AnasayfaBlogÇok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?
Meslekler

Çok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?

28 Şubat 2020
Çok Para Kazandıran Meslekler Hangileri?
MeslekSektörOrtalama Aylık Kazanç (TL)
MühendislikTeknik/İnşaat5.634
AvukatlıkHukuk5.377
DoktorlukSağlık6.658
EczacılıkSağlık4.000 - 30.000 (özel dükkan açılması durumunda)
VeterinerlikSağlık/Hayvancılık3.000 - 5.000
DiyetisyenlikSağlık3.500 - 10.000 (özel sektörde)
Mali MüşavirlikFinans/Muhasebe7.500 - 10.000
Yaşam KoçuKişisel Gelişim/DanışmanlıkSaatlik 150 - 200 (seans başı)
Reklamcılıkİletişim/PazarlamaDeğişken (müşteri sayısı ve pazarlama stratejilerine bağlı)

Hayatını kazanmak isteyen herkes bir meslek edinmeyi düşünür. Ancak bazı meslekler vardır ki, sadece çok para kazandırmaları nedeniyle yapılır. Bu meslekler sektörlerine göre gruplara ayrılır. 

Kendi Sektörlerinde Çok Para Kazandıran Meslekler

Çok para kazandıran meslekler, mühendislik, hukuk, sağlık, muhasebe ve iletişim gibi sektörlerde öne çıkarlar. O halde çok para kazandıran meslek seçeneklerini aşağıdaki şekliyle ele alabiliriz. 

Mühendislik

Ülkemizde mühendislik, çok para kazandıran mesleklerin başında gelir diyebiliriz. Mühendislik branşlarında özellikle yazılımcılar iyi oranda gelir elde ederler. Mühendisler özel sektörde iş bulabilecekleri gibi devlet kadrosunda da görev alabilirler. Kimya mühendisliği, elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi pek çok alanı kapsar. 2018 yılından itibaren devlet kadrosunda belirlenen mühendislik maaşları 5 bin 634 TL’dir.

Avukatlık

Hukuk bu ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan bir tanesidir. Hukuk bünyesinde, ceza avukatından boşanma avukatına kadar pek çok alanda hizmet verilir. Avukatlık mesleği de bilgi birikimini beraberinde getirmek zorundadır. Herhangi bir kişi ile devlet arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklarda avukatın bilgisine başvurulur. Aynı şekilde iki kişi arasında hak ihlalinden dolayı bir dava açıldıysa, avukat tüm haklarıyla kendi müvekkilini savunmak durumundadır. Hukuk büroları bünyesinde çalışan avukatların maaşları 5 bin 377 TL olarak belirlenmiştir.

Doktorluk

Sağlık sektörü ülkemizin şüphesiz vazgeçilmez alanları arasında yer alır. Gecesi gündüzü belli olmayan sektörde çalışan doktorların da boş anlarına pek rastlanmaz. Uzun yıllar boyunca tıp eğitimi gördükten sonra üzerine stajlar yaparak meslek birikimi gerektiren doktorluk mesleğinin maaşları 6 bin 658 TL olarak açıklanmıştır.

Eczacılık

Sağlık sektörü bünyesinde yoğun iş yapan bir diğer meslek kolu da eczacılıktır. Devlet hizmetinde çalışan eczacıların aylık kazançlarının 4.000 TL olduğu söylenirken, kendi özel dükkanlarını açan eczacıların daha çok kazandığı saptanmıştır. Dükkanlarını açan eczacılar bulundukları çevrede tanınırlık elde ettikten sonra, aylık kazançları yaklaşıl 30 Bin TL’ye çıkarak, çok para kazandıran meslekler arasındaki yerini alır. 

Veterinerlik

Veteriner olmak isterseniz, tıp bilgisi almanız ve hayvanları sevmeniz yeterlidir. Tıp fakültesine bağlı veterinerlik fakültesini bitirdiğiniz ve staj yaptığınız takdirde, mesleği yapmaya başlayabilirsiniz. Veterinerlik de hem devlet hem de özel sektör kapsamında iş imkânı sağlayan mesleklerden biridir. Üstelik kendi muayenenizi açma fırsatınız bulunmasıyla birlikte, mesleğin getirdiği aylık maaş oranı 3 Bin ve 5 Bin TL arasında değişir.

Diyetisyenlik

Üniversitelerin beslenme ve diyabetik bölümlerinde eğitim gördüyseniz, diyetisyenlik yapmanız için hiçbir engel yok demektir. Bölüm puanının yüksek olması sınava girenlerin gözünü korkutsa da, diyetisyenlik ekonomik kazanç bakımından ön sıralarda yer alır. Sağlık sektörü kapsamında bir meslek olması nedeniyle, devlet ve özelde ayrı ayrı çalışma alanları bulunur. Devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenlerin aylık ücretleri 3.500 TL’den başlarken, özel sektördekilerin kazançları da 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Meslek, sağlıklı yaşamak ya da diyet yapmak isteyen kişilere hizmet sağlar.

Mali Müşavirlik

Mali müşavirfinans ve muhasebe sektöründe sık rastlanan mesleklerden biri olarak dikkat çeker. Mesleği yapabilmek adına üniversitelerin 4 yıllık iktisadi ve idari birimler fakültesini bitirmek zorunda olmanın yanında, uzun yıllar staj yapma ve mali müşavirlik sınavlarında da derece alma şartı bulunur. Maaşlar mevcut konumunuza ve edindiğiniz tecrübeye göre değişik göstermekle beraber, alanında uzmanlık kazanmış bir mali müşavirin aylık kazancı 7500 ile 10 Bin TL arasında değişiklik gösterir.

Yaşam Koçu

Yaşam koçluğu günümüzdeki en popüler mesleklerdendir. Yaşamlarının büyük bir kısmında stres duygusunun hakimiyet gösterdiğine inanan insanlar, hayatlarında doğru karar verebilmek adına yaşam koçlarına başvurmayı düşünürler. Yaşam koçluğu yapmak için herhangi bir bölümde lisans eğitimi görme zorunluluğu bulunmamasıyla birlikte, yaşam koçu belgesi almanız dahilinde bu mesleği yapabilirsiniz. Seansları psikologluk mesleğiyle benzerlik gösterir. Bilinirliğinizi artırır ve çok fazla kişiye hizmet verdiğinizde, kazanacağınız ücrette artacaktır. Saatlik seansları 150-200 TL arasında değişir.

Reklamcılık

Reklamcılık iletişim birimleri alanında aktif bir şekilde iş yürüten mesleklerden biri olma özelliğini korumaktadır. Televizyon reklamlarından para kazanılabileceği gibi, pankart ve afiş benzeri somut metaryeller sayesinde de kazanç sağlamak mümkündür. Reklamcılık mesleği yapmak isterseniz, pazarlama iletişimi yeteneğinizi de öne çıkarmalısınız. Ayrıca ulaştığınız kişi sayısına göre gelir rakamlarınız değişebilir. Fakat belli bir müşteri profili elde ettiğinizde, kazanacağınız ücrette de artış sağlamanız kaçınılmaz olacaktır.

Tercümanlık

Tercümanlık diğer adıyla çevirmenlik şeklinde bilinir. Tercümanlık yapabilmek için üniversitelerin yabancı dil eğitimi veren bölümlerinde eğitim görme vardır. İş alanları son derece geniştir. Özel sektörde ya da devlet kurumunda kendilerine yer edinebilecekleri gibi, home office şeklinde çalışmayı da tercih edebilirler. Bu meslekte metinsel çevirilerin yanında, yabancı dilde farklı eserler yazıp yayınlayarak da iyi kazanç sağlamanız mümkündür. Bakanlık hizmetinde çalışan tercümanların aylık ücretleri 8 Bin TL civarındadır.

Mühendislik, Teknik/İnşaat, 5634, Avukatlık, Hukuk, 5377, Doktorluk, Sağlık, 6658, Eczacılık, Sağlık, 4000 - 30000 (özel dükkan açılması durumunda), Veterinerlik, Sağlık/Hayvancılık, 3000 - 5000, Diyetisyenlik, Sağlık, 3500 - 10000 (özel sektörde), Mali Müşavirlik, Finans/Muhasebe, 7500 - 10000, Yaşam Koçu, Kişisel Gelişim/Danışmanlık, Saatlik 150 - 200 (seans başı), Reklamcılık, İletişim/Pazarlama, Değişken (müşteri sayısı ve pazarlama stratejilerine bağlı)
en çok para kazandıran meslekler çok para kazandıran meslekler hangileri çok para kazandıran meslekler çok para kazandıran meslekler mühendislik doktorluk veterinerlik reklamcılık
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir adam, birkaç rafı olan uzun ahşap bir kitaplığın önünde duruyor. Gözlük takıyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Gri bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giyiyor. Kitaplığın kenarları boyunca uzanan beyaz bir şerit vardır. En alt rafta, tabağı olan beyaz bir fincan var. Adamın üzerinde yuvarlak ampullü bir aydınlatma armatürü var. Kitaplığın sağ tarafında, bir kitap rafının bulanık bir fotoğrafı var.
Ne Demek?

Entelektüel Ne Demek?

22 Kasım 2020
Bu resim bir web sitesinin şemasının yanında duran bir adamı gösteriyor. Beyaz bir gömlek ve siyah bir kravat takıyor. Adamın koyu kahverengi saçları ve ciddi bir ifadesi var. Arka planda beyaz metinli mavi bir daire ve beyaz metinli kırmızı bir daire ve bir diyagram var. Ayrıca mavi zemin üzerinde beyaz işaretli bir logo da var. Resmin sağ tarafında, üzerinde dişli bulunan bir bilgisayar ekranı ve beyaz metinli gri bir daire var. Son olarak, sağ alt köşede beyaz zemin üzerinde bir grafik var. Adam diyagrama bakıyor ve sunulan bilgileri düşünüyor gibi görünüyor.
Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

12 Temmuz 2020
Bir kişi bir sınıfta kara tahtanın önünde durmaktadır. Bu kişinin uzun, siyah saçları arkaya doğru toplanmış ve beyaz bir gömlek giyiyor. Kara tahtanın sağ üst köşesinde siyah beyaz bir grafiti deseni vardır. Kişi kollarını önünde kavuşturmuş, doğrudan kara tahtaya bakmaktadır. Yüzünde sakin ve odaklanmış bir ifade var. Kara tahta yazı ve diyagramlarla doludur ve kişi muhtemelen bir şeyler çalışmakta veya öğrenmektedir.
Meslekler

Sayısal Meslekler Nelerdir?

29 Nisan 2022
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Arkasında kırmızı ve sarı bir bayrak bulunan oyuncak bir uçak, siyah ve kırmızı kumaş bir yüzey üzerinde durmaktadır. Oyuncak uçak beyazdır, kanatlarında ve kuyruğunda kırmızı bir şerit vardır ve gövdenin ortasında bir logo bulunmaktadır. Ön planda, sol üst köşede bir numara görülüyor. Güneş parlak bir şekilde parlıyor, sahneyi aydınlatıyor ve uçağa canlı bir parlaklık veriyor. Uçağın arkasında, üzerinde beyaz yazılar bulunan parlak sarı ve kırmızı bir bayrak vardır. Sahne arka planda mavi bir gökyüzü ile çerçevelenmiş ve tüm görüntü neşe ve macera duygusu ile doludur.
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1102606