AnasayfaBlogDers Çalışırken Konsantrasyon İçin 7 Öneri
Üretkenlik

Ders Çalışırken Konsantrasyon İçin 7 Öneri

21 Ekim 2019
Ders Çalışırken Konsantrasyon

Konsantrasyon sağlamak göründüğü kadar kolay değil, biliyoruz. Ancak zannedildiği kadar da zor değil, bunu da siz biliyorsunuz :) Yaptığımız işe konsantre olmak kadar bunu sürdürebilmek de önemli. Öyleyse dürüst olalım. Hangimiz gerçekten konsantre olmak istediğimizde olamadık ki? Önemli olan bunu gerçekten istemek ve elinden geleni yapmak. Bu konuya internette takılırken ya da blogumuzda gezinirken tıkladığına göre bildiğin şeyleri hatırlamaya ya da yeni şeyler öğrenmeye ihtiyacın var. Öyleyse ders çalışırken konsantrasyon sağlaman için sana birkaç öneride bulunacağım sevgili dostum.

Konsantrasyon Nasıl Sağlanır?

Telefon Bildirimini Kapatmayı Unutma, Sosyal Medyaya Takılıp Kalma

Biliyorum çok zor ama öncelikle o telefonu ders çalışma esnasında bırakmalısın. Üniversite sınavlarına hazırlanan kardeşime de sık sık söylediğim şey her zaman bu oluyor. Hemen hemen hepimizin ders çalışırken yanıldığı bir nokta var: “Telefonu bırakamam ki, araştırma yapıyorum!” Maalesef bu kadar masum değil bu konu. Evet, sınavda çıkacak konu başlıklarını internetten aratıp ders özetleri okuyor olabilirsin. Ancak bunu telefondan değil, bilgisayarından yapman daha iyi olabilir. Çünkü sen tam da konuya odaklanmış çalışma notları araştırırken, Instagram’daki fotoğrafına yapılan yorumun bildirimi dikkatini gerçekten dağıtacak. Üzgünüm. 

Özellikle sınav senende ya da vize-final dönemindeysen sosyal medya detoks öneririm. Ben üniversitede sınav haftalarımda genellikle sosyal medya hesaplarımı dondururdum. Çünkü telefonu yalnızca sınav tarihlerine bakmak için dahi elime aldığımda muhakkak bir Instagram turu yapar, Twitter gündemine bakar ve ders çalışmaya dolu bir zihinle başlardım. Odaklandığımı sanarken bile kafam karışırdı. Bu sebeple en güzeli, sosyal medya hesaplarına biraz mola vermek. Denemeye değer :)

Senin İçin En İyi Çalışma Ortamını Bul

Bazıları sessiz sakin ortamlarda, kendi evinde ders çalışmayı severken bazıları ise gürültülü ve hareketli ortamlarda daha üretken olur. Sen daha iyi nasıl odaklanıyorsun? Bunu zaten hayatının ortalama 16 yıllık eğitim sürecinde muhakkak keşfetmiş ya da keşfetme aşamasında bulunuyorsundur. Henüz bu sorunun cevabını bulamadıysan deneme-yanılma ile bir an önce keşfetmeni öneririm. Çünkü iyi bir konsantrasyon için sana en uygun ortamda çalışmak en önemli kriterlerden biridir. 

Zihnini Temizle

Derse başlamadan bir süre önce zihnini yoracak ya da meşgul edecek şeylerden uzaklaş. İnternette oynadığın oyun ya da ağır bir makale bile kafanı yorabilir. Bunları yapma demiyorum, ders çalışmaya geçmek üzereyken yapma. Çünkü zihnin yorgun olursa çalışmaya odaklanman güç olabilir. Tıpkı uyumadan önce zihnini boşaltman gerektiği gibi ders öncesinde de seni mental açıdan dinlendirecek, kafanı boşaltacak şeylerle hazırlık yapabilirsin. Kahveni ya da sevdiğin şeyleri hazırlamak, çalışma masanı temizleyip odanı havalandırmak, klasik müzik dinlemek gibi.  

Ders Çalışmak İçin Kendine Uygun Zamanı Belirle

Kendini hangi saat diliminde daha enerjik hissediyorsun? Sabahları mı yoksa akşamları mı daha iyi motive oluyorsun? Bunu belirle ve o saatlerde çalış. Yapılan araştırmalara göre sabahları uyandığımız ilk saatler zihnin en dingin ve odaklanmaya hazır olduğu saatlerdir. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde ders çalışmak konsantrasyon ve odaklanma açısından daha verimli olacaktır.

Sağlıklı Beslen, Su İçmeyi İhmal Etme 

Fındık, ceviz, çiğ badem, bitter çikolata gibi besinler odaklanmaya olumlu katkı sağlıyor. Öte yandan sağlıklı beslenmeye ve bol su tüketmeye gereken özeni göster. Hem sağlığın hem de konsantrasyon açısından son derece gerekli. 

Egzersiz Yapmak Hayat Kaliteni Arttırır

Belki biraz iddialı gelecek sana ama bu çok önemli bir detay. Hafif egzersizler yapmak; daha sağlıklı bir vücut, daha sağlam bir sinir sistemi, daha pozitif bir ruh halinde olmanı sağlar. Bu etkiler sayesinde daha mutlu olabilir, daha kolay konsantrasyon sağlayabilir ve yaşam kaliteni arttırabilirsin. 

Online Eğitimler ile Kendini Geliştir

Peki, kendini nasıl geliştirirsin?

Hayatta olduğumuz her an sürekli bir gelişim sürecindeyiz. Bu süreci en etkili ve faydalı geçirmek için online eğitimlerden destek alabilirsin. Alacağın Kişisel Gelişim Eğitimleri sayesinde yeni şeyler öğrenebilir, kendini tanıyabilir, insanlarla olan ilişkilerini daha sağlam bir temele oturtabilirsin. 

Öte yandan eğitim hayatınıza destek olacak eğitimler de mevcut. Yabancı Dil Eğitimleri bunlardan biri. Ücretsiz olarak faydalanabileceğin eğitimler sonucunda başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilir, CV’ne de yatırım yapabilirsin.

İlgili Eğitim: Konsantrasyon Eğitimi

ders çalışırken konsantrasyon konsantrasyon eğitimi ders çalışma ve konsantrasyon
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Aktif Dinleme Egzersizleri
Nedir?

Aktif Dinleme Egzersizleri

25 Mayıs 2021
Bütünsel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim

Bütünsel Gelişim Nedir?

24 Kasım 2021
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat