AnasayfaBlogBilgisayar Mühendislerinin Okuması Gereken 8 Kitap
Kişisel Gelişim

Bilgisayar Mühendislerinin Okuması Gereken 8 Kitap

06 Eylül 2021
Bir kadın bilgisayarın önünde oturmakta, siyah bir gömlek ve gözlük takmaktadır. Cep telefonu ekranında bir ızgara bulunan ekrana bakmaktadır. Ekranın arka planında siyah ve mor harflerle beyaz bir Y logosu var. Ön planda, kadının üzerinde çiçekli bir gömlek ve arka planın yumuşak mor ve siyah tonlarıyla gözlerinin yakın çekimi var. Kadının ifadesi derin düşüncelere dalmış gibi odaklanmış ve meraklıdır.
Kitap AdıYazar(lar)Konu ve İçerik
Bilgisayar Kontrollü RobotikDevrim ÇamoğluRobotik bilimini teorik ve pratik bilgilerle sunar, temel elektronik konularını ve Visual Basic kod örneklerini içerir.
Bilgisayar Ağlarına Giriş RehberiOğuz Erden ve İrfan Cemal NursaçanBilgisayar ağlarına temel düzeyde giriş, çeşitli markaların cihaz konfigürasyonları ve kablosuz ağ teknikleri üzerinde durur.
AlgoritmalarRobert Sedgewick, Kevin WayneAlgoritma analizlerine giriş, klasik problemler için çözümler ve Java dilinde örnekler sunar.
Bilişim TeknolojileriKolektifBilgi işlem ve problem çözme süreçlerinden, donanım, yazılım ve işletim sistemlerine kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.
Bilgisayar Bilimine GirişKolektifBilgisayar bilimine dayalı temel konuları teorik ve pratik şekilde anlatır.
Bilgisayar Mühendisliği TemelleriDavid Harris, Sarah HarrisDonanım ve yazılım konularında kapsamlı bir temel sağlar, tasarım ve test tekniklerini içerir.
Bilgisayar SistemleriRandal E. Bryant, David R. O'HallaronBilgisayar sistemlerinin işleyişini ve yapısını ayrıntılarıyla anlatır.
Bilgisayar Bilimi VizyonlarıDrew NeilBilgisayar bilimine farklı bir bakış açısı sunar, gelecekteki teknolojileri ve metodolojileri tartışır.
Bilgisayar AlgılamasıLucas Medeiros, Marcelo FioriBilgisayarların çevresini nasıl algıladığına dair konuları ele alır, görüntü işleme ve yapay zekaya giriş yapar.
Bilgisayar Programlama DilleriBrian W. Kernighan, Dennis M. RitchieÇeşitli programlama dillerine giriş yapar, dil sözdizimleri ve kullanımlarını anlatır.

Bilgisayar mühendisliği günümüzde çok tercih edilen mesleklerden biri. Geleceğimizin teknoloji ile iç içe olduğunu düşünürsek normal diyebiliriz. Teknoloji artık hayatımızda olmazsa olmaz. Bilgisayar mühendisleri çip gibi bilgisayar donanım ve ekipmanlarından sorumludur. Onların araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesi ile ilgilenir. Temelde yazılım, programlama ve algoritmayla uğraşır.

Bilgisayar Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar

Bir iş başvurusunda bilgisayar bilgisine sahip olmak zorunlu halde geldi. İş verenler zaten kimsenin bilgisayar kullanmayı bilmediğini düşünmüyor. Programları gösterip, hangi seviyede olduklarını soruyor. Yani bilgisayar herkes için oldukça mühim. Bilgisayar mühendisi olmasanız da kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili başlangıç kitaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

 • Bilgisayar Kontrollü Robotik – Devrim Çamoğlu

Çağımızın makine çağı olduğu bir gerçek. Bedensel emek gittikçe yerini robotlara yani makine emeğine bırakacak. Robotların ne kadar geliştiğini görüyoruz. Hayatlarımıza gün geçtikçe daha çok dahil oluyorlar. Elektroniğin yaygın olduğu bir dönemde bu kitap sizi geliştirecek. Hem teorik hem de pratik bilgiler edineceksiniz. Elektronik bilimi ile ilgili altyapınız gelişecek. Kitapta 10 uygulama ile robotik bilimini temelden kavrayabileceksiniz. Kitapta bulabileceğiniz bazı konu başlıkları; Robotik Nedir? Robotik Kontrol Uygulamaları, Devre Şemaları, Temel Elektronik, Adım Adım Motor Kontrol, Yön Kontrollü Tekerlekli Robot, Visual Basic Kod Örnekleri. Bilgisayar Kontrollü Robotik kitabı 2011 yılında basılmıştır ve 442 sayfadır. 

 • Bilgisayar Ağlarına Giriş Rehberi – Oğuz Erden ve İrfan Cemal Nursaçan

Bu kitapta hem pratik hem de teorik bilgileri bulmak mümkün. Bilgisayar ağları gün geçtikçe yenileniyor, gelişiyor. Kitapta bilgisayar ağları temel düzeyde anlatılıyor. Bu eser bazı üniversitelerde derslere yardımcı kaynak niteliğindedir. Örneğin; Ağ Yönetimi, Bilgisayar Ağları. Ayrıca Huwaei gibi piyasada çok kullanılan markalar hakkında bilgiler var. Bu markaların cihazlarının temel düzeydeki konfigürasyonlarının nasıl yapılması gerektiğinden bahsediliyor. Diğer markalar ise Cisco ve HPE markaları. Kitap, bu üç markanın uygulamalarını bir arada barındırıyor. Türkçe yazılmış, Türkiye’deki ilk eser bu kitaptır. İçindeki konuların bazıları şu şekildedir;

 • Bilgisayar Ağlarına Merhaba

 • İnternet Nedir? Paketler Nedir? Veri İletimi Nedir?

 • Paralel İletim

 • Seri İletim

 • Ağlar ve Bağlantı Şekilleri

 • Haberleşme Yöntemleri

 • Kablosuz Ağ Teknikleri

 • Trend Teknolojiler

Bilgisayar Ağlarına Giriş Rehberi kitabı 2017 yılında basılmıştır ve 400 sayfadır.

 • Algoritmalar – Robert Sedgewick, Kevin Wayne

Algoritma analizleri bilgisayar bilimlerinin özünü oluşturur. İçinde bilgisayar donanımı, programlama dilleri veya yazılım projeleri vardır. Bunların hepsi tarih boyunca gelişmiştir. En önemlisiyse algoritma analizleri bir işin nasıl yapılacağını anlatır. Eğer bir program yazmak istiyorsanız algoritmayı doğru analiz etmelisiniz. Bu sayede yazdığınız program daha iyi olabilir. Bu kitapta algoritma analizi kavramlarına giriş yapılıyor. Ayrıca programlama ile ilgilenen herkese yardımcı olabilecek bir kitap. Çok klasik olan problemler için çözüm yolları sunuyor. Hatta bu çözümleri Java gibi güncel bir dil üzerinden örneklendiriyor. Bilgisayar bilimlerinin ve programlamanın derinlerine ineceksiniz. Oldukça gizemli ve ilgi çekici konularıyla bilgileneceksiniz. Kitabı okuduğunuzda programlama sizin için farklı bir olgu olacak. Algoritmalar kitabı 2018 yılında basılmıştır ve 968 sayfadır.

Kitapta bilgi işlemsel düşünme ve problem çözme kavramlarının üzerinde durulmuş. Bunlar günümüzün bilgisayar eğitimi çalışmalarının temelini oluşturmakta. İyi bir düşünme sistematiğinizin oluşmasına yönelik başlangıç yapılıyor. Sonrasında algoritma ve akış şemalarıyla teknik içeriklere giriliyor. Donanım, yazılım, işletim sisteminin temelleri gibi konular üzerinde duruluyor. Sonrasında yardımcı programlar ile yazılım uygulamalarına giriş yapılıyor. Ofis programlarına yönelik içerikler sunuluyor.

İlgili eğitim: Ms Office Sertifika

Üretkenliğin üç ayrı uygulama alanı vardır. Bunlar; masaüstü yayıncılık, veri tabanı yönetimi ve web tasarımıdır. Bu alanlar temel özellikleri ile açıklanıyor. Eğitim ve bilgisayar ilişkisi internet üzerinden inceleniyor. En sondaysa etik ve güvenlik kavramlarından bahsediliyor. Bilgisayarın ve internetin küçük yaştaki çocuklara etkileri sorgulanıyor. Genele baktığımızda öğretmen adayları için çok kapsamlı bilgiler var. Mesleki yaşamlarında gerekecek temel bilişim teknolojisi yeterliliklerine sahip olabiliyorlar. Bilişim Teknolojileri kitabı 2018 yılında basılmıştır ve 472 sayfadır.

Kitap bilgisayar bilimine dayalı bölümler için sağlam bir temel oluşturmakta. Hem teorik hem de pratik uygulamalar bulunmaktadır. Açık ve yalın bir dille anlatılmıştır. Mesleki alanda temel bilgiler kazandıran ciddi bir kaynak. Bilgisayar bilimine dayalı bölümlerin dersleri hakkında temel bilgiler içerir. Bu sayede öğrenciler meslekleri konusunda temel bilgilerle donatılmış olacaklardır. Ayrıca öğretim yaşamları boyunca alacakları dersler hakkında bilgileneceklerdir. İçeriği oldukça zengin ve kapsamlıdır. Öğrencilerin yanı sıra profesyoneller içinde iyi bir kaynaktır. Kitap araştırmacı öğretim üyeleri tarafından yazılmıştır. Sonrasında kitabın editörleri tarafından kontrol edilmiştir. Bilgisayar Bilimine Giriş kitabı 2017 yılında basılmıştır ve 650 sayfadır.

 • Bilgisayar Mühendisliğine Giriş – Kolektif

Bu kitap daha çok teknik konuları anlatmaktadır. Teknik konular hakkında temel bilgiler verir. Bilgisayar mühendisliği üç ana dala sahiptir. Kuramsal temeller, donanım ve yazılım. Kitapta bu üç ana daldan bahsedilmiştir. 14 bölüm şeklinde düzenlenmiştir. Bu üç ana dalın temel konuları ele alınmıştır. Hem öğrenciler hem de profesyoneller bu konuları iyice bilmelidir. Çünkü bu konular, disiplinin en temel konularıdır. Öğrenciler seçtikleri meslek konusunda teknik ön bilgilerle donatılacaktır. Bilgisayar Mühendisliğine Giriş kitabı 2016 yılında basılmıştır ve 352 sayfadır. Ayrıca bu kitap şu bölümler için de kaynak niteliğindedir; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri. 

 • Bilgisayar Ağları – Prof. Dr. Resul Kara

Bilişim ve elektronik teknolojileri sürekli yenilenmektedir. Dolayısıyla bilgisayar ağlarının öğrenilmesi de önemli hale gelmiştir. Kitapta bilgisayar ağlarıyla veri iletişiminin temelleri anlatılmıştır. Bahsedilen kavramların günlük hayatımızdaki kullanımları gösterilmiştir. Kavramların İngilizce karşılıkları da parantez içinde verilmiştir. Bu sayede farklı kaynaklar okusanız bile kelimelere yabancılık çekmeyeceksiniz. Anlatılanlar şekillerle desteklenmiş, görselleştirilmiştir. Bilgisayar Ağları kitabı 2019 yılında basılmıştır ve 210 sayfadır. Bu kitap şu derslerde kaynak niteliğindedir:

Outliers – Malcolm Gladwell

aslında kitabın tam adı outliers (çizginin dışındakiler) bazı i̇nsanlar neden daha başarılı olur? başarılı insanlar hakkında hikayeler anlatılır. onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. outliers kitabında başarının gerçek hikayesinin çok farklı olduğu söyleniyor. bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için daha dikkatli bakmalıyız. o insanların ailelerini, doğum yerlerini hatta tarihlerini incelemeliyiz. başarının hikayesi başta göründüğünden daha karışık ve ilgi çekici. beatles ve Bill Gates’in ortak yanları ne? Asyalıların matematikteki olağanüstü başarılarının sırrı ne? Star sporcuların bilinmeyen avantajları neler? New York’lu avukatların özgeçmişleri neden aynı? Bunların hepsi nesiller, aile ve sınıf açılarından açıklanıyor. Çizginin dışındakiler, normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişiler olarak tanımlanabilir. Bu kitapta başarı konusundaki algınız değişecek. Outliers kitabı 2020 yılında basılmıştır ve 244 sayfadır.

Bilgisayar Kontrollü Robotik, Devrim Çamoğlu, Robotik bilimini teorik ve pratik bilgilerle sunar, temel elektronik konularını ve Visual Basic kod örneklerini içerir, Bilgisayar Ağlarına Giriş Rehberi, Oğuz Erden ve İrfan Cemal Nursaçan, Bilgisayar ağlarına temel düzeyde giriş, çeşitli markaların cihaz konfigürasyonları ve kablosuz ağ teknikleri üzerinde durur, Algoritmalar, Robert Sedgewick, Kevin Wayne, Algoritma analizlerine giriş, klasik problemler için çözümler ve Java dilinde örnekler sunar, Bilişim Teknolojileri, Kolektif, Bilgi işlem ve problem çözme süreçlerinden, donanım, yazılım ve işletim sistemlerine kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar, Bilgisayar Bilimine Giriş, Kolektif, Bilgisayar bilimine dayalı temel konuları teorik ve pratik şekilde anlatır, Bilgisayar Mühendisliği Temelleri, David Harris, Sarah Harris, Donanım ve yazılım konularında kapsamlı bir temel sağlar, tasarım ve test tekniklerini içerir, Bilgisayar Sistemleri, Randal E Bryant, David R O'Hallaron, Bilgisayar sistemlerinin işleyişini ve yapısını ayrıntılarıyla anlatır, Bilgisayar Bilimi Vizyonları, Drew Neil, Bilgisayar bilimine farklı bir bakış açısı sunar, gelecekteki teknolojileri ve metodolojileri tartışır, Bilgisayar Algılaması, Lucas Medeiros, Marcelo Fiori, Bilgisayarların çevresini nasıl algıladığına dair konuları ele alır, görüntü işleme ve yapay zekaya giriş yapar, Bilgisayar Programlama Dilleri, Brian W Kernighan, Dennis M Ritchie, Çeşitli programlama dillerine giriş yapar, dil sözdizimleri ve kullanımlarını anlatır
Bilgisayar Mühendislerinin Okuması Gereken 8 Kitap Bilgisayar Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar Bilgisayar Mühendisleri Hangi Kitapları Okumalılar En Çok Önerilen 8 Bilgisayar Mühendisliği Kitabı okuması gereken kitaplar
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.