AnasayfaBlogBölge Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bölge Satış Temsilcisi Nedir? Ne İş Yapar?

16 Temmuz 2021
Bölge Satış Temsilcisi

Bölge satış temsilcisi satış ve pazarlama faaliyetlerinde aktif görev alarak kendi görevlendirildiği bölgede yeni müşterileri araştıran kişilere verilen addır. Mevcut ve yeni gelecek müşterilere; müşteri memnuniyeti kapsamında, işletme hedef ve politikalarına uygun olacak şekilde hizmet verir. İhtiyaç duyulan çözüm ve proje fikirlerini üretir. Müşteri taleplerini anlamak ve cevap verebilmek için görüşmeler ve keşifler yapması ve tüm bunları raporlaması gerekir. Sorumluluk alanı çerçevesinde pazar araştırması yapması gerekir. Piyasada yer alan rakipleri ve ürünleri takip ederek ortaya çıkan sonuçları yetkililere rapor etmesi gerekir.

Müşteri memnuniyetini sağlamak en temel görevlerinden biridir. Günümüzde yaşanan sektörel gelişmeler ve büyümeler bu alanda çalışan kişilere olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Yazımızda bölge satış temsilcisi ile ilgili merak edilen tüm soruları araştırdık. Bölge satış temsilcisi nedir? Bölge satış temsilcisi ne iş yapar? Bölge satış temsilcisi maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Bölge Satış Temsilcisi Nedir?

Bölge satış temsilcisi, potansiyel müşterileri bulan, işletmenin belirli bir bölgedeki iş akışını yöneten ve satış oranlarını yükseltmek için faaliyette bulunan meslek mensuplarına verilen addır. Bölgesel tüm kanallar aracılığı ile perakendecilerle ilişki kurma yoluyla büyüme hedefini yerine getirmeye çalışır. Perakendeciler ile mevcut hizmet, ürün yelpazesi, promosyon, firma prosedürleri ve politikaları ile alakalı bilgilendirme yapmak için iletişimde bulunur.

Çalıştığı işletmeye ve bölüme ait tüm bilgilerin gizli tutulmasından sorumludur. Çalışmaları sırasında bazı cihazlar, ekipman ve bilgisayar ile çalışırlar. Yoğun çalışma saatleri olabileceği gibi çalışma ortamları stresli olabilir. Yoğun fiziki şartlara uyum sağlaması gerektiği gibi stresli süreçlerde verimliliği sabit kalmalıdır.

Bölge satış temsilcisi olmak isteyen kişilerin, meslek yüksekokullarının Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama ve ilgili ön lisans programlarından mezun olmaları gerekir. Bunun yanında bazı firmalar, faaliyet gösterdikleri sahaya bağlı olmak kaydı ile lise mezunu adaylara da çalışma imkanı sağlamaktadır.

Bölge Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Bölge satış temsilcisi, kendisine verilen müşterilerinin tüm elektronik güvenlik ihtiyaçlarını net ve detaylı bir şekilde algılaması gerekir. Kurum hedefleri doğrultusunda müşterilerine en uygun çözümü sunması oldukça önemlidir. Görevini yerine getirirken işletme teknik yeterliği ve stok durumunu göz önünde bulundurmalıdır. Oldukça çeşitli görev ve sorumluluğa sahip olan bölge satış temsilcisinin hizmet verdiği iş alanına göre sorumlulukları değişiklik gösterebilir. Bölge satış temsilcisinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Perakende müşteri ilişkilerini aktif olarak yönetmeleri gerekir.

 • Kendisi için belirlenen bölgedeki mevcut ve potansiyel müşteriler için bir iletişim noktası görevi görmektedir.

 • Müşterilerin ihtiyaçlarını ve bütçelerini dikkate alarak doğru ürün ya da hizmetleri seçmelerine yardımcı olması gerekir.

 • Fiyatlandırma ve ek hizmetler hakkında müşteri sorularını yanıtlaması gerekir.

 • Prosedür ve politika değişiklikleri hakkında perakendecilere zamanında bildirimde bulunması gerekir.

 • Telefon aracılığıyla ve düzenli olarak raporlar hazırlayarak bölge satış müdürünü satışlarla ilgili bilgilendirmesi gerekir.

 • Bireysel ve grup satış kota hedeflerini karşılayabilmek için satış görevlileriyle iş birliği içerisinde çalışması gerekir.

 • Ticari fuarlara katılması gerekir.

Bölge Satış Temsilcisi Maaşları

Bölge satış temsilcileri için oldukça çeşitli iş olanağı bulunmaktadır. Bölge satış temsilcileri genellikle; hizmet, sağlık, gıda tekstil ve ticaret alanında faaliyet göstermektedir. Özellikle en yüksek oranda tekstil ve gıda alanında istihdam edilmektedir. Kişilerin çalıştığı işletmeden aldığı maaşı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar; kurumda çalıştığı süre, kurumun fiyat politikası, büyüklüğü gibi önemli faktörler olarak sıralanabilir. Bu sebeple bölge satış temsilcisinin genel olarak çalıştıkları süre ve çalıştıkları kurum ile ilgili maaşlarında değişiklikler mevcuttur. Kendilerini geliştirmeleri, bulundukları sektörü yakından takip etmeleri, rakiplerin stratejilerini iyi analiz edebilmeleri ve müşteri değişimlerini çok iyi incelemeleri gerekir. Peki, bölge satış temsilcisi ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni işe başlayan bu alanda henüz az tecrübeye sahip bir bölge satış temsilcisi 3.500 TL maaş alır.

 • Bir süre tecrübe ve deneyim sahibi olduktan sonra bir bölge satış temsilcisi ortalama 5.500 TL maaş elde ederler.

 • Uzun yıllar bu alanda tecrübe edinen bir bölge satış temsilcisi ise en fazla 8.500 TL maaş kazanmaktadır.

Bölge Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Günümüzde toplumun alışveriş alışkanlıkları eskiye göre oldukça fazla değişiklik göstermektedir. Çok fazla marka, çok fazla alışveriş mekanı insanlara hizmet etmektedir. Bu durumda doğru müşteriye doğru ürünün ulaşması da önemli bir zorunluluk haline geldi. Bu durumdan ise ortaya satış temsilcileri çıktı. Belli bir bölgede yoğunlaşanlarda bölge satış temsilcisi olarak bir meslek alanı oluşturdu. Bölge satış temsilcisi birçok sektörde ve alanda çalışmalarını sergilemektedir. Birçok kişi bölge satış temsilcisi olmak için gerekli imkanları araştırır. Bölge satış temsilcisi olmak isteyen kişilerin meslek yüksekokullarında yer alan ilgili bölümlerden mezun olmaları gerekir. Bu bölümler 2 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama gibi ön lisans bölümleridir. Ancak bazı firmalar faaliyet alanlarına göre lise mezunu adaylar ile de çalışabilmektedir.

 • Yoğun çalışma düzenine uygun olan adaylar için daha uygun bir alandır.

 • Çok iyi derecede bilgisayar bilgisi olması ve çizim programlarına hâkim olmaları beklenir.

 • Teknik dokümanları okuyup anlayabilecek ve çeviri yapacak düzeyde İngilizce bilmesi istenir.

 • Maliyet analizlerinin oluşturulmasında deneyim sahibi olmaları istenir.

 • Proje, ekip ve süreç yönetimlerine hakim olan adaylar ilk sıralarda değerlendirilir.

 • MS Office programlarına tam hakim ve IT altyapısı hakkında deneyim sahibi olmaları gerekir.

 • Planlı ve programlı olmalı, zaman yönetimi konusunda sıkıntı yaşamaması ve raporlama yapabilmesi önemlidir.

 • Düzenli satış hedeflerini gerçekleştirmek üzere sonuç odaklı çalışması beklenir.

 • Mevcut ve potansiyel müşterilerle birebir iletişim halinde olmak üzere seyahat engeli bulunmayan adaylar tercih edilir.

 • Düzgün bir diksiyona sahip olmaları da oldukça önemlidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünün bulunmaması oldukça önemlidir.

Bölge Satış Temsilcisi Kimdir?

Bölge satış temsilcisi, potansiyel müşterileri bulmakla sorumlu olan işletmenin belirli bir bölgedeki iş akışını yöneten ve satış oranlarını yükseltmek için faaliyette bulunan meslek mensubudur. Bölgesel tüm kanalları kullanarak, perakendecilerle ilişki kurma yoluyla büyüme hedefini yerine getirmeye çalışmak en önemli görevleri arasındadır. Perakendeciler ile mevcut hizmet, ürün çeşidi, varsa promosyon, firma prosedürleri ve politikaları ile alakalı bilgilendirme yapmak için iletişimde olurlar.

Bölge Satış Temsilcisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bölge satış temsilcisi perakende müşteri ilişkilerini aktif olarak yönetmeli, kendisi için belirlenen bölgedeki mevcut ve potansiyel müşteriler için bir iletişim noktası görevi görmesi gerekmektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve bütçelerini çok iyi tespit ederek, doğru ürün ya da hizmetleri seçmelerine yardımcı olması beklenir. Fiyatlandırma ve ek hizmetler hakkında müşteri sorularını yanıtlamalı aynı zamanda prosedür ve politika değişiklikleri hakkında perakendecilere zamanında bildirim yapması gerekir.

Bölge Satış Temsilcisinde Bulunması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Bölge satış temsilcisi yoğun çalışma düzenine uygun davranabilmeli, çok iyi derecede bilgisayar bilgisi olması ve iyi derecede İngilizce bilmesi beklenir. Maliyet analizlerinin oluşturulmasında deneyim sahibi olmaları ve proje, ekip ve süreç yönetimlerinde başarı göstermeleri beklenir. MS Office programlarına tam hakim olmaları ve IT altyapısı hakkında deneyim sahibi kişiler olmaları gerekir.

Bölge Satış Temsilcisi nedir Bölge Satış Temsilcisi ne iş yapar Bölge Satış Temsilcisi maaşları Bölge Satış Temsilcisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
10 Adımda Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

10 Adımda Satış Teknikleri

19 Haziran 2020
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209