın olumlu ya da olumsuz bir enerji taşıdığı ve taşıdığı bu enerjinin ortamda bulunan eşya ve malzemelerle doğrudan ilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedendir ki; gerçek anlamda enerjisine inanılan, bir diğer deyişle uğur getirdiği düşünülen belli başlı eşyalar çeşitli düzenleme ve dizayn eşliğinde göze en hoş gelecek şekilde tasarlanabilmektedir.

Dizayn Alanları

Aslına bakılacak olursa içerisinde iyi hissedilmek istenen her mekan ve ortam dizayn için bir kullanım alanı olarak tanımlanabilmektedir. Fakat belli başlı mekanlar vardır ki bu yerlerde dizaynın önemi hayli büyüktür. 

  • İç Mekan Dizaynı

Evler yaşamların merkezleri, kişilerin kendilerini en güvende ve en iyi hissedecekleri yerlerdir. Bu nedenle evlerin dizaynı ve tasarımı, kişiler için büyük önem taşımaktadır. Evdeki ufak da olsa herhangi bir değişiklik kişilerin enerjisini anında değiştirebilme gücüne sahiptir. Göze gerçek anlamda hoş gelecek ve varlığı mutluluk verecek her eşya, ev için tam anlamı ile doğru ve şık dizaynlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç mekan dizaynı kapsamına girebilen bir diğer mekanlar ise ofislerdir. Çalışan bireylerin ikinci evleri halini alan ofisler, doğru dizayn ve tasarımlarla zenginleştirildiğinde mevcut verimin ve başarının arttığı düşünülmektedir. Bunu destekleyen birçok örnek mevcut olmakla birlikte, bu tip şık ve doğru dizayn edilmiş ofisler gözü yormaz ya da dikkat dağıtmaz niteliklere sahip olmalıdır. 

  • Dış Mekan Dizaynı

Yalnızca kapalı ortamların dizayn edilmesi gerektiği tezi, ülkemizde ve dünyada her yeni gün gelişen ve değişiklik gösteren birbirinden farklı bahçe dekorasyonlarının baş göstermesi dolayısı ile çürütülmektedir. Zihin ve hayal gücü ürünü olarak ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında oldukça keyifli zamanların vazgeçilmezi olan bahçe dizaynı, mevsimsel değişimlere ayak uyduracak ve her mevsim kullanışlılığını ayakta tutacak şekilde tasarlanmalıdır. 

Dizayn Modelleri

  • Ahşap dokunuşlar: Geçmişten günümüze birçok dekoratif eşyada ya da malzemede kendini gösteren ve eskimeyen bir şıklığa sahip olan ahşap, kullanıldığı ortamda yarattığı retro hava sayesinde son derece sevilerek tercih edilmektedir. Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde kendine yer bulan ahşap ürünler, hiç eskimeyen ve modadan hiç düşmeyen malzemelerin başında gelmektedir. 

  • Renklerin gücü: Renkler, sahip oldukları enerji dolayısı ile kimliğinizi en özgür biçimde ifade etmeye olanak sağlamaktadır. Renklerin ve tonların büyülü dünyasında savrulmak, yanında eşsiz bir dizaynı getirmektedir. 

Dizayn Severler

Her ortamda tasarım ve hayal gücünün bir ürünü olarak ortaya çıkmış malzemeleri kıyısından köşesinden de olsa takip edenler, kendi kurdukları dünyada tüm yaratıcılıklarını gözler önüne sermekten büyük keyif alanlar ve yaşamlarını bu şekilde verimli kıldıklarına inananlar; dekorasyonu hayatlarının merkezine koymuş durumdadırlar.

Bunu yaparken şüphesiz ki ilk adım olarak gerekli araştırmayı elden bırakmaz ve fikirlerine bu şekilde yön vermeyi tercih ederler. Gelinen noktada kendi hisleri ve sonsuz hayal güçlerinde yarattıkları objeleri, ustalıkla ve titizlikle tamamlayarak en gerçek yanlarını gün yüzüne çıkarmayı hedeflerler.

YAZAR: HALİSE YÜCEL

dizayn nedir dizayn dizayn alanları dizayn modelleri iç mekan dizaynı dış mekan dizaynı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
18969
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
14090
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
24969