AnasayfaBlogDijital Medya ve Pazarlama Bölümü (MYO)
Bölümler

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü (MYO)

06 Ağustos 2020
Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü (MYO)

Pazarlamanın değişen seyri ve hayatımıza etki eden gelişimiyle dijital medya, yeni nesil iş modellerini de beraberinde getiriyor. Bugün tanıtımını yapacağımız dijital medya ve pazarlama bölümü de bu değişim ve gelişimin bir parçası olarak üniversitelerdeki yerini alıyor. Bölüm ön lisans olarak MYO bünyesinde yer almaktadır. Nispeten yeni bir bölüm olmasından ötürü hakkında geniş bilgi bulunmayan bölüm, dijitalleşme ve iletişim odaklı meslekleri doğurmaktadır. Pazarlamanın günümüz dünyasındaki etkinliğine bir vurgu sunan Dijital medya ve pazarlama, bu anlayışı dijital medya yardımıyla sürdürmektedir. Artık neredeyse hepimizin aşina olduğu dijital pazarlama, işte bu anlayışın yeni adıdır.

Dijital medya ve pazarlama, dijital çağın gerektirdiği dijital okuryazarlığa uygun olacak uygulamalar ve yetkinliklere sahip bir kavramdır. Bir bölüm olarak içinde yaşadığımız çağın iletişim ve medya uygulamalarını barındıran dijital medya ve pazarlama, öğrencilerine kattığı geniş bilgi birikimiyle de öne çıkıyor. Her ne kadar yeni bir bölüm olsa da geleceğin iş alanlarını bölüm dahilinde bulabilmek mümkün. Özellikle işin dijital tarafına yoğunlaşan dijital medya ve pazarlama bölümü, daha fazla tanınmaya ve incelenmeye değer bir iş alanıdır.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Nedir?

2 yıllık ön lisans bölümü olarak TYT puanı ve sıralaması ile öğrenci alan bölüm, dijital pazarlama ağırlıklı bir alandır. Bilindiği üzere pazarlama kavramı, geçmişten günümüze değişen ve gelişen bir niteliğe sahiptir. Çağın tüketici davranışları ile iletişim gelişiminden etkilenen pazarlama, bu dönemde de kendini dijital pazarlama yöntemiyle göstermektedir. Dijital pazarlama, marka ya da işletmenin hedef kitlesi için dijital olarak yürüttüğü pazarlama stratejilerin adıdır. Bu dönemde sıklıkla kullanılan ve faydasını yadsıyamayacağımız dijital pazarlama; internet reklamcılığı, SEO, e - ticaret ve içerik pazarlama gibi kavramlarla beraber uygulanır. 

Dijital pazarlamanın fayda sağlayan ve maliyetli olmayan işlevsel yöntemleri, aynı zamanda bir eğitim olarak da öğretilmeyi gerektiriyor. Bundan dolayı da ülkemizde şu an 2  üniversitede dijital medya ve pazarlama bölümü bulunmaktadır. Henüz yeni bir alan olmasından ötürü 2 özel üniversite dışında ön lisans eğitimi bulunmayan bölüm, DGS yoluyla diğer ilişkili olduğu bölümlere geçiş sağlayabiliyor. Aşağıda lisans eğitimine geçiş yapılabilen programları görebilirsiniz. 

 • Basın ve Yayın

 • Gazetecilik

 • Görsel İletişim Tasarımı

 • İletişim

 • İletişim Bilimleri

 • İletişim Tasarımı ve Yönetimi

 • İletişim ve Tasarımı

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

 • İşletme

 • Medya ve İletişim

 • Pazarlama

 • Reklam Tasarımı ve İletişimi

 • Reklamcılık

 • Yeni Medya

 • Yeni Medya ve İletişim

Dijital medya ve pazarlama bölümünün medya tarafına da bakacak olursak iletişim ve medya sektörünün de dijitalleşme adımlarını hızlandırdığını görürüz. Pek çok medya kuruluşu da kendini dijitale taşıdı ve internet haberciliği ile internet reklamcılığa ağırlık verdi. Yine iletişim alanındaki ajanslar ve kurumlar da dijital pazarlama yöntemleriyle hedef kitle için kampanyalar, stratejiler üretmeye başladı. Bütün bu uygulama ve stratejileri oluşturan dijital medya ve pazarlama alanı, bir eğitim seçeneği olarak da öne çıkmayı hak ediyor. Her ne kadar fazla üniversitede eğitimi bulunmasa da bölümün gelecekte daha fazla üniversite kendine yer bulacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda bölümü bitirdikten sonra hedeflerinize ve kariyer planlarınıza göre eğitiminizi 4 yıla tamamlayabilir ve lisans mezunu olabilirsiniz.

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Medya ve iletişim sektörü geniş iş alanları ve meslekleri bünyesinde barındırır. Her ne kadar günümüzde bu alanların daraldığını gözlemlesek de yeni nesil iş modelleri durumu biraz daha iyileştirmeye çalışıyor. Dijitalleşmenin odağında olduğumuz bir dönemde, dijital medya ve pazarlama da bundan olumlu etkileniyor; çünkü bu alan dijitalleşmeyle ortaya çıkmış bir alandır. Bundan dolayı bölümün, farklı ve gözde iş alanlarına sahip olduğunu söyleyebiliyoruz. Tabii ki iş alanlarının yanında mezunların da mesleki yetkinlik ve deneyimleri iş bulma aşamasında öne çıkıyor. 

Dijital medya ve pazarlama iş alanları; reklamcılık, haber ve medya kuruluşları, e- ticaret, sosyal medya, içerik pazarlama, halkla ilişkiler ve web tasarımdır. Bölümden mezun olanlar; saydığımız alanlarda, kazandıkları bilgi ve yetkinliklerle dijital pazarlama departmanında çalışabilirler. Bugün pek çok medya ve reklam ajansı, dijital pazarlama yöntemlerine aşina olan ve kullanabilen kişileri arıyor ve bu alan ülkemizde nispeten yeni yeni fark edildiğinden kendinizi öne çıkarmanız da oldukça kolaylaşabiliyor.

Yine e- ticaret ve web tasarım, internet reklamcılığı, dijital pazarlamanın en gözde alanlarıdır. Bu alanlarda da içerik yönetimi, ürün pazarlama, denetimi ve reklamcılığı için dijital pazarlama yöntemlerini kullanabilenler, bir adım öne çıkıyor. Aynı zamanda istediğinize ve ilginize göre metin yazarlığı, sosyal medya uzmanlığı, web tasarımcısı ve haber editörü mesleklerini yerine getirebilirsiniz. Bilhassa e ticaret, SEO uzmanlığı ve internet haberciliği alanları için Enstitü tarafından verilen eğitim içeriklerini inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. 

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dijital medya ve pazarlama bölümü; pazarlama, medya ve iletişim ağırlıklı bir eğitim programıdır. Şu an aktif olarak 2 üniversitede eğitimi verilen bölüm, uygulamalı ve teorik ders içeriklerine sahiptir. Dersler; dijital çağda iletişimin, medyanın ve pazarlamanın geldiği noktaları esas almaktadır. Bunun yanı sıra yabancı dil ve bilgisayar kullanma yetkinliği de bölüm içinde önemsenmektedir. Genel olarak ise bölümün diğer ders içeriklerini aşağıda bulabilirsiniz. 

 • Dijital Pazarlama ve Reklamcılık

 • Pazarlama İletişimine Giriş

 • Tasarım ve Yaratıcı Düşünce

 • Görsel İletişim Tasarımı

 • Yeni Medyaya Giriş

 • Mesleki İngilizce

 • Dijital Metin Yazarlığı

 • Sosyal Medya

 • Dijital Reklamcılık

 • Bilişim Hukuku

 • E-ticaret

 • Web Tasarım

 • Mobil Reklamcılık

 • Girişimcilik Projesi

 • Mesleki Staj

 • İletişim Tarihi

Dijital Medya ve Pazarlama Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Dijital medya ve pazarlama taban puanları, TYT  başarısına göre belirlenmektedir. Bölüm, Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak eğitim verdiğinden ilk üniversiteye giriş sınavı olan TYT'den belli bir başarı elde etmek gerekiyor. Dijital medya ve pazarlama taban puanları bulunan 2 üniversite ise; Ostim Teknik Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesidir. Her iki üniversite de hem burslu hem de indirimli seçeneklere sahip olarak öğrenci almaktadır. Üniversitelerin taban puanlarını ve sıralama ağırlıklarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

İstanbul Kültür Üniversitesi Burslu Puan 306,15950 Sıralama 371.510

Ostim Teknik Üniversitesi Burslu Puan 288, 53875 Sıralama 488. 642

İstanbul Kültür Üniversitesi % 75 Burslu Puan 239, 56547 Sıralama 1.131. 280

Ostim Teknik Üniversitesi % 50 Burslu Puan 203 Sıralama 1.518. 052

İstanbul Kültür Üniversitesi %50 Burslu Puan 171, 97888  Sıralama 1.758.673

Dijital medya ve pazarlama bölümü şu an sadece İstanbul ve Ankara'da bulunmasına rağmen bölümün yaygınlaşması ve tanınmasıyla beraber daha fazla üniversitede açılması da beklenmektedir. Bölümü tercih etme noktasında, ön lisans bir eğitim sonrası DGS'ye girip başarılı olmanız durumunda ilgili lisans bölümlerini okuyabileceğinizi de aklınızda bulundurun. 

dijital medya ve pazarlama bölümü dijital pazarlama dijital medya dijital medya ve pazarlama taban puanları e ticaret
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Medya Nedir?
Sosyal Medya

Dijital Medya Nedir?

04 Aralık 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
340150