AnasayfaBlogDeniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü (MYO)
Bölümler

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Resimde su üzerinde seyreden büyük bir gemi görülüyor. Gemi çoğunlukla beyazdır, ancak kenarlarında bir miktar mavi ve kırmızı vardır. Gemi çerçevenin ortasında seyrediyor, güneş yandan parlıyor ve geminin üstünü hafifçe aydınlatıyor. Direkler, bayraklar ve gemideki diğer bazı küçük detaylar gibi birkaç küçük ayrıntı seçilebiliyor. Arka plan bulanık ama geminin detayları oldukça net. Arka planda küçük siyah bir nesne var ama seçilemeyecek kadar bulanık.
Bölüm AdıÖzellikleriİmkanları
Deniz Ulaştırma ve İşletmeDenizcilikle ilgili uzmanlık ve becerilere sahip denizciler yetiştirmeyi amaçlar.Mezunları, ulusal ve uluslararası denizcilik işletmelerinde çalışabilir.
Deniz Ulaştırma İşletme MühendisliğiDeniz taşımacılığı ve işletme konusunda teknik bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı amaçlar.Mezunları, gemi ve liman yönetimi gibi konularda çalışabilir.
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi/Deniz İşletmeciliği ve YönetimiDenizcilik işletmelerinin yönetimi ve işletmeciliği konusunda bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler.Mezunları, denizcilik işletmelerinin yönetim ve işletme bölümlerinde çalışabilir.
GüverteGemi yetkilileri ve personelinin çalışma prensiplerini öğrencilere aktarmayı amaçlar.Mezunları, deniz taşımacılığı sektöründe güverte personeli olarak çalışabilir.
İşletme Yönetimiİşletmelerin genel yönetimi ve operasyonları hakkında bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler.Mezunları, çeşitli işletmelerin yönetim ve idari bölümlerinde çalışabilir.
LojistikTedarik zinciri ve lojistik konularında uzmanlık ve becerileri öğrencilere aktarır.Mezunları, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi bölümlerinde çalışabilir.
Ulaştırma ve LojistikTaşımacılık ve lojistikle ilgili teknik bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler.Mezunları, ulusal ve uluslararası lojistik ve taşımacılık şirketlerinde çalışabilir.
Uluslararası İşletmecilik ve TicaretUluslararası ticarete dair bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı amaçlar.Mezunları, uluslararası ticaret ve işletme alanında çalışabilir.
Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanlarıDenizcilik konusundaki teknik bilgi ve becerilere sahip denizciler yetiştirir.Denizcilik işletmeleri, limanlar, tersaneler, deniz ulaşımında çalışma imkanları sunar.
Deniz Ulaştırma Teknikeri2 yıllık ön lisans programıdır. Denizcilik teknik bilgi ve becerilere sahip teknik eleman yetiştirir.Denizcilik işletmeleri ve kamu denizcilik birimlerinde teknik personel olarak çalışabilir.

Ülkemiz denizlerle çevrili ve ticaret açısından da tüm dünyada önemli bir konuma sahiptir. Denizleri birbiri ile bağlantılı olmasını sağlayan İstanbul ve Çanakkale Boğazı denizcilik faaliyetlerinin yoğun olarak yapılmasını sağlamıştır. Deniz Ulaştırma ve İşletme programı; denizciliğin bu kadar önemli bir yere sahip olduğu bir ülkede işinde başarılı ve nitelikli denizcilere olan gereksinimi karşılamak üzere açılan bir bölümdür. Bu bölüm, özellikle ticaret amaçlı seyahat eden gemilerde faaliyet gösterecek, uzmanlık becerilerine sahip denizcilerin yetiştirilmesini amaçlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü, çalıştıkları kurumda görevlerini başarıyla yürütecek, işinde başarılı olmayı hedefleyen denizciler yetiştirmeyi hedefler. Mezunlar ülkemizde yer alan denizlerde her çeşit ulaşım hizmetini üstlenecek yetenekli teknikerler olarak sektöre hazır olur. Ülkemizde son yıllarda çok fazla üniversitede yer almaya başlayan bu bölüm, ülkemizde ve dünyada ithalatı ve ihracatı arttırmak için çalışmalar sürdürmeye devam eder. Bölüm gün geçtikçe daha çok tercih edilecek bölümler arasında yerini almaya başlıyor.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü; üç yanı denizlerle kaplı olan ve bir de iç denizi olan güzel ülkemizde her çeşit tedbir dikkate alınarak ve çevre sağlığı gözetilerek, deniz ticaretinin kontrol altında olacağı şekilde çalışmalarını yürüten akademik bir disiplindir. Bu bölümde; güvenlik, kalite ve çevre bilinci konularına eğilebilecek, süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde görevler üstlenecek mezunlar yetiştirilir. Mezunlar ayını zamanda deniz geleneklerine hakim, tüm temel prensipleri benimsemiş ve uygulamaya koyacak yetkin mezunlar yetiştirir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü, üniversitelerde Denizcilik Meslek Yüksekokulu çatısı altında eğitimi vermektedir. 2 yıllık bir denizcilik ön lisans programıdır. Bu programa katılmak isteyen öğrenciler TYT ile başvuru yapmamaları gerekir.

Bölümü tercih edecek aday öğrencilerin bu alana ilgi duyması ve çalışma koşullarını göz ardı etmemesi gerekir. Başarılı olmaları halinde, bölümü tamamladıklarında “Deniz Ulaştırma ve İşletme Ön lisans Diploması” almaya hak ederler.

Bu bölüm mezunları 2 yıllık ön lisans diplomalarını diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ndan aldıkları puan ile lisans eğitimi alarak devam ettirebilir. Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunlarının lisans eğitimine devam edebilecekleri bölümlere örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

 • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi/Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi

 • Güverte

 • İşletme Yönetimi

 • Lojistik

 • Lojistik ve Taşımacılık

 • Lojistik Yönetimi

 • Ulaştırma ve Lojistik

 • Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünden mezun olanlara ‘’Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikeri’’ unvanı verilir. Deniz Ulaştırma ve İşletme Teknikerleri KPSS ile kontenjan açılması halinde kamudaki bazı alanlara atanabilmektedir. Özel denizcilik işletmeleri de mezunlar için geniş iş imkanı sunmaktadır. Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunların çalıştığı çalışma alanları aşağıdaki gibidir.
Her çeşit deniz işletmesinin işletme bölümlerinde yer alabilirler.

 • Liman sorumlusu olarak çalışmalarını yürütebilirler.

 • Broker görevi üstlenebilirler.

 • Operasyon sorumlusu, acenteci ve marina işletme sorumlusu olarak görev alabilirler.

 • Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olan birimlerde KPSS ataması halinde görev alırlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü mezunları konumları gereği önemli sorumluluklara sahip olur. Bölümden mezun olan öğrenciler sahip oldukları beceriler ve aldıkları eğitim sayesinde başarılı birer tekniker olarak çalışmalarını sürdürmeye çalışır. Mezunlar gemilerde ithalat ve ihracat ürünlerinin nakliyesini yapmaktan sorumludur. Aynı zamanda nakliyeyi sağlayacak personelin organize edilmesini de sağlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunları aynı zamanda ikna etme becerisi yüksek olan bireyler olmalıdır. İnovatif ve girişimcilik özelliklerinin ön planda olduğu bir çalışma prensibine sahip olmalılar. Bu bölüm henüz yeni bir bölüm olması sebebiyle zamanla popülerliği artacak bölümler arasında olması bekleniyor. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunlarının temel sorumlulukları aşağıda sıraladığımız gibi olacaktır.

 • Yük gemisi taşımacılığında, yüklerin gemiye yüklenmesi veya gemiden indirilmesi sorumlulukları arasındadır.

 • Teslim alınan yükleri limanlarda yetkililere teslim eder.

 • Geminin seyri esnasında ve yönetimle ilgili işlerde kendisine verilen sorumlulukları yerine getirir.

 • Gemiye teslim alınan yüklerin ve gemiden teslim edilen yüklerin kayıtlarını tutar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünü tercih edecek aday öğrenciler, kariyerlerine etki edecek bölüm derslerinin neler olduğunu araştırmakla tercihini belirlemeye çalışır. 2 yıllık eğitim süreleri içinde birçok teknik ve mesleki bilginin bir araya gelmesini sağlayan dersler görürler. Tamamlamaları gereken dersler dışında üniversitelere göre süresi değişiklik gösteren staj zorunlulukları bulunabilir.

Bölümün öğrenciden beklediklerini yerine getirip, 2 yıl boyunca tüm derslerden başarı ile geçmeleri durumunda Deniz Ulaştırma ve İşletme ön lisans diploması almaya hak kazanırlar. Bölüm mezunları aynı zamanda Deniz Ulaştırma ve İşletme teknikeri unvanı alarak, çalışmaya hazır olacaktır. Bölüm eğitim süresi boyunca öğrencileri aşağıda yer alan derslerden sorumlu tutacaktır.

 • Denizcilik Yaşamına Giriş ve Denizcilik Etiği

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Denizde Emniyet ve Güvenlik

 • Gemi Makineleri

 • Denizcilik Kimyası

 • Elektronik Seyir Yardımcıları

 • Gemicilik

 • Denizde Haberleşme

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Denizde Haberleşme

 • Denizcilik İngilizcesi

 • Denizcilik Hukuku

 • Liderlik ve Ekip Çalışması

İlgili eğitim: Liderlik Sertifikası

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Deniz Ulaştırma ve İşletme Taban Puanları ve Deniz Ulaştırma ve İşletme Başarı Sıralamaları 2020 yılı için açıklanmıştır. Sizler için hazırladığımız puanlara ve başarı sıralamasına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların hepsi bu yıl yerleşen adayların bilgileridir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri listeledik. Yazımızdaki bilgilerin hepsi ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban Puan Sıralama
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (Burslu)327,43193268078
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (İÖ)313,60945331243
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme (Burslu)305,99612372406
EGE ÜNİVERSİTESİDeniz Ulaştırma ve İşletme284,96469516877
Deniz Ulaştırma ve İşletme, Denizcilikle ilgili uzmanlık ve becerilere sahip denizciler yetiştirmeyi amaçlar, Mezunları, ulusal ve uluslararası denizcilik işletmelerinde çalışabilir, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz taşımacılığı ve işletme konusunda teknik bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı amaçlar, Mezunları, gemi ve liman yönetimi gibi konularda çalışabilir, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi/Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Denizcilik işletmelerinin yönetimi ve işletmeciliği konusunda bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler, Mezunları, denizcilik işletmelerinin yönetim ve işletme bölümlerinde çalışabilir, Güverte, Gemi yetkilileri ve personelinin çalışma prensiplerini öğrencilere aktarmayı amaçlar, Mezunları, deniz taşımacılığı sektöründe güverte personeli olarak çalışabilir, İşletme Yönetimi, İşletmelerin genel yönetimi ve operasyonları hakkında bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler, Mezunları, çeşitli işletmelerin yönetim ve idari bölümlerinde çalışabilir, Lojistik, Tedarik zinciri ve lojistik konularında uzmanlık ve becerileri öğrencilere aktarır, Mezunları, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi bölümlerinde çalışabilir, Ulaştırma ve Lojistik, Taşımacılık ve lojistikle ilgili teknik bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı hedefler, Mezunları, ulusal ve uluslararası lojistik ve taşımacılık şirketlerinde çalışabilir, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası ticarete dair bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırmayı amaçlar, Mezunları, uluslararası ticaret ve işletme alanında çalışabilir, Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları, Denizcilik konusundaki teknik bilgi ve becerilere sahip denizciler yetiştirir, Denizcilik işletmeleri, limanlar, tersaneler, deniz ulaşımında çalışma imkanları sunar, Deniz Ulaştırma Teknikeri, 2 yıllık ön lisans programıdır Denizcilik teknik bilgi ve becerilere sahip teknik eleman yetiştirir, Denizcilik işletmeleri ve kamu denizcilik birimlerinde teknik personel olarak çalışabilir
deniz ulaştırma ve işletme deniz ulaştırma ve işletme teknikeri ön lisan meslek yüksekokulu DGS deniz ulaştırma ve işletme bölümü deniz ulaştırma ve işletme bölümü (MYO)
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, blog yazmayla ilgili bir çevrimiçi kursun görüntüsüdür. Takım elbiseli bir adam kara tahtanın önünde oturuyor, gözlüklü ve sakallı, bilgi ve otorite izlenimi veriyor. Konuşmacıyı dikkatle dinliyor gibi görünüyor. Tahtanın üzerinde siyah beyaz bir 'B' harfi var, muhtemelen blog yazmaya atıfta bulunuyor. Adamın üzerinde düğmesi yakından çekilmiş bir gömlek ve kolunda bir saat vardır. Gözleri de görülebiliyor, bu da dikkatle dinlediğini gösteriyor. Tüm bu ayrıntılar adamın bir blog kursuna katıldığına işaret ediyor. Bu görüntü sayesinde dijital çağda blog yazmanın önemini görebiliyoruz.
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bu görselde muhtemelen bir satış koçluğu eğitimi sırasında bir kalemi tutan bir el görülüyor. Siyah gömlekli adam koç olabilir, beyaz top ise eğitimin amacını sembolize ediyor olabilir. Bulanık mavi ve beyaz nesne ise başarıyı sembolize ediyor olabilir. Genel olarak, satış koçluğu eğitiminin öneminin harika bir görsel temsilidir.
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu, siyah tişört giyen bir adamın görüntüsüdür. Beyaz bir arka planın önünde duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade ile dümdüz karşıya bakıyor. Kolları yanlarında rahat bir şekilde duruyor. Yakası v yakalı, vücuda oturan siyah bir tişört giyiyor. Koyu kahverengi saçları yüzünden uzakta geriye taranmış. Koyu renk gözleri yoğun ve odaklanmış görünüyor. Güçlü bir çene çizgisi ve ince bir bıyığı var. Cildi hafif bronzlaşmış. Sol koluna gümüş bir saat takıyor. Kendinden emin ve kontrollü görünüyor.Ali Kayacan
11020
Bu görsel, Akıl ve Zeka Oyunları üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Siyah gömlekli bir adam, gri zemin üzerinde mor bir sekizgen, beyaz zemin üzerinde kırmızı bir daire ve beyaz zemin üzerinde yeşil bir elmas gibi renkli şekillerin bulunduğu bir duvarın önünde oturuyor. Kameraya gülümseyerek kursun ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu ima ediyor. Kurs, katılımcıların zihinsel ve analitik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Problem çözme, eleştirel düşünme, hafıza, odaklanma ve yaratıcılık gibi konuları incelemektedir. Kurs ayrıca bu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olacak simülasyonlar, bulmacalar ve diğer aktiviteleri de içermektedir. Doğru rehberlik ve uygulama ile kişi daha zeki ve yaratıcı olma yolunda önemli ilerleme kaydedebilir.
Beyaz bir duvarın önünde siyah pamuklu bir gömlek giymiş bir adam duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve kollarını kavuşturmuş. Koyu renk saçları alnına dökülmüş ve bakışlarını hafifçe kaçırmış. Soluk bir teni ve ışığı yansıtıyor gibi görünen gözlükleri var. Gömleği hafifçe kırışmış ve ince bedeninin üzerine dökülüyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor.Erdem Turan
9130