AnasayfaBlogÇok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?
Meslekler

Çok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?

28 Şubat 2020
Çok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?

Hayatını kazanmak isteyen herkes bir meslek edinmeyi düşünür. Ancak bazı meslekler vardır ki, sadece çok para kazandırmaları nedeniyle yapılır. Bu meslekler sektörlerine göre gruplara ayrılır. 

Kendi Sektörlerinde Çok Para Kazandıran Meslekler

Çok para kazandıran meslekler, mühendislik, hukuk, sağlık, muhasebe ve iletişim gibi sektörlerde öne çıkarlar. O halde çok para kazandıran meslek seçeneklerini aşağıdaki şekliyle ele alabiliriz. 

Mühendislik

Ülkemizde mühendislik, çok para kazandıran mesleklerin başında gelir diyebiliriz. Mühendislik branşlarında özellikle yazılımcılar iyi oranda gelir elde ederler. Mühendisler özel sektörde iş bulabilecekleri gibi devlet kadrosunda da görev alabilirler. Kimya mühendisliği, elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi pek çok alanı kapsar. 2018 yılından itibaren devlet kadrosunda belirlenen mühendislik maaşları 5 bin 634 TL’dir.

Avukatlık

Hukuk bu ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan bir tanesidir. Hukuk bünyesinde, ceza avukatından boşanma avukatına kadar pek çok alanda hizmet verilir. Avukatlık mesleği de bilgi birikimini beraberinde getirmek zorundadır. Herhangi bir kişi ile devlet arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklarda avukatın bilgisine başvurulur. Aynı şekilde iki kişi arasında hak ihlalinden dolayı bir dava açıldıysa, avukat tüm haklarıyla kendi müvekkilini savunmak durumundadır. Hukuk büroları bünyesinde çalışan avukatların maaşları 5 bin 377 TL olarak belirlenmiştir.

Doktorluk

Sağlık sektörü ülkemizin şüphesiz vazgeçilmez alanları arasında yer alır. Gecesi gündüzü belli olmayan sektörde çalışan doktorların da boş anlarına pek rastlanmaz. Uzun yıllar boyunca tıp eğitimi gördükten sonra üzerine stajlar yaparak meslek birikimi gerektiren doktorluk mesleğinin maaşları 6 bin 658 TL olarak açıklanmıştır.

Eczacılık

Sağlık sektörü bünyesinde yoğun iş yapan bir diğer meslek kolu da eczacılıktır. Devlet hizmetinde çalışan eczacıların aylık kazançlarının 4.000 TL olduğu söylenirken, kendi özel dükkanlarını açan eczacıların daha çok kazandığı saptanmıştır. Dükkanlarını açan eczacılar bulundukları çevrede tanınırlık elde ettikten sonra, aylık kazançları yaklaşıl 30 Bin TL’ye çıkarak, çok para kazandıran meslekler arasındaki yerini alır. 

Veterinerlik

Veteriner olmak isterseniz, tıp bilgisi almanız ve hayvanları sevmeniz yeterlidir. Tıp fakültesine bağlı veterinerlik fakültesini bitirdiğiniz ve staj yaptığınız takdirde, mesleği yapmaya başlayabilirsiniz. Veterinerlik de hem devlet hem de özel sektör kapsamında iş imkânı sağlayan mesleklerden biridir. Üstelik kendi muayenenizi açma fırsatınız bulunmasıyla birlikte, mesleğin getirdiği aylık maaş oranı 3 Bin ve 5 Bin TL arasında değişir.

Diyetisyenlik

Üniversitelerin beslenme ve diyabetik bölümlerinde eğitim gördüyseniz, diyetisyenlik yapmanız için hiçbir engel yok demektir. Bölüm puanının yüksek olması sınava girenlerin gözünü korkutsa da, diyetisyenlik ekonomik kazanç bakımından ön sıralarda yer alır. Sağlık sektörü kapsamında bir meslek olması nedeniyle, devlet ve özelde ayrı ayrı çalışma alanları bulunur. Devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenlerin aylık ücretleri 3.500 TL’den başlarken, özel sektördekilerin kazançları da 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Meslek, sağlıklı yaşamak ya da diyet yapmak isteyen kişilere hizmet sağlar.

Mali Müşavirlik

Mali müşavirfinans ve muhasebe sektöründe sık rastlanan mesleklerden biri olarak dikkat çeker. Mesleği yapabilmek adına üniversitelerin 4 yıllık iktisadi ve idari birimler fakültesini bitirmek zorunda olmanın yanında, uzun yıllar staj yapma ve mali müşavirlik sınavlarında da derece alma şartı bulunur. Maaşlar mevcut konumunuza ve edindiğiniz tecrübeye göre değişik göstermekle beraber, alanında uzmanlık kazanmış bir mali müşavirin aylık kazancı 7500 ile 10 Bin TL arasında değişiklik gösterir.

Yaşam Koçu

Yaşam koçluğu günümüzdeki en popüler mesleklerdendir. Yaşamlarının büyük bir kısmında stres duygusunun hakimiyet gösterdiğine inanan insanlar, hayatlarında doğru karar verebilmek adına yaşam koçlarına başvurmayı düşünürler. Yaşam koçluğu yapmak için herhangi bir bölümde lisans eğitimi görme zorunluluğu bulunmamasıyla birlikte, yaşam koçu belgesi almanız dahilinde bu mesleği yapabilirsiniz. Seansları psikologluk mesleğiyle benzerlik gösterir. Bilinirliğinizi artırır ve çok fazla kişiye hizmet verdiğinizde, kazanacağınız ücrette artacaktır. Saatlik seansları 150-200 TL arasında değişir.

Reklamcılık

Reklamcılık iletişim birimleri alanında aktif bir şekilde iş yürüten mesleklerden biri olma özelliğini korumaktadır. Televizyon reklamlarından para kazanılabileceği gibi, pankart ve afiş benzeri somut metaryeller sayesinde de kazanç sağlamak mümkündür. Reklamcılık mesleği yapmak isterseniz, pazarlama iletişimi yeteneğinizi de öne çıkarmalısınız. Ayrıca ulaştığınız kişi sayısına göre gelir rakamlarınız değişebilir. Fakat belli bir müşteri profili elde ettiğinizde, kazanacağınız ücrette de artış sağlamanız kaçınılmaz olacaktır.

Tercümanlık

Tercümanlık diğer adıyla çevirmenlik şeklinde bilinir. Tercümanlık yapabilmek için üniversitelerin yabancı dil eğitimi veren bölümlerinde eğitim görme vardır. İş alanları son derece geniştir. Özel sektörde ya da devlet kurumunda kendilerine yer edinebilecekleri gibi, home office şeklinde çalışmayı da tercih edebilirler. Bu meslekte metinsel çevirilerin yanında, yabancı dilde farklı eserler yazıp yayınlayarak da iyi kazanç sağlamanız mümkündür. Bakanlık hizmetinde çalışan tercümanların aylık ücretleri 8 Bin TL civarındadır.

en çok para kazandıran meslekler çok para kazandıran meslekler hangileri çok para kazandıran meslekler çok para kazandıran meslekler mühendislik doktorluk veterinerlik reklamcılık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259