AnasayfaBlogDeniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü (MYO)
Bölümler

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü (MYO)

Ülkemiz denizlerle çevrili ve ticaret açısından da tüm dünyada önemli bir konuma sahiptir. Denizleri birbiri ile bağlantılı olmasını sağlayan İstanbul ve Çanakkale Boğazı denizcilik faaliyetlerinin yoğun olarak yapılmasını sağlamıştır. Deniz Ulaştırma ve İşletme programı; denizciliğin bu kadar önemli bir yere sahip olduğu bir ülkede işinde başarılı ve nitelikli denizcilere olan gereksinimi karşılamak üzere açılan bir bölümdür. Bu bölüm, özellikle ticaret amaçlı seyahat eden gemilerde faaliyet gösterecek, uzmanlık becerilerine sahip denizcilerin yetiştirilmesini amaçlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü, çalıştıkları kurumda görevlerini başarıyla yürütecek, işinde başarılı olmayı hedefleyen denizciler yetiştirmeyi hedefler. Mezunlar ülkemizde yer alan denizlerde her çeşit ulaşım hizmetini üstlenecek yetenekli teknikerler olarak sektöre hazır olur. Ülkemizde son yıllarda çok fazla üniversitede yer almaya başlayan bu bölüm, ülkemizde ve dünyada ithalatı ve ihracatı arttırmak için çalışmalar sürdürmeye devam eder. Bölüm gün geçtikçe daha çok tercih edilecek bölümler arasında yerini almaya başlıyor.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü; üç yanı denizlerle kaplı olan ve bir de iç denizi olan güzel ülkemizde her çeşit tedbir dikkate alınarak ve çevre sağlığı gözetilerek, deniz ticaretinin kontrol altında olacağı şekilde çalışmalarını yürüten akademik bir disiplindir. Bu bölümde; güvenlik, kalite ve çevre bilinci konularına eğilebilecek, süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde görevler üstlenecek mezunlar yetiştirilir. Mezunlar ayını zamanda deniz geleneklerine hakim, tüm temel prensipleri benimsemiş ve uygulamaya koyacak yetkin mezunlar yetiştirir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü, üniversitelerde Denizcilik Meslek Yüksekokulu çatısı altında eğitimi vermektedir. 2 yıllık bir denizcilik ön lisans programıdır. Bu programa katılmak isteyen öğrenciler TYT ile başvuru yapmamaları gerekir.

Bölümü tercih edecek aday öğrencilerin bu alana ilgi duyması ve çalışma koşullarını göz ardı etmemesi gerekir. Başarılı olmaları halinde, bölümü tamamladıklarında “Deniz Ulaştırma ve İşletme Ön lisans Diploması” almaya hak ederler.

Bu bölüm mezunları 2 yıllık ön lisans diplomalarını diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ndan aldıkları puan ile lisans eğitimi alarak devam ettirebilir. Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunlarının lisans eğitimine devam edebilecekleri bölümlere örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

 • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi/Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi

 • Güverte

 • İşletme Yönetimi

 • Lojistik

 • Lojistik ve Taşımacılık

 • Lojistik Yönetimi

 • Ulaştırma ve Lojistik

 • Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünden mezun olanlara ‘’Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikeri’’ unvanı verilir. Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikerleri KPSS ile kontenjan açılması halinde kamudaki bazı alanlara atanabilmektedir. Özel denizcilik işletmeleri de mezunlar için geniş iş imkanı sunmaktadır. Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunların çalıştığı çalışma alanları aşağıdaki gibidir.
Her çeşit deniz işletmesinin işletme bölümlerinde yer alabilirler.

 • Liman sorumlusu olarak çalışmalarını yürütebilirler.

 • Broker görevi üstlenebilirler.

 • Operasyon sorumlusu, acenteci ve marina işletme sorumlusu olarak görev alabilirler.

 • Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olan birimlerde KPSS ataması halinde görev alırlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü mezunları konumları gereği önemli sorumluluklara sahip olur. Bölümden mezun olan öğrenciler sahip oldukları beceriler ve aldıkları eğitim sayesinde başarılı birer tekniker olarak çalışmalarını sürdürmeye çalışır. Mezunlar gemilerde ithalat ve ihracat ürünlerinin nakliyesini yapmaktan sorumludur. Aynı zamanda nakliyeyi sağlayacak personelin organize edilmesini de sağlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunları aynı zamanda ikna etme becerisi yüksek olan bireyler olmalıdır. İnovatif ve girişimcilik özelliklerinin ön planda olduğu bir çalışma prensibine sahip olmalılar. Bu bölüm henüz yeni bir bölüm olması sebebiyle zamanla popülerliği artacak bölümler arasında olması bekleniyor. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunlarının temel sorumlulukları aşağıda sıraladığımız gibi olacaktır.

 • Yük gemisi taşımacılığında, yüklerin gemiye yüklenmesi veya gemiden indirilmesi sorumlulukları arasındadır.

 • Teslim alınan yükleri limanlarda yetkililere teslim eder.

 • Geminin seyri esnasında ve yönetimle ilgili işlerde kendisine verilen sorumlulukları yerine getirir.

 • Gemiye teslim alınan yüklerin ve gemiden teslim edilen yüklerin kayıtlarını tutar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünü tercih edecek aday öğrenciler, kariyerlerine etki edecek bölüm derslerinin neler olduğunu araştırmakla tercihini belirlemeye çalışır. 2 yıllık eğitim süreleri içinde birçok teknik ve mesleki bilginin bir araya gelmesini sağlayan dersler görürler. Tamamlamaları gereken dersler dışında üniversitelere göre süresi değişiklik gösteren staj zorunlulukları bulunabilir.

Bölümün öğrenciden beklediklerini yerine getirip, 2 yıl boyunca tüm derslerden başarı ile geçmeleri durumunda Deniz Ulaştırma ve İşletme ön lisans diploması almaya hak kazanırlar. Bölüm mezunları aynı zamanda Deniz Ulaştırma ve İşletme teknikeri unvanı alarak, çalışmaya hazır olacaktır. Bölüm eğitim süresi boyunca öğrencileri aşağıda yer alan derslerden sorumlu tutacaktır.

 • Denizcilik Yaşamına Giriş ve Denizcilik Etiği

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Denizde Emniyet ve Güvenlik

 • Gemi Makineleri

 • Denizcilik Kimyası

 • Elektronik Seyir Yardımcıları

 • Gemicilik

 • Denizde Haberleşme

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Denizde Haberleşme

 • Denizcilik İngilizcesi

 • Denizcilik Hukuku

 • Liderlik ve Ekip Çalışması

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Deniz Ulaştırma ve İşletme Taban Puanları ve Deniz Ulaştırma ve İşletme Başarı Sıralamaları 2020 yılı için açıklanmıştır. Sizler için hazırladığımız puanlara ve başarı sıralamasına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların hepsi bu yıl yerleşen adayların bilgileridir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri listeledik. Yazımızdaki bilgilerin hepsi ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban Puan Sıralama
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (Burslu)327,43193268078
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (İÖ)313,60945331243
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (Burslu)305,99612372406
EGE ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme284,96469516877
deniz ulaştırma ve işletme deniz ulaştırma ve işletme teknikeri ön lisan meslek yüksekokulu DGS deniz ulaştırma ve işletme bölümü deniz ulaştırma ve işletme bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.